„Извинете, брзам. Може пред вас?”

BoYd

женско сум
Член од
1 февруари 2007
Мислења
707
Поени од реакции
4
Stefanos_M напиша:
Не е само ова...
Ме нервираат многу работи... На пример во сендвичара ќе му дадат на некој постар прво, па на мене...
Или ќе чекам ред во продавница, и ќе дојде и ќе побара цигари...
Абе балканска работа !!! Џупштана !
Точно..ова само на Балкан го има.Кај се чуло негде у свет да идеш преку ред?Знаете како викаат не е вецето далеку,ти касно си тргнал.Ако толку нема време нека си тргне порано.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Nikogas ne sum pobaral da izlezam pred nekogo u redot, a normalno ne bi ni dozvolil nekoj da izleze pred mene u red. :)
Osobeno ako stanuva zbor za salter.
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Постар човек обавезно го пуштам, па и да се брзам. Ама вака, ма и да се брза ма кој сака нека е (освен некој што го знам и го поштувам), не бе клоца му даам и готово
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
нема врска постар - помал во ситуацијата..
Што ако начекам некое дете 10 години помало од мене и му речам дете ај постар су да завршам пред тебе ме чека работа или бла-бла!
Зависно од ситуацијата го пропуштате човекот,не е така?
Ако ви се допаѓа неговиот лик и начинот на кој ке ве замоли јас велам дека сите вие хардкор со емоции што сте,ке го пропуштите па макар вам светот ке ви се урне!

А она едноставното грубо , некултурно наметнување од постарите ајде помал си ке почекаш е тоа да ви се извинам нема да оди така. Па кога сме во продавница,или на шалтер кога ги држиме парите в рака на сите продавачи им сме исти па макар биле 7 или 77 години.
на вас нема ништо да ви сменат 5минути..та нема да умрете да постоите малку во ред како секој нормален и културно образован свет кој има чувство за почит на редот и приватноста!
Па на крај краева кога веке сте можеле да го прошетате целиот продажен салон/продавница.. да се испокарате за секое зборче од гаранцијата на производите ке можете да почекате и малку во редот!
Но сепак...сето ова што го пишував досега..е само израз на нашата личност тесно поврзано со нашето воспитување и општата култура!

со почит..
скаут
 

bodlikav

a.k.a C.Ronaldo
Член од
25 јануари 2007
Мислења
529
Поени од реакции
6
Ваму пак во Норвешка кај шо сум сега кога одиш у банка има еден автомат и мора да стиснеш на него и ќе ти пушти бројче пример 33 и нема тука карање, дали може пред тебе ова она секој си го чека својот број и иде и си врши работа :)
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
ги мразам тие фаци, па сите брзаме за некаде, сите имаме работа што треба да ја завршиме, на нерви ми одат, ама ај од чиста култура ќе ги пропуштам само да не се расправам, тоа е крајно некултурно и невкусно
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
Некоја рандом персона: Може пред вас?
Ја: Не.


Симпл.
 

^MooN_RideR^

Blue in HearT
Член од
20 април 2006
Мислења
853
Поени од реакции
48
Па и јас се брзам ебаго ебаш цел ден сум тука :vozbud:
 

B u S a V

It's clue to madness
Член од
17 април 2007
Мислења
67
Поени од реакции
4
Abe da mi kaze "decko abe se brzam i ke te molam da me pustis pred tebe..."
bi go pustil zasto da ne i taka sum cekal tolku ke pocekam uste malku osven ako ne se brzam i jas! E sega postoi i takvo vleguvanje bez prasaNje e tie me nerviraat najvise na svet i so takvite samo pistolot i da potepas se!:zlo: Mnogu se vadam od kontakt taka koga ke mi vleze nekoj pred mene ne zasto ke pocekam nego zasto se pravi kurnaz i toa sto ke se iznerviram pa ke pocnam da se raspravam tamu kaj sto sum i poslem lugevo te gledaat koso! A ova vo Makedonija e sekojdnevno neznam sto im e na lugevo!
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Имам посебна слабост кон трудници и стари лица кои очигледно одвај стојат на ред. Посебно кон трудници, дури и ми се случува да им понудам да одат пред мене.

Сето останато способно за чекање ред го игнорирам.
 

DaN-MaN

Warlock
Член од
1 февруари 2007
Мислења
491
Поени од реакции
3
Би пуштил само некој постар.Друг нема шанси зошто сите некаде се брзаат
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Aко не сум во некоја брзаница, би го пуштила секој кој учтиво ќе ме замоли. Не ми пречи.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.658
Поени од реакции
13.194
Во принцип не сакам да ми се вбутуваат луѓе преку ред, но на постари и изнемоштени сам им отстапувам место. За другите ако учтиво ме замолат нема проблем.(освен ако многу брзам што е реткост)
 
Член од
24 април 2007
Мислења
251
Поени од реакции
2
да се извинува можда би го оставел а да не се извини и 80 год нек е не го оставам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom