„Канал 5“ купи три бугарски сапуници

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.890
Поени од реакции
7.569
Бугарите знаат што прават ,не снимаат сапуници како турците ,Сериите ќе бидат на слично ниво како ЦСИ, Human Target и други
 
Член од
15 декември 2010
Мислења
197
Поени од реакции
87
И покрај сите наши предрасуди за бугарската култура, ТВ-продукција и естетика (сосема сигурно и Бугарите имаат предрасуди за нас), „Стаклен дом“ е сосема солидна, сценаристички, актерски и продукциски изработена сапуница, според стандардите на својот жанр. Освен на македонскиот Канал 5, оваа серија ќе се емитува или веќе се прикажува и на некои српски и хрватски телевизии. Со оглед дека досегашната комуникација со бугарската ТВ-продукција се одвивала во манирот на „рововските позиции“ од балканските војни, или барем 1941 година, низ призмата на политичките несогласувања, серијата „Стаклен дом“ доаѓа како некаков телевизиско-културолошки шок. Барем колку да се отвори муабет за бугарска ТВ-сиеста!
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=109356B7EF05B247BB57FF43F7D1DB9B
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
една епизода изгледав од стаклен дом, ме бендиса не беше нешто лоша,мислам првата беше
е сега бугарин инфо да даде малку колку епизоди се итн (не дека ќе се запнам да ги гледам туку чиста радозналост) :)
 

Crypter

Апла Зелен...
Член од
6 јуни 2010
Мислења
131
Поени од реакции
48
Ќе си ја продадам антената од кров. Подобро да гледам шум на екранот него сапунициве. МЕ ОТЕКОА со патетични турско-шпанско-индиски сапуници и како да не е доволно целово сега ќе почнеме и со бугарски сапуници. Последната добра серија (не е ни сапуница) која што ја гледав по македонскиве телевизии беше Сашко и Сашка, останатото од тогаш па наваму е занигде.

Чичо Криптер предвидува дека во брзо време ќе има многу патетични разговори од типот: Леле, дали виде вчера епизодата, јас бев на к*њање па испуштив 48 секунди од неа, дај раскажи ми ги. Ако не се деси ова, си го мењам ников. Така беше со секоја нова серија од нова држава, на пример втората турска серија во македонијава не беше толку веќе.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
И покрај сите наши предрасуди за бугарската култура, ТВ-продукција и естетика (сосема сигурно и Бугарите имаат предрасуди за нас), „Стаклен дом“ е сосема солидна, сценаристички, актерски и продукциски изработена сапуница, според стандардите на својот жанр. Освен на македонскиот Канал 5, оваа серија ќе се емитува или веќе се прикажува и на некои српски и хрватски телевизии. Со оглед дека досегашната комуникација со бугарската ТВ-продукција се одвивала во манирот на „рововските позиции“ од балканските војни, или барем 1941 година, низ призмата на политичките несогласувања, серијата „Стаклен дом“ доаѓа како некаков телевизиско-културолошки шок. Барем колку да се отвори муабет за бугарска ТВ-сиеста!
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=109356B7EF05B247BB57FF43F7D1DB9B
Колку да го оправда тоа што ја платиле серијата па сега ако некој не ја гледа ќе им пропадне инвестицијата
Што е разликата помеѓу сапунска серија и обичен филм?
Не можеш обичен филм да го пушташ 200 пати во исти термин од понеделник до петок со исти реклами.
Бидејќи телевизиите гледаат како да заработат повеќе од реклами ќе има и вакви серии. Не треба да се жалат дека филмовите се скапи и тоа овие најновите од холивуд, ама толку им е акалот на тие програмски уредници, сигурно се поефтини филмовите од било која друга нација и далеку поинтересни од холивудските кои избилуваат со специјални ефекти и никаква приказна. И не сум сигурен ама мислам дека филмовите од холивудската златна ера, 20-40-тите се бесплатни бидејќи им имаат истечено авторските права (колку што ми е познато за музиката тој рок е 50 години) и верувајте филмовите од холивудската златна ера се лектири за денешните режисери.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Како прво имаше три македонски серии годинава и беа срање

Како второ Канал 5 има ужасен директор за програмска шема, толку пари вложија во сам свој мајстор, после во оган реално шоу реална катастрофа, и турските серии не се некои не предизвикаа никаква гледаност кај народов на пример како шо преидзвика Шехерезада и сл. Посла дебатна емисија Фактор 5 им пропадна за два месеци. Тотално промашени проекти. Жално.
 
Член од
3 март 2009
Мислења
795
Поени од реакции
702
Стаклен дом не е сапуница, а соврменна сериjа за конфликтите на две богати фамилии и техните деца. Засега има снимани три сезона по около десетина серии. Нема нужда да сте притеснени нема да се дава секи ден. Еве и првата сериjа.
Столичани в повече како е при нас е комедиен сериал, не САПУНИЦА. Има многу хубав хумор по соседски со едни от наjдобрите комедиини глумци во Бугариjа.Другиот оште не е емитуван и у нас. Има оште еден многу добар.-Под прикритие кој не е заjавен но смеам да кажам дека е топ ниво и спокојно може да се споредува со американски криминални серии.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
....од олку сапуници по македонскиве телевизии...не е чудо што на најголемиот дел од населението мозокот им е испран
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Со парите шо ги фрлат на сапуници,можат правата за некое првенство да ги откупат барем фудбал да гледаме
 
Г

Грејвдигер

Гостин
„Стаклен дом“ ја имам забележано на Замунда и секогаш беше во Топ 10 торенти. Едно време ќе ја симнував, ама ми излегоа други работи и баталив... Инаку ми изгледа солидна серија и далеку подобра од моменталните што ги дават моментално. За други не би можел да коментирам.

Него некој беше спомнал дека е добро меѓу соседите да си откупуваме серии и да ја споделуваме културата... или така некако. Онда нашите наместо да даваат пари за да откупат некои си еби ветар серии, нека вложат кај нас, па и наша серија некој да откупи.
 

laceso

Zoomj †
Член од
17 мај 2011
Мислења
422
Поени од реакции
318
За разлика од Хрватски,Индиски,Турски.... Бугариве вадат опасни серии по светски стандард.

само ме чуди зашто не ја откупиле најдобрата Бугарска серија, Под Прикритие
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Eден од режисерите на "Стклен дом" е Македонец - Зоран Петровски.
--- надополнето: Aug 6, 2011 3:04 PM ---
За разлика од Хрватски,Индиски,Турски.... Бугариве вадат опасни серии по светски стандард.

само ме чуди зашто не ја откупиле најдобрата Бугарска серија, Под Прикритие
Во коjа се снима и Станислав Jаневски /Виктор Крум од "Хари Потер"/.
 
Член од
3 март 2009
Мислења
795
Поени од реакции
702
Само ме чуди зашто не ја откупиле најдобрата Бугарска серија, Под Прикритие
Наjвероватно зашто овие три серии са продуцирани от БТВ и она е влезла во преговори со македонските медии, а под прикритие е продуциран от БНТ. Исто така и нова може да наjави интерес да произведува нови серии.
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
274
Поени од реакции
258
Им ибам ретардираната екипа им ибам. Не да инвестираат пари за да се направи некоја Македонска серија тие купуваат Бугарски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom