Што е полошо, да не возвратите љубов, или љубовта да не ви биде возвратена?

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
За да постои вистинска љубов потребни се двајца.
А во овие случаеви да не возвратите љубов или да не ни биде возвратена е лошо и во едниот и во другиот случај. Недостасува едната целина и некој мора да е повреден, дали ние лично или другиот партнер донекаде е сеедно.

Сепак болката е поголема кога ние чуствуваме преголема љубов која што не ни е возвратена и тоа е многу полошо за лично нас. Ние сме тие кои ја чуствуваат таа празнина и тој недостаток на љубов.

Но кога некој знаеме дека не сака и дека ни ја пружа целата своја љубов а ние сепак поради Х причини не можеме да возвратиме, зашто едноставно некои работи не можеме да ги управуваме ние, некои чуства или ги има или ги нема.
Оваа ситуација е исто така лоша, чуствуваме совест зашто ние сме тие кои повредуваме некоја личност.
 

Dark Angel Nora

Angel In Disguised
Член од
30 септември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
10
Полошо е да не возвратам љубов, според мене, затоа што директно сум одговорна за туѓи чувства, односно некој ме сака, нечии чувства се во прашање, а јас неможам да ги возвратам и не знам како да направам за да не ги повредам тие чувства и многу би ми било непријатно. Досега не сум имала ваков случај, зашто обично е обратното.:) И не ни сакам да се случи, затоа што навистина ќе бидам избезумена. Љубовта кога не ми е возвратена, се работи за мои чувства, лесно се преболува тоа. Мислам, ќе ме повреди, ќе си поплачам малце, ќе бидам повредена и потоа ќе станам и пак одново. Ама знам дека тоа си се мои чувства и знам како да ги канализирам чувствата, знам како да го примам поразот. Ама сето тоа сум јас и тоа се мои чувства. Навистина не сакам да имам на совест туѓи емоции и никогаш не би сакала да се доведам во ситуација да неможам да возвратам љубов или не дај Боже некој да пати, страда или да биде повреден заради мене и мои постапки.
Crazy, ова го барав. Не сакав да пишам во првиот пост, но и јас сметам дека сепак би било подобро да не ми биде возвратена љубовта. Кога е за мене, знам дека ќе ми помине по некое време, таква сум по природа, ама ако е за друг, ќе мислам постојано. Знам дека кога е за мене, времето ќе ми ги излечи сите рани, веќе тоа го имам искусено. Ама не сакам некој друг да страда заради мене.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
За повеќе да те боли првото, треба да си навистина морална личност која во денешно време и во ова општество се поретко се среќава.
Јес,да бидеме реални.
Многу повеќе боли ако љубовта нас не ни ја возвратат љубовта.
Спротивно од тоа,кога ние нема да возвратиме љубов,дури и во некои случаи се чувствуваме горди поради тоа и добиваме наплив на самодоверба,бидејќи сме свесни дека самото тоа што сме биле во позиција да одбиеме некој/а,не става на повисоко ниво во ланецот на исхрана.
Тоа е суровата реалност.
 

Valerija

I'm like an Angel
Член од
23 октомври 2008
Мислења
211
Поени од реакции
5
сум ги почувтсвувала и двата случаеви и подеднакво ми било тешко, но сепак е потешко кога љубовта не ти е возвратена, тоа е каковнатрешно измачување и борење против умот и срцето, но сепак времето лечи се, но доколку не ја возвратиме некому љубовта времето не би можело да ја излечи вината што сму нанеле болка некому а истата таа болка ја имаме почувствувано и на своја кожа.
 
Член од
19 ноември 2008
Мислења
110
Поени од реакции
32
Лично мене повеќе ме повредува кога знам дека треба да покажам љубов, а не ја покажувам.... И после неколку дена ... ЛЕЕЕЕ абе шо напраив ја ....
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Јес,да бидеме реални.
Многу повеќе боли ако љубовта нас не ни ја возвратат љубовта.
Спротивно од тоа,кога ние нема да возвратиме љубов,дури и во некои случаи се чувствуваме горди поради тоа и добиваме наплив на самодоверба,бидејќи сме свесни дека самото тоа што сме биле во позиција да одбиеме некој/а,не става на повисоко ниво во ланецот на исхрана.
Тоа е суровата реалност.
Си сменил аватар:) Како може јас и ти да имаме толку спротивни ставови ееј:pos2::smir: Како и да е, зарем те "дига" тоа да понижиш и повредиш некого? Треба ли да се јадеме едни со други за да бидеме на врвот на хиерархиската скала на синџирот? Зарем кога некој те сака, не го цениш тоа, макар и да не ти се допаѓа и да не го сакаш? Јасно дека на срцето не му се наредува, но кога веќе знаеш дека некој те сака, значи дека кон тебе гаи позитивни, добронамерни, топли, искрени чувства, зошто би те терало тоа да и возвратиш на личноста со негативни, злонамерни, понижувачки,ладни чувства? Напротив, би требало да чувствуваш минимална грижа на совест што несакајќи си унесреќил некого. За самодовербата, многу повеќе би ја имала, кога би била во врска со некого кого го сакам. Затоа што на тој начин, би знаела дека имам сродна душа, личност што ми одговара, а не дека само залудно талкам или тапкам во место, за да попатно повредам некого(само за да станам мангуп и да ме зборат во насеље како "онаа шо му мавна корпа, или уште полошо, контејнер, и која го понижи).:smir:
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
165
Поени од реакции
3
pa nemoze da te boli tebe ako ne vozvrakas ljubov-toa moze da go boli samo toj na koj ne mu e vozvratena. vo prviot slucaj mozes samo da cuvstvuvas sozaluvanje kon licnosta na koja nemozes da i ja vozvratis ljubovta, posto ne sakas da ja povredis. a i kako da mu vozvratis na nekoj ako nemas emocii kon nego.
a dokolku ne ni ja vozvratat ljubovta ne boli, posto sme se pocuvstvuvale otfrleni od licnosta koja ni se dopadnala i sprema koja cuvstvuvame nesto i sakame taa licnost da gi ima istite emocii sprema nas kako nie sto gi imame sprema nea.

znaci vo vtoriov slucaj poveke ne boli. koga ne boli togas e poloso.

znaci poloso za nas e koga nema da ni vozvratat ljubov.
a poloso za drugiot, koga nema da mu ja vozvratime.
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
[FONT=tahoma, verdana, helvetica]Замислете, од тој/таа што ве сака, да слушнете реченица (колку полна со љубов, и колку, ах, колку! импрегнирана со интензивна, придушена мелодија на нем пререк - поскокот што сопствениот отров го голта за, оној на кого му е наменет, да не би да се отруе!) со која ве соочуваат со најдраматичната човечка дилема:”Толку те сакам што би сторил/а сè за тебе! Што би ти сторил/а за мене?”
Што би сториле за оној кој безмерно ве сака и кого безмерно го сакате?
Што мислите дека треба да сте готови да сторите?
With all due respect -
со восхит и почит за секој ваш одговор, одговорот од кој јас не би отстапил е:
Со тоа што постојам, сторив сè што треба!”
Дури и си што е можно да се стори! Оти, за тие што нè сакаат, доволно сторивме со тоа што постоиме!И обратно, се разбира: Тие што ги сакаме, сториле сè што треба и сè што може да се стори, со самиот факт на нивното постоење.
Сосема е достатно тоа што те има, ти која/кого ја/го љубам! Не барај повеќе, ти кој/која ме љубиш!
Апсолутните нешта императивно бараат апсолутен приоритет. Љубовта е апсолутно чувство. Таа мора да застане над сè. Љубовта опстанува онолку долго колку што суверено престојува во тој апсолутен статус. Што и да и’ принесете, - пред нејзините колена, до престолот на кој, со регалии китена, царува, - таа ќе овене; и колку и да е возвишено осамена, оставена да чека, колку и’ да биде, навидум, негалена. И скудни нека и’ се лебот и виното - само одличјата нејзини не гибајте и’ ги! - љубовта ќе вирее, од карпата потврда, од времето безмерно, на чекање поподготвена! На местото со кое споредба нема, поставете ја - и љубовта ќе го надживее светот!
Бидете!
Нека ве има за оние што ве љубат!
Сè над тоа - и неможно и одвишно е; сè под тоа е денгуба и недоразбирање!
Апсолутниот карактер на љубовта, нејзината неприкосновеност, ја прават да биде царска во свои одлуки. Таа решава за битие и не-битие, за животот и смртта! Дробните нешта нека останат за она време во кое ќе се живее пусто, со сè друго, но без неа. За бавење со политика, за играње фудбал, за свирење кавал, за сè друго, пресудно е и кој сте и каков сте - нужно е да се знае дали ве бива. Морате да се докажувате пред оној кој ве најмил за кавал или за амал. Вашиот статус е само условен; тој не е сигурен, не е надвор од опасности да се слизнете, да згрешите.
Само со оној и кај оној кој ве љуби - сигурни сте! Денес не сте убав/а? Болни сте? Нерасположени? Депримирани и намќорести? Колку беспредметен е секој разговор за тоа дали сепак и денес сте љубени! Оти, љубовта не е сакање на ваша одредена состојба, ниту на некаква ваша особена способност.
Љубовта е љубов кон вашето постоење.
Таа е сакање на вашиот реалитет, на чудото на тоа што ве има. Самиот факт што излеговте од глувонемата анонимност на сонот и мечтите - што, од шумите прадревни излеговте и му се укажавте на оној кој ве љуби! - што се инкарниравте во онтолошкиот ред на нештата, што станавте онолку вистински колку што е вистинска оваа книга, оној цвет, тополите покрај патот - самиот пат по кој се чекори - тоа е ваша виза и ваше искупување. Вашиот придонес. Ништо, буквално ништо повеќе од тоа, ниту може да се направи, ниту треба да се верува дека е нужно и можно! Докази барате!? Сетете се само, погледнете, колку луѓе напразно правеле чуда за да бидат сакани од некого! И колку ги има што се сакани - а самите да не знаат со што ја заслужиле љубовта. И добро е што е така. Ако беше поинаку, секој што ќе беше способен и готов да стори нешто што вие не можете, ќе ви ја одземеше големата привилегија да бидете сакани. Тие што ве сакаат, ќе го сакаа наместо вас - тој другиот - способниот, богатиот, убавиот, смелиот, моќниот. А и тие, способните, богатите, убавите, смелите, моќните... и тие, ќе останаа несакани кога ќе ги изгубија своите квалитети! И зарем оној кој што би бил сакан заради богатството (на пример), воопшто е сакан!? Зарем не се тоа неговите пари што биле сакани!? Оти, и со нив и без нив, тој е оној истиот.
Затоа, да љубиш и да судиш, исто е. Но оној што љуби, не суди како судија, ниту како мислител расудувач, туку онака како што суди сончевата светлина кога еднакво им се подарува на сите нешта во овој свет - па и на секој беспомошен, осамен и онемен камен во ливада.
За оние кои ни љубат, како и за Сонцето кое нè грее, треба да имаме само една дарбина, треба да исполниме само еден услов, да сториме само еден напор, да се здобиеме само со една заслуга: Не смееме да исчезнеме, треба да бидеме, мора да нè има!

ова е текст на Ферид Мухиќ и мислам дека на темава ќе и даде малку поинаков вкус...
[/FONT]
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Многу полошо е љубовта да не ти биде возвратена, и не, не го гледам тоа како егоистички избор или слично, едноставно така е, и не е сурова реалност или не знам што.

Си сменил аватар:) Како може јас и ти да имаме толку спротивни ставови ееј:pos2::smir: Како и да е, зарем те "дига" тоа да понижиш и повредиш некого? Треба ли да се јадеме едни со други за да бидеме на врвот на хиерархиската скала на синџирот? Зарем кога некој те сака, не го цениш тоа, макар и да не ти се допаѓа и да не го сакаш? Јасно дека на срцето не му се наредува, но кога веќе знаеш дека некој те сака, значи дека кон тебе гаи позитивни, добронамерни, топли, искрени чувства, зошто би те терало тоа да и возвратиш на личноста со негативни, злонамерни, понижувачки,ладни чувства? Напротив, би требало да чувствуваш минимална грижа на совест што несакајќи си унесреќил некого. За самодовербата, многу повеќе би ја имала, кога би била во врска со некого кого го сакам. Затоа што на тој начин, би знаела дека имам сродна душа, личност што ми одговара, а не дека само залудно талкам или тапкам во место, за да попатно повредам некого(само за да станам мангуп и да ме зборат во насеље како "онаа шо му мавна корпа, или уште полошо, контејнер, и која го понижи).:smir:
Не рече Фабулос дека не го цениш тој што те сака, ниту дека го понижуваш, напротив, мило ти е што тој постои-има некој што те сака, тоа ти ја билда самодовербата, а секако, не можеш насила да се вљубиш во него ниту да глумиш колку да не излезе повреден, па затоа му укажуваш дека не е обострано, т.е. излегуваш(бегаш!)од целата ситуација со его буст во џепчето.:wink:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ништо не е ниту лошо ниту пак полошо. Преминете на другата страна и ќе видите дека погледот е поубав. Едноставно, мора да постои некоја причина (биле ние свесни за тоа или не) што не ни дозволува да ја сакаме таа личност или пак таа да не сака нас. Некој некогаш и некаде сепак ќе не сака и ќе го сакаме и тоа многу повеќе и посилно од оваа личност, така што залудно е да се измачуваме себеси денес, знаејќи дека утре како и да свртиш сепак ќе биде подобро.
 

FlOwEr gIrL

ҳҲҳlove my sunshineҳҲҳ
Член од
8 август 2008
Мислења
344
Поени од реакции
13
Не знам, според мене и двете се лоши, зошто ако некој па ептен те сака и прави се за тебе треба да си без душа да не го засакаш барем малку. Исто така многу боли да сакаш а да не е возвратена таа љубов.
 
С

Сатори

Гостин
Тешки се и двете, зависи во која точка од животот се наоѓаш како карактер, затоа што ништо не е константно, сите промени се релативно трајни.
Имало моменти во мојот живот кога очајно сум сакала да го сакам оној што ме сака и ме болело што не можам да му го пружам и она малку што ми го бара, додека, од друга страна, имаше и времиња кога се хранев од туѓата љубов без да и пружам внимание и да и признаам постоење.:icon_conf
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
гледано од своја страна (по малку и егоистична) невозвратената повеќе боли бидејќи тоа го чувствуваме на своја кожа, но и да не возвратиме на некој кој не љуби е исто така тешко, но тоа сепак не го чувствуваме на себе и не предизвикува некоја тешка болка, па затоа би рекла дека невозратената повеќе боли иако во принцип и двете поеднакво болат само кој како ќе ја почувствува таа болка на себе.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Абе факат дека е полошо да не ти е возвратена љубовта.. Кој и да вика поинаку лаже.. Ние луѓето сме ептен егоисти и тоа е јасно нема што да се криеме еден од друг..
 

jeeeee8

Like dreams
Член од
28 ноември 2008
Мислења
647
Поени од реакции
16
Не ми е во ред ни да не ми е возвратена ни обратно. Може ќе изглумам дека ми е сеедно ама ако е од човек што навистина ми значи тешко мене, многу ќе тагувам. Сеа зависи за каква љубов збориме, за пријателска од моја страна секогаш ќе биде возвратена.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom