Што за Албанците значи соживот?

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Alo, temata e sozivot, a vie nekako ja potvrduvate teorijta deka nema takov.

Oladete, ima tena za kastriot.
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Sozivot?????Garfield citash li neshto ovde ova pokazuva deka sve moze da ima samo Sozivot ne.Toj film odamno se rastrgna od reklamite vo gradski kina.
Mislam deka po dobro bi bilo temava koj e kriv za vakviot ishod na nastanite togash bi trebalo sekoj etnikum da zboruva za svoite kancerogeni sushtestva shto go imat oblecena kostimot i se naduvaat ko bajagi se nekoi politicari.
Faktot shto ziveeme vo edna ista prostorija koja slucajno ima nacrtani granici i nekoi 100 nesposobni politicari no sposobni kradci pokazuva deka nie moze da ne se sakame moze da ne se trpime no mora da ziveeme zaedno sakal toa nekoj ili ne.Nikoj ne go saka drugiot mislam korelacija albanec-makedonec ili obratno poveke od shto drugiot go saka prviot,no toa e zaeban narod zaebani lugje i stvarno zaebana geostrateshka pozicija,nikoj ne sakal da se rodi ovde no faktot shto sme ovde te obvrzuva da go sakash mestovo,bez obzir na toa dali si makedonec ili albanec toa ne podrazbira deka tvojata ljubov kon nacijata ili zemjava ke ja pokazesh so toa shto ke zboruvash zborovi so sht ke go navreduvash drugiot.

Na kraj bi sakal da mu repliciram na toj shto se potsmevashe na albancite shto zboruvaat makedonski,mislam deka faktot shto covekot se potrudil da go nauci jazikot pokazuva deka te poshtuva na nekoj nacin
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.024
Поени од реакции
609
zaebana geostrateshka pozicija,nikoj ne sakal da se rodi ovde
Свесен си шо збораш мореее....
заебана геостратешка положба:nesvest:......ноу комент......
а тоа дека никој нејкел да се роди овдека тешко тоа......јас сум горд шо сум тука роден и ја имам таја привилегија да живеам во центарот на светот:vozbud:.......со сите предуслови за опстанок и за живеење пашински живот.....
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Sozivot?????Garfield citash li neshto ovde ova pokazuva deka sve moze da ima samo Sozivot ne.Toj film odamno se rastrgna od reklamite vo gradski kina.
Mislam deka po dobro bi bilo temava koj e kriv za vakviot ishod na nastanite .................
Тито,Крсте,Киро,Бранко и уште некој сличен , и на крај еден дел од македонските алчни газови за пари.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Na kraj bi sakal da mu repliciram na toj shto se potsmevashe na albancite shto zboruvaat makedonski,mislam deka faktot shto covekot se potrudil da go nauci jazikot pokazuva deka te poshtuva na nekoj nacin
Во Македонија сеуште македонскиот јазик е официјален јазик на државата.
Впрочем, не е почит некој кој е роден тука да го знае јазикот мкој, кој исто така сум роден тука, тоа само покажува дека двајцата сме родени тука.
Почит кон земјата што те изнедрила е познавање на нејзиниот јазик.
Да се разбереме.

А, соживот, не знам за тебе. Јас имам убав живот и соживот со сите нормални лица од секаква провениенција и етникум, се додека се НОРМАЛНИ лица.
 

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18
Sozivot?????Garfield citash li neshto ovde ova pokazuva deka sve moze da ima samo Sozivot ne.Toj film odamno se rastrgna od reklamite vo gradski kina.
Mislam deka po dobro bi bilo temava koj e kriv za vakviot ishod na nastanite togash bi trebalo sekoj etnikum da zboruva za svoite kancerogeni sushtestva shto go imat oblecena kostimot i se naduvaat ko bajagi se nekoi politicari.
Faktot shto ziveeme vo edna ista prostorija koja slucajno ima nacrtani granici i nekoi 100 nesposobni politicari no sposobni kradci pokazuva deka nie moze da ne se sakame moze da ne se trpime no mora da ziveeme zaedno sakal toa nekoj ili ne.Nikoj ne go saka drugiot mislam korelacija albanec-makedonec ili obratno poveke od shto drugiot go saka prviot,no toa e zaeban narod zaebani lugje i stvarno zaebana geostrateshka pozicija,nikoj ne sakal da se rodi ovde no faktot shto sme ovde te obvrzuva da go sakash mestovo,bez obzir na toa dali si makedonec ili albanec toa ne podrazbira deka tvojata ljubov kon nacijata ili zemjava ke ja pokazesh so toa shto ke zboruvash zborovi so sht ke go navreduvash drugiot.

Na kraj bi sakal da mu repliciram na toj shto se potsmevashe na albancite shto zboruvaat makedonski,mislam deka faktot shto covekot se potrudil da go nauci jazikot pokazuva deka te poshtuva na nekoj nacin

Jas sum gord sto sum roden ovde...za toa zaeban narod zaebani lugje...koj kako si ja naredil,ako tolku ti e loso da zivees tuka ako tolku mislis deka e zaeban narodor itn. ima edno opcija so se vika iseluvanje,ne mora da trpis nikoj ednostavno mozes da otides tamu kaj sto ke bides gord na mestoto na ziveenje...a za toa deka si go naucil jazikot..toa ne e od postuvanje,toa e od sto si moral!Ako tolku imavte postuvanje kon nasiot jazik nemase da barate vo parlametot da se zboruva i na albanski jazik...gleam deka so ovie muabeti ne moze nisto da se postigne,osven Garfield da me kaznuva i da mi brise postovi...
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Logicno e albanec da zivee vo Albanija,
Ajde de sega...
Treba site makedonci od Australija, Amerika, Kanada, Germanija i site ostanati zemji vo svetot kade shto ima Makedonci da se vratat tuka, od prosta pricina shto se Makedonci?

Zoshto be pishuvate se i seshto tuka na forumot?
Sramota.
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Jas sum gord sto sum roden ovde...za toa zaeban narod zaebani lugje...koj kako si ja naredil,ako tolku ti e loso da zivees tuka ako tolku mislis deka e zaeban narodor itn. ima edno opcija so se vika iseluvanje,ne mora da trpis nikoj ednostavno mozes da otides tamu kaj sto ke bides gord na mestoto na ziveenje...a za toa deka si go naucil jazikot..toa ne e od postuvanje,toa e od sto si moral!Ako tolku imavte postuvanje kon nasiot jazik nemase da barate vo parlametot da se zboruva i na albanski jazik...gleam deka so ovie muabeti ne moze nisto da se postigne,osven Garfield da me kaznuva i da mi brise postovi...

Mislam deka me svativte greshka ne samo ti tuku i mnogu drugi.Zaeban narod,lugje etc velam poshto tolku sme site preokupirani so omraza kon drugiot etnos shto ne mozeme da razbereme edno neshto deka ako namesto omraza imavme pocituvanje mnogu poveke ke postignuvavme vo site sferi a so vakviot diskurs ke postigneme mnogu neshta no vo negativen kontekst.

Gospodine denes sve e so pari,za pari.Jas ne rekov deka ne mi se zivee tuku rekov deka bi sakal da se rodev vo UK na primer a toa ne podrazbira deka ne ja sakam Tetovo,Makedonija.A toa za iseluvanje fala shto mi kaza poshto jas ne znaev za toa jas ne pomnam deka barav sovet od nekoj pa ako ti se dopagja slobodno mozes da go cuvash i da go upotrebish nekoj den.
Za toa shto baravme i dobivme da se zboruva albanski jazik ne znaci deka ne go pocituvame makedonskiot,shto ima da gubi vo ova situacija Makedonija ako se zboruva albanski ?Zarem Albancite nemat pravo da se izrazat na svoj majcin jazik,a ko ne ti se svidja ova shto da ti kazam zali se kaj premierot i neka go abrogira i ovoj zakon.Shto drugo moze da ti kazam
 

10101

@*I am Nuts!*#
Член од
27 ноември 2007
Мислења
349
Поени од реакции
0
Sozivot?????Garfield citash li neshto ovde ova pokazuva deka sve moze da ima samo Sozivot ne.Toj film odamno se rastrgna od reklamite vo gradski kina.
Mislam deka po dobro bi bilo temava koj e kriv za vakviot ishod na nastanite togash bi trebalo sekoj etnikum da zboruva za svoite kancerogeni sushtestva shto go imat oblecena kostimot i se naduvaat ko bajagi se nekoi politicari.
Faktot shto ziveeme vo edna ista prostorija koja slucajno ima nacrtani granici i nekoi 100 nesposobni politicari no sposobni kradci pokazuva deka nie moze da ne se sakame moze da ne se trpime no mora da ziveeme zaedno sakal toa nekoj ili ne.Nikoj ne go saka drugiot mislam korelacija albanec-makedonec ili obratno poveke od shto drugiot go saka prviot,no toa e zaeban narod zaebani lugje i stvarno zaebana geostrateshka pozicija,nikoj ne sakal da se rodi ovde no faktot shto sme ovde te obvrzuva da go sakash mestovo,bez obzir na toa dali si makedonec ili albanec toa ne podrazbira deka tvojata ljubov kon nacijata ili zemjava ke ja pokazesh so toa shto ke zboruvash zborovi so sht ke go navreduvash drugiot.

Na kraj bi sakal da mu repliciram na toj shto se potsmevashe na albancite shto zboruvaat makedonski,mislam deka faktot shto covekot se potrudil da go nauci jazikot pokazuva deka te poshtuva na nekoj nacin
Прво!
Се додека постои размислување „се мразиме албанци-македонци“ ќе тоне Македонија и етничкиот соживот. Јас лично немам ништо против албанците се додека тие немаат ништо против мене и оваа држава!

Второ!
Често пати на ТВ се кажува за теророт на албанците врз СВОЕТО население како и на македонците. Момент малку? Како сакате соживот?

Трето!
Освен албанските интелектуалци, друг никој од албанскиот народ не ја раширува идејата за етнички соживот. АНА, УЧК вамте тамте не е добра порака за етнички соживот. Што ќе беше македонците да праевме паравоени формации во западниот дел од Македонија за етничко чистење на тие територии?

Четврто и последно!

ЕДНА РАБОТА треба да сфати албанскиот народ. Европа е континент каде живеат многу народи, многу култури, испреплетена историја. Територијалните претензии, пропаганди за Големи држави, етничка надмоќ е нешто што е З А О С Т А Н А Т О!
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
ЕДНА РАБОТА треба да сфати албанскиот народ. Европа е континент каде живеат многу народи, многу култури, испреплетена историја. Територијалните претензии, пропаганди за Големи држави, етничка надмоќ е нешто што е З А О С Т А Н А Т О!
Заостанато е само таму каде веќе не може да се спроведе! Таму каде може да се спроведе не е заостанато и неминовно ќе се случи.

Ако Македонија како држава не може да си ја одбрани и контролира целата територија ќе и биде кога тогаш одземена и припоена кон друга држава без многу сентименталности.

Тоа што тврдиш дека ти припаѓа (дека е твое) треба и соодветно да го браниш!
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Ajde de sega...
Treba site makedonci od Australija, Amerika, Kanada, Germanija i site ostanati zemji vo svetot kade shto ima Makedonci da se vratat tuka, od prosta pricina shto se Makedonci?

Zoshto be pishuvate se i seshto tuka na forumot?
Sramota.
treba zas da ne? zasto da netreba? kako mozea ircite da se vratat vo irska zasto ne nie makedoncite?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom