Што знаеме за Ѓoрѓија Кастриот од Кроја?

Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
географски македонец, не и етнички... некогаш и ние историјата си ја вртиме на наша страна
Тресиш глупости. Географски Македонец и етнички Македонец ти е едно те исто. Или сакаш некоја друга агенда да протуркаш? (според туѓите непријателски агентури Македонија е само географски поим, а не и етнички, следствено : “не постојат Македонци или тие постојат од 1945 па наваму“...)
Македонската нација е една од најстарите нации во светот (со сите атрибути што треба да ги има една нација - територија, државна и воена организација, владетели и благородници, име, јазик, писмо, етнолошки карактеристики, дури и засебен музички ритам).
П.С. Историјата не ја вртиме на наша страна. Таа Е на наша страна!
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Тресиш глупости. Географски Македонец и етнички Македонец ти е едно те исто. Или сакаш некоја друга агенда да протуркаш? (според туѓите непријателски агентури Македонија е само географски поим, а не и етнички, следствено : “не постојат Македонци или тие постојат од 1945 па наваму“...)
Македонската нација е една од најстарите нации во светот (со сите атрибути што треба да ги има една нација - територија, државна и воена организација, владетели и благородници, име, јазик, писмо, етнолошки карактеристики, дури и засебен музички ритам).
П.С. Историјата не ја вртиме на наша страна. Таа Е на наша страна!

Ај прочитај некоја книга па дискутирај тука бидејќи очигледно незнаеш ништо и кажуваш работи што си ги слушнал а не си ги наслушнал. Како може географски Македонец да е ист со етнички?! Значи географски Македонец е и Албанецот што живее во Македонија, и Влавот и секој друг етникум. Според тебе тие се и етнички Македонци? Знам дека е супер да мислиме дека како нација постоиме 50000 години ама реалноста е поинаква. Свесно како нација постоиме од 18-9 век (пак ќе кажам како и сите останати националности!)
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265

Ај прочитај некоја книга па дискутирај тука бидејќи очигледно незнаеш ништо и кажуваш работи што си ги слушнал а не си ги наслушнал. Како може географски Македонец да е ист со етнички?! Значи географски Македонец е и Албанецот што живее во Македонија, и Влавот и секој друг етникум. Според тебе тие се и етнички Македонци? Знам дека е супер да мислиме дека како нација постоиме 50000 години ама реалноста е поинаква. Свесно како нација постоиме од 18-9 век (пак ќе кажам како и сите останати националности!)
Изгледа дека ти треба да читаш книги. Јас сум се начитал книги за три животи. Јас не зборувам за географски Албанци и географски Власи. А дека географска Македонија (не Република Македонија) се поклопува со етникумот Македонци тоа на секого му е јасно освен тебе. Има Македонци и во другите блиски територии, но најголемата концентрација е во рамките на етничката мапа на Македонија која можеш да ја најдеш во секој атлас на стари и нешто понови географски карти. А нациите не постојат од 18-9 век. Од тогаш постои само дефиниција на тоа што е нација. Тогаш само се формираат новите нации и тоа воглавно од Македонскиот етнички супстрат (Грци, Бугари, Срби и на крај Албанците). Грците од една недефинирана збирштина на племенски остатоци (Ерменци, Албанци, Власи, Евреи, Арапи, Македонци и нешто поситно) е вештачки формирана, создаден им е вештачки континуитет со старите Антички народи од таа територија, создадена им е митологија и национални јунаци (кои не биле Грци по националност, а подоцна им е прилепена истата) и се останато. Бугарите се Македонци што носат име на туѓ народ (како што Јужна Америка носи име Латинска Америка, а со Латините нема ептен никаква врска), Србите се еден збир на Македонци (до доцна говореле со, така да го наречам, Кумановскиот дијалект на Македонскиот јазик) и сродни на Македонците племиња (Дарданци,Трибали - со несоодветен пренос, буквата Т преминала во С па се добило името Ср’бали и на крај современото име Срби). Албанците пак, нивната држава им ја создадоа врз територии населени со преовладувачко Македонско население (погледни ја само топонимијата и во денешна Албанија) и повторно на Македонците сродни племиња (сега народи - Црногорскиот, Српскиот), а во североисточниот дел од делови на Кавкаското племе Албанци (остатокот од нив остана во рамките на Југословенското Косово).
А Античката Македонска нација ги содржи сите елементи на нација онака како што е и дефиницијата за нација, но ти изгледа спаѓаш во оние кои не го признаваат постоењето на Македонска нација (и денес) или го признаваат постоењето на нација само од 1945 (популарно наречени “Соросоиди“).
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Изгледа дека ти треба да читаш книги. Јас сум се начитал книги за три животи. Јас не зборувам за географски Албанци и географски Власи. А дека географска Македонија (не Република Македонија) се поклопува со етникумот Македонци тоа на секого му е јасно освен тебе. Има Македонци и во другите блиски територии, но најголемата концентрација е во рамките на етничката мапа на Македонија која можеш да ја најдеш во секој атлас на стари и нешто понови географски карти. А нациите не постојат од 18-9 век. Од тогаш постои само дефиниција на тоа што е нација. Тогаш само се формираат новите нации и тоа воглавно од Македонскиот етнички супстрат (Грци, Бугари, Срби и на крај Албанците). Грците од една недефинирана збирштина на племенски остатоци (Ерменци, Албанци, Власи, Евреи, Арапи, Македонци и нешто поситно) е вештачки формирана, создаден им е вештачки континуитет со старите Антички народи од таа територија, создадена им е митологија и национални јунаци (кои не биле Грци по националност, а подоцна им е прилепена истата) и се останато. Бугарите се Македонци што носат име на туѓ народ (како што Јужна Америка носи име Латинска Америка, а со Латините нема ептен никаква врска), Србите се еден збир на Македонци (до доцна говореле со, така да го наречам, Кумановскиот дијалект на Македонскиот јазик) и сродни на Македонците племиња (Дарданци,Трибали - со несоодветен пренос, буквата Т преминала во С па се добило името Ср’бали и на крај современото име Срби). Албанците пак, нивната држава им ја создадоа врз територии населени со преовладувачко Македонско население (погледни ја само топонимијата и во денешна Албанија) и повторно на Македонците сродни племиња (сега народи - Црногорскиот, Српскиот), а во североисточниот дел од делови на Кавкаското племе Албанци (остатокот од нив остана во рамките на Југословенското Косово).
А Античката Македонска нација ги содржи сите елементи на нација онака како што е и дефиницијата за нација, но ти изгледа спаѓаш во оние кои не го признаваат постоењето на Македонска нација (и денес) или го признаваат постоењето на нација само од 1945 (популарно наречени “Соросоиди“).
Ти си класичен националист, конзервативист (најверојатно ВМРОвец) кој не прифаќа ништо друго освен она што највеќе му одговара. Како тоа сите Балкански народи се Македонци а никој не знае за тоа?! Зошто ако е тоа така тогаш не објавиме во историските магазини или не отвориме дискусија со светските историчари па да ја објавиме вистинската историја? Книга може да напише секој но немора да значи дека тоа што го пишува во неа е вистина. Додека ние тука се правиме господари на светот а МТВ кажува дека господ-Бог ја создал Македонската раса низ цел свет ни се смеат. На Сител објавија вест дека нашите историчари се бунеле за ревизија на историјата што ја покренале како идеја бугарските дипломати. Зошто се бунат? Ајде да ја ревидираме па да видиме што е вистината. Го пишав истото во коментар и Сителовците не го објавија. Како што има Бугарски, Српски и Грчки националисти така има и тврдокорни Македонски националисти а ти пријателе си за жал еден од таквите. И каде ПОБОГУ дојде до заклучок дека сум Соросоид и каде го извади делот каде што велам дека Македонската нација постои од 1945?!?! Ако не се согласувам со лудите националистички ставови не значи дека сум Соросоид или СДСМовец.. Тоа е за жал синдромот на нацијата. Фирерот не подели сите на патриоти и соросоиди и нема место за слободно размислување без да те етикетираат. Уште еднаш ќе кажам, племињата, географското етикетирање и нациите не се иста работа! Етногенезата на македонскиот народ е комплицирана работа и се што наведе делумно е точно, тие племиња биле на овие простори но Македонци по етнос се нарекле дури во 18 век - ФАКТ. Можеби ќе се нарекле и порано да немало пропаганда од соседите но тоа е тоа. Историјата неможеме да ја менуваме но затоа секој ја интерпретира на свој начин. Доколку имаш документи, докази или било каква евиденција дека и предтоа имало народ што се нарекувал Македонски (на етничка основа) слободно објави го овде или испрати го до некое научно списание па нека го објават тие. Поздрав
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Изгледа дека ти треба да читаш книги. Јас сум се начитал книги за три животи. Јас не зборувам за географски Албанци и географски Власи. А дека географска Македонија (не Република Македонија) се поклопува со етникумот Македонци тоа на секого му е јасно освен тебе. Има Македонци и во другите блиски територии, но најголемата концентрација е во рамките на етничката мапа на Македонија која можеш да ја најдеш во секој атлас на стари и нешто понови географски карти. А нациите не постојат од 18-9 век. Од тогаш постои само дефиниција на тоа што е нација. Тогаш само се формираат новите нации и тоа воглавно од Македонскиот етнички супстрат (Грци, Бугари, Срби и на крај Албанците). Грците од една недефинирана збирштина на племенски остатоци (Ерменци, Албанци, Власи, Евреи, Арапи, Македонци и нешто поситно) е вештачки формирана, создаден им е вештачки континуитет со старите Антички народи од таа територија, создадена им е митологија и национални јунаци (кои не биле Грци по националност, а подоцна им е прилепена истата) и се останато. Бугарите се Македонци што носат име на туѓ народ (како што Јужна Америка носи име Латинска Америка, а со Латините нема ептен никаква врска), Србите се еден збир на Македонци (до доцна говореле со, така да го наречам, Кумановскиот дијалект на Македонскиот јазик) и сродни на Македонците племиња (Дарданци,Трибали - со несоодветен пренос, буквата Т преминала во С па се добило името Ср’бали и на крај современото име Срби). Албанците пак, нивната држава им ја создадоа врз територии населени со преовладувачко Македонско население (погледни ја само топонимијата и во денешна Албанија) и повторно на Македонците сродни племиња (сега народи - Црногорскиот, Српскиот), а во североисточниот дел од делови на Кавкаското племе Албанци (остатокот од нив остана во рамките на Југословенското Косово).
А Античката Македонска нација ги содржи сите елементи на нација онака како што е и дефиницијата за нација, но ти изгледа спаѓаш во оние кои не го признаваат постоењето на Македонска нација (и денес) или го признаваат постоењето на нација само од 1945 (популарно наречени “Соросоиди“).


Убаво почна и очекувв така да завршиш. НО, ова е ултра националистичко размислување како ние сме супериорна нација од која потекнува цел свет. Соочете се веќе со фактот, нација како нација се формира во 19 век, пред тоа не постои. А Македонија најмалку. Пред почеток на 20 век не постои никакво заедничко мислење кое ги обединува сите Македонци под една капа. Се креваат неколку востанија и истите одма паѓаат во рацете на Бугарите. Зошто? Бидејќи народов овде сеуште нема изградено став за сопствената припадност. Тој на сите им верува... Дури и Илинденско востание е неуспешно поради колебливоста на народот и верување на странскиот (читај бугарски) фактор. А кога се нема став за припадност, не може да се збори за постоење на нација. Македонците е факт дека постоеле, но не како една целина градејќи нација, барем се до 1944 година. Се до таа година Македонија е само географска територија. Се повеќе и повеќе наликувме на Србите со вакви националистички размислувања....
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Ти си класичен националист, конзервативист (најверојатно ВМРОвец) кој не прифаќа ништо друго освен она што највеќе му одговара. Како тоа сите Балкански народи се Македонци а никој не знае за тоа?! Зошто ако е тоа така тогаш не објавиме во историските магазини или не отвориме дискусија со светските историчари па да ја објавиме вистинската историја? Книга може да напише секој но немора да значи дека тоа што го пишува во неа е вистина. Додека ние тука се правиме господари на светот а МТВ кажува дека господ-Бог ја создал Македонската раса низ цел свет ни се смеат. На Сител објавија вест дека нашите историчари се бунеле за ревизија на историјата што ја покренале како идеја бугарските дипломати. Зошто се бунат? Ајде да ја ревидираме па да видиме што е вистината. Го пишав истото во коментар и Сителовците не го објавија. Како што има Бугарски, Српски и Грчки националисти така има и тврдокорни Македонски националисти а ти пријателе си за жал еден од таквите. И каде ПОБОГУ дојде до заклучок дека сум Соросоид и каде го извади делот каде што велам дека Македонската нација постои од 1945?!?! Ако не се согласувам со лудите националистички ставови не значи дека сум Соросоид или СДСМовец.. Тоа е за жал синдромот на нацијата. Фирерот не подели сите на патриоти и соросоиди и нема место за слободно размислување без да те етикетираат. Уште еднаш ќе кажам, племињата, географското етикетирање и нациите не се иста работа! Етногенезата на македонскиот народ е комплицирана работа и се што наведе делумно е точно, тие племиња биле на овие простори но Македонци по етнос се нарекле дури во 18 век - ФАКТ. Можеби ќе се нарекле и порано да немало пропаганда од соседите но тоа е тоа. Историјата неможеме да ја менуваме но затоа секој ја интерпретира на свој начин. Доколку имаш документи, докази или било каква евиденција дека и предтоа имало народ што се нарекувал Македонски (на етничка основа) слободно објави го овде или испрати го до некое научно списание па нека го објават тие. Поздрав
Во ред. Јас сум националист. А што си ти?
Ако во антиката овдешното население го нарекувале Македонско, ако Александар на своите војници им се обраќал со “Македонци“, ако кога разговарале меѓу себе (или повеќе познато е неговото викање во лутина) на Македонски јазик (и да не набројувам повеќе) - тогаш што биле тие тогаш? Монголи?
Ако во Средниот век имаш земски Македонски грб - тогаш чиј бил тој? Руски? Зошто се викал Македонски? Ако бил обележје на територија, тогаш зошто нема Мариовски , или Полошки, Пелагониски?
И доста е веќе. Да беше некој разбран - ќе сватеше. Џабе пишувам. Ти си си убеден во тоа па верувај си и понатаму во историските учебници за 7 одделение од некогашна СФРЈ (најверојатно на тие книги мислеше дека треба да ги читам).
--- надополнето: 31 јануари 2012 во 16:01 ---


Убаво почна и очекувв така да завршиш. НО, ова е ултра националистичко размислување како ние сме супериорна нација од која потекнува цел свет. Соочете се веќе со фактот, нација како нација се формира во 19 век, пред тоа не постои. А Македонија најмалку. Пред почеток на 20 век не постои никакво заедничко мислење кое ги обединува сите Македонци под една капа. Се креваат неколку востанија и истите одма паѓаат во рацете на Бугарите. Зошто? Бидејќи народов овде сеуште нема изградено став за сопствената припадност. Тој на сите им верува... Дури и Илинденско востание е неуспешно поради колебливоста на народот и верување на странскиот (читај бугарски) фактор. А кога се нема став за припадност, не може да се збори за постоење на нација. Македонците е факт дека постоеле, но не како една целина градејќи нација, барем се до 1944 година. Се до таа година Македонија е само географска територија. Се повеќе и повеќе наликувме на Србите со вакви националистички размислувања....
Со овој напис само го потврди моето пишување што го цитираш. Благодарам.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Со овој напис само го потврди моето пишување што го цитираш. Благодарам.
Дека Бугарите се Македонци што носат име на туѓ народ, Србите се еден збир на Македонци и слично? Или пак размислувањето ми е соросоидско?
Барем сум реален, не фантазирам.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Дека Бугарите се Македонци што носат име на туѓ народ, Србите се еден збир на Македонци и слично? Или пак размислувањето ми е соросоидско?
Барем сум реален, не фантазирам.
Јас сум тој што е реален, а ти само ги повторуваш туѓите пропагандни истории.
Македонија и Македонец се спомнуваат најмалку 2500 години. Бугарите (вистинските) немаат никаква врска со Европските, да ги наречам Славјански народи, туку се дел од Турската група народи. Но! Денешните “Бугари“ користат Македонски јазик, имаат македонски фолклор, имаат македонско писмо (нашето е изменето после 1945, а тие во основа задржале карактеристики од старото македонско писмо) и т.н. Што се тогаш тие? Евидентно е дека ние не сме Бугари (турко-монголи), па тогаш ако не сме ние Бугари - тогаш ТИЕ мора да се НИЕ :) . Србите, провери во некој постар нивни запис и ќе видиш на кој јазик говореле и кое писмо употребувале (додека не го изменил Вук). Иако денес Србите генетички се малку подалеку од Македонците сепак, некогаш биле многу блиски.
Потврда на моево мислење е последното генетско испитување на Институтот за Судска Медицина, а бидејќи Македонците се споменуваат мноооогу порано од сите останати, логично е дека од нив произлегле сите останати нации, а не обратно. И уште, како тоа се појавиле нациите во 18-9 век? Од ништо? Така им текнало и во рок од 10-тина години се оформиле со сите редишта што треба да ги имаат? Смешно. Јас сум бил националист?! И сум Богами за таквите како вас.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Во ред. Јас сум националист. А што си ти?
Македонец што не е националист.
Ако во антиката овдешното население го нарекувале Македонско, ако Александар на своите војници им се обраќал со “Македонци“, ако кога разговарале меѓу себе (или повеќе познато е неговото викање во лутина) на Македонски јазик (и да не набројувам повеќе) - тогаш што биле тие тогаш? Монголи?
Не ги мешај античките Македонци, тие се друго. Да добро прочита, не си нивни директен потомок туку имаш гени и од Словени, антички Македонци (Пелазги, Бисалти, Бриги/Фриги..), Илири, Тракијци, Латини, Германски племиња и се живо и диво што поминало низ Македонија.

Ако во Средниот век имаш земски Македонски грб - тогаш чиј бил тој? Руски? Зошто се викал Македонски? Ако бил обележје на територија, тогаш зошто нема Мариовски , или Полошки, Пелагониски?
Во средниот век на Балканот егзистирала Византија и нејзините територии биле поделени на ТЕМИ. Македонската ТЕМА се наоѓала на денешна територија на централна Бугарија додека Бугарската ТЕМА се наоѓала на територија на денешна Македонија. Секоја од нив имала свој грб! Народите во Византија биле одредувани според територијата - не според нацијата поради тоа што пак ќе ти кажам. Националната/етничка припадност е нова работа што се појавува во 17/18 век а кај нас во 19ти.

И доста е веќе. Да беше некој разбран - ќе сватеше. Џабе пишувам. Ти си си убеден во тоа па верувај си и понатаму во историските учебници за 7 одделение од некогашна СФРЈ (најверојатно на тие книги мислеше дека треба да ги читам).
Same goes for you. Напротив, не сум учел од про-југословенски учебници, имам 19 години. Учев од учебници кои ги одобрила власта а сепак не беа толку радикални како твоите произнесувања. Поздрав
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
..Не ги мешај античките Македонци, тие се друго. Да добро прочита, не си нивни директен потомок туку имаш гени и од Словени, антички Македонци (Пелазги, Бисалти, Бриги/Фриги..), Илири, Тракијци, Латини, Германски племиња и се живо и диво што поминало низ Македонија...
би те замолил, просветли ме те молам, кој од денешните народи се директни потомци на некои народи од пред 2.000-3.000 години, можеби грците?или германците? или можеби швеѓаните? и автоматски немаат никакво право да се поистоветуваат со народите коишто живееле таму пред толку години?така?
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
би те замолил, просветли ме те молам, кој од денешните народи се директни потомци на некои народи од пред 2.000-3.000 години, можеби грците?или германците? или можеби швеѓаните? и автоматски немаат никакво право да се поистоветуваат со народите коишто живееле таму пред толку години?така?
Никој не е директен потомок на античките народи и никој не го има ексклузивното право да се нарече потомок на некој антички народ. Самото име кажува дека тој народ е АНТИЧКИ. Премногу време е поминато и премногу народи се имаат измешано (генетски, лингвистички и на многу други начини). Не велам дека во нашите гени нема траги од античките Македонци, но да тврдиме дека сме чисти антички Македонци е малку налудничаво. Сепак ако се чувствуваш како антички Македонец тоа е друго. Пиши си се и на попис како таков. Правото за самоопределување ти го овозможува тоа.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
чекај, КОЈ тоа го тврди!?!?кој тоа се чувствува како чист антички Македонец!?!? таквите приказни се само плод на грчката и донекаде бугарската фантазија и нивна "причина" за продлабочување на лошите односи меѓу нас.вистинскиот Македонец само тврди дека и тој е дел од антиката и тој има право на таа историја, ако не сум во право, поправи ме. никој и никаде не бара екслузивитет како што тоа го прават грците и бугарите.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Извини молим те “Macedonicus“ дали ти сега ми ги нарече моите баби курви? Дека се дупеле со секој што ќе стапнел на оваа територија?
Види. Толку извиканото “мешање на народи“ не било толку многу застапено колку што те учеле (тоа е усно пренесувана “урбана легенда“, бидејќи не е пишувана по учебниците). Барем од легендите, песните и вистинските случки, доколку некоја жена била обесчестена од инороден или иноверен маж, или самата се убивала или ја качувале на “машко магаре“ и била избркана од селото. Доколку тоа го направел некој Турчин можел слободно да смета дека некој од семејството на девојката или жената ќе му ја симнел главата од раменици (затоа и Калеш Анѓа била недопрена и Агата ја молел да се потурчи - односно доброволно да стане негова жена, но со тоа, таа ќе била “мртва“ за старото семејство и роднини).
Второ. До пред Втората Светска Војна браковите не биле така слободно склучувани, па кој со кого ќе се сака... Браковите биле ДОГОВАРАНИ помеѓу семејствата односно идните сватови. Никој нормален Македонец својата ќерка не би му ја дал на некој, еве да речеме на пример - Германец учесник во Крстоносната војна (а тогаш кога нивните војници врвеле низ овие краишта народот стоката ја криел по планините и недостапните места затоа што ќе му ја изееле сосе копита, а за жените да не правиме муабет. Покрај тоа, тие сакале да бидат “чисти“ кога ќе дојдат до Христовиот гроб и жените не биле на нивниот попис. А и ако некој еве хипотетички земел некоја наша Македонка за жена, тој сигурно немало да остане во Македонија како домазет, туку ќе си ја земел невестата во Германија, Франција или од каде и да бил - што го менува генетскиот суптрат во тамошните држави, а не во Македонија.
Единствено мешање можело да се случи помеѓу Македонците и ослободените немакедонски робови во Источното Римско Царство (и тоа не веднаш, туку откако тие или нивните потомци ќе стекнеле некаков каков-таков социјален статус). Со доселените Евреи е исто : ако некој земел Еврејка за жена, нивните деца станувале Македонци, а ако Евреин земел Македонка за жена - нивните деца станувале Евреи, така што нивните деца ги добивале како “наследство“ етмнолошките карактеристики, јазик, култура и се останато од татковата куќа (во Македонија има повеќе девојки од Албанија мажени за Македонци - што ќе бидат нивните деца? Нивните внуци?).
Еве, скоро 100 години живееме во поблизок контакт со Србите. Колку има мешани бракови (процентуално)? Колку од оние Срби што живеат во Македонија по една, две, три генерации нема да бидат Македонци. Еве со Ромите живееме со векови заедно. Колку има меѓу нас мешани бракови? И впрочем, зошто никој за нив не вели дека ете не се Роми, туку се мешавина од разни народи, нова нација, и кои ете решиле да се викаат Роми? Зошто тоа важи само за Македонците? Си се запрашал некогаш?
Луѓето се мешале, не велам дека некој е “чиста“ нација (иако мислам дека тоа не е во толкава мера колку што тебе ти всадиле во главата - културните, социјалните и останати навики и наследство за најголемиот дел од луѓето се непремостлива препрека за “мешање“), но една важна работа останува, а неа никој од заговорниците за мешање на народите не ја споменува, а тоа е : -пренесувањето на културата, обичаите, јазикот, етнолошките карактеристики и останатите национални белези кои не се пренесуваат преку гените!
Затоа мали (како што рече имаш 19 години) јас сепак сонцето го имам пред тебе видено (и тоа добри 31 години пред ти да се опулиш) не опињај како к.р в бечви со папагалски научени лекции од средношколски учебници. Зачлени си се во библиотека и читај, многу читај разни автори (кои не влегуваат во учебниците) и донеси си СВОЈ заклучок. Немој да дозволиш друг да ти го креира твоето мислење.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Никој не е директен потомок на античките народи и никој не го има ексклузивното право да се нарече потомок на некој антички народ. Самото име кажува дека тој народ е АНТИЧКИ. Премногу време е поминато и премногу народи се имаат измешано (генетски, лингвистички и на многу други начини). Не велам дека во нашите гени нема траги од античките Македонци, но да тврдиме дека сме чисти антички Македонци е малку налудничаво. Сепак ако се чувствуваш како антички Македонец тоа е друго. Пиши си се и на попис како таков. Правото за самоопределување ти го овозможува тоа.
Не навлегувајќи во понатамошна офтопик дискусија, меѓутоа неможев да одолеам на глупоста која ми боде очи погоре.

Дали ти воопшто знаеш што подразбира таа историско-временска одредница „антички“ или не?

Ајде објасни, што е тоа „антички“, што ти подразбираш под тој термин, а после објасни како тоа овој термин бил во склоп на „името“ на еден народ?

Ова е ваљда некој нов вид на наука сега, терминолошки одредници дадени од модерната наука за полесно определување на настаните во времето, да претставуваат бариера за континуитет на некој си народ.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Не навлегувајќи во понатамошна офтопик дискусија, меѓутоа неможев да одолеам на глупоста која ми боде очи погоре.

Дали ти воопшто знаеш што подразбира таа историско-временска одредница „антички“ или не?

Ајде објасни, што е тоа „антички“, што ти подразбираш под тој термин, а после објасни како тоа овој термин бил во склоп на „името“ на еден народ?

Ова е ваљда некој нов вид на наука сега, терминолошки одредници дадени од модерната наука за полесно определување на настаните во времето, да претставуваат бариера за континуитет на некој си народ.
Антички = древен = стар македонец. Зошто ги нарекуваме антички? За да ги разграничиме од денешните македонци кои се разликуваат во многу работи од античките, пред сѐ во религијата, обичаите, јазикот итн. Нормално, во нивно време тие се нарекувале само македонци без некакви додавки. Како и да е, нешто што најмногу не врзува со античките Македонци е љубовта кон Македонија без разлика дали сме зборувале различен јазик или сме верувале во различни богови. За генетските сличности неможам да зборувам затоа што не сум доволно упатен во тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom