Што според вас е квалитетна музика?

J

Johnny Stulic

Гостин
ова некаде го прочитав бараќи музика од Durriti Column ама исто како јас да сум го рекол


Типов вака некако пиша парафразирам


Во последно време често го слушам првиот албум. Кога го слушам имам филинг како да прислушувам како Вини да свири сам негде во собата или на таванот и дека ако се помрднам ќе се разбудам од трансот и магијата ќе се уништи.


Е кога ќе го имам тој филинг е тоа е квалитетна музика за мене
 
J

JohnnyMass

Гостин
KohlBass напиша:
Очигледно не доволно, тргнувајќи од тоа како ја опиша, но сепак, тоа е работа на вкус. Доколку на одреден човек не му се допаѓа тоа што на тебе ти се допаѓа не значи ниту дека едното е поквалитетно од другото ниту дека некој не се трудел да ја сфати. Музиката е забава. Ако нешто не ме забавува уште од самиот почеток, нема зашто со сила да слушам и да се трудам да ја засакам. Ставот дека тој не слушал доволно многу Х вид на музика за да ја разбере, не држи вода. И тој може да ти каже дека слушнал доволно за да разбере дека тоа не е за него, па ќе си ги мериме после чие е поголемо.
Тешко е да се признае дека тоа што го сакаш е помалку квалитетно од нешто друго, но објективноста се состои од тоа. Од друга страна, глупаво е да се определува која музика колку е квалитетна според жанрот на кој припаѓа.
Да се разбереме јас не сум бил никогаш активен слушател на рок или метал музиката па потоа нагло да се преокренам кон техното и хаусот.Така да тој слушал доволно ама можда не доволно добро и не истражувал по стиловите слични на трансот или неговите подгрупи.

Јас си ја слушам музиката што мене ме расположува и ме прави среќен, ама не ја игнорирам музиката што не припаѓа на друг жанр.Има многу квалитетни видови музика кои ја ги почитувам и со задоволство би ги прател ама нема да ги слушам бидејќи не ми причинуват задоволство.
Од секоја музичка култура има барем еден жанр што мене ми се лепи за уво.За добра и квалитетна музика дефинитивно ја сметам класиката, џезот, блузот итн., а види чудо - ја не ги слушам у слободно време.:vozbud:
Не ја омаловажувам и металската музика или рокот.Има исклучоци на кои стварно може да им кренам капа.Таков е случајот еве со Nightwish.Ја нивната музика ја имам преслушано и ги сметам за вистински музички мајстори и мене нивната музика ме импресионира, ама не ме прави среќен како што ме прави хаусот.
Дали се разбираме?
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
JohnnyMass напиша:
Да се разбереме јас не сум бил никогаш активен слушател на рок или метал музиката па потоа нагло да се преокренам кон техното и хаусот.Така да тој слушал доволно ама можда не доволно добро и не истражувал по стиловите слични на трансот или неговите подгрупи.

Јас си ја слушам музиката што мене ме расположува и ме прави среќен, ама не ја игнорирам музиката што не припаѓа на друг жанр.Има многу квалитетни видови музика кои ја ги почитувам и со задоволство би ги прател ама нема да ги слушам бидејќи не ми причинуват задоволство.
Од секоја музичка култура има барем еден жанр што мене ми се лепи за уво.За добра и квалитетна музика дефинитивно ја сметам класиката, џезот, блузот итн., а види чудо - ја не ги слушам у слободно време.:vozbud:
Не ја омаловажувам и металската музика или рокот.Има исклучоци на кои стварно може да им кренам капа.Таков е случајот еве со Nightwish.Ја нивната музика ја имам преслушано и ги сметам за вистински музички мајстори и мене нивната музика ме импресионира, ама не ме прави среќен како што ме прави хаусот.
Дали се разбираме?

JohnnyMass напиша:
Искрено не ги ценам хард рок композициите бидејќи во нив има само претерано тресење на жици и урлање под дејство на тешки дроги.
Доколку ова не е субјективна омаловажувачка генерализација, незнам што е...

Во претходниот пост кажав, доколку некој вид на музика не ми се допаѓа уште при првото слушање, нема зашто да истражувам и понатака.
За разлика од тебе, јас ја игнорирам музиката која не ми се допаѓа. Зошто би ја слушал и прател? (Тука сериозната музика, џезот и блузот се исклучоци бидејќи на нив се темели денешната музика.Јас како човек кој се занимава со музика, би требало да ги преслушам тие жанрови, за да можам подобро да се запознаам со прогресиите и хармониите кои преовладуваат таму. За човек на кој што музиката му е споредна работа и служи само за забава, не гледам зашто би морал да ги слуша. Убаво е да се има опша култура, но немора да се портретираш како запален фан на џезот за да бидеш елита.)
 
Член од
26 мај 2007
Мислења
9
Поени од реакции
0
abe za sekogo e razlicno...mnogu lugje go smetaat turbofolkot za kvalitetna muzika....za mene retro muzikata e nesto najdobro...posebno rock-ot od ex-yu prostorite od koi najomileni mi se plavi orkestar i bjelo dugme...
:helou:
 
J

JohnnyMass

Гостин
KohlBass напиша:
Доколку ова не е субјективна омаловажувачка генерализација, незнам што е...

Во претходниот пост кажав, доколку некој вид на музика не ми се допаѓа уште при првото слушање, нема зашто да истражувам и понатака.
За разлика од тебе, јас ја игнорирам музиката која не ми се допаѓа. Зошто би ја слушал и прател? (Тука сериозната музика, џезот и блузот се исклучоци бидејќи на нив се темели денешната музика.Јас како човек кој се занимава со музика, би требало да ги преслушам тие жанрови, за да можам подобро да се запознаам со прогресиите и хармониите кои преовладуваат таму. За човек на кој што музиката му е споредна работа и служи само за забава, не гледам зашто би морал да ги слуша. Убаво е да се има опша култура, но немора да се портретираш како запален фан на џезот за да бидеш елита.)
- Ја убо пишав дека не омаловажувам, туку има нешто што поштуем и непоштуем.Колку само јасно и едноставно!
- Па и ја.Не ми треба да ги преслушувам песна од 3 мин, ако на почетокот видам дека не е во рамките на мојот вкус.Ама нашиот другар кајганџија Fallen Angel (него го земам за пример, оти е член на форумов па можеш да го прашаш) бил слушател на транс околу една година.Тој наместо да го слуша само на пример Dino Psaras (него ми го спомна) и другите автори на слична музика можел да прочепка и да најде друг транс, па можеби да прејде и на техно, па на хаус.
- Браво за тебе !!!Штом ја игнорираш останатата музика тогаш воопшто не треба нити да правиме муабет понатаму.Како ќе збориме за музика ако ти никогаш не си чул нити една трака од Tiesto, Paul van Dyk, Deep Dish и тако даље или тоа не е музика? Човек што има ваков игнорантен однос кон другите музички жанрови не смее да се нарекува "човек кој се занимава со музика"
- Кој рече дека ја слушам музика само за забава или дека музиката ми е споредна работа?
- Не сум запален фан на џезот и не се потретирам како таков, туку само ти го дадов за пример да видиш дека има и друга музика освен металот, рокот, хард-рокот и слични.А не знам каква е таа елита? Дали ти со твојот игнорантен однос кон некои музички жанрови можеш да се сместиш во таа "елита"?
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
dobro be luge ... so e bitno koj slusa trance , jazz , metal , rock , punk , tehno , pop , ceca ili eminem ... muabetov e za kvalitetna muzika ... nemoze nikoj da kaze deka transot e neznam kolku kvalitetna muzika ... taa edna godina bev stvarno zapalen po trance ... taka da znam poveke za transot nego sto nekoj transer znae za rock i metal ... samo sakav da kazam (so dino psaras) deka nemozes da sporedis album praven 12 dena so album praven 3 godini ... znaci nemoze trance u nikoj slucaj da bide pokvaliteten od metal ... nemoze muzika sto se pravi na kompijuter da se meri so muzika sto se pravi so gitari , basovi , bubnjevi , vokal ... toa sto sekoj omilenata muzika si ja smeta za najkvalitetna uopste ne znaci deka stvarno e najkvalitetna !
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
948
Ivan^^ напиша:
bravos i jas bi igral taka :D

Значи ако поголем дел од младинава слуша електорнска музика тогаш само е таа квалитетна? А оној помал дел што слушаат друг вид на музика е глупав?:pop::pop::pop:
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
Секое CD што е изрежано со нормална брзина и не е чепнато .. Има квалитетна музика:raz:
 

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
Insane напиша:
Секое CD што е изрежано со нормална брзина и не е чепнато .. Има квалитетна музика:raz:
Или тоа ке е квалитетен "носач" на звук?:raz:
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
JohnnyMass напиша:
- Ја убо пишав дека не омаловажувам, туку има нешто што поштуем и непоштуем.Колку само јасно и едноставно!
- Па и ја.Не ми треба да ги преслушувам песна од 3 мин, ако на почетокот видам дека не е во рамките на мојот вкус.Ама нашиот другар кајганџија Fallen Angel (него го земам за пример, оти е член на форумов па можеш да го прашаш) бил слушател на транс околу една година.Тој наместо да го слуша само на пример Dino Psaras (него ми го спомна) и другите автори на слична музика можел да прочепка и да најде друг транс, па можеби да прејде и на техно, па на хаус.
- Браво за тебе !!!Штом ја игнорираш останатата музика тогаш воопшто не треба нити да правиме муабет понатаму.Како ќе збориме за музика ако ти никогаш не си чул нити една трака од Tiesto, Paul van Dyk, Deep Dish и тако даље или тоа не е музика? Човек што има ваков игнорантен однос кон другите музички жанрови не смее да се нарекува "човек кој се занимава со музика"
- Кој рече дека ја слушам музика само за забава или дека музиката ми е споредна работа?
- Не сум запален фан на џезот и не се потретирам како таков, туку само ти го дадов за пример да видиш дека има и друга музика освен металот, рокот, хард-рокот и слични.А не знам каква е таа елита? Дали ти со твојот игнорантен однос кон некои музички жанрови можеш да се сместиш во таа "елита"?
Која е разликата помеѓу непоштување и игнорирање? Сакаш да кажеш дека иако не слушаш рок музика, се интересираш за тоа, пратиш што се случува и си во тек со настаните???
И, ако ти не слушаш EKB, Ван Гог, Азра, Pink Floyd, Iron Maiden и така натаму како ќе збориме за музика?
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
Insane напиша:
Секое CD што е изрежано со нормална брзина и не е чепнато .. Има квалитетна музика
izjava на векот! немогуче. шо праеме ако на тоа цд има изрезано некој олош турбофолк, безвезни ствари и сл...али риспект за изјавата ипак,
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
за мене квалитетна музика e Rock посебно progressive rock, krautrock, psychedelic rock, post rock, punk. Metal, Klasika, Trance, D'N'B, Jazz, World music, reggae
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
322
Поени од реакции
156
"Што според вас е квалитетна музика?" hmmm gleam site ste nabrojale stilovi na muzika a prashanjeto e drugo shto, a ne koj stil e najkvaliteten... :)) btw aj od moj glean aspekat da ogovoram na prashanjevo... Kvalitetna Muzika paa kvalitetno e se sto e ubavo, sredeno od kvalitetni martijali i kje trae taka i muzikata, a toa e muzika sto e sredena maximalno so kvalitetni zvuci t.e. zvuci koi kje im prijaat na vashite ushi muzika vo koja kje uzivate t.e. ubava i od toa shto vi bilo ubavo da ja slushate trakata vi ostanala u glaa i trae... gleano od moja strana... a stil ne imenuvam sekoj si ima svoj stil :) pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom