Што слушаме во моментот? (Читај правила)

Дискусија во форумот 'Музика' започната од Erich Zann, 26 септември 2013.

 1. Erich Zann

  Erich Zann Модератор

  Член од:
  13 мај 2012
  Мислења:
  13.655
  Допаѓања:
  28.696
  Прво и најбитно правило.


  Користете само текст линкови, не медиа, поради поголема прегледност и подобра брзина во отворањето на страната.
  Медиа линковите ќе бидат отстранети, како и секое мислење кое го надминува дозволениот лимит(3 песни на ден).
  Дозволена е дискусија околу песните на членовите.

  Освен постирање на линк, мора да се напише и збор два околу песната.Како можности ги предлагам следниве:
  1.Оценете ја песната(ова ви е најлесна можност, доколку не сакате да пишувате реченици)
  2.Како ја доживувате истата или какви спомени ви буди
  3.Како ви се допаѓа доколку прв пат ја слушате
  4.Збор-два околу албумот во кој песната припаѓа
  Дозволени се и други муабети, но да битното е да не биде постот само текст-линк.

  Со помош на оваа тема ќе можеме подобро да се запознаеме со вкусовите на членовите, тука во овој подфорум, да научиме по некоја нова песна, нов бенд, нов правец, да го зголемиме музичкото познавање. Нема ограничување на правци, нека постира секој што му душа сака.

  Да го скршам јас мразов.Кај мене моментално во винамп одат King Crimson со албумот Discipline.
  Песната е The Sheltering Sky
   
  На The Wild Boy, Vori, Толстој и уште 8 други им се допаѓа ова.
 2. MajMyH

  MajMyH EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤

  Член од:
  11 септември 2011
  Мислења:
  2.630
  Допаѓања:
  2.254
  еве земо
  а до пред 5 минути ова
   
  На IzzY_R0CkeR59, VUDUTO, LFC-CORBA и уште 7 други им се допаѓа ова.
 3. Provenzano

  Provenzano

  Член од:
  26 август 2013
  Мислења:
  204
  Допаѓања:
  239
  за сите шо ги сакам и познавам...
   
  На Erich Zann му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Нuкола

  Нuкола Драпајсимадињатор

  Член од:
  24 мај 2005
  Мислења:
  4.690
  Допаѓања:
  11.688
  На losmij, AlisaM, felceazura и уште 5 други им се допаѓа ова.
 5. The Magus

  The Magus אהיהוה

  Член од:
  8 ноември 2009
  Мислења:
  6.202
  Допаѓања:
  10.107
   
  На КвикСилвер и Erich Zann им се допаѓа ова.
 6. Anne.

  Anne. ~ Happiness In Slavery.

  Член од:
  4 декември 2009
  Мислења:
  4.586
  Допаѓања:
  10.217
  Моментално слушаме ова на кајгана радио, вклучете се цел The Dark Side Of The Moon ќе иде. :)
   
  На Cur3x, children, коцка и уште 12 други им се допаѓа ова.
 7. Werther

  Werther Гостин

  Xmal Deutschland - Peel Session

  EP-то е издадено 1985 година, на кое се наоѓаат песните, Polarlicht, Der Wind, Autumn, Jahr um Jahr.

  A, да, овој бенд ја има најубавата пејачка, Anja Huwe. Барем додека беше млада...   
  На Erich Zann му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Коловрт

  Коловрт Озимандија

  Член од:
  12 април 2010
  Мислења:
  3.987
  Допаѓања:
  9.046
  Тема со ова име сум видел на сите форуми. На Кајгана мислев дека е олицетворена во две посебни теми - Албум и Хит на денот. Сепак немам ништо против и оваа. Само би било пожелно повеќето песните да се ставаат како линкови, а не како медија, за да не бара темава оптимални компјутерски конфигурации од 4 GB RAM. :)

  Иначе @turvior, и кај мене тера King Crimson. Албум Red, песна Starless, веќе неколку пати по ред. Уште не сум почнал со Дисциплината... здравје-живот сабота.
   
  На Erich Zann му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Рудници и

  Рудници и ООЗТ Рудници и железарница - Скопје

  Член од:
  9 декември 2009
  Мислења:
  11.189
  Допаѓања:
  16.145
  Приспивни црнечки песМи
   
  На torpedoo му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Erich Zann

  Erich Zann Модератор

  Член од:
  13 мај 2012
  Мислења:
  13.655
  Допаѓања:
  28.696
  Сум ја отворил бидејќи од искуство со Фан пејџ на фб, музички фан пејџ, најголемиот интерес за вклучување на членовите во интеракција со страната, потекнувал од ова прашање. Сум сфатил дека народов некогаш како да има потреба да се изјасни што слуша во моментот, а преку тоа да долови и некоја емоција во тој дел од денот (нели така некако оди муабетов со музиката). Како Драга Кајгана, каде зборот дава опис на денот или моментално расположение, па така оваа тема би имала идентична рефлексија само што тука музиката ќе говори :)
   
  На Коловрт и Andrew им се допаѓа ова.
 11. Andrew

  Andrew ќ

  Член од:
  27 октомври 2011
  Мислења:
  5.729
  Допаѓања:
  15.236
  Ајде на радиото дечки :D
   
  children, Dani, КвикСилвер и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. squirrel

  squirrel

  Член од:
  11 октомври 2010
  Мислења:
  1.942
  Допаѓања:
  1.749
 13. Andrew

  Andrew ќ

  Член од:
  27 октомври 2011
  Мислења:
  5.729
  Допаѓања:
  15.236
  Точно некоаш у дено повеќе пати сакаш да постираш ама не личи така у темата, тука може. Али пак може да прерасне у втора верзија на хит на ден..
  Може само името на песната и изведувачот, сето тоа линковано и поубава прегледност.
   
 14. Rockey.1

  Rockey.1

  Член од:
  16 септември 2013
  Мислења:
  689
  Допаѓања:
  511
 15. Коловрт

  Коловрт Озимандија

  Член од:
  12 април 2010
  Мислења:
  3.987
  Допаѓања:
  9.046

  Темата е одлична, не реков ништо против неа. Само ми беше чудно како од 2005 никој не му текнало да ја отвори.
  И да, луѓето сакаат да ги споделат пред се` своите чувства со останатите, а ако би ги споделиле најарно освен преку музика? Впрочем, 80% од мојата активност на друштвените мрежи е токму ова - споделување на мојот музички вкус и моменталното расположение преку него.
  Мислев дека тие двете теми беа соодветна замена за истата, но сега кога ја отвори, повеќе ќе бидам активен тука. :)

  Во 10 за еден не ми се влегува во плагински авантури. :D
  Утре ќе го пробам тоа чудо. Благодарам.  Он-топик:

  Кајгана радио, Pink Floyd - Us and them.
   
  На КвикСилвер и Andrew им се допаѓа ова.

Сподели преку: