„Сенки“ на Милчо Манчевски

zippy

Le bubbu
Член од
6 декември 2007
Мислења
33
Поени од реакции
1
Го гледав два пати филмот и можам само да кажам дека е извонреден и вреди да се погледне. Милчо е цар кога е во прашање фотографија и местата на кои е снимано се фантастично одбрани и во склад со целиот филм. Уште еднаш браво.
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Не сум го гледал филмот и ме интересира кога ке почне да се прикажува и во другите градови?
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Денес е премиера во Домот на културата
 

Cool

Untouchable
Член од
21 февруари 2006
Мислења
467
Поени од реакции
9
Nie nadvor od MK kako moze da go pogledneme filmov?

Off-topic: kade da kupam MK DVD filmovi na internet? ( najdov na amazon ama Region 1 US & Canada taka da otpagja toa )
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Ја го немам гледано ама кај и да е ќе отидам во кино и ќе го гледам. Мора бидејки како прво е македонски и како второ слушнав одлични критики за него. Иначе што се однесува до прикажувањето во другите градови, разбрав дека ќе го пуштаат од понеделник.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
За музикава no comment:pipi:
[media]http://www.youtube.com/watch?v=ROFAFkSqYrM&feature=related[/media]
 

**Buli**

засекогаш дете!!!
Член од
3 декември 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
Абе го гледавте филмов????
ај да видам баш коментар....мојот е-ДЕФИНИТИВНО НАЈДОБАР МАК ФИЛМ ДО СЕГА...секоја чест за Милчо...
иако веќе видена и излитена приказна, типов ја склопил лудило...ненормално добри екекти....ОСКАР ОДМА!!!:)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Абе го гледавте филмов????
ај да видам баш коментар....мојот е-ДЕФИНИТИВНО НАЈДОБАР МАК ФИЛМ ДО СЕГА...секоја чест за Милчо...
иако веќе видена и излитена приказна, типов ја склопил лудило...ненормално добри екекти....ОСКАР ОДМА!!!:)
Оскар знаеш коа... :icon_roll

Јас не сум импресиониран од филмот. Натуршчик глумицте се познаа одма, на прва сцена кај што отворија уста. Иако се лепотици двајцата, ама се осеќа нешколувано. Интересна приказна, ама некако недоработено. Плус крајот е очаен. Ко СФ филмче од 70 година со ефектите. Можело гарант нешто боље...
Е сеа музиката е одлична, барем мене ми се допадна ептен, камера супер. И плус се убив од скокање од радост на секоја сцена од Скопје. Преубави кадри, Македонија на дланка. Автентично е прикажана Македонија (мислам на убавините, не на 3те илјадарки евра мито, иако и тоа е реалноста)... и шо сакав уште нешто... Хм, не ми текнуе... фала.
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Impresions od scenite so ubavinite na Makedonija...dobar film,skoro najdobar Makedonski do sega ....:pipi:
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Го гледав во Дом на Култура пред 2 сати.
Се` на се` одлична поента, маестрално вклопена во напнат трилер(барем така јас го доживев).
И покрај малоумните коментари во киното, конечно видов еден одличен македонски филм.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Денес беше премиерата на „Сенки“ во Струмица. „Антон Панов“ беше преполн, дефинитивно сме град што знае да ја цени уметноста.
Филмот ми се допадна, има поента, има симболика, типично македонски, а сепак интересно. Добри сцени, ефекти и глума.
Мислам дека секој Македонец треба да биде горд и да го гледа филмов и покрај еротските сцени да најде и нешто друго во него. Пејзажите од Македонија се прекрасни, конечно земјата ни е претставена позитивно и примамливо.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Македонскиот кандидат за Оскар, “Сенки” на режисерот Милчо Манчевски, нема да не претставува на престижниот филмски фестивал. Девет интернационални филмови влегоа во листата за најдобар филм, а само пет ќе влезат во финалето.
На 80-сетото доделување на наградите Оскар, своите филмови ќе можат да ги прикажат следните земји:
Австрија - "The Counterfeiters" во режија на Stefan Ruzowitzky
Бразил - "The Year My Parents Went on Vacation," во режија на Cao Hamburger
Канада - "Days of Darkness" во режија на Denys Arcand
Израел - "Beaufort" во режија на Joseph Cedar
Италија - "The Unknown Woman" во режија на Giuseppe Tornatore
Казахстан - "Mongol" во режија на Сергеј Бодров
Полска - "Katyn" во режија на Андреј Вајда
Русија - "12" во режија на Никита Михалков
Србија - "The Trap" во режија на Срџан Голубович
Од оваа листа само пет филма ќе се појават на финалето, а тие имиња ќе бидат објавени на 22 Јануари заедно со насловите на другите учесници во останатите категории. Оскарот ќе се одржи на 24 февруари во Kodak Theatre во Hollywood & Highland Center.


Извор Идивиди
 

Kajgana Shop

На врв Bottom