Што по раскинување на долга врска?

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
А ти на која основа го кажуваш ова?
Океј, може ти си сакала подлабоко и поискрено.
Но, не сите се доволно силни да се помират со својата судбина дека веќе не се со личноста која ја сакале долго време, да продолжат понатака, па дури и да засакаат многу други личности.
Знам особи кои се` уште не се доволно излечени од тој синдром наречен „скршено срце“.
И според мене, се сака само еднаш, и после ништо не може да надокнади за таа љубов која била изгубена, скршена.
Не знам, сметам дека кога нечие срце е скршено, таа личност понатака е попретпазлива, порезервирана, не се отвара толку лесно како претходно, од самиот страв дека некој повторно може да ја повреди.
But ahwell, that's just me.

Од искуство бе. А ти колку години имаш? Може сеуште не си ја сретнал вистинската личност :toe:
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
534
Зависи од самата личност. Не сме сите исти
На искушение сме тогаш ...дали ќе станеме кретен или ќе станеме премногу чуствителен, ќе знаеме да сакаме и ќе знаеме како е некој да ти го скрши срцето па ти така да не правиш. (исто ко во религијата... ако ти се случи нешто големо, некоја несреќа и сл...тогаш ти се доведуваш во искушение дали да веруваш или не).

Личен пример сум јас за ова.
Ми беше сршено срцето. А и уште има траги.
Но пак тоа ме научи да сакам. Да се грижам за личноста што ја сакам. Да ја препознавам каква е личноста од прв поглед. И никогаш и никогаш никому да му го скршам срцето дека знам колку боли тоа.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
105
Поени од реакции
37
За да почне скршеното срце да сака е потребен подолг временски период.
Се додека не се појави некоја личност која би можела да го излечи без да го повреди уште повеќе.
Но , сепак тоа ќе неможе да се предаде веднаш и да ги залечи сите рани што му биле создадени од предходната љубов.Сепак дистанцата ќе биде присутна...
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Просто и едноставно прашање:
-Дали скршеното срце знае да сака?
Ако не, тогаш дали во тие моменти личноста која е повредена прекинува да чувствува љубов кон се’ она што е околу неа?
Ако да, тогаш какво всушност ќе биде тоа сакање? Искрено или себично?
Нормално дека знае да сака. Не дај Боже по првото кршење на срцето да престанав да сакам или чувствувам, затоа што до сега јабана ќе отидев. :) Скршеното срце може да е повредено одреден период, да нема доверба, да се плаши да се предаде од страв да не биде повредено, но тоа не значи дека не чувствува. Обично, кога на некој ќе му го скршат срцето, е попретпазлив во врска со љубовта, се плаши да се заљуби во било кој. Е сега многу зависи и од луѓето какви карактери се. Дали ќе дозволат да се повлечат во себе или ќе продолжат да бидат отворени и да не се плашат. Или ќе бидат измеѓу.:)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
205
Поени од реакции
13
Се зависи до индивидуата, карактерот,вољата, храброста... на некој му е потребно подолго а на некој пократко време за да си ги залечи раните сепак едно е сигурно времето лечи се и кога тогаш повтрно се се враќа во свој ред...
 
Член од
25 март 2009
Мислења
22
Поени од реакции
0
Sum bila so licnost,so skrseno srce od prethodna vrska,i ne e lesno,mozebi ne e kaj site isto no vi kazuvam sto osetiv,znaci moze da saka no ne tolku iskreno i cisto kako prv pat koga bil zaljuben i povreden,i toa malku custvo sto go ima se plasi da go iskaze za da ne bide pak povreden.Mene mi bese mnogu tesko so nego iako imase pominato god.otkoga ja prekinal taa vrska i sega ne sum so nego ima nova zenska no kolku sto mozam da vidam istiot e i so nea.Za razlika od maskitekaj devojkite e druga situacija,nie devojkite mozeme da se vljubuvame sekoj den i sekoj den da ni go krsat srceto potoa malku ke poplaceme i pak ke se zaljubime,maskoto saka ednas posle toa ne e toa
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
И според мене, се сака само еднаш, и после ништо не може да надокнади за таа љубов која била изгубена, скршена.
Како да не. Секој кој сакал и бил повреден го мисли истото додека не сфати дека заслужува и ќе го снајде подобро. И тоа како се надокнадува, дури и забораваш дека си сакал некого, дека некој те повредил. Кога ќе сретнеш личност која ќе ги засени сите, чувствуваш дека прв пат сакаш.
Не знам, сметам дека кога нечие срце е скршено, таа личност понатака е попретпазлива, порезервирана, не се отвара толку лесно како претходно, од самиот страв дека некој повторно може да ја повреди.
Точно дека си попретпазлив и позатворен, но и тоа поминува кога ќе ти дојде преку глава да бидеш сам и ќе сфатиш дека вредиш да те сака друг и да го сакаш и ти. Ќе станеш поотворен за нови луѓе и ќе дозволиш некој друг да ја добие твојата доверба.
И секој е доволно силен да ги преброди разочарувањата кога ќе сфати дека многу повеќе вреди од едно болно искуство.
 

vlatko5

X-Form+Ation
Член од
29 февруари 2008
Мислења
121
Поени од реакции
3
skrsenoto srce moze da zasaka mn posilno...
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
[zEUs];2632675 напиша:
И никогаш и никогаш никому да му го скршам срцето дека знам колку боли тоа.
Како тоа никому нема да му го скршиш срцето?
Ако некоја девојка е заљубена у тебе а ти не знаеш и пред неа си со друга девојка?
Невозвратената љубов знае да биде срцекршачка:)
Не можеш да кажеш дека НИКОГАШ нема да скршиш срце, зашто не знаеп чие срце на што се крши.

Он:
Знаеме да сакаме откога ќе ни го скршат срцето, ама сме многу претпазливи..
Страв ни е од истите грешки, не сакаме да ни се повтори приказната и да завршиме пак со таа емоција.
Најубаво долови Правниче, поминуваме низ одредени фази па после, кога конечно ќе ни биде сеедно за таа личност, ќе бидеме во можност пак да сакаме.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
261
Поени од реакции
28
Зашто да не може да сака, па нема вечно скршено да биде :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Се љубовџии,дури и на 15 години знаат што е скршено срце и љубов,па и совети делат на 30 годишни,е стварно неможам да ја сфатам генерацијава што иде.До 30 години толку луѓе ќе ви поминат низ животот што нема ни имињата да им ги запаметите,а не па да паметите срца и џигери.
Секој нареден кој во моментот ве прави среќен е подобар од претходниот,запаметете го тоа.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Јас верувам во тоа дека има само еден погоден во се` човек за секого. Ако се најде таквиот и тој ни го скрши или му го скршиме срцето, истото тешко дека ќе се опорави некогаш. Не дека после таква ситуација нема да се најде утеха во друг партнер, ама ако го немаш токму тоа што го сакаш, срцето нема пак да засака, барем не така како што сакало.
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Па нормално дека може човек повторно да се заљуби.
Ја еднашка....налетав така на една девојчица у парк. Ја гледам на клупа седи потпрена со рацете на глава...и плаче. И викам...Бејб! Зашто солзи?
Она ме погледна и ми рече: Бегај...сите машки сте исти...идиоти...и ти си ИДИОТ!
Јас ја разбрав и и викам: Ок...сфаќам дека некој сељак ти го скршил тоа убаво срце. Но сепак...не размислувај така...тој не бил за тебе и и не ја заслужува твојата љубов. Твојата љубов и нежност како особа ја заслужува друг. И не се сите машки идиоти....има и машки коишто се шмекери.
Она: А...шо демек ти си шмекер?? Јас тука ги стаив наочарите (како шо ги става Хорацио од ЦСИ Мајами коа почиња епизодата)...и и велам:
Бејб...јас сум еден и единствен...и и дадов онаков шмек каков што ни Амор не можел да испрати со стрелата.
Девојката се заљуби во мене...
Значи...да потврдиме...скршеното срце...сепак може пак да засака!
Шмек ;)
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Просто и едноставно прашање:
-Дали скршеното срце знае да сака?
Ако не, тогаш дали во тие моменти личноста која е повредена прекинува да чувствува љубов кон се’ она што е околу неа?
Ако да, тогаш какво всушност ќе биде тоа сакање? Искрено или себично?


Срцето без разлика дали е скршено или не, знае и тоа како да сака.Можеби од кога ќе биде повредено потешко се врзува и заљубува и тешко му е да верува, ама сепак сака.Личноста која е повредена ако прекинува да чувствува љубов кон се околу неа паднала у депресија,во такви моменти треба да се биде јак и добро да се издржи падот.Во тој период треба да прави работи што ја задоволуваат потребата на среќа и исполнетост...
Не постои себично сакање,зошто нема типови на сакање.Кога сакаш,сакаш ма било што да ти се десило...се може да се смени а љубовта да остане..
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Jas samo edno znam, deka vo zivotot kako sto mozes da imas samo edna majka i eden tatko, kako sto mozes da imas samo eden najdobar drugar, isto taka samo ednas mozes da LJUBIS, ama da ljubis, a ne da si zamisluvas deka ljubis. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom