Што би промениле во вашите училишта/факултети?

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
јас би исфрлил математики хемии физики и све остало од та бранша и би вовел само некој корисни работи шо можат да ти се најдат во животот, плус компјутерчиња со супербрз интернет...ак не друго дур си нашколо ќе си спушташ филмчиња игри...:vozbud: и ак ти е досаден некој час ќе мојш на кајганава да си пишиш...:salut:
 
Член од
13 април 2008
Мислења
429
Поени од реакции
7
Poveketo ucilista,fakulteti svarno ni se vo zalna situacija koga ke pocnes da smenuvas da ne znaes od kade da pocnes
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
На ПМФ сум, на ИИ. Единствено што ми смета е угорницата што треба да се помине за да се стигне до горната зграда. Убитачна е:vozbud:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Заборавив, би го зголемила бројот на испитни сесии
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
па искрено ако почнам да пишувам на темава не знам дали ке има доволно место:pos2:.Епа јас како студент на мојот факултет "јавна администрација" во Битола би сменал(ако можам секако) скоро се.
Лугето од студентски прашања навистина нудат никаква услуга,имаме асистенти кои предаваат по неколку предмети,испитите се закажуваат неколку дена пред да се случат па ден пред испит се менува тајмонгот,абе лудило...
Јас не можам да си објаснам зошто е тоа така,ама се дури факултетите се партизирани нема напредок.Друго си се чудам како ние студентите на "famis" не ги бараме нашите студентски права,т.е. не бараме смена на квази студентскиот сојуз избран секако од босовоите на факултетот,секако да не се крева врева!
Сигурен сум дека ако не целосно,слично е и на другите факултети низ државава!
п.с.Секако има и исклучок ама тоа НЕ Е ДОВОЛНО!
Па да резимирам,би менал многу ако можам бидејки целокупното школство ни е промашено,па и не се студентите криви што после дипломирањето не знаат ништо...треба да се менува се од корен!!!!!
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
so bi napraill pa bi naprail da nema poveke hemija fizika matematikia matematika da ima malce osnovnoto taka samo da se uci na pr kako do 4 odelenie:pos2: posle kompjuteri i brz net :toe: ima use mn raboti ama sea
 

kusi

glory for man utd
Член од
12 мај 2008
Мислења
295
Поени од реакции
3
Би ја сменил онаа чурлинова го уништи гуц кучка глупава нема мрднато со прст за школото зимно време дека иаме стари прозори деца што седат покрај прозорите се жалат дека им дува и да ги напраат или да стаат нови и она ни доага и ни вика да се сменат прозорите во 1 училна сосе рамки и се тоа да се стаат пвц коштало 6000 евра:uvo::uvo::uvo:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
На ПМФ сум, на ИИ. Единствено што ми смета е угорницата што треба да се помине за да се стигне до горната зграда. Убитачна е:vozbud:
Има една стара идеја за жичара на ПМФ и од студенти и асистенти ама никако да се спроведе незнам зошто.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Slaba ekonomija slab obrazoven sistem.
Nema sto da se menuva moze samo da se improvizira.
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Би го сменила Драги и се ќе биде ок на правен:pipi:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Не знам ни од каде да почнам, ама еве, ќе се обидам накратко:

1. Би ја сменила директорката, затоа што очигледно за ништо не се грижи освен за тоа да земе плата на први, никој ја нема видено на училиште можеби 5-6 месеца.
2. Би направила на секој агол да има оставен телефонски број до министерството за образование, каде ќе може да се пријави професор ако е забележан како си прави некои акробации во дневникот или во тетратката негова, како на пример 1, 1, 1, 3, 4, 5, 5 и 5ка за крај.
3. Би ги зголемила часовите по спорт, да се има спорт секојдневно и да биде задолжителен, што значи дека по овој предмет оцените ќе бидат вратени, нема да има мислења.
4. Тестовите од предметите да бидат прегледувани од страна на професори кои не се од тоа училиште, како што е и во сите други земји, нормално.
5. Како петто и најважно, би ги укинала проектните активности, познатото губење на време, и така професорите не знаат да ги организираат, а и очигледно проектите што ги правиме на крај служат само за децата на професорите, ако им притреба за семинарска на факс или за некојси нивен проект.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Не знам ни од каде да почнам, ама еве, ќе се обидам накратко:

1. Би ја сменила директорката, затоа што очигледно за ништо не се грижи освен за тоа да земе плата на први, никој ја нема видено на училиште можеби 5-6 месеца.
2. Би направила на секој агол да има оставен телефонски број до министерството за образование, каде ќе може да се пријави професор ако е забележан како си прави некои акробации во дневникот или во тетратката негова, како на пример 1, 1, 1, 3, 4, 5, 5 и 5ка за крај.
3. Би ги зголемила часовите по спорт, да се има спорт секојдневно и да биде задолжителен, што значи дека по овој предмет оцените ќе бидат вратени, нема да има мислења.
4. Тестовите од предметите да бидат прегледувани од страна на професори кои не се од тоа училиште, како што е и во сите други земји, нормално.
5. Како петто и најважно, би ги укинала проектните активности, познатото губење на време, и така професорите не знаат да ги организираат, а и очигледно проектите што ги правиме на крај служат само за децата на професорите, ако им притреба за семинарска на факс или за некојси нивен проект.
Ова го поддржувам:smir:

Инаку кај мене би ги сменил професорите и селјаците кои ги има на секој ќош:wink:
 
N

NeMiRnA

Гостин
Би го ставила предметот статистика во 1ва година како изборен предмет...и во целост да се спроведе Болоњска спогодба.Мслам дека економски факултет е едниствен на кој можеш да пишеш квадрат и да неможеш да влечеш предмети,туку мора да ги имаш сите положено до февруарска сесија наредната година,како и тоа да не не буткаат од прв колоквиум,туку да биде како на останатите факултети со собирање на бодови од колоквиуми,семинарски и слично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom