Што знаеме за Ѓoрѓија Кастриот од Кроја?

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Баш би сакал да се информирам како босанците и херцеговците биле илири... според ДНА тестови???
Ние, како и целиот познат несловенечки свет знаат дека Скендербег бил албанец.(точка)
За ортодоксни словенски имиња мислам дека доволно сум пишувал, ако не ви е јасно сеедно е...
Да, тој се идентификувал како епирец, затоа што Епирци=Албанци, Али паш Јанина се идентификувал со Пирро, знаејќи со сигурност дека бил албанец, и скендербег се идентификувал со Пирро,
Многу владетели се споредувале и идентификувале со Аце, Пред 500 години не знаеле баш за историја и археологија како денес, и да знаат точно кој каква нација бил, не било важно, важно било големината на Војсководецот.....
Епир=Албанија, тоа мора да биде јасно....
Да, во книгата на Барлети се спомнати и албанци Католици или ортодоксни кои ставиле албанско име.... и се разбира дека војската му била мешана, тоа никој не го оспорува, но главата била чиста албанска, исто така мнозинството од војниците, и тоа што биле ортодокси или католици не менува ништо....
Русите и за Аце де грејт викаат дека е словен....
Дечко прво ти информирај се од реномирани светски енциклопедии, учи вистинска историја, а не пропаганди и научна фантастика......
ПС: македонци = илири, само различни племиња (+/-)
Знаеш каде е Додона?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.448
Поени од реакции
4.937
Што бара Хеленски храм на територија полна со барбари од Илирско потекло?
I da e helenski hram seedno, i definiraj pod koj narod podrazbiras HELENI......
Ako odime spored srpskata logika: kade ima srpska crkva, taa teritorija e srpska, ili so logikata na grcite kade ima grcki grobovi e grcka teritorija.....ednostavno nema logika....
I da, grcite za epircite velea deka se Barbari...
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
I da e helenski hram seedno, i definiraj pod koj narod podrazbiras HELENI......
Ako odime spored srpskata logika: kade ima srpska crkva, taa teritorija e srpska, ili so logikata na grcite kade ima grcki grobovi e grcka teritorija.....ednostavno nema logika....
I da, grcite za epircite velea deka se Barbari...
Немој да правиш паралела од античка и денешна ситуација кога се работи за религија. Не одиме според таа логика, затоа што со тоа не се докажува ништо. Него како ќе го прокоментираш ова:

Потоа, тука е и хеленството - иста крв и ист јазик, заеднички божји светилишта и жртвувања, обичаи и начин на живеење. (Херодот VIII, 144)
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Петар Лисичар е Хрватски историчар (не ме фаќај за збор) од 20 век не од време на романтизмот, кој зазема став дека античките македонски племиња се од илирско потекло, дека Епирјаните се исто така Илири и тн. Но тој не спори дека Додона е Хеленско светилиште. Доколку сакаш и цитати ќе ти посочам ;)
 
Член од
3 август 2011
Мислења
523
Поени од реакции
105
Петар Лисичар е Хрватски историчар (не ме фаќај за збор) од 20 век не од време на романтизмот, кој зазема став дека античките македонски племиња се од илирско потекло, дека Епирјаните се исто така Илири и тн. Но тој не спори дека Додона е Хеленско светилиште. Доколку сакаш и цитати ќе ти посочам ;)
pa od koga germancite ja proglasija za sveta cel svet od togas go primi toa kako fakt
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
pa od koga germancite ja proglasija za sveta cel svet od togas go primi toa kako fakt
lol... Дечко зборувам за Петар Лисичар... не за Дројзен, Бизмарк и остала багра РОМАНТИЧАРИ. Петар Лисичар не е романтичар туку е НАУЧНИК ИСТОРИЧАР. Се занимава со сериозна наука. Според најдените артефакти се има утврдено што беше Додона и не само според тоа, туку и според античките историографи!!! Зборуваме за прашање кое е неоспорено во светската историја, можам 1 000 000 други историчари да ти цитирам, ама Лисичар го зедов како пример зошто тука нема каде да ми бегаш на финтите од кога вака од кога така... Лисичар е еден од најцитираните ваши (на Албанците) историчари кои се занимаваат со антиката, како доказ за божемното Илирско потекло на Македонците и Епирјаните.

Во Додона е храмот на Зевс... како ќе го искоментираш тоа?
 
Член од
3 август 2011
Мислења
523
Поени од реакции
105
lol... Дечко зборувам за Петар Лисичар... не за Дројзен, Бизмарк и остала багра РОМАНТИЧАРИ. Петар Лисичар не е романтичар туку е НАУЧНИК ИСТОРИЧАР. Се занимава со сериозна наука. Според најдените артефакти се има утврдено што беше Додона и не само според тоа, туку и според античките историографи!!! Зборуваме за прашање кое е неоспорено во светската историја, можам 1 000 000 други историчари да ти цитирам, ама Лисичар го зедов како пример зошто тука нема каде да ми бегаш на финтите од кога вака од кога така... Лисичар е еден од најцитираните ваши (на Албанците) историчари кои се занимаваат со антиката, како доказ за божемното Илирско потекло на Македонците и Епирјаните.

a ti mene ne me razbiras vo celost, da dodona e hram na zevs, no taa kultura nema vrska so grcite, sega ako sakas moze i vo celost da ta raskazam zosto i kako ama me mrzi, ako ne me razbra pak togas ke ti raskazam nema problem
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Барем дај ми линк ако те мрзи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom