Што според вас е квалитетна музика?

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Онаа што ќе ме натера на размислување, инспирира, онаа што буквално ќе допре до мене така што ќе ја доживеам/почувствувам препознавајќи се себе (или барем дел) во неа, е за мене квалитетна музика.
Затоа не можам да кажам слушам тоа и тоа, кога има песни што ги сакам од различни музички правци.
 
Член од
7 јуни 2007
Мислења
95
Поени од реакции
3
Sussaro напиша:
Квалитетна музика е онаа музика во кои што фундаменталната суштина е базирана на уметнички врености.

Многу добро кажано
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Да не заборавиме дека има еден куп инструментални ствари од разно разни правци кои се многу поквалитетни од песни во истите правци.
Моментално факт е дека повеќе квалитетна музика може да се најде во поандерграунд сферите отколку во во мејнстримот, бидејќи сега во мејнстримот повеќе терараат шалалајки.
Стилови кои произведуваат повеќе квалитетна музика се: пред се џез и сите негови подвидови, блуз, метал, транс, техно, рок.
Панкот го направија премногу мејнстрим. Нормално и во другите правци се наоѓа однодно ќе се испили по нешто поквалитетно, ама се повеќа се удира на картата: направи шаблонска песна која ќе донесе пари и доста е.
Исклучок од сите правци кој дефинитивно е неквалитетна музика е турбо фолкот, кој инаку не прави ништо друго освен што ја сквернави народната и староградската музика.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
BusHav напиша:
Можеби звучи премногу едноставно,ама немаш поима колку е само тешко да се направи техно песна која ќе биде целата добра,со добри прелази од ритам во ритам,и да убациш и некој вокал што ќе се поклопува со ритамот..........Тоа што ти не го сакаш,немора да го омаловажуваш:smir:
ne se sekiraj ,ne go omalovazuvam , samo kazav sto mislam ... slusav i ja trance edno vreme , samo kolku da vidam sto e ..ali brzo mi zdosadi ... inace ako toa e teska muzika da se pravi ... onda neznam za metal so da kazam ... da sklopis 2-3 gitari , bass , bubnjevi , vokal , pa i klavijatura kaj nekoi bendovi , i da napises nekoj lud tekst u pesnata ...a kako sto gledam trance i tehno albumi izlagaat bukvalno sekoj den... a kaj metal muzikata i ne e bas taka ... ima i bendovi sto so godini pravat eden album ... sea vidi ti sto e potesko da se napravi ... :eek:jea:
 
J

JohnnyMass

Гостин
Fallen`Angel напиша:
ne se sekiraj ,ne go omalovazuvam , samo kazav sto mislam ... slusav i ja trance edno vreme , samo kolku da vidam sto e ..ali brzo mi zdosadi ... inace ako toa e teska muzika da se pravi ... onda neznam za metal so da kazam ... da sklopis 2-3 gitari , bass , bubnjevi , vokal , pa i klavijatura kaj nekoi bendovi , i da napises nekoj lud tekst u pesnata ...a kako sto gledam trance i tehno albumi izlagaat bukvalno sekoj den... a kaj metal muzikata i ne e bas taka ... ima i bendovi sto so godini pravat eden album ... sea vidi ti sto e potesko da se napravi ... :eek:jea:
Гледај, не може да мериш која музика е потешка да се направи во единица време.За секоја песна треба инсприрација и треба сопствен сенс за музика.Искрено не ги ценам хард рок композициите бидејќи во нив има само претерано тресење на жици и урлање под дејство на тешки дроги.Се разбира со исклучок на некои групи кои стварно го бранат металот.Ако сакаш лути се, твое право - мое мислење.А изгледа трансот не си го слушал многу и не си слушал многу траки за убаво да го разбереш...ај да не бегаме од темава...му реков на Спирито дека до ова ќе дојде ама ај...

За мене квалитетна музика е само онаа направена од душа, од срце, песна која е создадена од душа и чувството за убаво а не од потребата да се создаде нешто што само на креаторот ќе му звучи како солидна композиција.Не можам сега да изделувам класи, бидејќи во секој стил има и погодоци и промашаи.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Секоја музика која е направена треба да се цени,пошто ипак е направена со љубов и труд кон неа.
Можеме да кажеме кој вид и која музика ни се допаѓа али која е квалитетна е тоа неможеме ској вид музика е квалитетен само зависи како ќе ја прифатиме. Накрај краева секој си има свој вкус и свое мислење.
 
Член од
7 јуни 2007
Мислења
95
Поени од реакции
3
JohnnyMass напиша:
Гледај, не може да мериш која музика е потешка да се направи во единица време.За секоја песна треба инсприрација и треба сопствен сенс за музика.Искрено не ги ценам хард рок композициите бидејќи во нив има само претерано тресење на жици и урлање под дејство на тешки дроги.Се разбира со исклучок на некои групи кои стварно го бранат металот.Ако сакаш лути се, твое право - мое мислење.А изгледа трансот не си го слушал многу и не си слушал многу траки за убаво да го разбереш...ај да не бегаме од темава...му реков на Спирито дека до ова ќе дојде ама ај...

За мене квалитетна музика е само онаа направена од душа, од срце, песна која е создадена од душа и чувството за убаво а не од потребата да се создаде нешто што само на креаторот ќе му звучи како солидна композиција.Не можам сега да изделувам класи, бидејќи во секој стил има и погодоци и промашаи.
Potpolno se soglasuvam
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
26
Kvalitetna muzika za mene e samo ova :music3:
Od gitari, solazi, tapani, vokali....
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Nice rekol deka se sto e ubavo e toa sto e napisano so sopstvena krv,zasto krvta e duhot,a duhot zivot.Zatoa najubavi pesni muzika bilo sto se napisani so bolka sto toj ja nosel vo svojata dusa.
 

ZIKS

Ај за убо да е.
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
39
според мене квалитетна музика е музика која е исполнета со гитара, бас, тапани, и пеење, сакам да кажам, музика која содржи приказна во текстот, а според мене, тоа е :
Метал, Nu-Metal, и да не ги заборавам Леб и Сол, и Влатко Стефановски & Мирослав Тадиќ - Пример за квалитетна музика.
А, не денешницава со турбо фолков, секој ден по 10 нови пеачи, и по исто толку песни излегуваат, имаат пари луѓето, му даваат на некој автор да напише некој текст, на друг некој останатите работи да ги направи, и утредента имаш песна. И, сите песни се исти, громе мој, незнам вака, незнам онака. :)
 

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
Овој пат само кратко видување, зошто милион пати дискутиравме за ова или сличн теми.

Квалитетна музика секогаш за мене ќе биде онаа што авторот/изведувачот ја создава за своја душа, или она што најдобро знае да го прави. Значи примарна цел да му биде композицијата цеосно да ги исполни неговите критериуми, а не критериумите на широките маси. Можеби и јас премногу гњавам со мејнстримот и неговите нус појави, но секако дека авторот нема да направи нешто ново и уникатно доколку тоа го прави за да му се допадне на Перо.

Независните автори секогаш ќе бидат за копје пред "штанцерите", и тоа е непобитен факт.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
JohnnyMass напиша:
Гледај, не може да мериш која музика е потешка да се направи во единица време.За секоја песна треба инсприрација и треба сопствен сенс за музика.Искрено не ги ценам хард рок композициите бидејќи во нив има само претерано тресење на жици и урлање под дејство на тешки дроги.Се разбира со исклучок на некои групи кои стварно го бранат металот.Ако сакаш лути се, твое право - мое мислење.А изгледа трансот не си го слушал многу и не си слушал многу траки за убаво да го разбереш...ај да не бегаме од темава...му реков на Спирито дека до ова ќе дојде ама ај...
zaso pa da nemoze taka da se meri , i toa e del od kvalitetot na muzikata ... inace slusav trance okolu edna godina , taka da znam dovolno za muizikata ... gi znam DJ-te , albumite , pesnite ... imam mnogu slusano ... sigurno si go gleal The Gathering festivalot ... mislam od 2003 godina bese ... koga Dino Psaras kazuva deka go ima napraveno albumot za 12 dena ... "Lick it" se vikase mislam... epa sea neznam dali moze da se sporeduva album sto e napraven za 12 dena , so album sto e praven 2-3 godini .... zatoa mislam deka poveketo od trance DJ-te gi pravat taka brzo albumite ... muzikata moze zvuci jako ... ali e daleku od kvalitetna... sea so isklucok na nekolku DJ , sto stvarno gi postuem ...ne me svakjaj pogresno ali ne vikam deka metalot e sovrsen ... ima i tamu dosta nekvalitetna muzika ...
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
ВМРО напиша:
Kvalitetna muzika za mene e samo ova :music3:
Od gitari, solazi, tapani, vokali....
Па тоа е музика уствари, за разлика од компјутерски фајлови... Анплагд рулз...

Gravity Grave напиша:
Овој пат само кратко видување, зошто милион пати дискутиравме за ова или сличн теми.

Квалитетна музика секогаш за мене ќе биде онаа што авторот/изведувачот ја создава за своја душа, или она што најдобро знае да го прави. Значи примарна цел да му биде композицијата цеосно да ги исполни неговите критериуми, а не критериумите на широките маси. Можеби и јас премногу гњавам со мејнстримот и неговите нус појави, но секако дека авторот нема да направи нешто ново и уникатно доколку тоа го прави за да му се допадне на Перо.

Независните автори секогаш ќе бидат за копје пред "штанцерите", и тоа е непобитен факт.
Се на светот се прави за некој друг, затоа што тој некој друг дава пари. Ама точно, оној кој прави за душа знаеш дека нема задна намера, и ако влезеш во неговиот штос тешко ќе излезеш... ама оди најди го де...
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
Според мене квалитетната музика мора да содржи своја идеја, свој пристап кон слушателот. Да биде направена без премногу влијание од веќе постоечката музика. Изведена со минимум два-три инструмента.Разновидност во мелодијата, оригиналност, цел.
Секако, да допира до мене, да ми разбуди чуства.
:toe:
И се’ ми се чини дека многу голем процент од слушателите не го разбираат квалитетот на музиката и воопшто не го ценат. Особено трудот кој е вложен. Жално.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.400
Поени од реакции
5.953
Квалитетна музика според мене е онаа која е направена со срце, музика која ќе успее да те натера на размислување, која ќе покрене некакви чувства во моментите кога се слуша.
Без разлика од кој музички правец, секој си е симбол за себе и за своето време.
Музика во која може да пронајдеме некаква уметничка вредност, нешто кое никогаш нема да умре.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom