Што е полошо, да не возвратите љубов, или љубовта да не ви биде возвратена?

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
Абе и тоа што викаш...но моментот кога ти го вели некој тоа и не е лесен,не се осекаш добро,немаш желба да продолжиш понатаму,едноставно како да се осекаш дека целиот свет да ти се срушил,некој да те тресне што се вика од земја.Не е секако прв или последен ама ој нареди на срцето да го заборави него преку нок.Не можеш туку така лесно да заборавиш и да бараш други.Со текот на времето поминува но сепак чуството е гадно.Ти го сакаш со сето срце,искрено и без условно,гледаш да му погодиш што се вика,и простуваш во некои кавги а на крај така да ти рече Не те сакам па и уште да те окривува во некои работи.
Времето лечи се. Делумно уз алкохол....делумно уз добро друштво :)
Баш коа ќе почне да те окривува...треба да се каже фак офф..колку и да е тешко! :smir::smir:
 
S

StereoLove

Гостин
Времето лечи се. Делумно уз алкохол....делумно уз добро друштво :)
Баш коа ќе почне да те окривува...треба да се каже фак офф..колку и да е тешко! :smir::smir:
Teшко е да се направи,секако.Јас многупати одложував до сега зошто мислев дека се ке се реши а болката ми се зголемуваше се повеке и повеке,додека филмот не ми пукна и реков КРАЈ !!!Незнам од каде ја собрав таа сила иако тој ми беше како најдобар другар на кој бев навикната 1 година.Ме правеше најсрекна на свет неколку пати:pipi:Од тој ден се ми оди на нервози,неможам да се смирам,се плашам дека ке ми се повтори како претходниот случај,го сакав 3 години и кусур и подоцна едвај да го заборавам иако го правев тоа што ми го препорачуваш:toe:Се правев дека ми е сеедно иако не можам повеке да глумам дека ми е.Чуствата,болката ме издаваат колку и да кријам.Многу сум емотивна:tapp:Познавам некои кои веднаш им поминува како да не им се случило ништо и продолжуваат понатаму,но секој со различен карактер.
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
додека филмот не ми пукна и реков КРАЈ !!!Незнам од каде ја собрав таа сила иако тој ми беше како најдобар другар на кој бев навикната 1 година.Од тој ден се ми оди на нервози,неможам да се смирам,се плашам дека ке ми се повтори како претходниот случај,го сакав 3 години и кусур и подоцна едвај да го заборавам иако го правев тоа што ми го препорачуваш:toe:Се правев дека ми е сеедно иако не можам повеке да глумам дека ми е.Чуствата,болката ме издаваат колку и да кријам.Многу сум емотивна:tapp:Познавам некои кои веднаш им поминува како да не им се случило ништо и продолжуваат понатаму,но секој со различен карактер.
Има и пострашни работи од раскинување на врска. Боли да. Не е сеедно.
Ама за никој не треба да се пати. Потребно е вртење нова страница, дружење со весели луѓе и обид да си најдеш ново фраерче. Тоа е! Нема тука шои да се пати. Емотивноста колку е добра толку и е лоша. Напрај си одбранбен механизам...пошо ако не емотивноста може и да те убие и да не функционираш у ниедно поле у животот! А не го сакаш тоа нели?...Од депресија човек може да огрде. Сакаш да бидеш грда и тажна? Нејќеш. Ондак...пушти гласна музика у соба, насмеј се...и иди флертај низ град и журкај се. Се е убаво додека трае.
Може малце погрубо ти го кажувам ова ама очајот е најстрашна работа при вакви моменти.
Шмек :wink:
 
M

M del Mar

Гостин
Од моја преспектива нештата изгледаат вака...
Значи доколку љубовта не ми е возвратена афкорс дека ќе се чувствувам бедно, тужно, разочарано....нештово се подразбира, на секого му се има случено...
Е сега во врска со тоа да не возвратите љубов, (и ова ни се има случено на сите)јас лично се осеќам глупаво, некој те сака, а ти истото тоа не можеш да го возвратиш, со самата помисла како се чувствува другата страна мене ми паѓа глупаво што целата таа ситуација е баш таква...
Да сумираме: реално гледано сите нас повеќе не боли ако некој не ни возврати љубов отколку тоа да ние не ја возвратиме истата на друго лице.
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
133
Поени од реакции
8
не е баш исто со оглед на тоа дека повеќето луѓе се егоисти и гледаат само за себе, така да потешко е коа не ни е возвратена љубовта, сигурно дека нема да се трескам ако некој ме сака а ја не можам да возвратам, ќе се трескам за обратното:vozbud:
Тоа е за повеќето луѓе ;) Овда кажуваме како го гледаме ние тоа.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Не чини ни едното ни другото! Батали и оди понатаму!
 

Mason_Petrarka

Servant of Morgoth
Член од
19 декември 2009
Мислења
157
Поени од реакции
23
според мене и за мене полошо ми е мене ако не возвратам љубов пошто се осеќам подолу, победно.. а зависи во кој аспект збораме пошто има многу начини на споделување љубов.. ако е за партнер од спротивен пол ондак мислам дека треба да се врати со иста мера колку шо сте добиле или добил тој/таа... а другарската љубов е поинаква и нема граници..
 
Член од
1 септември 2009
Мислења
166
Поени од реакции
56
Се осеќав јадно во ситуациите кога не ми била возвратена љубовта. Но покасно сфатив кога сум се нашол во ситуација и јас да одбијам некому љубов едноставно поради фактот што такви чувства сум немал за таа и таа личност. Ми беше мака што и таа мора да го помине тоа што јас сум го поминал.
Но сум осетил (барем за кратко) вистински обострано подарени и возвратени чувства и дека било која друга половична комбинација претставува вистинско измачување за двете страни.

Затоа сега веќе не се потресувам поради невозвратена љубов, не ми е жал во моментите кога јас не возвраќам љубов (бидејќи кога тогаш другите ќе го научат тоа што јас сум го научил), а најискрено им се радувам на оние моменти кога чувствата се заеднички - ретки се, ама вредат навистина :wink:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Исто срање, разно паковање. Кога не ти е возвратена, дополнително те боли и егото. Кога не возвраќаш, не те боли егото. Во суштина, за никаде е.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
е работава е магаре да т го бапне или змија да те апне :/ како и да е и двете се лоши ама кога веќе би бил у ситуација да избирам онда мислам дека е полошо да не возвратиш љубов... ако некој несака да ми возврати љубов тоа е негов проблем но ако е во мои граници да можам да го направам тоа не гледам причина зашто да не би возвратил.. е сеа нормално има љубов према родител брат сестра дечко девојка книга едно друго... едно само ке кажам.. многу е тешко и многу е болно кога љубовта не ти е возвратена од родителите на прво место... што за жал ги има многу такви случаеви :( жалосно но вистинито.. се надевам дека не треба да објаснувам... имате многу примери низ нашава земја за тоа...
 
S

smart ass

Гостин
Видете,ова се две зла-two paths),имено ако осеќате грижа на совест бидејќи не возвраќате љубов.....тогаш ќе ве исфрчат ЕМО тикови-и на крајот ќе влезете во врска.

А второто да не ви биде возвратена љубовта...хмм и тоа не е лошо,едноставно како што ние не возвраќаме така и на нас нема да ни вратат соодветно.

Two ways.

Тука нема љубов.......тешко:toe:

 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Љубовта да не ви биде возвратена е полошо. Да не возвратите на љубовта и не е така лошо, малку во непријатна ситуација зависи од карактер, но да не ви возвратат тоа е јадосување до макс.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
Благослов од бога е да сакаш ,без оглед за каква љубов се работи , а ако не ти е возвратена биди среќен дека си сакал ,тоа е нешто најубаво што може да ти се случи, ако не ти се возврати, биди среќен за радоста што си ја чувствувал додека траело .
 
Член од
6 декември 2009
Мислења
235
Поени од реакции
18
Пффф, па нормално дека кога љубовта не ни е возвратена. Сум била и во двете ситуации и многу е различно. Не дека е лесно да повредиш некој, но меѓу тоа да бидеш повреден и друг да повредиш, логично дека на себе повеќе боли.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Врти сучи истото го правиш, само зависи од ниво на егоцентричност дали ќе ти биде гајле што си му направил на другиот.
Но колку и да ти биде жал ако не чуствуваш ништо пак другата страна го јаде бедот условно кажано.
Така наречена lose lose ситуација. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom