„Еутаназија” - ЗА или ПРОТИВ

Еутаназија. За или против?

  • За

    Гласови: 31 43,7%
  • Против

    Гласови: 31 43,7%
  • Сеедно

    Гласови: 9 12,7%

  • Вкупно гласачи
    71
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 јануари 2005
Мислења
571
Поени од реакции
8
VaseSK напиша:
n00b напиша:
Ај прво биди љубезен и објасни што значи тоа ... јас незнам.
Nemozam da poveruvam deka postojat luge na planetava koi nemaat slusnato nikogas za EUTANAZIJATA. Bratce ke treba malku da se posvetis na edukaciajata imas stvarno problem:))
Епа еве сеа гледаш дека постојат и такви луге што незнаат што значи тоа и не треба да те зачудува тоа, јас сум учел угостителство не медицина.
 
Член од
26 јануари 2005
Мислења
13
Поени од реакции
0
Mi ja pogodivte temata. Branev seminarska na fakultet za i okolu eutanazijata zatoa mislam deka najmnogu ke pridonesam da vi dolovam malce pojke za i okolu eutanazijata. Prvoto prasanje se odnesuva dali eutanazijata e krivicno dela ili ne. Jas bi kazal covecekiot zivot nema granica zatoa kolku i da e bo bezzivotno sostojba eutanazijata sepak ne e opravdana. Nikoj ne mu dava pravo na bilo koj lekar da mu gi iskluci aparatite na edno lice koe se bori za zivot moze eden den ke se najde lek ili moze ke se oporavi od koma i sl. Zaklucok soglasno krivicniot zakonik na r.maedonija od 1996 i novite izmeni od 2003 eutanazijata se kaznuva kako ubistvo od blagorodni pobudi sto se kaznuva so edna prilicno blaga kazna do 5 godini zatvor sto za razlika od ubistvoto e blaga kazna. Vtoro prasanje vo naukata sto se postavuva e dale e izdrzana eutanazijata. Sto mislam pod toa pod toa mislam dali treba da se prifati vo edno opstestvo ili ne. Postojat pravni sistemi kako sto se Usa i sl kade ne e krivicno delo nasata zemja sledejki ja tradicijata vo pravoto ja prifati bolonjskata konvencija spored koja eutanazijata e krivicno delo kaznivo so zakon. Jas sum definitivno protiv eutanazija. Sekogas postoi doza nadez i optimizam deka se dodeka ima edna tocka zivot vo edno telo i se dodeka duhot ne go napusti teloto postoi optimizam deka eden den toj coek moze pak da bide del od socijalnata sredina. Se nadevam doloviv malce za i okolu eutanazijata.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
^^CROW^^ напиша:
Postojat pravni sistemi kako sto se Usa i sl kade ne e krivicno delo nasata zemja sledejki ja tradicijata vo pravoto ja prifati bolonjskata konvencija spored koja eutanazijata e krivicno delo kaznivo so zakon.
:shock: :shock: :shock:


Ama me nasmea : bolonjskata konvencija e konvencija relativna na aktite za visoko obrazovanie i za harmonizacija na visokoto obrazovanie vo Evropski ramki. Vidi ja stranava i kje ti stane jasno

http://europa.eu.int/comm/education/policies/educ/bologna/bologna_en.html

Dosega se doneseni samo ovie deklaracii i konvencii za covekovi prava i vazat kako univerzalni za celiot svet :

http://www.unhchr.ch/html/intlinst.htm

A za eutanazijata, barem vo Evropa kojasto se zalaga za harmonizacija na legislativata (cf. Voveduvanje na tn "Evropski ustav") vo nekolku zemji e dozvolena Eutanazijata kako sto vekje spomenav pogore : Francija sega kje go donese zakonot i e vekje sledena od Germanija kojasto isto taka podgotvuva nacrt-zakon (seto toa posle aferata "Vincent Humbert" - deckoto kojsto ja zamoli majka mu da go eutanazira i kojsto bese tetraplegicen poradi soobrakjajka), Portugalija, Belgija, Holandija, Luksemburg.

Malku kontradiktorna e tvojata poraka bidejki dokolku i samata Italija go "ozakoni" na nekoj nacin aktot na Eutanazija vo 2002 (N.B. vidi http://www.mult-sclerosis.org/news/Jul2002/ItalyEuthanasia.html ), nema potreba takva debata da se vodi vo Bolonja - toa bi licelo na onaa starata "So svoj cekan po glava!!!" i bi bolo avtomatski kontradiktorno na nejzinite principi. TOcno e deka edna golema debata se vodi vo Italija na Evropski ramki, no samo vo Trst (vo sklop na megjunarodnata samit grupa za Eutanazija ciesto sediste e vo Trst).

Eutanazijata e asistirana smrt a ne ubistvo od milosrdie - moznost za da se ostavi izbor na pacientot vo vegetativna sostojba (barem taka e definirana vo aktite na zemjite kadesto e legalnae). So ovaa debata se otvara uste edna - pravoto na smrt. Kako sto ima pravo na zivot - taka bi trebalo da imapravo na smrt (ama samo vo odredeni okolnosti:- ne velam deka sekoj ima pravo da si go odzeme zivotot ako taka mu tekne [toa vekje bi bilo samoubistvo]!!!).

Ocigledno e deka seminarskata ti bila malce utnata a i deka profesorot ne ti cinel (ali nema veza - drugpat informiraj se). Prasaj ja farmata i kje ti dade svezi jajca za da napravis so e mozno povkusna kajgana!!!

:D
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Macedalien напиша:
VaseSK напиша:
NooB i jas sum ucel vo Ugostitelsko-turisticko pa znam.
Doblesta na covekot e ponizno da priznae toa sto ne znae. Ne e faktot deka nekoj mnogu znae... Toa e humanost!!!
Колку закон кажано, алал нека ти е Macedalien :wink:
 
P

Princ

Гостин
od religiozni pobudi sum protiv eutanazijata. gospod e onoj sto mu dal zivot nekomu, samo on ima pravo da odzeme vo onoj moment koga treba. sve sto ni se slucuva e po negova zelba. pisano ni e koga ke se rodime, kakov ke ni bide zivotot, momentot koga dusata ke go napusti teloto.
ako bolesta e macenje pa so toa sto ke go ubijat coveka na takov nacin mu se pravi usluga, sto so siromasnite, invalidite, bolnite.. da gi istrebime za da im napravime usluga? toa se hitlerovi idei. "covekot" ubi 50 000 bolni luge za da sozdade sovrsen covek.
 
Член од
27 февруари 2005
Мислења
11
Поени од реакции
0
Ne sum ni po religijata nit sum mnogu upatena u ovie raboti ali sepak sum za!
Bash pred nekoj den go gleav Milion dolar baby i sho trebashe da ja ostavat da se muchi devojkata dur sama ne skine konci!
A zamisli da se rodi dete ko sho se ragjaa u arapskive zemji i sho da go gledam takvo cel zivot!
Moze sega gluposti zboram zosho koga kje stanesh majka ne razmisluvash taka ali neznam!
Abe kako i da e ja sum za :!:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
StormAngel напиша:
Macedalien напиша:
VaseSK напиша:
NooB i jas sum ucel vo Ugostitelsko-turisticko pa znam.
Doblesta na covekot e ponizno da priznae toa sto ne znae. Ne e faktot deka nekoj mnogu znae... Toa e humanost!!!
Колку закон кажано, алал нека ти е Macedalien :wink:
Blagodaram, blagodaram sefe :) Kam da bea site kako tebe i da kazat sto cini i sto ne cini :D
 

isabelle

ненадјебива
Член од
25 јануари 2005
Мислења
140
Поени од реакции
1
оф леле ^^CROW^^ жифти тезата ....

свашта .........стварно...
ко да не знаете за 2+2

Абе еутаназија е потребна кога некој е во крајно вегетативна ситуација безнадежна , или во тешки болки.

Па тие истите особи, што се денес парализирани и што се поврзани на машини за дишење истите ќе беа мртви директно на место да сме сеа 1970тите. Само ради тоа што денес постои таков технолошки напредок истите можат така некако да живеат. Но, многумина од нив се квадрипарализирани, често пати ослепуваат а едвај комуницираат..
и сеа тоа е живот ??? според мене тоа е баш САДИЗАМ.. поради тоа што замисли се во таква состојба и гледај на животот како нешто убаво.. абе ај

Од друга страна постојат луѓе кои се во терминални фаци на некој рак или тумор....и више ни тешки дози на морфиум не ги смируваат.. во болки се постојано, повраќаат, више не можат ни да јадат, ни седат, ни лежат, ни гледаат тв , ни шетаат куче.. туку во постојани болки се.
И сеа тие, често пати и можаат самите да се убијат, со екстра доза на лекови и тоа го прават многу често.. но прашањето се поставува за оние кои се дури оневозможени да извршат самоубиство.

и така.. доста више за морал и етика
ионака СИТЕ ЌЕ УМРЕТЕ !!!!!!!!!!1
 
P

Princ

Гостин
isabelle напиша:
.. и така.. доста више за морал и етика
ионака СИТЕ ЌЕ УМРЕТЕ !!!!!!!!!!1
sakav da go drvam malku na temava ama nema da si ja dadam na sebe taa privilegija. samo nesto ke te prasam. bidejki ionaka site ke umreme, ne bi ti precelo da te pregazi nekoj na pesacki, ili nekoj zaskitan kursum da te mavne u chelo, ili da se predoziras, ili ili ili, neli?
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Princ напиша:
isabelle напиша:
.. и така.. доста више за морал и етика
ионака СИТЕ ЌЕ УМРЕТЕ !!!!!!!!!!1
sakav da go drvam malku na temava ama nema da si ja dadam na sebe taa privilegija. samo nesto ke te prasam. bidejki ionaka site ke umreme, ne bi ti precelo da te pregazi nekoj na pesacki, ili nekoj zaskitan kursum da te mavne u chelo, ili da se predoziras, ili ili ili, neli?
Ne si ja sfatil :)
 

isabelle

ненадјебива
Член од
25 јануари 2005
Мислења
140
Поени од реакции
1
Хехехее да, ouais, c'est exact, не ме разбрал.......
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Dali nekoj ima gledano televizija skoro? Vo
USA se vodi prava "vojna" za odobruvanje na eutanazija na edna zenakojasto e vekje 14 godini vo koma. Rageangel, dali ti (btw you're "in the face of the place" :) :) :) :) ) bi mozela da ni kazes so e taa galama so se diga okolu taa zena cijsto maz saka da ja podlozhi na Eutanazija a cijashto majka ne dozvooluva?

Ti blagodaram odnapred...

P.S. Posledniov post na temava beshe od mene - go izbrishav bidejki mi se vide kako nepertinenten za ovoj topik - ja prasuvav isabelle od kade e... Prostevajte!!!

Pozdrav
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
sonce pred 2 dena posledno ko gledav Tv ushte ziva beshe....jes da izbegavam vesti ama vecerva promice deka ke gledam radi tebe :wink: zal mi e za zenata...samo ja macat....znajs majka si e majka ama mislam deka se slozi...ne sum sigurna ne me drzi za zbor ....ke ti kazam utre
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom