Што е со луѓево?!

Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.751
Ееее беден изговор...
(Пијам оти нема што да правам !?!?!) досадно ?
Па земи читај книги, купи убодна пила и прави од иверица елементи за дома, вози точак, учи странски јазик, фати си женска.....
Во мое време (да ти појасни чичо) немаше интернет, немаше ни компјутери ни кабелски телевизии. Имаше 2 програми на ТВ Скопје, кои завршуваа кај 10 - 11 вечер а играни филмови одеа во Вторник во 8 и во Сабота во 8 (недела поручек детски во Неделно попладне) и то често “домашни“ (Југословенски) а некогаш богами и Романски, Полски, Чешки, Советски. Кафиќите затвараа во 10 а улиците беа празни веќе во 11 вечерта. Концерти имаше.... 4-5 годината (локални бендови со позајмени појачала по месни заедници) а репертоарот на кино се знаеше 2 месеци унапред.
Да сумирам, во такво време ти веројатно од досада би купил бочва ракија и со игла и гумено цревце би си ја поврзал во вената (како инфузија) да бидиш пијан 10 години.
Да речеше дека пијеш оти си алкохоличар ... или дека си несфатен поет залуден со Кафка... или разочаран од љубовта ај и некако, али ПИЈАМ ОД ДОСАДА !!!

НЕКОЈ ПИЕ ОД ЖАЛОСТ, НЕКОЈ ПИЕ ОД РАДОСТ, А ТИ ПИЕШ ОД САБАЈЛЕ!
Poleka covek, ti me napravi kako da sm alkoholicar(a ne sm):nesvest::nesvest:,piem 2 puta u mesecot i toj so granici .I tie raboti sto gi nabroja(sto da praim - site sm gi naprail,osven ivericite.)... odi be u palanka da vidis kolku e t'po ebate...eden poseren manastir sto iame i nisto, sto da prai mladinata????Ok, sfakjam da citat knigi i tija raboti, ama pa po cel dn doma pocrka covek...tie raboti sto gi kaza sa bile pred 15-20 godini.... minato ti e toj...toj ja sto rece od dosada, u smisla sto site kafici kaj nas sa tapa, i taka od vreme na vreme se sobereme negde(u park na pr ili nekoe dr. mesto) i pieme, ALI NE PO 10 piva... nego po edno...i sedis, muabet zafrkancija, ovo ono... A NE KAKO ALKOHOLICAR... po 2 kila vino ebate...a i dosta se kurcis za toj "vase" vreme....
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Озбилно!
Што им е проблемот на луѓево,ако можам така да ги наречам?
Како доаѓаат понови генерации се повеќе и повеќе ги има со пореметување?!
Нешто у воздухот да не е?
Паркот е тотално уништен ради пијаниците од тинејџери што секоја вечер се собираат во парк,се праат ќумур и кршат шишиња.
Притоа,луѓето што се задолжени за да го исчистат паркот се жалат дека срчите не се гледаат во тревата и многу е тешко да се исчистат.
Да напоменам дека секој ден дедовците си ги шетаат внучињата во парк и играјќи си во тревата може да се повредат поради малоумните стоки што претходната вечер се пијанчеле.
А сега ради истите тие будали морам да барам ветеринар зашто кучето мое си ја исече ногата и не престанува да му тече крв!
Морониве се да ги собереш и боси да ги ставиш да газат по срчите за никогаш веќе да не им текне да скршат уште едно шише!
се согласувам, али моеш помалце нападно да го пишеш ова...јас лично не се однесувам вака, али друштвото мое ДА...стварно незнам што е филмот, си одат од школо со бадел у рака...сеа пијанчењетп како во мода да е...остај тоа, па и женските почнуваат вака...а јас мислам дека нема ништо полошо од пијано девојче...
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
"denes na svetot nema veke aslni luge i tie sto gi ima se retki"...se demantiash.. xD

Ko bev 7-8 godini gi slusav momcive [17-20godishni] u maalo kaj mene kako zamaraat: "Dobro be sho e so decava vidi gi kako se ponashaat,vidi gi so praat,neznaat soncogled da grickaat a pushat,neznaat da zborat a pcujat,neznaat da jadat a pijat.."
Epten me zamaraa tie izjavi zaso si mislev celo vreme " A so vie bolje ste bile"
Ali sea epten mi se smeni mislenjeto,Jes da sum roden u chernobil generacja..ali kopiljacive so se sea 5-6odd se epten hard-core..na nivni godini ne sum mozel ni da zamislam takvo ponashanje...

[ Mi otkazuva "I" i "O" na tastatura ..gi pisuvam edvaj :) se napnav..neka me zameni nekoj,ako se slaga.. :) ]

Edit: e..da...i zaso koa nekoj ke kaze "Ke pieme?" odma se misli na alkohol? Od sekogash bilo taka?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
eeee, a znaete zasto pomladite generacii se pijancat,pusat i sl stvari... Bidejki nema sto da se pravi, nema nikakva zanimacija u gradovite po makedonija, nema nikakov prosperitet u ovaa drzava... A i da znaete deka sekoj nekogas se propie ili se propusi...podobro na 15-16-17 godini otkolku na 22-23... A roditelite nemaat nikakva vrska so toa... Eve be i ja piem(imam 16 godini, pa sto)Mozebi stetno e pienjeto,pusenjeto i tie raboti, ama ti pomaga da zabrais na GLUPACITE okolu tebe, i ednostavno se sobereme drustvo,sedneme(u park na pr.) pieme(so granici) i ednostavno uzivame...... Nema nikakov koncert vo gradov,nekoja dobra svirka, EPTEN MONOTONO!!!!! i toj ima golemo vlijanie...
Кажа и остана жив.
Знаеш зашто нема што да се прави?
Зашто сега уште на 10 години се почнува да се оди по дискотеки,да се пие,пуши.Девојчиња на 12 години облекуваат штикли и се муваат,фаќаат и слично.
Децата си го прескокнуваат детството и после на 15/16/17 години ќе им биде досадно.Епа ќе им биде.Нормално.Кога се преживуваат порано од што треба.
Порано на тие години се играше жмурка,фудбал,децата сами си измислуваа игри...

A i da znaete deka sekoj nekogas se propie ili se propusi...podobro na 15-16-17 godini otkolku na 22-23.
Најдобро е никогаш да не пропуши човек.
И алкохолот во нормални количини да го конзумира,а не да се влече по улици и паркови.
 
V

Viktoranius

Гостин
Ееее беден изговор...
(Пијам оти нема што да правам !?!?!) досадно ?
Па земи читај книги, купи убодна пила и прави од иверица елементи за дома, вози точак, учи странски јазик, фати си женска.....
Во мое време (да ти појасни чичо) немаше интернет, немаше ни компјутери ни кабелски телевизии. Имаше 2 програми на ТВ Скопје, кои завршуваа кај 10 - 11 вечер а играни филмови одеа во Вторник во 8 и во Сабота во 8 (недела поручек детски во Неделно попладне) и то често “домашни“ (Југословенски) а некогаш богами и Романски, Полски, Чешки, Советски. Кафиќите затвараа во 10 а улиците беа празни веќе во 11 вечерта. Концерти имаше.... 4-5 годината (локални бендови со позајмени појачала по месни заедници) а репертоарот на кино се знаеше 2 месеци унапред.
Да сумирам, во такво време ти веројатно од досада би купил бочва ракија и со игла и гумено цревце би си ја поврзал во вената (како инфузија) да бидиш пијан 10 години.
Да речеше дека пијеш оти си алкохоличар ... или дека си несфатен поет залуден со Кафка... или разочаран од љубовта ај и некако, али ПИЈАМ ОД ДОСАДА !!!

НЕКОЈ ПИЕ ОД ЖАЛОСТ, НЕКОЈ ПИЕ ОД РАДОСТ, А ТИ ПИЕШ ОД САБАЈЛЕ!
Лол, сакаш верувај сакаш не истиот муабет и дома го слушам, ама тотално истиот.

Што ви е на вас постарите, оти не сакате да прифатите дека времето се менува ?

1. Ако вие сте гледале мечето ушко во 19 часот, не значи дека ние не треба да гледаме порничи во 2 часот вечерта.
2. Ако вие сте излегувале до 10 не значи дека ние не треба да излегуваме покасно.

Значи времето се менува, можам да замислам што се нема да излезе до моите деца кога ќе се на моја возраст, тогаш јас ќе ја водам твојата улога и ќе викам сине ние до 2 гледавме порно и во кревет, а ти сеа на 13 години ми носиш курви дома ?

Кога ги слушам тие муабети некогаш помислувам дека старите се лубоморни зошто во нивно време е немало таков живот.

Без навреди, си зборуваме отворено. :helou:
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.751
Лол, сакаш верувај сакаш не истиот муабет и дома го слушам, ама тотално истиот.

Што ви е на вас постарите, оти не сакате да прифатите дека времето се менува ?

1. Ако вие сте гледале мечето ушко во 19 часот, не значи дека ние не треба да гледаме порничи во 2 часот вечерта.
2. Ако вие сте излегувале до 10 не значи дека ние не треба да излегуваме покасно.

Значи времето се менува, можам да замислам што се нема да излезе до моите деца кога ќе се на моја возраст, тогаш јас ќе ја водам твојата улога и ќе викам сине ние до 2 гледавме порно и во кревет, а ти сеа на 13 години ми носиш курви дома ?

Кога ги слушам тие муабети некогаш помислувам дека старите се лубоморни зошто во нивно време е немало таков живот.

Без навреди, си зборуваме отворено. :helou:

TOTAL SUPPORT...nie(pomladite) sme si navikneni na takov zivot(izleguvanja do kasno...) a vie postarite ako ne ste, toa si e vas problem....
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.486
Poleka covek, ti me napravi kako da sm alkoholicar(a ne sm):nesvest::nesvest:,piem 2 puta u mesecot i toj so granici .I tie raboti sto gi nabroja(sto da praim - site sm gi naprail,osven ivericite.)... odi be u palanka da vidis kolku e t'po ebate...eden poseren manastir sto iame i nisto, sto da prai mladinata????Ok, sfakjam da citat knigi i tija raboti, ama pa po cel dn doma pocrka covek...tie raboti sto gi kaza sa bile pred 15-20 godini.... minato ti e toj...toj ja sto rece od dosada, u smisla sto site kafici kaj nas sa tapa, i taka od vreme na vreme se sobereme negde(u park na pr ili nekoe dr. mesto) i pieme, ALI NE PO 10 piva... nego po edno...i sedis, muabet zafrkancija, ovo ono... A NE KAKO ALKOHOLICAR... po 2 kila vino ebate...a i dosta se kurcis za toj "vase" vreme....
Посерен манастир?
Почекај да поминат 24 часа, 5 пати ќе те наполнам со црвени. Не ме личи да те пцујам, ама ќе ти кажам дека ако продолжиш вака нема далеку да стигнеш и ти и друштвото.
Продолжи да си пиеш, ама кога ќе направиш 32-3 години, скенирај ги и прати ни ги на форумов твоите резултати од Гастро, колку проценти ти е оштетен црниот дроб и слично, а ние убаво ќе ти ги цитираме твоите мислења што си ги напишал.
Додека се пијанчите можете да прочитате некоја книга, еве ако не книга, запиши се на спорт, тренирај нешто, или па на интернет читај нешто занимливо, еве на пример на Кајгана можеш да најдеш од секакви фрикови до многу поучни постови од искусни луѓе.
Не сте вие криви, родителите ви се криви. Размазени сте и без контрола.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Децата си го прескокнуваат детството и после на 15/16/17 години ќе им биде досадно.Епа ќе им биде.Нормално.Кога се преживуваат порано од што треба.
Порано на тие години се играше жмурка,фудбал,децата сами си измислуваа игри...
Да не претеруваме,ова е општи муабет сепак,не филозофија и психологија.

Е сеа,од каде знаеш ти што е нормално?
Да појаснам,за тебе е нормално на 15 години да почне да се излегува,на 17 да почне да се пуши,а пак во времето на татко ти и мајка ти,нормално било на 20 сето тоа.

Плус,никој не може да потврди кога е нормално детето да излезе од тинејџерските години,американците го имаат поставено на 20 (twenty),а пак на 19 технички си тинејџер (nineteen).
Но не значи дека се они во право,или пак дека ти си во право.

Ниту пак децата што на 12 сега излегуваат во дискотеки.
Ова е една работа во која никој не е во право,бидејќи општеството секојдневно излегува од т.н. конзервативност,и прифаќа нови стандарди по кои сите се водат.

Во 19ти век,се излегувало со стројници.
Во 50ти години,била забранета популаризација на рок музика,како и излегување после 12.
Во 90ти,било твоето време.
Сега е време на некој друг.

И никој тука не бил ни во право,ниту пак грешен,тоа се стандардите на тие времиња.

Само да не почнете и вие како бабите,е во мое време како беше...
Како вие да сте ги преживеале сите други конзервативни и отворени општества,па знаете дека вашето било најдобро.

Некогаш е добро да еволуираме,а некогаш не можеме против тоа.
Сега,ако ние на 19 години,со глупостите кои сме ги правеле,почнеме да делиме совети на децата од 12,знам дека далеку ќе стигнат.

Затоа,остајте ги да си живеат како што сакаат,и сами да си сносат последици.


За другиот дел од темата...
И никогаш,никогаш веќе,немој да се однесувате по Холивуд стандарди.
Бидејќи денеска,дозволено е на филм да се убие човек.
А не е дозволено да се убие куче.


Логика?
Нема.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Озбилно!
Што им е проблемот на луѓево,ако можам така да ги наречам?
Како доаѓаат понови генерации се повеќе и повеќе ги има со пореметување?!
Нешто у воздухот да не е?
Паркот е тотално уништен ради пијаниците од тинејџери што секоја вечер се собираат во парк,се праат ќумур и кршат шишиња.
Притоа,луѓето што се задолжени за да го исчистат паркот се жалат дека срчите не се гледаат во тревата и многу е тешко да се исчистат.
Да напоменам дека секој ден дедовците си ги шетаат внучињата во парк и играјќи си во тревата може да се повредат поради малоумните стоки што претходната вечер се пијанчеле.
А сега ради истите тие будали морам да барам ветеринар зашто кучето мое си ја исече ногата и не престанува да му тече крв!
Морониве се да ги собереш и боси да ги ставиш да газат по срчите за никогаш веќе да не им текне да скршат уште едно шише!

Имам чувство дека целава тема е поради тоа што кучето на Маwечко се исекло на срча... да немало таков инцидент, ќе било никому ништо и пак ќе продолжеле луѓето да се пијанчат, фиксаат и што сè не во паркот.

Сеедно - проблемот постои. Како да се реши?

Еден добар начин би бил да се зголеми присуството на полицијата во паркот. Па ако некој крши, да си попие казна, па нека мисли во иднина. А ако е премногу пијан да мисли, нека плати пак - ако може да си дозволи да биде глупав или пијан, барем државата да има некаква (финансиска) корист од тоа.
Сега, можеби ќе се пожалат луѓето дека присуството на полицијата не би им дозволувало да бидат опуштени и слично... Па јас велам, ако присуството на полицијата прави тие да не кршат шишиња, апсолутно и не треба да бидат толку опуштени - нека се стегнат малку. А ако сакаат да кршат, нека се соберат во некој приватен стан и таму нека демолираат колку сакаат. Паркот е сепак јавно земјиште.


Па, можеби може да му се каже на МВР да испрати екстра полицајци таму, па при секое кршење да се дојдат и да репнуваат казни. Па да видиме колку срчи ќе има наоколу.

Ако постои начин тоа да се направи (пишување писма до таму или не знам што), повелете, ете ви еден начин.

Ако постои друг, ве молам да го кажете; сепак се работи за простор од јавен интерес.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Лол, сакаш верувај сакаш не истиот муабет и дома го слушам, ама тотално истиот.

Што ви е на вас постарите, оти не сакате да прифатите дека времето се менува ?

1. Ако вие сте гледале мечето ушко во 19 часот, не значи дека ние не треба да гледаме порничи во 2 часот вечерта.
2. Ако вие сте излегувале до 10 не значи дека ние не треба да излегуваме покасно.

Значи времето се менува, можам да замислам што се нема да излезе до моите деца кога ќе се на моја возраст, тогаш јас ќе ја водам твојата улога и ќе викам сине ние до 2 гледавме порно и во кревет, а ти сеа на 13 години ми носиш курви дома ?

Кога ги слушам тие муабети некогаш помислувам дека старите се лубоморни зошто во нивно време е немало таков живот.

Без навреди, си зборуваме отворено. :helou:
Не е поентата дали да се гледаат порничи во 2 часот по полноќ или да се останува по дискотеките до зори. Муабетот на темата е зошто се што е вредно, и некој се намачил да го направи да изгледа ок, треба да се уништи? Еве конкретен пример во Битола. Широк сокак на потегот од трафиките до Император, го реновираа, поставија супер (за изглед) канделабри, да ти е мерак да шеташ на вечер. И за кој? Веднаш откако заминаа градежниците, во една вечер беа скршени 2 каделабри. Зошто? Со која намера? Кон тоа оди темава. Целта е да се долови дека децата повеќе не се деца, не размислуваат за своите постапки. И не е само тоа.... Секоја вечер се собираат во паркот, ок, тоа не смета на никој, паркот е за тоа, но можат барем да не прават штети од типот кршење на кантите за отпадоци, кршење на шишиња и слично.

А немојте да мислите дека пред 30 години немаше курви, или требаше да си женет за да легниш нешто. И без кабелска и интернет постоеше другарство и почит помеѓу луѓето. Каде е тоа денес? Кажете колку другари имате, ама вистински другари кои во 3 часот на утро ако има потреба можат да станат и да ви помогнат во неволја? И сеуште мислите дека старите ви се љубоморни на животот што го живеете? Грешка сте, старите се тажни поради времињата што дојдоа и пороците и љубомората кои се повеќе се изразени и застапени во животот на младината.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Не е поентата дали да се гледаат порничи во 2 часот по полноќ или да се останува по дискотеките до зори. Муабетот на темата е зошто се што е вредно, и некој се намачил да го направи да изгледа ок, треба да се уништи? Еве конкретен пример во Битола. Широк сокак на потегот од трафиките до Император, го реновираа, поставија супер (за изглед) канделабри, да ти е мерак да шеташ на вечер. И за кој? Веднаш откако заминаа градежниците, во една вечер беа скршени 2 каделабри. Зошто? Со која намера? Кон тоа оди темава. Целта е да се долови дека децата повеќе не се деца, не размислуваат за своите постапки. И не е само тоа.... Секоја вечер се собираат во паркот, ок, тоа не смета на никој, паркот е за тоа, но можат барем да не прават штети од типот кршење на кантите за отпадоци, кршење на шишиња и слично.

А немојте да мислите дека пред 30 години немаше курви, или требаше да си женет за да легниш нешто. И без кабелска и интернет постоеше другарство и почит помеѓу луѓето. Каде е тоа денес? Кажете колку другари имате, ама вистински другари кои во 3 часот на утро ако има потреба можат да станат и да ви помогнат во неволја? И сеуште мислите дека старите ви се љубоморни на животот што го живеете? Грешка сте, старите се тажни поради времињата што дојдоа и пороците и љубомората кои се повеќе се изразени и застапени во животот на младината.
Ete ja poentata, sustinata na celiot problem.
Koj ke ja sfati ke ja sfati, koj ne.... zdravje... i ne, ne vazi samo za decata, tuku i za povozrasnite...
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Me interesira vasheto mislenje na:
...Sho e so iskacanjeto sekoj petok i sabota u diskoteka? ili eventualno u kafic? Eve u moe drustvo "ZADOLZITELNO" e da se izleze I u petok I u sabota u diskoteka! Toa go forsiraat devojkive...moja generacija..a i 1-2 godini pomladive...tradicija im stana preku nedela..use od ponedelnik da razmisluvaat so ke oblecat u petok i sabota..kaj ke idat..so ke praat..i koa ke dojde petok/sabota ako ne ide sve spored planot :
-Kako si pomina?
-Tapa..dosadno beshe..
Pri toa iskacanje se troshat 1000 denari za 1 vikend...posle 5 dena za jadenje po 50 denari toa se 1250 denari nedelno x4 =5k mesecno! samo na iskacanje,samo na pienje i jadenje.Neznam..za mene e mnogu,moite nemaat nafta u dvor..

Zaso ednostavno nemoze da se sedne u maalo i da se prai muabet?? Ili da otidesh na najblisko mesto na kafe..ili kaj drugar na kafe..zaso mora diskoteka? zaso mora kafic prepoln so luge i glasna muzika? Razbiram da se otide u diskoteka ednash u 2-3 nedeli ama 10 pati u mesecot..no comment.

Edit: I vo vrska so pushenjeto..poishe poshtuem luge so stvarno pushat,pushat 2-3 pa i 10 godini.. odkolku tie so samo zimaat cigara od drugarka ja palat i maftaat so nea u diskoteka a ne zimaat ni dim! [praam muabet od licno iskustvo]
Ili pak palat cigara samo u kafic so mnooogu luge a koa sedat u maalo ne ni pomisluvaat na cigara..

I sea prasanjeto e..sho e so lugevo?
 

GarDiaN

ФудБалЕрчЕ
Член од
16 февруари 2006
Мислења
465
Поени од реакции
19
Me interesira vasheto mislenje na:
...Sho e so iskacanjeto sekoj petok i sabota u diskoteka? ili eventualno u kafic? Eve u moe drustvo "ZADOLZITELNO" e da se izleze I u petok I u sabota u diskoteka! Toa go forsiraat devojkive...moja generacija..a i 1-2 godini pomladive...tradicija im stana preku nedela..use od ponedelnik da razmisluvaat so ke oblecat u petok i sabota..kaj ke idat..so ke praat..i koa ke dojde petok/sabota ako ne ide sve spored planot :
-Kako si pomina?
-Tapa..dosadno beshe..
Pri toa iskacanje se troshat 1000 denari za 1 vikend...posle 5 dena za jadenje po 50 denari toa se 1250 denari nedelno x4 =5k mesecno! samo na iskacanje,samo na pienje i jadenje.Neznam..za mene e mnogu,moite nemaat nafta u dvor..

Zaso ednostavno nemoze da se sedne u maalo i da se prai muabet?? Ili da otidesh na najblisko mesto na kafe..ili kaj drugar na kafe..zaso mora diskoteka? zaso mora kafic prepoln so luge i glasna muzika? Razbiram da se otide u diskoteka ednash u 2-3 nedeli ama 10 pati u mesecot..no comment.

Edit: I vo vrska so pushenjeto..poishe poshtuem luge so stvarno pushat,pushat 2-3 pa i 10 godini.. odkolku tie so samo zimaat cigara od drugarka ja palat i maftaat so nea u diskoteka a ne zimaat ni dim! [praam muabet od licno iskustvo]
Ili pak palat cigara samo u kafic so mnooogu luge a koa sedat u maalo ne ni pomisluvaat na cigara..

I sea prasanjeto e..sho e so lugevo?
Сите овие работи нема да ги има ако сме во еврпоска униа. Ние сме дрзава во развој при што што сакаме може да се прави. Ја искрено не сум за влагање во еврпоска униа ама знам барем тие работи таму ги нема, ни кршење ни пиење ни толку трошење пари за искачање и итн.

Во глобала не е проблем младината, проблем е државата. Има закони кои не ги применува, па уште и додатни други закони додава, само за да се скрати слободата на некој што знаат да ја ценат таа слобода и да уживаат во неа а не да ја злоупотребуваат.

Забрането е малолетници да пијат и пак пијат и тоа у парк, па каква полициа ондак се шеткара низ парк и какви последици сносат продавниците што им го продаваат алкохолот. Младината не ја бива ок ( младина која уште се развива), но зошто државата не ги применува законите ( созреани, возрасни, одговорни, колку толку паметни ).
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Абе за целиов овој проблем барем јас сум забележал секоја генерација си е шфркната откачена во нешто. Но генереациите после нив се обидуваат да ги надминат претходните со кршење шишиња и некој други ствари. Сеа читајте ми следново генерациите после овие што пијат кршат у парк ќе бидат уште полоши. Тие не у парк цело Скопје ако не го напраат лом. Па и уште овие се прават сега ги гледам ама еве со мене не можам да ги споредувам зошто ја и алкохол пиење си знам само едно пивце ама го гледаат човеков 26 години пие ненормално и некој копиљ од 14 години се обидува да се натпреварува со него контрира и на крај ме боли стомак ми се повраќа помогни ми. Абе нека го остаат нека падне да се онесвести у прак да преспие па да се опамети еднаш. А и ова ми текна баш се случи вчера на сред бел ден идам да возам на кеј и ги глеам двајцава околу 14-16 години со татко им и сите фатиле пиво да пијат откако завршија со пиење буквално пред мене шишињата ги фрлија на шините кај луна пракот и се испокршија таму. Јас вака се свртев да видам кои се што се па уште таткото вика што се вртиш бе. Е сега во оваа ситуација ни постари генерации не се криви. Баксуз работа у која фамилија се паднале децана
 

Kajgana Shop

На врв Bottom