„Сенки“ на Милчо Манчевски

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Абе ми се иде да го гледам ама осеќам дека ке биде изгор скапа карта и многу гужва,а и гарант ке се погоди некој шеф со свдбарска камера на средни редови ке го сними и еве ти го на тезга најаксно до вторник:wink:
Абе викав да дадеме малку придонес за македонските филмови,а?:wink:А и сакам да идам да го гледам у кино иако знам дека ке се изнервирам од цената...ама...
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Не е тоа тоа, друго е кога ке го гледаш на јако surround озвучување и на голем екран :wink:
Се согласувам,човекот влозил па да покажеме почит за неговиот труд,башка и филигот е друг:wink:
 
N

NightFuneral

Гостин
Абе шо се секираш,до среда е мислам во униврезална,после у кино ке биде.Барем така кажа милчо.
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
250
Поени од реакции
1
На „СЕНКИ“ МУ треба помош

Не знаев дали да отварам нова тема но ете и мене но и на „сенки“ им треба помош па ајде реков ќе влезе под овој наслов иако темата е сасема друга.
За што станува збор, ете барав некои информации за филмов и еве што најдов:
„Сенки” на македонскија режисьор Милчо Манчевски, копродукција на б'лгарската продуцентска фирма „Камера ООД” с партньори от Македонија, Германија, Италија и Испанија, е сред нај-очакваните с'битија на п'рвија по значимост кинофестивал на Северна Америка
Е сега интересна е оваа реченица, но незнам баш дали секој ќе примети. Убаво а и точно пишале идиотите од нашата источна страна дека е во КОПРОДУКЦИЈА со бугарска продуценска куќа, но не можам да се сложам дека Македонскиот дел е овде нивен партенер. Вистината е малку обратна. Односно од 4,5 милиони евра (колку што е буџетот за овој филм) половина се обебедени од страна на Македонија преку министерството за култура, потоа филмот има подршка и од европскиот копродукциски фонд „Еуроимаж“ а на списокот на копродукциски куќи се наведени „партиципираат ко-продуценти од Шпанија, Германија, Бугарија и од Италија.“ (извадок од официјален текст за филмот) - најверојатно редоследот е според издвоените пари.
И после ова зарем не е очигледно кој сака да присвојува туѓи работи (иако ние одамна си знаевме) и сега треба ова да им го „плеснеме“ и на Бугарите но и на светската јавност и со фактиве да кажеме кој е крадецот.

П.С. не сум во можност да одвојам време за ова да го преведам на англиски но ако некој се нафати да направи петиција еве го линкот http://www.dnes.bg а може и да го информира Манчевски па и тој да го дигне својот глас.
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
Некаде прочитав дека у „Милениум“ ќе бидат 150/180 ден. картите.
Ама не ме фаќајте за збор, не сум 100% сигурен.
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
614
Поени од реакции
64
Штотуку се вратив од премиерата на сенки....одличен филм да не ви откривам детаји да не ви унистам задоволство :)
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Мислам дека најскапата карта ќе е 180 денари. Ќе има по 4 проекции на ден.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
:salut:Јас искрено сум ви благодарна што се обидовте,а и успеавте да ми помогнете,па сепак 180 денари е нормална цена ,а и ме радуваат позитивните критики.Фала дечки:wink:
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
А го има некој глеано филмот? И ако да, дали ви се свиѓаше?
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Проекциите после 22:30 ке чинат 180 денари, а пред тоа 150. :salut:
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Не знаев дали да отварам нова тема но ете и мене но и на „сенки“ им треба помош па ајде реков ќе влезе под овој наслов иако темата е сасема друга.
За што станува збор, ете барав некои информации за филмов и еве што најдов:
„Сенки” на македонскија режисьор Милчо Манчевски, копродукција на б'лгарската продуцентска фирма „Камера ООД” с партньори от Македонија, Германија, Италија и Испанија, е сред нај-очакваните с'битија на п'рвија по значимост кинофестивал на Северна Америка
Е сега интересна е оваа реченица, но незнам баш дали секој ќе примети. Убаво а и точно пишале идиотите од нашата источна страна дека е во КОПРОДУКЦИЈА со бугарска продуценска куќа, но не можам да се сложам дека Македонскиот дел е овде нивен партенер. Вистината е малку обратна. Односно од 4,5 милиони евра (колку што е буџетот за овој филм) половина се обебедени од страна на Македонија преку министерството за култура, потоа филмот има подршка и од европскиот копродукциски фонд „Еуроимаж“ а на списокот на копродукциски куќи се наведени „партиципираат ко-продуценти од Шпанија, Германија, Бугарија и од Италија.“ (извадок од официјален текст за филмот) - најверојатно редоследот е според издвоените пари.
И после ова зарем не е очигледно кој сака да присвојува туѓи работи (иако ние одамна си знаевме) и сега треба ова да им го „плеснеме“ и на Бугарите но и на светската јавност и со фактиве да кажеме кој е крадецот.

П.С. не сум во можност да одвојам време за ова да го преведам на англиски но ако некој се нафати да направи петиција еве го линкот http://www.dnes.bg а може и да го информира Манчевски па и тој да го дигне својот глас.
Moже и треба да се отвори нова тема за ова...треба да се реагира!
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Го гледав филмот.....


Ме потресе.

/тишина......
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
611
Поени од реакции
50
знае некој до кога ке игра во универзална и со кинава што како ке се дешава?:pipi:
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
250
Поени од реакции
1
Денес го гледав сенки, само ќе ви кажам дека е феноменален иако можеби малку премногу фантастика и метафора но .... доста е да не почнам да го раскажувам.
Инаку игра уште утре во универзална, ако ви се седи на крш столчиња за да го гледате на огромно платно со добро озвучување тогаш побрзајте по ова само во Милениум. Јас денес точно 1 саат и 5 минути чекав за да купам карта (1 шалтер работи) а богами сите проекции се 90-95% полни (рачунајте тоа е како 3 сали на Милениум)

П.С. билетарата отвара во 14 часот и работи до 20
проекцијата од 17:30 е 150 денари
проекциите од 20:00 и 22:30 се по 180 денари
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Не сум го гледал филмот но планирам д аодам да го гледам. По овој трејлер што го има на интенрет филмот е пеглање и само пегалње :)

http://www.kinomilenium.com.mk/Senki/Copy of trejler_ifilm1.html?site=program_trailer&id=236

Но да не судам по тој краток клип отога ќе го изгледам ќе ја кажам мојата критика
 

Kajgana Shop

На врв Bottom