Што читате во моментов? (со краток коментар)

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.224
Гијом Мисо - Затоа што те љубам.

Мојата приказна со овој автор започна сосема случајно на плажа... Заборавив да си понесам некоја книга од Скопје, ама плажарскиот продавач мислил и на мене :) Си ја купив од него ,,Како бих без тебе,, - на српски, оти бев во Будва, и ја прочитав во еден здив. Не знаев дали има македонски изданија на неговите книги, мислам дека преводот на мојава прва е ,,Што би правел јас без тебе,,. Сега се израдував кога на саем си ја видов и ,,Затоа што те љубам,,.. Чувствувам, и оваа ќе отиде во еден здив :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
13-тиот Апостол од Хелерови. Не знам точно за што се работи пошто тукушто ја земав, но би било нешто слично као другите романи со мистерии врзани со црквата/религијата...само со други имиња и малку изменети настани. Кога ќе ја прочитам, ќе можам да кажам повеќе.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Денес земав две книги- "Сонцето повторно изгрева" од Хемингвеј, сакав одамна да го читам, и "Марина" третата книга од Зафон (новите 3 од него уште ги немале во библиотека) ваљда ќе бидат добри :).
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.329
Прирачник за анти антиалкохоличари од Игор Џамбазов
Приказна за тоа како типов се навлекол на уште еден порок, пропратен со ликови од неговиот живот.
Стилов на типот е да го разбере накедонскиот и само македонскиот граѓанин. Иако има што да раскаже, сепак оваа прича уште повеќе ме тера да се дистанцирам од светот на славата.
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
57
Само што ја завршив "Големата шаховска табла" од Збигњев Брзезински и одма продолжувам со "Протестантската етика и духот на капитализмот" од Макс Вебер. Ќе ме фати изгрејсонце вечерва, гледам јас :)
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
1.059
Поени од реакции
2.684
денес ја зедов Ѓаволот носи прада.. некако не ме привлекува надворешноста, ќе видиме..
 
Член од
15 март 2010
Мислења
603
Поени од реакции
1.807
Моќта на потсвеста-Џозеф Марфи
ептен добра книга со уште подобри примери кои ќе ви помогнат да го постигнете посакуваниот успех.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Читам две книги.

Првата е збирка текстови (колумни, статии) од Владо Мокров, објавени во „Република“ по осамостојувањето на Македонија. Книгата се вика „На новинарот не му е судено да молчи“. Бидејќи колумните се тематски разновидни, оставаат простор за неконтинуирано читање. Онака, на делчиња, исецкано. Сепак, стилот е тежок, а Мокров е познат по долгите реченици од една страница. Понекогаш има конфузна мисла...

Втората книга е „Загубениот симбол“ од Ден Браун. Стандардна мистерија, со симбологија, со дејство што се случува во Вашингтон. Повторно братства, симболи, мистриозни објекти и адреналин.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
"Демијан" Херман Хесе ми се допаѓа стилот на авторот.

--- надополнето ---

"Трето Око" - за животот на еден лама од Тибет. Интересна книга, не многу којзнае колку добра, со опис на Тибет, начинот на живот...до тука сум, па ќе видиме, ваљда ќе биде онака просечно убава :).
Еј почнав да ја читам, арно се потсетив дека сум почнала од постов хахах да ја довршам.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
"Демијан" Херман Хесе ми се допаѓа стилот на авторот.

--- надополнето ---


Еј почнав да ја читам, арно се потсетив дека сум почнала од постов хахах да ја довршам.
Ја не ја дочитав, досадна ми беше :) може ќе ти биде малце интересна, мене ич.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom