Што со плаќањето? Кој би требало да плаќа?

Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Па не ми е одговори...еве ја те прашувам само ради таа причина ако те остави како ќе се чуствуваш? И не тврди дека не е битно зашто те оставила пошо неможе да ти е сеедно за секоја причина ако си ја сакал.
Ти одговорив во двата поста, само не ме сфаќаш.
Ти кажувам дека не ми е битно зошто ме оставила, штом ме оставила.

Свесен си дека мешаш поими?
Ме прашуваш дали ми е сеедно зошто ме оставила за некој со повеќе пари, за после да ме прашаш дали ми е сеедно зошто општо ме оставила ако сум ја сакал. Се губиш бе брат :)

Да ти нацртам.
- Штом девојка ме остава, не ми е битна причината. Тоа нема да го промени фактот дека сум ја сакал (ако сум ја сакал), нема да ги избрише спомените, излагањето, заедничките моменти.
- Дали ќе ми биде сеедно, секако дека нема. Дали тоа ќе направи да ми се врати, ако седнам дома и плачам, јадам сладолед и глеам романтични филмови. Нормално дека не.

Ги мешаш поимите, во последниот пост.
 
C

Castiel

Гостин
Твоите ставови се типични за машкиот феминизам, кој е директно извртување на сите природни вредности. Да, мажот треба да плаќа, тоа е стереотип на природата. Ја делиме сметката е наметнат стереотип на модерните идеологии како феминизмот и равноправноста. :pov:

Секој со својот избор.
Твоите ставови се типични за балканскиот мачо синдром и шовинизам кој потекнува од примитивизмот на твоето размислување. Мажот ја плаќа сметката пошто е маж и му е обрврска потекнува од стереотип наметнат од минатото поради физичката надмоќност и доминација на мажот врз жената пошто само му се може. :pov:

Секој со својот избор.[DOUBLEPOST=1426327242][/DOUBLEPOST]
Ти одговорив во двата поста, само не ме сфаќаш.
Ти кажувам дека не ми е битно зошто ме оставила, штом ме оставила.

Свесен си дека мешаш поими?
Ме прашуваш дали ми е сеедно зошто ме оставила за некој со повеќе пари, за после да ме прашаш дали ми е сеедно зошто општо ме оставила ако сум ја сакал. Се губиш бе брат :)

Да ти нацртам.
- Штом девојка ме остава, не ми е битна причината. Тоа нема да го промени фактот дека сум ја сакал (ако сум ја сакал), нема да ги избрише спомените, излагањето, заедничките моменти.
- Дали ќе ми биде сеедно, секако дека нема. Дали тоа ќе направи да ми се врати, ако седнам дома и плачам, јадам сладолед и глеам романтични филмови. Нормално дека не.

Ги мешаш поимите, во последниот пост.
Не ги мешам. Убаво те прашувам. Неможеш исто да се чуствуваш за секоја причина...Не си роботски програмиран и секоја ситуација носи различна емоција. Само нели пошто не одговара прашањето ќе си кажеме не е битно за што ме остави битно ме остави.

И да не мора да се понашаш вака арогантно со ова да ти нацртам. И ја истото можам да ти кажам ај да ти нацртам.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Твоите ставови се типични за балканскиот мачо синдром и шовинизам кој потекнува од примитивизмот на твоето размислување. Мажот ја плаќа сметката пошто е маж и му е обрврска потекнува од стереотип наметнат од минатото поради физичката надмоќност и доминација на мажот врз жената пошто само му се може. :pov:

Секој со својот избор.
ОК, еве ти литература да се надградиш, терај магарето. Блазе си и на твојата девојка. :roker:

http://en.wikipedia.org/wiki/Radical_feminism
 
C

Castiel

Гостин
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не ги мешам. Убаво те прашувам. Неможеш исто да се чуствуваш за секоја причина...Не си роботски програмиран и секоја ситуација носи различна емоција. Само нели пошто не одговара прашањето ќе си кажеме не е битно за што ме остави битно ме остави.

И да не мора да се понашаш вака арогантно со ова да ти нацртам. И ја истото можам да ти кажам ај да ти нацртам.
Ти ме прашуваш како би реагирал, јас тебе ти кажувам. Можам да ти дадам број од поранешни девојки за да ме провериш. Тоа што мојот одговор тебе не ти одговара за да доловиш некаква поента, не е мој проблем.

Во врска со моето „арогантно однесување“, секој мој пост, секоја реплика беше со :) за да задржам полабава атмосвера, да не се отиде на агресивни реплики зошто мислам дека нема потреба од тоа, се’ додека не утреби едно „бе“, кога ми реплицираше, што предизвика и јас да почнам „да ти цртам“. Провери ако не ми веруваш.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.133
Поени од реакции
16.247
Работата за пари никого не направила подобар човек.
Веќе почнуваш да грепкаш на површината на една друга, различна тема.

Реалноста е таа дека работејќи, можеби нема да станам подобар човек, иако и ова не е правило, но барем ќе го обезбедам лебот на маса. Ниту е обрзувачки да морам да уживам во тоа што го работам. Не велам дека не пропагираш убави и фини работи, кои за волја на вистината се еден вид утопија исто како и анархизмот, но едно се желбите и филозофските размисли за човековата природа, а сосема различна е реалноста. Мал е процентот на мажи чија плата(во државава) може да ги задоволи потребите на едно четиричлено семејство(го земав овој број како просек) и да си го дозволи луксузот жена му да биде домаќинка.

Единствено што може да прифати е да го преслика животот на Албанците и да го усвои, жената ќе му седи дома и ќе чува деца, ќе ја одржува ќуката или станот, ќе и купи два пара мантили за роденден кои ќе го носи наредните десет години. И толку. Нека заборави одмор, нека заборави шопинзи, нека заборави шминка, нека заборави кафиња со другарките(ќе ја пушти еднаш во месецот да се шета во Сити Мол или Рамстор), вечери и подароци за родендени и 8. Март. Животот ќе и се состои од чистење, готвење, перење и пушење. И повремени потреси на главата од ѕид.

Баш би сакал да ми одговорат "старлетиве" на форумов, како Џесика, дали би прифатиле таков начин на живот.

Машката суета секако дека би сакала да е во можност да заработува доволно и да може се да и пружи на својата жена, а оваа да не мора да работи. Затоа и парите се толку силен афродизијак и бустер на самодовербата и малтене скоро сите општествени односи денес се одредени и регулирани според акумулацијата на материјални богатства. И современиот маж, исто како и современата жена, се наоѓа на крстопат и е растргнат од традиционалноста и наследството од еволуцијата од една и нормите кои ги наметнува современото општество од друга страна. И тоа креира "болни" единки, кои ти ги нарекуваш машки феминистки.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Машката суета секако дека би сакала да е во можност да заработува доволно и да може се да и пружи на својата жена, а оваа да не мора да работи. Затоа и парите се толку силен афродизијак и бустер на самодовербата и малтене скоро сите општествени односи денес се одредени и регулирани според акумулацијата на материјални богатства. И современиот маж, исто како и современата жена, се наоѓа на крстопат и е растргнат од традиционалноста и наследството од еволуцијата од една и нормите кои ги наметнува современото општество од друга страна. И тоа креира "болни" единки, кои ти ги нарекуваш машки феминистки.
Многу убаво срочено. :)
 
D

Daedalus

Гостин
Абе вие измешавте баби и жаби. Милитантните феминисти ко онаа Линда Гордон и слични на нејзе се ретардирани. Феминизмот ја насочува дебатата само на една страна, а тоа е дискриминација кон жената, за што иам расправано и серено со страни.
Тука збориме за разлика меѓу либералци, вклучувајќи ме и мене и конзервативци.
Неам проблем со конзервативци, иам проблем со неписмени конзервативци.

Ја сум за да нема имиња ко „феминизам“, туку организација која ќе ја третира рамноправноста на двата пола пошто машки се соочуваат со дискриминации исто ко и жените. Тука зборам за рамноправност, не зборам за тоа дека машките и женските се исти.
Самоубиството од страна на машки е 6 пати поголемо у просек пошто од нив се очекува да не се жалат за проблеми и да бидат цврсти, што резултира со акумулирање на стрес и тристо други проблеми. Тоа е исто толку срање, колку што е срање gendercide у Индија и Кина.
И доста го дрвите со тоа како машкото треба да е финансиски потковано или не е МАЖ, а по другине теми серете како у Македонија е срање, нема работа, луѓе коишто се квалитетни кадри се на улица... Што мислите, сите машки коишто немаат работа се мрзливи мочковци коишто киснат по кладилници и се гагаат од дома за џепарац?
Се немаат пари бе, има фаци коишто ги знам, супер луѓе, ама НЕМААТ работа, не можат да си приуштат частење.
Тука не станува збор за скржавост. Ако се погоди ситуација женска ми да нема пари, немала среќа да најде работа, не е проблем, ако имам, ќе и' давам дур можам и колку што можам. Ама да ми се легачи, да не работи и да смета дека правото да се гага и' е дадено од Господ, а здрава, способна да работи, нит болна, нит глупа, тоа укажува на говно карактер и тоа важи за било кој, без разлика на полот.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Кој спомна тепање и не зуцнување, жити кариерата на машки феминист? Па дали е воопшто возможно човек повеќе од тебе да размислува низ фрази и stereotipi?
Spored tebe mazot mora da ja plati smetkata,dali toa ne e stereotip?Tvrdis deka prirodata mu nametnala na mazot da gi plaka smetkite,i vo isto vreme tvrdis deka ne si poln so predrasudi?:cautious:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Се немаат пари бе, има фаци коишто ги знам, супер луѓе, ама НЕМААТ работа, не можат да си приуштат частење.
Тука не станува збор за скржавост.
Ова го апсолвирамве. Проблемот е што оваа состојба ја рационализираат со квази феминистички срања за равноправноста на половите.
 
C

Castiel

Гостин
Kажа типот што користи квази шовинистички срања...
 
D

Daedalus

Гостин
Ова го апсолвирамве. Проблемот е што оваа состојба ја рационализираат со квази феминистички срања за равноправноста на половите.
Рамноправност и „машките и женските се исти“, не е исто. Рамноправност укажува на еднакви обврски и права пред законот. Тоа не го мења фактот дека машките и женските се различни.
Пошто јас не верувам дека жената е интелектуално инфериорна во споредба со мажот, иако жените се различни од мажите во ред други работи, не ми се свиѓа аспектот на домаќинка/стопан дури и од економско/социјална гледна точка кога е генерализиран и аплициран на сите жени.

Сеа можам да ти пуштам илјадници научни истражувања и новости во кои, многу членови од тимовите коишто ги правеле се жени. Според мене, аспектот на домаќинка ќе доведе до неискористен потенцијал и воедно до општествена регресија. Поради тоа, дебатата ќе ја донесам на индивидуално ниво, наместо на ниво на генерализација која у принцип најчесто е погрешна.
Ако Станка има потенцијал, желба и мотивација да стане опак физичар и да контрибуира у науката, гревота е да ја затворам дома и да готви. Греота е да ја третирам ко хендикепирана и да ја частам кога е способна можда да заработува 1000 пути повише од мене.
Ристана од друга страна, ако не иде далеку со амбициите и сака да готви и да биде издржувана од мажот, тоа е сасим ок за мене, ќе си најде маж кој го бара истото од жената.
Секоја роба има свој муштерија.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Греота е да ја третирам ко хендикепирана и да ја частам кога е способна можда да заработува 1000 пути повише од мене.
Жените кои се способни многу да заработуваат, нема теоретска шанса да останат со маж кој не заработува барем приближно колку нив. Таквите врски се однапред осудени на пропаст. Што не носи до многу интересен заклучок, дека и најсилните и најинтелигентните жени повторно бараат силни мажи.
 
D

Daedalus

Гостин
Жените кои се способни многу да заработуваат, нема теоретска шанса да останат со маж кој не заработува барем приближно колку нив. Таквите врски се однапред осудени на пропаст. Што не носи до многу интересен заклучок, дека и најсилните и најинтелигентните жени повторно бараат силни мажи.
Тоа не го оспорувам воопшто. Али знам и такви силни жени коишто паднале на најголемите шупаци и пропалици, а жениве интелектуално 1000 нивоа над нив.
Некоја емотивна немоќ, ко што би рекол ти!
У принцип парите се симбол за статус, моќ и квалитетна генетика, ако го гледаме муабетот примарно и архајски.
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom