Што читате во моментов? (со краток коментар)

Член од
4 септември 2005
Мислења
168
Поени од реакции
1
Bi me raduvalo ako mozhe da se napishe kratko za shto se raboti vo knigata =)

Jas sega citam Clive Clusser, cij glaven protagonist go zapoznavte (mozhebi) od filmot "Sahara" so Penelope Cruz i Matthew McConnaughey. Taka interesno, nema mnogu za mislenje, se raboti vo ovo izdanie "Flood Tide" kako Kinezite previshe imigriraat od nivata zemja, zatoa shto nemaat dovolno mesto kaj niv (22% od svetskata populacija na 7% od zemjata) pa taka malku po malku gi osvojuvaat drugite kulturi i stanuvaat sve pomokjni i pomokjni... se primetuva amerkanskoto mislenje, no sepak e lesno citanje so jak heroj i mnogu action. i edna ubava undercover agentka, se razbira.

No so moeto makedonsko iskustvo so nashite albanski imigranti me stavi malku vo mislenje tematikava na knigata...
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.360
Поени од реакции
512
Подвижни гробови од Божин Павловски :!: Интересна книга,се уште не сум до крај :!: Книгава е за торбешка фамилија од Битола чиј предок се бори за независна Македонија...
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
head напиша:
Подвижни гробови од Божин Павловски :!: Интересна книга,се уште не сум до крај :!: Книгава е за торбешка фамилија од Битола чиј предок се бори за независна Македонија...
Ајде кажи што ќе испадне од книгата
"Изгубени во рајската градина" не ми се допадна баш...

:wink:
 

pcelichka

Пајажинка
Член од
26 септември 2005
Мислења
26
Поени од реакции
0
Во моментов не читам ништо бидејки се пречитав ова лето кога спремав детска и светска литература. Инаку многу сакам да си ги читам старците:Пајсие, Јефрем Катунакиски, Ѓорѓи, Силуан... Ги има во ИКОНА.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Fear and trembling - Repetition - Kierkegaard
Si maam glava od zid shto bi se reklo :)
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
zaso jas nenormalna?
So mu fali na Kirkergard?
Ti so citas?
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Jaс оваа недела почнав да ја читам "Гозба или за љубовта" + " Федар или за Убавината" од Платон.До 59 стр.сум и до сеа цело време се користев со критики од интернет што ги најдов за да разберам за што уствари се работи пошто книгата е доста тешка за разбирање но воедно и доста интересна (особено зошто сакам филозофија :) )
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
ЗАХИР од Пауло Коелјо , е тоа единствено вреди да се прочита
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
АуРоРа напиша:
ЗАХИР од Пауло Коелјо , е тоа единствено вреди да се прочита
Хм, хм.....Колку ли далеку можеме да отидеме за љубовта????
Па види ти сега......
Се тоа зависи од тоа колку ти е далеку книжарницата и колку ти е опширна наивноста.......:baeh:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
ја моментално не читам ништо, но може да ми се препорача некоја добра книга од вас форумџиите. Нека биде некоја со акција и да не е некое љубовно романче
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
MSV напиша:
Хм, хм.....Колку ли далеку можеме да отидеме за љубовта????
Па види ти сега......
Се тоа зависи од тоа колку ти е далеку книжарницата и колку ти е опширна наивноста.......:baeh:
Или колку е добар стилот на Пауло Коелјо и што значи тој за светската литература? И што е најчитан меѓу младите...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom