1:16 Мahindra CJ4 - рачно правена макета

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Друштво, ја започнав оваа макета после 3 направени џипови во размер 1:16 (ќе бидат и тие претставени овде), и ќе биде точна копија на мојот џип кој го имам дома. Работам веќе втори месец, па со фотките малку ќе „премотам“ напред за да се види до каде сум стигнат сега.

Започнав со шасијата, на која ги додадов сите појачувања заедно со нитните и дупките кои се позабележливи.

Недостигаат: менувачот и редукторот, карданите, како и повеќе детали на самите надолжни профили.
--- надополнето: Aug 1, 2011 7:33 PM ---
Веднаш после оформувањето на шасијата започнав да го градам подот. Димензиите на деловите, како и нивната форма потполно се идентични како и на оригиналот. За посложените заоблени форми прв пат користев калапи и ги пресував деловите.
--- надополнето: Aug 1, 2011 7:37 PM ---
Ги изработив и профилите на кои школката „лежи“ на шасијата, т.н. hat channels. Една од работите кои не сакам да ги правам пак.

 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
А што се овие ако не се играчки ?? објасни повеќе
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Џокер, ова е предвидено да биде изложено и со најголема можна точност да го претставува вистинскиот модел. Ќе направам слики во споредба со некои предмети за да се забележи големината на самата макета. Причината која го правам е тоа што моментално не може да се купе ваква макета, а и не верувам дека некогаш ќе може.
Инаку, треба да изгледа вака:Значи, се работи за Махиндра СЈ4 произведена во 1970 година во Бомбај, Индија. Вкупниот број на произведени возила таа година кои биле наменети за Југославија и Индонезија е 3304. Меѓу нив имало и други модели - СЈ3В, СЈ4-4 откриен, СЈ4-4 Амбулантна, и оваа СЈ4-4 Wagonette која заедно со амбулантната се најретки. Она што успеав да го дознаам е дека овие возила сме ги добиле во замена за оружје.

.... Завршен е и задниот дел на подот, заедно со појачувањата


Освен во внатрешноста, се трудам и долниот дел на подот да изгледа верно на оригиналот и покрај тоа што нема да се гледа голем дел од него.


Следно е изработка на делот за алати кој се наоѓа под совозачкото седиште.
 
Член од
21 април 2009
Мислења
139
Поени од реакции
16
Секоја чест!! За ова треба многу слободно време и пред се многу јаки нерви :)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
верувам дека ке направиш нај веродостојна макета-копија од размер 1:16 на махиндрата... едвај чекам да видам како ке изгледа во финале. претпоставувам и врати ке му се отвараат и хауба и слично... глеј да направиш и нешто автентичен изглед на моторот...
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Фала на коментарите :)

Кано, финалето малку ќе се забави затоа што има уште многу работа, а биди сигурен дека отварања на сите врати ќе има. Ентериерот исто ќе биде детален па би било штета да не се гледа.
Околу моторот сум на дилема... дали да го правам оригиналниот бензински Hurricane, или пак дизелот кој е во џипот моментално. И двата ги имам до мене така да нема да биде тешко да ги копирам за кој и да се одлучам :D

Денес успеав да го направам делот предвиден за алати кој се наоѓа под совозачкото седиште.

Капакот можев да го направам да се отвора, но бидејќи е скриен под седиштата, нема смисла да се малтретирам.Следен е резервоарот кој се наоѓа од другата страна.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.341
Поени од реакции
7.454
Продолжи со добрата работа.
Еве и јас да се пријавам како фан :)
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Денес ги направив везниот лим позади и резервоарот.
Резервоарот не e фино обработен и му недостига цевката за полнење. Ќе биде фиксиран дури при крајното склопување на макетата затоа што е различна боја од каросеријата.

 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Браво маестро :)

Него, ај побарај дали можи да се ископа модели за Мерцедес 123? Би сакал една макета да имам од болидот, за в соба.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Браво маестро :)

Него, ај побарај дали можи да се ископа модели за Мерцедес 123? Би сакал една макета да имам од болидот, за в соба.
Имаш на eBay еден во 1:43 размер. Би требало 34 фунти да те чини сосе достава.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Oд кој материјал ја правиш макетава, како ги составуваш споевите, со лемење? Дали некои од деловите што ги гледам се направени од калај ?
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Спојувањето е проблем затоа што материјалот е алуминиум. Гледав на нет дека се користи калаисана амбалажа за храна и пијалоци, ама ја немам опремата за да ја лемам. Сега за сега и лепак брка работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom