Што е его и како да се елиминира/намали

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
А и факт е дека егоистите се посреќни позадоволни од животот .
Зошто така мислиш??

Па ако се прави егоисти до срж...никогаш нема да најдат мир.

Попрво пеколот ќе замрзне а овие уште ќе "вријат".

Ако би имале за цел да бирате чиј живот би спасиле вашиот или туѓиот ?
Тоа зависи...нееееееееееее уствари не одговарам, maybe it's jigsaw:vozbud:
--- надополнето: 12 август 2013 во 23:58 ---
Его?

Можеби и не постои. Можеби го измислиле оние кои влегле во вода да пливаат, а не можеле да се носат со брановите.
Тоа е затоа што неќат да признаат дека бран со висина од два метра има 4 пати повеќе енергија а пак бран со висина од 4 метри има 16 пати повеќе енергија и они вообичаено не ја прифаќаат оваа реалност, овој факт бидејќи не им одговара и затоа така се дават сами.;)
 
Член од
29 март 2013
Мислења
266
Поени од реакции
238
The ego is a monkey catapulting through the jungle:
Totally fascinated by the realm of the senses,
it swings from one desire to the next,
one conflict to the next,
one self-centered idea to the next.
If you threaten it, it actually fears for its life.

Let this monkey go.
Let the senses go. Let desires go.
Let conflicts go.
Let ideas go.
Let the fiction of life and death go.
Just remain in the center, watching.

And then forget that you are there.

Lao Tzu (c.604 - 531 B.C.)
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
The ego is a monkey catapulting through the jungle:
Totally fascinated by the realm of the senses,
it swings from one desire to the next,
one conflict to the next,
one self-centered idea to the next.
If you threaten it, it actually fears for its life.

Let this monkey go.
Let the senses go. Let desires go.
Let conflicts go.
Let ideas go.
Let the fiction of life and death go.
Just remain in the center, watching.

And then forget that you are there.

Lao Tzu (c.604 - 531 B.C.)
И што животот е бе? Неживот.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
Ми се зезна постот, а после интернетот ми падна и не можев да го изменам :)
Сакав да кажам: Што живот е тоа? - Неживот.
Мислам дека ме разбра.

И тоа е интересната работа за мене во будизмот, се фокусира исклучиво на решавање на прблемот со страдањето. Како да не страдаме? И ти вика: не посакувај ништо, не се врзувај за ништо... и нема да страдаш.

Е да ама нема ни да бидеш среќен. Животот е ups and downs и нема ups ако нема downs. Треба само да бидеш паметен и да знаеш како да одиграш.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
266
Поени од реакции
238
Ми се зезна постот, а после интернетот ми падна и не можев да го изменам :)
Сакав да кажам: Што живот е тоа? - Неживот.
Мислам дека ме разбра.

И тоа е интересната работа за мене во будизмот, се фокусира исклучиво на решавање на прблемот со страдањето. Како да не страдаме? И ти вика: не посакувај ништо, не се врзувај за ништо... и нема да страдаш.

Е да ама нема ни да бидеш среќен. Животот е ups and downs и нема ups ако нема downs. Треба само да бидеш паметен и да знаеш како да одиграш.
Ако не го живееш животот,тој ќе прави што сака со тебе;)
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Ми се зезна постот, а после интернетот ми падна и не можев да го изменам :)
Сакав да кажам: Што живот е тоа? - Неживот.
Мислам дека ме разбра.

И тоа е интересната работа за мене во будизмот, се фокусира исклучиво на решавање на прблемот со страдањето. Како да не страдаме? И ти вика: не посакувај ништо, не се врзувај за ништо... и нема да страдаш.

Е да ама нема ни да бидеш среќен. Животот е ups and downs и нема ups ако нема downs. Треба само да бидеш паметен и да знаеш како да одиграш.
Одредени аспекти од будизмот се форсираат, злоупотребуваат, зошто реално се ептен привлечни во капитализмов : фокусирај се на моментот не мислејќи на минато и иднина, сакај ги другите луѓе, не посакувај многу, не се посветувај на телесните задоволства, избегни го страдањето преку медитација која ќе те препороди од претходните грижи во текот на денот.

Да не се разбереме погрешно, будизмот има и куп други аспекти, и многу го почитувам.
Како и да е, за некои луѓе кои го сфаќаат буквално, може да делува на лош начин, исто како секое друго спиритуално учење.
Всушност суштината е, да се прави се` со една леснотија која потекнува од вљубеноста во хармонијата на природата, да се оди полека но сигурно, да се следи сопствениот инстинкт, да не се биде жртва на било какви предрасуди.

И секако, e easier said than done. Искуството покажува дека ни природата е совршена, а луѓето па ич. Лошите работи најмалку што треба е да се избегнат.

Али будизмот дава една основа, како и секое друго спиритуално учење, од каде би требало да се почне, од себе, од сопственото искуство, "од далеку" перцепција на работите, благодарност кон животот, и богатство на душата со искреност и чувства.
 

kjara

Самовилата
Член од
1 март 2007
Мислења
666
Поени од реакции
1.424
Его-то е врска помеѓу ид-от и суперего-то.
Ид-от се желбите и потребите и стално вика „сакам“, „ми се прави она“, „не сакам“, „не ми се прави тоа“.
Суперего-то ни ги дава општествените, моралните и етичките правила по кои треба да се придржуваме. Тоа вика „треба ова, треба она“.
Его-то е таа врска која го наоѓа начинот преку кој се задоволува ид-от, а без при тоа да се нарушат насоките од суперего-то.
Ако се елиминира его-то нема да сме во можност ниту да си ги задоволиме нашите потреби и желби, ниту пак да ги разбереме правилата на однесување.
Его-то е одлична работа се до оној момент кога тоа ќе почне да ја губи врската со суперего-то (односно реалноста).
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.860
Зборот Его на грчки значи јас... Идејата на темава е контролата врз нашите ега... Дали имате проблем со сопственото его ? Дали сте го решиле проблемот ЕГО и како ? Според вас зошто луѓето развиваат толку големи ега ? Дали според вас егото му штети на вашиот живот ? Како создател на темава ке дадам прво мислење. Јас успешно го контролирам своето его. Го победив со многу труд и тренинг. И сметам дека ЕГОТО е човековиот најголем непријател...
 
T

Todd Solondz

Гостин
Абе а има нешто од Буда или Фројд што откако ке го скршиш егото?Моето го стопив со марихуана.Преку ноќ станав друг човек,за 180 ми се свртеа мислењата за луѓето што ме опкружуваат и за 90 погледите на светот.Но откако ке пукне егото остава голема празнина која е исполнета со депресија,параноја и анкциозност се чувствуваш дека си изигран од целиот свет и си живеел во лага и живееш во голема несигурност незнаејќи дали сега е она вистинското или повторно е илузија до следното пукање.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Абе а има нешто од Буда или Фројд што откако ке го скршиш егото?Моето го стопив со марихуана.Преку ноќ станав друг човек,за 180 ми се свртеа мислењата за луѓето што ме опкружуваат и за 90 погледите на светот.Но откако ке пукне егото остава голема празнина која е исполнета со депресија,параноја и анкциозност се чувствуваш дека си изигран од целиот свет и си живеел во лага и живееш во голема несигурност незнаејќи дали сега е она вистинското или повторно е илузија до следното пукање.
Не исчезнало егото, туку си има најдено задна врата. "Проблемот" што го имаш е поврзан со наглото будење за кратко што си го имал, а се нарекува Satori. Прочитај го -> ова

Инаку.....ти пишав од една причина, а таа е поврзана со зависноста што ќе ти се јави од тоа исчезнување на егото. Тоа Сатори ќе почне да бива проследено со одредена хемија во телото која ќе почне да ти прија, што е мислам е добра подлога за да станеш зависник.
Читај за медитација....и пробај со некои техники, се друго е мајнд гејм, и е илузорно.
http://www.meditationiseasy.com/mCorner/techniques/Vigyan_bhairav_tantra/Meditation_techniques_index.htm
Vigyan Bhairav Tantra
 
Член од
27 август 2014
Мислења
87
Поени од реакции
121
Тотално лудило е да се посака да се „елиминира“ егото. Како прво, поделбата на човековата личност на ид, его, супер-его и шта ти ја знам шта, воведена од Фројд, е неприменлива во стварноста, бидејќи човековото битие е премногу сложена творба на природата за да можеш така да сечеш како со нож преку путер.

Моментот кога човекот ќе започне да работи на тоа да го намали или елиминира своето его е моментот кога тој започнува да работи против своето битие и способноста за опстанок. Будизмот е тотално anti-sapiens на овој план, барајќи од практикувачите да се претворат во билки.

Живот без сетила и нивно задоволување е казна од природата и еволутивен дефект, а човекот не може да знае што сака ако не го спознае сопственото јас/ego.
 
T

Todd Solondz

Гостин
Не исчезнало егото, туку си има најдено задна врата. "Проблемот" што го имаш е поврзан со наглото будење за кратко што си го имал, а се нарекува Satori. Прочитај го -> ова

Инаку.....ти пишав од една причина, а таа е поврзана со зависноста што ќе ти се јави од тоа исчезнување на егото. Тоа Сатори ќе почне да бива проследено со одредена хемија во телото која ќе почне да ти прија, што е мислам е добра подлога за да станеш зависник.
Читај за медитација....и пробај со некои техники, се друго е мајнд гејм, и е илузорно.
http://www.meditationiseasy.com/mCorner/techniques/Vigyan_bhairav_tantra/Meditation_techniques_index.htm
Vigyan Bhairav Tantra
Nailed it doc!:D
Јас мислев дека сум имал уникатно искуство оно да ти било познат феномен.Убаво објаснето во статијата,јас иако имав "негативно" Сaтори односно ми се расветлија голем број негативни работи за мојата личност и за лицемерите околу мене сепак незнам колку трева имам испушено после тоа за да се повтори но неможе кога ти сакаш,мора да се наредат коцките.
Убаво е да се намали егото односно да имаш прецизна перцепција за себе си и за луѓето околу тебе.Да не дозволиш сопственото его да те убеди дека си нешто што не си. Но мислам дека е лудост да сакаш да го елиминираш.Мене момент без его ме промени од корен ми требаше 2 дена да дојдам при себе, неможам да замислам што би ми се случило да го елиминирав односно можам,Демир Хисар.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.787
Поени од реакции
29.225
,,,ne ja razbiram poentata na rubrikava,,,,

,,,ego,,,pa toa sum jas/vie,,,,i zošto jas ili bilokojdrug bi se omalovažuval samsebe so toa što ke go zgsnuva toa što e ili toa što sum jas,,,
,,,takov negatorski stav kon samsebe vodi do avtodestrukcija,,,
,,,sepak egoto e esencijalot na sekoja liĉnost,,,
,,,,a zlobata lošotilokot i nanesuvanje zlo i bolka na drugi ličnosti e sosema druga rabota,,,
,,,,da ne postoi toa ,,,ego,,,seušte ke bevme vo kameno doba,,,
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
Би трбало прво да се дефинира што е всушност егото? Дали егото и суетата се едно исто или во случајов ги мешаме двата поими?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom