Што е со луѓево?!

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Me interesira vasheto mislenje na:
...Sho e so iskacanjeto sekoj petok i sabota u diskoteka? ili eventualno u kafic? Eve u moe drustvo "ZADOLZITELNO" e da se izleze I u petok I u sabota u diskoteka! Toa go forsiraat devojkive...moja generacija..a i 1-2 godini pomladive...tradicija im stana preku nedela..use od ponedelnik da razmisluvaat so ke oblecat u petok i sabota..kaj ke idat..so ke praat..i koa ke dojde petok/sabota ako ne ide sve spored planot :
-Kako si pomina?
-Tapa..dosadno beshe..
Pri toa iskacanje se troshat 1000 denari za 1 vikend...posle 5 dena za jadenje po 50 denari toa se 1250 denari nedelno x4 =5k mesecno! samo na iskacanje,samo na pienje i jadenje.Neznam..za mene e mnogu,moite nemaat nafta u dvor..

Zaso ednostavno nemoze da se sedne u maalo i da se prai muabet?? Ili da otidesh na najblisko mesto na kafe..ili kaj drugar na kafe..zaso mora diskoteka? zaso mora kafic prepoln so luge i glasna muzika? Razbiram da se otide u diskoteka ednash u 2-3 nedeli ama 10 pati u mesecot..no comment.
Аман бе друже... Па не сум толку возрасен, ама на 15 години уште ние висевме по улица, и чекавме некој дома да биди сам, за да слушаме прикацки од Џумерко. Дискотека? ха ха која дискотека, на крај памет не ни паѓаше. Инаку во право си дека премногу внимание и пари се трошат на излегувања и облека, но тоа е сепак од дома. Едноставно некои родители незнаат да кажат не на своите деца. Тоа е, барем ти си свесен за тоа, па може по твоја иницијатива да се соберите пр, кај тебе дома, да пиете кафе-сок, или во викенд да отидете до некое блиско место за прошетка па ке видиш како ке испадне, сепак не е само дискотеката место за дружење.

Edit: I vo vrska so pushenjeto..poishe poshtuem luge so stvarno pushat,pushat 2-3 pa i 10 godini.. odkolku tie so samo zimaat cigara od drugarka ja palat i maftaat so nea u diskoteka a ne zimaat ni dim! [praam muabet od licno iskustvo]
Ili pak palat cigara samo u kafic so mnooogu luge a koa sedat u maalo ne ni pomisluvaat na cigara..

I sea prasanjeto e..sho e so lugevo?

Тоа со пушењето ми е позната фора... Сакаат да се направат важни со цигарата, што мене ми е глупо и ми оди на нерви а најмногу неразбирливо. Или пушиш, или не пушиш, трето нема. А разликата помеѓу некој ако пуши цигара во 8-мо одделение од некој што не пуши единствено е миризбата на облеката и телото на чад.... Друго не гледам.
 
H

HCL

Гостин
Инаку во право си дека премногу внимание и пари се трошат на излегувања и облека, но тоа е сепак од дома. Едноставно некои родители незнаат да кажат не на своите деца.
Колку и да е точно тоа дека родителите се одговорни за своите деца, сепак не ми се допаѓа кога вината секогаш се префла на нив. Знам многу другари што имаат лоши родители, што не ги фермаат, или што ги размазуваат, а сепак они се однесуваат доста зрело. Додека пак знам и други што имаат многу добри родители, што многу добро си ги воспитуваат децата а сепак тие со сила се глупираат. Што значи дека не се секогаш родителите криви за своите деца.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Сите овие работи нема да ги има ако сме во еврпоска униа. Ние сме дрзава во развој при што што сакаме може да се прави. Ја искрено не сум за влагање во еврпоска униа ама знам барем тие работи таму ги нема, ни кршење ни пиење ни толку трошење пари за искачање и итн.
Колку грешиш, немаш претстава. Таму и повеќе се пие, и повеќе се крши, а за трошење да не правиме муабет, кога едно просто пиво е минимум 3 пати поскапо отколку кај нас.


Во глобала не е проблем младината, проблем е државата. Има закони кои не ги применува, па уште и додатни други закони додава, само за да се скрати слободата на некој што знаат да ја ценат таа слобода и да уживаат во неа а не да ја злоупотребуваат.

Забрането е малолетници да пијат и пак пијат и тоа у парк, па каква полициа ондак се шеткара низ парк и какви последици сносат продавниците што им го продаваат алкохолот. Младината не ја бива ок ( младина која уште се развива), но зошто државата не ги применува законите ( созреани, возрасни, одговорни, колку толку паметни ).

Е ова веќе држи: кога веќе има закони, треба да се спроведуваат. Удри го по џебот, па види дали ќе крши и понатаму.

Има казни. Колку поригорозни, толку повеќе контрола.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Колку и да е точно тоа дека родителите се одговорни за своите деца, сепак не ми се допаѓа кога вината секогаш се префла на нив. Знам многу другари што имаат лоши родители, што не ги фермаат, или што ги размазуваат, а сепак они се однесуваат доста зрело. Додека пак знам и други што имаат многу добри родители, што многу добро си ги воспитуваат децата а сепак тие со сила се глупираат. Што значи дека не се секогаш родителите криви за своите деца.
Во овај случај се. Не му давај пари, за облека, за џепарац, да видиш детето како ке заборави дискотеки, цигари...... Да не оди да работи некаде за да извади 300 денари кои ке ги потроши за 2 часа? И да го прави тоа, тешко заработени пари тешко се трошат.
Знаеш за онаа народната со продавањето?
некое чоече продавало некој предмет. Некој се заинтересирал и го прашал кој го купи ова, ти или таткоти? Ако го купи ти не правам пазар, ако е од татко ти, лесно ке се погодиме.
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Некои луѓе се влезени во чуден филм што не можеш да му објасниш што е лошо, а што е добро:uvo:. Не ги сваќам:toe: и некои што се гордеат со тоа што синоќа биле „земја-ваздух„ (пијани) и кој од кој бил по пијан. До некаде се криви и родителите, ама има лек и за тоа само треба да се удре по џебот па после ќе се замислат дали така ќе продолжат:salut:
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.751
Посерен манастир?
Почекај да поминат 24 часа, 5 пати ќе те наполнам со црвени. Не ме личи да те пцујам, ама ќе ти кажам дека ако продолжиш вака нема далеку да стигнеш и ти и друштвото.
Продолжи да си пиеш, ама кога ќе направиш 32-3 години, скенирај ги и прати ни ги на форумов твоите резултати од Гастро, колку проценти ти е оштетен црниот дроб и слично, а ние убаво ќе ти ги цитираме твоите мислења што си ги напишал.
Додека се пијанчите можете да прочитате некоја книга, еве ако не книга, запиши се на спорт, тренирај нешто, или па на интернет читај нешто занимливо, еве на пример на Кајгана можеш да најдеш од секакви фрикови до многу поучни постови од искусни луѓе.
Не сте вие криви, родителите ви се криви. Размазени сте и без контрола.

hahahahaha NE SM ALKOHOLICAR, ne jadete burek, nikad ne sm rekol deka piem kao lud, U MESECOT 1-2 PUTI(nekad ne nii tolku), citam knigi,pisuem poezija,slusam muzika po cel den, treniram kosarka.... taka da, ne tresi zeleni, a i ne se sekiraj, ne piem do tolkava mera sto na 30-35 godini ke mi otkaze crniot drob....
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Аман бе друже... Па не сум толку возрасен, ама на 15 години уште ние висевме по улица, и чекавме некој дома да биди сам, за да слушаме прикацки од Џумерко. Дискотека? ха ха која дискотека, на крај памет не ни паѓаше. Инаку во право си дека премногу внимание и пари се трошат на излегувања и облека, но тоа е сепак од дома. Едноставно некои родители незнаат да кажат не на своите деца. Тоа е, барем ти си свесен за тоа, па може по твоја иницијатива да се соберите пр, кај тебе дома, да пиете кафе-сок, или во викенд да отидете до некое блиско место за прошетка па ке видиш како ке испадне, сепак не е само дискотеката место за дружење.

Edit: I vo vrska so pushenjeto..poishe poshtuem luge so stvarno pushat,pushat 2-3 pa i 10 godini.. odkolku tie so samo zimaat cigara od drugarka ja palat i maftaat so nea u diskoteka a ne zimaat ni dim! [praam muabet od licno iskustvo]
Ili pak palat cigara samo u kafic so mnooogu luge a koa sedat u maalo ne ni pomisluvaat na cigara..

I sea prasanjeto e..sho e so lugevo?

Тоа со пушењето ми е позната фора... Сакаат да се направат важни со цигарата, што мене ми е глупо и ми оди на нерви а најмногу неразбирливо. Или пушиш, или не пушиш, трето нема. А разликата помеѓу некој ако пуши цигара во 8-мо одделение од некој што не пуши единствено е миризбата на облеката и телото на чад.... Друго не гледам.
Definitivno delime isto mislenje,i mene mi e po interesno da si sednam u maalo ladic oblecen da si praam muabet odkolku da idam po diskoteki,i edvaj se ceka koa nekoj ke ostane sam pa da se naprai dobro zurce.

I..dobro ke beshe parite za obleka da se troshea brat..samo za iskacanje se..i za pienje i cigari ofc.
 
Член од
4 април 2008
Мислења
251
Поени од реакции
15
Некои луѓе се влезени во чуден филм што не можеш да му објасниш што е лошо, а што е добро:uvo:. Не ги сваќам:toe: и некои што се гордеат со тоа што синоќа биле „земја-ваздух„ (пијани) и кој од кој бил по пијан. До некаде се криви и родителите, ама има лек и за тоа само треба да се удре по џебот па после ќе се замислат дали така ќе продолжат:salut:
Brej toa kolku me nervira, koga ke kaze nekoj "kolku sum se napil vcera" kako da e toa nesto sto ne moze sekoj da go napravi, samo se falat deka se napile, a sto ne se pofalat ako site drugi se napile a toj bil trezen, mene mi e toa za pocit ama za decata sto nisto ne razbiraat, toa e bruka. Svasta po narod:toe:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.335
Поени од реакции
24.923
Јас си ја најдов оваа тема за да се исповедам на арно.
Што е со луѓево?
Незнает да користет месинџер, жими се ќе го избришам!
Море колку се нервирам. Како прво и прво:
1. Се потпишала BudaW4e - па добро бе, месинџериве се за да си ги напишите имињата упм да ојт све, зш вака се потпишвите, немат 5 години бе АЛО!!! И то со W со имат врска, напиши согласки Л и Р!!
2. Girl - AngeL - па добро бе, кажи ми како се викаш, требит со маусов да одам до името твое за да видам адресата која ти е и да знам како се викаш.
И трето и трето шо најмногу ме изреволтира кај што го видов името:
3. Very Important Princess - VIP - Јас се убивам...јас сум готов. Момичево има 18 години. АЛО!!!!!!!!!!!!Напиши се како се викаш. И имево мое можда е грдо, ама јас сум горд на него и си го сакам и е македонско!

Дај потпишете се како се викате по месинџериве зш се нервирам ептен ми идат да се фрлам од кулине близначки!

Господ здравје да му дајт на тој што измислил барем една врста на апчиња за смирување, одам да пијам деметрин!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom