Што според вас е квалитетна музика?

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
Викторгг напиша:
Се на светот се прави за некој друг, затоа што тој некој друг дава пари. Ама точно, оној кој прави за душа знаеш дека нема задна намера, и ако влезеш во неговиот штос тешко ќе излезеш... ама оди најди го де...
Нормално дека не циљав на уметници кои што снимаат албуми за да ги подарат на најблиските членови на фамилијата, туку на музичари кои што ги боли стап за тоа да ли нивниот продукт ке им се допадне на широкит маси (на Перо, не ли) или не. Значи реков, ПРИМАРНА цел им е да си ги задоволат своите стандарди за тоа како би требало да звучи албумот, а Перо може и да си го купи последниот албум на Сузи Спасовска, нормално сервиран од мејнстримот, или музичката индустрија
И верувај ми, такви музичари и бендови ги има "мал миљон", и пишував за нив на неколку места по форумов.
Не знам колку пати треба да повторам, СМРТ ЗА МУЗИЧКАТА ИНДУСТРИЈА, крајно време е за вистинските вредности!
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
JohnnyMass напиша:
Гледај, не може да мериш која музика е потешка да се направи во единица време.За секоја песна треба инсприрација и треба сопствен сенс за музика.Искрено не ги ценам хард рок композициите бидејќи во нив има само претерано тресење на жици и урлање под дејство на тешки дроги.Се разбира со исклучок на некои групи кои стварно го бранат металот.Ако сакаш лути се, твое право - мое мислење.А изгледа трансот не си го слушал многу и не си слушал многу траки за убаво да го разбереш...ај да не бегаме од темава...му реков на Спирито дека до ова ќе дојде ама ај...
А, ти си слушал хард рок за убаво да го разбереш?

Инаку, го имам потполно истото мислење со Gravity Grave.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Па мислам дека порано се правела почесто квалитетна музика.А сеа да речеме дека за мене е квалитетна класичната музика (иако јас не ја слушам нешто посебно,ама останала со векови),потоа песни како Sweet child of mine,I don't want to miss a thing,Another brиck in the wall,Nothing else matters итн.Денес најчесто се гледа да има заразен ритам ама не може да се спореди со ваквите нумери кои траат со години.
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
274
Поени од реакции
5
На темава прочитав многу убави мислења, но сватив дека има и многу ограничени луѓе. Без невреда за никого.
Луѓе, зашто мислите дека типот на музика што баш вие го слушате е најдобар? секој тип на музика музика си има добар дел, ама и лош дел, шут...
Не е возможно да се одреди што е добра музика, нема дефиниција

Секој нека си тера по своја дефиниција, така е најдобро

Само немојте да бидете од оние луѓе на кои што- кога ќе им се пушти одредена песна (пр. рап) не се ни обидуваат да ја слушнат, бидеќи "ја не слушам таква музика, јас слушам (пр.) рок "! Слушни ја до крај па коментирај, не биди ограничен во главата
Имам ли право?:toe:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
THE_BOSS напиша:
Само немојте да бидете од оние луѓе на кои што- кога ќе им се пушти одредена песна (пр. рап) не се ни обидуваат да ја слушнат, бидеќи "ја не слушам таква музика, јас слушам (пр.) рок "! Слушни ја до крај па коментирај, не биди ограничен во главата
Имам ли право?:toe:
Не. Затоа што и ти ако не си рапсоложен за рок нема да го слушаш. И ти биди слободоумен и сфати дека некои луѓе не поднесуваат одредени типови на музика. И тоа е нивна работа... Бељата се појавува кога ќе пробаш да убедиш некој друг во она во што ти веруваш...
 

Срничка

just a simple girl
Член од
12 јуни 2007
Мислења
63
Поени од реакции
2
да бидам искрена не сум баш некој искусен толкувач на музички жанрови ако мозе така да се каже ама за мене квалитетна музика е онаа која ке ми се допадне кога првпат ке ја слушнам,можеби на ова поискусните ке речат дека таа е комерцијална музика сеедно мене ми се свига и тоа е тоа.
 
Член од
30 јануари 2007
Мислења
274
Поени од реакции
5
Викторгг напиша:
Не. Затоа што и ти ако не си рапсоложен за рок нема да го слушаш. И ти биди слободоумен и сфати дека некои луѓе не поднесуваат одредени типови на музика. И тоа е нивна работа... Бељата се појавува кога ќе пробаш да убедиш некој друг во она во што ти веруваш...
Не се обидувам да убедам никого во ништо...:toe:
Ако јас слушам пр. техно, а ти слушаш панк (а имам многу такви другари) и сеа ти ми ја пушташ некоја песна од мобилен, јас ке ја слушнам, а не "абе ова панк е, ја не слушам панк". Одма ако е панк под дифолт не е добра!
Не може да не поднесуваш некоја музика!? Може да не сакаш да ја поднесеш, ама да не ја поднесуваш? А зашто да не сакаш? Од кај к*р знаеш дека баш таа трака не е добра? Абе и јас мислев едно време како тебе, ама ако вистински ја сакаш музиката ќе слушнеш ако ти се пушти и хардкор, и метал, и транс...
Да и мене повеќе ми прави мерак одреден жанр од друг, ама има песни кои ги обожавам а се дааалеку од тој него, и ако сум слушал музика исклучиво од тој жанр никогаш немало да ги слушнам
Сваќаш што сакам да кажам?:helou:
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
322
Поени од реакции
156
THE_BOSS напиша:
Не може да не поднесуваш некоја музика!? Може да не сакаш да ја поднесеш, ама да не ја поднесуваш?


hmm malce kje te koregiram si slushal dark psytrance? :)) ili nekoja hard core muzika ne sekoja muzika moesh da ja podnese coek probaj so Cosmo, Kindzadza, Higko, Naked Tourst downloaduvaj nesto da cuesh... osven ako ne si darker.... muzikata od ovie, przi mozok :)) nemoze sekoj coek da slusha se i sesto... :)) pozz
 
J

JohnnyMass

Гостин
KohlBass напиша:
А, ти си слушал хард рок за убаво да го разбереш?

Инаку, го имам потполно истото мислење со Gravity Grave.
Сум слушнал доволно за да разберам дека тоа не е за мене.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ако некој рече дека не му се допаѓа одреден стил на музика и категорично одбива да слуша понатаму, можам само тогаш да го оправдам кога ќе знам дек истиот тој издвоил доволно време да го разбере тој стил на музика и да ја согледа убавината што љубителите на тој стил музика го гледаат во тој стил на музика.
Инаку крајно ме иритирање во средно кога ќе ми речеа абе тргни ми тоа џезот не го бива, а појма немаат од џез и што занчи и како навистина изгледа овој стил на музика кој според мене е еден од најпродуктивните стилови за квалитетна музика, поради начинот на кој таа музика се создава, односно дека џезот никогаш не се прави по жаблон туку се почнува со некој можеби позната мелодија и се оформува и експериментира на лице место, при што се добива една музичка целина, за чие склопување се заслужни изведувачите и нивниот талент за да се разбираат музикално меѓу себе и да се надополнуваат додека свират односно да комуницираат преку музиката.
 
N

n/a

Гостин
Ej sega bas pisuvav...
Zivotot mi e muzika...od 24h dnevno...muzika slusam bar 10.
I sakam mnogu grupi i pravci,za mene e pubertetliski da kazes...:
jas slusam samo metal...ili rock...
Ali ako treba da oddelam:
Pink Floyd,Nina Simone,Nicos,Enescu(i George i Adrian),Adriano Celentano...
EKV,Zabranjeno Pusenje i Psihomodo Pop.
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
JohnnyMass напиша:
Сум слушнал доволно за да разберам дека тоа не е за мене.
Очигледно не доволно, тргнувајќи од тоа како ја опиша, но сепак, тоа е работа на вкус. Доколку на одреден човек не му се допаѓа тоа што на тебе ти се допаѓа не значи ниту дека едното е поквалитетно од другото ниту дека некој не се трудел да ја сфати. Музиката е забава. Ако нешто не ме забавува уште од самиот почеток, нема зашто со сила да слушам и да се трудам да ја засакам. Ставот дека тој не слушал доволно многу Х вид на музика за да ја разбере, не држи вода. И тој може да ти каже дека слушнал доволно за да разбере дека тоа не е за него, па ќе си ги мериме после чие е поголемо.
Тешко е да се признае дека тоа што го сакаш е помалку квалитетно од нешто друго, но објективноста се состои од тоа. Од друга страна, глупаво е да се определува која музика колку е квалитетна според жанрот на кој припаѓа.
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Kvaliteten vokal,bez razlika dali e maski ili zenski,i dobra produkcija.
 
Член од
6 август 2006
Мислења
201
Поени од реакции
29
Kvalitetna muzika:

Umetnicki aspekt: da bide univerzalna, da ima dobra usoglasenost megju umetnostite vo nea (sepak neli umetnostite se so labavi granici i se mesaat megjusebe, i mislam na muzika, tekst, cover na album, i sl...), da bide inspirativna, originalna sama po sebe, da ne e sablonska...


Socijalen aspekt: da bide vlijatelna vo svoeto vreme, so toa sto ce ostavi beleg, no pritoa ne smee da postane svoeviden stereotip ili namerno da inicira takov, da ne se koristi isklucivo za politicki celi (najmnogu mrazam muzicari koi celiot svoj zivot go pominuvaat vo UN foteljite, pravat neverojatno bedna muzika samo da si gi postignat bolnite filmovi i nekoi svoi "celi"), dobro e do odredena granica da ima eden odziv vo opstestvoto...

Individualen aspekt: Da ja osetam kako e napravena, da uspejam da si sozdadam metalna vizija za samata muzika duri ja slusam, da pocuvstvuvam deka muzicarot ja pravi od srce, da postanam edno so nea duri ja slusam, da me inspirira, i sl...
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
ja si slusam kvalitetna muzika a za drugite ne me interesira treba da se svati sustinata na muzikata da navleze vo tebe :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom