Што мислите за српската музика?

  • Креатор на темата P.cat
  • Време на започнување
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
постои жанр кој се вика српска музика?
иначе да ми се свиѓа српската музика, најомилени ми се овие
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
што да се каже :)
Значи луѓето мешаат српска музика со турбо фолк, факт е дека пола од тие фолкери се цигани, другата половина има нешто циганско во нив а тие што им ги прават песните немаат благе што е воена музика. Тоа ти е исто како во Македонија она што го презентира ТВ Шутел да го брендираш како македонска музика
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
sekoj ima pravo na izbor
Во право си ама прво треба да истражи целиот музички простор, па после да бира не можеш да кажеш јас не слушам техно оти си го слушнал Тиесто и Бурен мурен па не ти се допаѓаат, исто и за турбо фолкот ако не си го преслушал поголем дел од него не можеш да кажеш јас не слушам турбо фолк, или додека не го препознаеш шаблонот по кој ги прават песните, ако ти се допаѓа ќе ги слушаш ако не никој со сила не те тера.
 
Член од
31 август 2011
Мислења
24
Поени од реакции
10
Во право си ама прво треба да истражи целиот музички простор, па после да бира не можеш да кажеш јас не слушам техно оти си го слушнал Тиесто и Бурен мурен па не ти се допаѓаат, исто и за турбо фолкот ако не си го преслушал поголем дел од него не можеш да кажеш јас не слушам турбо фолк, или додека не го препознаеш шаблонот по кој ги прават песните, ако ти се допаѓа ќе ги слушаш ако не никој со сила не те тера.
Во ред секој слуша она што му лези на душа,а не дека неслуша нешто друго слушаме
 
?

..........

Гостин
Најзабегана музика на целиот свет, за никаде, катастрофа.....немам зборови, и морето да е мастило а небото хартија, нема да мозам да ја опишам српската гомнарија...турбошабанарија......бљак!:notworthy:
 
С

Сибињанин Јанко

Гостин
Зависи што се подразбира под српска музика. Има многу нови добри алтернативни српски бендови.





И ред ред други.
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
441
Поени од реакции
111
Значи луѓето мешаат српска музика со турбо фолк, факт е дека пола од тие фолкери се цигани, другата половина има нешто циганско во нив а тие што им ги прават песните немаат благе што е воена музика. Тоа ти е исто како во Македонија она што го презентира ТВ Шутел да го брендираш како македонска музика
Па ние не сме ја брендирале музиката која ја пушта ТВ Шутел (кој гледа ТВ Шутел??) а Србите скоро па ја брендирале таа музика ,значи тие ја популаризираат и извезуваат таа музика , Англичаните ја нарекуваат "музика за маси" значи она што кај нас е поп музиката кај нив е ТФ и не знам за кои Роми говориш Пољумента и Лукас се Роми???
И уште нешто 80% од слушателите слушаат тоа што им се нуди ,немаат време да идат да бараат тоа што им се свиѓа ,тоа можат да го прават оние кои имаат претек на време ,тинејџери и студенти можеби ,останатите слушаат она што им се нуди преку најблиските медиуми
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
малце прашањево е лошо поставено.. се мисли на општо српаската музика или се мисли на српската НАРОДНА српската ЗАБАВНА српската РАП поп и тн музика? дај прецизирајте !
--- надополнето: Aug 31, 2011 11:50 AM ---
Темава е српска музика,пејачов Македонец ,а песната на хрватски... :pos:
3 во 1
 
Член од
31 август 2011
Мислења
24
Поени од реакции
10
Па просечниот Македонец не разликува српски од хрватски све му е српско :icon_lol:
ne muabetot bese stvar na slusanje muzika i kako dokas e nasiot tose ne parvese razlika dali e hrvacka ili srpska makedonska pesna vazno mu bese da e slusana pozz
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
441
Поени од реакции
111
ne muabetot bese stvar na slusanje muzika i kako dokas e nasiot tose ne parvese razlika dali e hrvacka ili srpska makedonska pesna vazno mu bese da e slusana pozz
ај прочитај кој е насловот на темата ,што има Тоше врска со насловот, што го споменуваш тука?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom