„Знам„ или „верувам„?

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
САКАШЕ ДА КАЖЕШ ЛИЦЕМЕРИЕ КРИМИНАЛ ПРИВАТИЗАЦИИ АМА АЈ СЕ ИМАШ ЗБУНЕТО НЕШТО
.
.
.
.
весник Вест година 8 бр 2491 понеделник 10/6/2008 год

Сложни попови бесни коли возат


На црковно-народниот собор на МПЦ во Калишта завчера имаше своевидно автошоу на македонските владици, кои дојдоа со скапи џипови и со бесни автомобили.
Најмодерни автомобили возат постарите архиепископи, додека само двајца од новоименуваните млади владици се возат во поскромни возила.
Сите возила на највисоките свештени лица од МПЦ се стари најмногу четири-пет години и речиси сите чинат над 22.000 евра. Некои дури чинат и над 40.000 евра. Автомобилите и џиповите во кои се возат владиците вкупно чинат над половина милион евра.
Во црковната ергела има џипови "чироки", "ленд крузер", "ленд ровер", "фолксваген туарег", како и луксузни автомобили од моделите на "ауди", "крајслер", "мерцедес", "тојота", БМВ и"фолксваген"..
.
.
.
весник Време 1 декември 2008 -------------------

ЦРКОВНИТЕ ЕПАРХИИ ЌЕ СТАНАТ НАЈГОЛЕМИ ФЕУДАЛЦИ
МПЦ тежи од недвижнини

Наталија Томовска

Македонската православна црква до следната година ќе стане сопственик на ПОВЕЌЕ ОД ОСУМ ОТСТО ОД ВКУПНАТА ТЕРИТОРИЈА НА МАКЕДОНИЈА. Со повеќе од 20.000 хектари земјоделско земјиште, пасишта и шуми, кои треба да и бидат вратени со постапката за денационализација, епархиите на МПЦ ќе станат најголеми земјосопственици во Македонија. Освен тоа, седумте епархии на МПЦ, кои се самостојни правни субјекти, ќе добијат голем број дуќани и градежни парцели кои пред 1946 година биле во нивна сопственост, а им биле одземени со тогашниот закон за денационализација. Со тој закон на црквите им биле одземани по 90 отсто од имотите, а само десет отсто им биле оставени на користење. За оние делови од земјиштата каде меѓувреме се изградени деловни или станбени објекти, Црквата ќе добие обесштетување во државни обврзници. Таков е случајот со имотот на црквата „Света Богородица“ во централното подрачје на Битола и имотот на „Свети Константин и Елена“ на кој е изграден Градскиот трговски центар во Скопје. Од епархиите велат дека дел од имотите на Црквите се веќе вратени. На Скопската епархија, која има побарување за денационализација на црковен имот со вкупна површина од 8.000 хектари, досега и се вратени 4.000 хектари. –
..
.
.
нова македонија 6-8 декември 2008


МПЦ- духовен храм или акционерско друштво? Македонската православна црква нема законски пречки да тргува на берзата и да биде основач и содружник во приватни фирми, но главен фактор во случајот со хотелот „Изгрев“ има моралниот аспект и начинот на кој се вршени трансакциите. Вака познавачите го толкуваат последниот чекор на Македонската православна црква, односно на скопската епархија, која вторпат со кредит од Тутунска банка го купи струшкиот хотел „Изгрев“, откако за истиот објект биле земени три кредити. Ова, според познавачите повеќе изгледа дека МПЦ е акционерско друштво оформено за правење пари и ширење бизниси отколку на здружение на граѓани, како што се води во регистарот на Управата за јавни приходи.


И КАКО ТОА ОВИЕ СЕ РАДУВАА КОГА ЛУЃЕТО МАСОВНО СЕ ОТПУШТАА ОД РАБОТА .
А СЕА ЌЕ ИМ ШИТКАЛЕ БОГОВИ ?
БРЕ ПА УШТЕ ЛУЃЕТО ТРБАЛЕ ДА СЕ КААТ ? А ЗА ШТО ТОА ?.
1. CTRL+C=копирај.
2. CTRL+V=залепи.

Ова е врвен домет од „Прозорците„!

Атеист, пак загадуваш поставени теми...
 

lalica

Нешто
Член од
13 јули 2009
Мислења
7
Поени од реакции
2
Знам само дека верувам, друго ништо...и никогаш нема да се откажам од мојата вер(б)а...без верата нема живот, зошто секој жив човек верува во нешто, има принципи кои ги следи и почитува...со верата идат и надежта и љубовта, трите невидливи сојузници на човечкиот дух без кои не може да се опстои...дури и кога не сакаме да веруваме во нив, кога сакаме да се откажеме од се и да бидеме т.н. атеисти ( што за мене е потполна глупост ) во длабочината на срцето знаеме дека грешиме, и дека додека сме присутни на земјата тие ќе бидат со нас...секогаш потајно луѓето се надеваат, веруваат во нешто, љубат некого...
без разлика на религијата, сите ЛУЃЕ ги имаат овие чувства...макар што не секој човек е човек, некои ептен ги имаат помешано работите и погрешно сфатено принципите...:toe:
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Знам дека ништо не знам, а верувам дека верувам.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Знам само дека верувам, друго ништо...и никогаш нема да се откажам од мојата вер(б)а...без верата нема живот, зошто секој жив човек верува во нешто, има принципи кои ги следи и почитува...со верата идат и надежта и љубовта, трите невидливи сојузници на човечкиот дух без кои не може да се опстои...дури и кога не сакаме да веруваме во нив, кога сакаме да се откажеме од се и да бидеме т.н. атеисти ( што за мене е потполна глупост ) во длабочината на срцето знаеме дека грешиме, и дека додека сме присутни на земјата тие ќе бидат со нас...секогаш потајно луѓето се надеваат, веруваат во нешто, љубат некого...
без разлика на религијата, сите ЛУЃЕ ги имаат овие чувства...макар што не секој човек е човек, некои ептен ги имаат помешано работите и погрешно сфатено принципите...:toe:
А во што поточно веруваш...
Да не беа принципите на атеизмот...ај да не те плашам...ќе беше
гадно...ако сега имаш околу 20 години ќе имаше за живот уште 5 до 10...во времето на апсолутната моќ на религијата...среден век...ти веруваш дека од болест ќе те излечи молитва...јас знам за лек...
Најмалку една милијарда луѓе имаат умренo како последица на религијата и концептот на вера...историја...:toe:

Знам дека ништо не знам, а верувам дека верувам.
Па дознај нешто...отвори ги вратите на перцепцијата...како тоа веруваш дека веруваш дека веруваш...не разбирам?

 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
“I give unimaginable joys on earth: certainty, not faith, while in life, upon death; peace unutterable, rest, ecstasy; nor do I demand aught in sacrifice.”
-The Book of the Law
We must have faith! This is what innumerable Christians say & parrot all day long. We must believe! We must have faith! Faith that Jesus Christ is our Lord and Savior. This is nothing but a surrender of our God-given faculties of experimentation & reasoning to blind adherence!​
This blind faith has lead to the indiscriminate slaughter of people who simply do not espouse belief in the same God, or simply use a different name for God! The Book of the Law acknowledges “Every man and every woman is a star” in the company of Heaven. This Heaven is not some place attained after we die but is here & now, even as Jesus tried to explain: ”And when he was demanded of the Pharisees, when the kingdom of God should come, he answered them and said, The kingdom of God cometh not with observation: Neither shall they say, Lo here! or, lo there! for, behold, the kingdom of God is within you.” (Luke 17:20-21)​
This blind faith has lead to restriction of the freedom of others – such as the prevention of equal rights for homosexual couples – innumerable times. The Law of Thelema enjoins us to “not repress or restrict any true instinct of your Nature; but devote all in perfection to the sole service of your one True Will.” (Duty)​
This blind faith has lead to the infinite suffering of uncountable souls, who worry endlessly about their fate in some “here-after” instead of enjoying their life here & now on Earth.​
This blind faith has lead people to commit atrocious acts and childishly negate their responsibility for them, saying “God told me to do it.” But if there is no god but man, you are still responsible!​
In Thelema we abide by the certainty of our own experience, not blind faith. We only speak of God when we know God (and become God!). We might as well kiss Hank’s ass if we are working from faith!​
“It all depends on your own acceptance of this new law [Do what thou wilt], and you are not asked to believe anything, to accept a string of foolish fables beneath the intellectual level of a Bushman and the moral level of a drug-fiend. All you have to do is to be yourself, to do your will, and to rejoice.” (Law of Liberty)
If we have faith, it is faith in ourselves. It is a faith in our Will to meet each moment with skillful and strong Love. This is a faith of action which is alive & dynamic instead of a faith of belief which is dead & stagnant. Not worrying if every action is sinful and guilt-ridden, we experience the pure joy of existence in each moment, having discarded the phantoms of fear and abiding in the strength & simplicity of the Law of Liberty, Do what thou wilt.​
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Верувам...во теориите на научниците!
Знам ...дека Бог постои!
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
А во што поточно веруваш...
Да не беа принципите на атеизмот...ај да не те плашам...ќе беше
гадно...ако сега имаш околу 20 години ќе имаше за живот уште 5 до 10...во времето на апсолутната моќ на религијата...среден век...ти веруваш дека од болест ќе те излечи молитва...јас знам за лек...
Најмалку една милијарда луѓе имаат умренo како последица на религијата и концептот на вера...историја...:toe:

Па дознај нешто...отвори ги вратите на перцепцијата...како тоа веруваш дека веруваш дека веруваш...не разбирам?
Нема да негирам дека многу луѓе имаат умрено како последица од на нивните религиски сфаќања (бидејќи има разлика помеѓу религија, институција и следбеници) но немој да го занемаруваш фактот дека работата на многу "доктори" или касапи е искористена за многу medical breakthroughs. Башка што и ден денес постојат болести кои се непознати за медицината па дури и познатите не им се целосно јасни. Мое лично мислење е дека постои друг, нов медицинско религиски (знам дека звучи апсурдно) концепт кој може да даде објаснување буквално на се, но сеуште не е откриен а можеби и никогаш нема да биде.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Вербата ја губам од време на време...
--- надополнето: 25 декември 2012 во 14:27 ---
Вербата ја губам од време на време...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Мое лично мислење е дека постои друг, нов медицинско религиски (знам дека звучи апсурдно) концепт кој може да даде објаснување буквално на се, но сеуште не е откриен а можеби и никогаш нема да биде.
:icon_lol:

Медицинско религиски велиш?

:icon_mrgr:

Убаво е вака кога некој непознат ќе те изнасмее...
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
:icon_lol:

Медицинско религиски велиш?

:icon_mrgr:

Убаво е вака кога некој непознат ќе те изнасмее...
На форумов од ден на ден се повесело станува :D
Интересно како овие два збора привлекоа внимание иако потенцирав дека заедно звучат апсурдно. Толку ли би било чудно и невозможно кога некој би го земал човекот како материјално но и енергетско (духовно) битие? Јас на тоа мислев инаку мило ми е што барем ве насмеав
--- надополнето: 25 декември 2012 во 17:49 ---
А да погледаше од кога е постот на кој реплицираш?
..... и многу интересен концепт, има некој си метод, ама никој не го знае
Не погледнав, единствено ме заинтригира
 

Kajgana Shop

На врв Bottom