„Еутаназија” - ЗА или ПРОТИВ

Еутаназија. За или против?

  • За

    Гласови: 31 43,7%
  • Против

    Гласови: 31 43,7%
  • Сеедно

    Гласови: 9 12,7%

  • Вкупно гласачи
    71
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
RaGeAnGeL напиша:
sonce pred 2 dena posledno ko gledav Tv ushte ziva beshe....jes da izbegavam vesti ama vecerva promice deka ke gledam radi tebe :wink: zal mi e za zenata...samo ja macat....znajs majka si e majka ama mislam deka se slozi...ne sum sigurna ne me drzi za zbor ....ke ti kazam utre
... poveke informacii od lice mesto na nastanot - Ivana :D
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
hahahahahah i ti mojs da kazis bre ili ne gledas vesti :lol: :lol: :lol: anyway....sega odat na suprame court(mislam deka vaka se pishese)
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
ne se sekaam posleden pat koa gleav tv jas :D

tuku kazi nekoj dobar film ajde da simnam 8)
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Темава ја ре-активирам после 2-3 месеци.

Јас имам прво дилема дали се вика Евтаназија или Еутаназија. Чисто кај нас како е преведно знам дека не игра голема улога тоа..

Сте го гледале Морето во мене? Тоа е шпанскиот филм кој оваа година доби оскар за најдобар филм од неамериканско говорно подрачје. За оние кои се против еутаназијата, ако не го гледале филмот, човекот е 90% инвалид и се бори да добие еутаназија. Гледајте го па оценете. За неговиот случај мислам.. да размислите дали еутаназијата има смисла во одредени моменти?

Скокотлива тема. Јас сеуште немам изградено став ама се некако повеќе ми влече на одобрување..
Како и да е далеку е нашево општество од ова прашање. Тажно..
 
Член од
10 мај 2005
Мислења
529
Поени од реакции
14
Јас не сум против еутаназијата, во случаите кога лекарите ја користат или пак оној што треба да умре навистина сака да умре и да му се скратат маките. Јас сум ЗА затоа што сметам дека подобро е човек да умре отколку долго време да се мачи и да страда.
 
Член од
26 мај 2005
Мислења
288
Поени од реакции
4
Јас (како ветеринар) сум ЗА. Кај нас во нашата медицина се знае , се доека може да им се пружи квалитетен (се мисли на живот без мачење, трпење болка итн) им се помага на животните кои се чуваат како животни за друштво (или companian animal што ги викаат на трулиот запад).За разлика од кај нив, кај животните кои се чуваат од економски причини , за економска добивка, се лечат се до моментот доека лечењето не ја надминува вредноста на животното , кое навидум изгледа нехумано , меѓутоа целта за нивно држење ја оправдува. е сега имаме друг случај каде професионалноста се сретнува со моралот и етиката, кога сопственик на животно (куче на пр, како мене што ми се случи) сака да го еутаназира иако болеста е банална, може да се лечи ама господинот (кој патем беше и „хуман„ илити за луѓе доктор) решил дека нема нерви и трпение да го прави тоа, а не сака да го даде куЧето на некој друг. По тогашниот наш закон сопственикот одлучува за животното, па треба Ветеринарниот ни доктор треба да го прифати мислењето на сопственикот и неговата желба и да го убие (милосрдно сепак) кучето. тука за работи за професионално вршење на должностите, ама има конфликт меѓу тоа и моралното и етичнот, односно ветеринарот знае дека може да го излечи животното, а тоа за тој период не преставува опасност за околината. За да се вратам на темата (која е еутаназија , без разлика за животни или луѓе нели) и во хуманата (во наводници) медицина сум ЗА, со воспоставување на механизми со кои ќе се избегнат манипулации (наследства, свекрви и сл :lol: )
и уште нешто , на господинот Принце :x , ако е од религиозни причини ПРОТИВ, зашто тогаш кога е болен оди да се лечи, зарем господ не му го дал животот, и сега тој ќе одлучи дали треба да оздрави или да умре, зошто носи или ќе носи очила за корекција на видот, ако господ мислел дека не треба да гледа принцо толку добро ... итн
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Пустињска лисицо, малце е покомлике работаа. Многу комплике. Поготово кога болниот - човек, не дека помалку ги поштујем животните, не е во ситуација да одлучи, каже, покаже, нацрта дека сака да си оди. Е, тогаш е грдо. На најмрскиот непријател не би му поскала да се најде во стуација кога треба да каже баста во името на некој друг, по правило близок и сакан човек. Пред три години мајка ми беше он ди еџ, и чичкото доктор, не знаејќи дека зборува со ќерката на пациентката, ми опиша со најогавни детаљи како и колку болно и дого ќе умира, сугерирајќи дека треба да се стави крај на маките.
На некој начин и му благодарам, колку и да бев бесна во моментот, зашто светот го превртев за да ја спасиме. Жива е, релативно ОК, и доби пет правнуци во послениве години. Со тоа што среќата и здравјето со пари не се купуваат, ама без нив - па ич. Ама за тоа, во друга тема.
 
Член од
26 мај 2005
Мислења
288
Поени од реакции
4
Драга Ацева (тоа значи на Аце дека си или од Вера Ацева хероината од Втората светска војна кога сме биле на различни страни :lol: )
(ова за да ја разбијам малку сериозноста на темава), потполно Ве разбирам и се согласувам дека грешки и манипулација во еутаназијата ќе има , меѓутоа сепак понекогаш ќе има потреба и од таков механизам за да му се „помогне„ на некој. Верувај ми , многу од луѓето повеќе си помагаат на себе отколку на болниот со тоа што до крај , до самиот крај , пробуваат се и сешто. Многу ми е мило што ќерката на болниот не се откажала и се радувам што работите се средиле. и повеќе за тоа не сакам да пишувам, бидејки што и да кажеш може да згрешиш, а не сакам да згрешам. Затоа и кажав неколку примерти со животни , за никој да не се најде погоден и повреден. Ако прочиташ погоре ќе видиш дека и јас се согласувам, меѓутоа кога ќе се воспостват механизми за да се спречи манипулацијата (комисија од повеќе лекари, психолози па дури и правници :lol: - нели имаше некој со таква тема на почетокот)
И јас се согласувам дека еутаназијата кај животните и луѓето не треба да се изедначува, ама сепак како пример на кои може да ги корегираме грешките не е лошо да се набљудува.
толку
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Ако е човекот при чиста свест и ако го побара тоа, мислам дека е фер да му се овозможи. Толку е едноставно.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Со должна почит и сочувство кон оние кои имаат или имале поблем или ситуација од сличен карактер како сите досега наведени примери, мислам дека еутаназијата е средство кое овозможува излез за напатените души на кои не може со понатамошно одржување во живот да имс е овозможи квалитетен живот.

Јас, на пример, да ме прашаше некој, ќе се сложев за еутаназија не дедото. Го мавна капка и едвам преживеа. малтретирање за него и неговите. Нејсе, иако не е арно по природа и не носи благородна цел. да се потсетиме на Оби 1 Кеноби и останатите. Доброволно се сложија да се припојат кон Силата за повисока цел.

Бај д веј, си знаеле спартанците, затоа 300 воини на Леонида за малку ќе им плачече мамата на персијанците!! :lol:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
еутаназијата како постапка ја оправдувам но само кога е целосно оправдана и кога нема надеж за таа особа. зошто да не им се скратат маките на луѓето кои цел живот се борат со некоја неизлечива болест можејќи сето тоа да го решат со еден потпис. но сепак ако има надеж да се излечи особата и во претходниот контекст ако особата има надеж за излекување не треба да се дозволи еутаназијата. таа треба да биде последното употребено средство од страна на луѓето а не сега да почне да се применува интезивно и без мерка
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Еутаназија-ЗА или ПРОТИВ?

Покрај веќе постоечката тема за Смртна Казна еве една слична но сепак различна тема за еден вид на убиство но овој пат од милосрдие.Дали сте за или против на некого му се прекине животот за да му се скратат маките како последица на некоја долготрајна неизлечлива болест?Значи зборуваме за убиство само од овие причини и од никои други!
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Еутаназија-ЗА или ПРОТИВ?

Покрај веќе постоечката тема за Смртна Казна еве една слична но сепак различна тема за еден вид на убиство но овој пат од милосрдие.Дали сте за или против на некого му се прекине животот за да му се скратат маките како последица на некоја долготрајна неизлечлива болест?Значи зборуваме за убиство само од овие причини и од никои други!
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
pa da moram da kazam moze zvuchi glupo ali nesakam nikoj da se machi i da zivee so mislata deka utre ke umre nesakam da go boli se da se machi zatoa shto toa ne e zivot sepak ja sum za
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Ја сум за...Зошто да се мачи непотребно?
Освен ако има спас за тој човек,или сака последните денови (ако е некоја болест без премногу болки) да ги помине со блиските,да ужива во тие моменти колку шо може.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom