Што би правеле ако поединци од вашето друштво користат дрога?

Што Би правеле ако поединци од вашето друштво користат дрога?


  • Вкупно гласачи
    238

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Џабе е се.
Можеш да пробуваш да го убедиш на триста и три начини,ама ако тој не сака,нема волја кај него да престане да се дрогира....му нема спас.Секако тоа не значи дека ти треба да се откажеш од него....мора да си упорен.
Ако работата е отидена преку границите...како крајна мера да им се соопшти на родителите дека детето им е наркоман.
 

~windy~

urban hippie
Член од
10 септември 2008
Мислења
774
Поени од реакции
119
Ni vamu ni tamu situacija! Sepak ke recam deka zavisi za kakva droga se raboti i kolku se navleceni! Ako e stvarno seriozno, togas ke se obidam da go ubedam deka treba da bara spas i pomos vo nekoja soodvetna institucija! Ne bi se osudila da davam soveti koi znam deka nema da bidat primeneti ili svateni na nacin na koj sto treba da bidat! Ama vo sekoj slucaj ke storam se sto mozam da go ubedam deka mu e potrebna pomos od strucno lice a jas sekako ke sum tuka so cela moja ljubov i poddrska!
Do sega ne mi se slucilo da imam drugar zavisnik i malku mi e tesko da zamislam kako navistina bi postapila zasto stvarno e delikatna situacijata! Ne bi sakala da go povredam i otfrlam vo nikoj slucaj!
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Доколку има потреба тој/таа од помош, тогаш би се трудела да помогнам најмногу што можам. Под потреба подразбирам, сам да сака да се излечи или ептен заглавил т.с. предозирал. За друго не верувам дека би можела да им се најдам, зашто без нивна волја се е џабе.
 

city park boy

Red Legend Sınce
Член од
30 март 2007
Мислења
2.338
Поени од реакции
22
денеска видов еден на кеј како лежи со шприц у рака неможеше да мрда типот..е на тој стварно му нема помош единствена помош 5 месеци на лечење и да се иссели после со неговите у некоја планина кај што нема да има пристап на дрога....
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.551
Поени од реакции
22.308
А бе ако му треба помош ќе му помогнам било на кој начин ... :toe:
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
гласав дека ќе ги одбегнувам но тоа сепак не може да значи дека не би им помогнала на таквите.така гласав поради еден личен пример, и се однесува на оние кои се свесни што прават значи не се зависни но намерно го прават тоа како некое задоволство мислејќи си дека се фраери . сепак мислам дека такви луѓе можат лошо да влијаат и на својата околина па затоа е и подобро да ги избегнуваме, но секако ако станува збор за некој близок другар/другарка или воопшто некој што го знаеме подолго време тогаш дефинитивно треба да му се помогне затоа што во таква ситуација тие не можат или едноставно не сакаат самите да си помогнат...Сега се предомислив за анкетата:)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Мојот најдобар приател ја остави дрогата


али не се сеќава каде и сега не можиме да ја најдеме
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
прво би се обидела сама да им помогнам,ќе им зборам за несакани дејства,ќе им укажам на некои факти и вистински приказни, али ако не ми успева ќе побарам совет од некоја институција или организација, па на крај и на нивните родители!!
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Ќе пробам со разговор да го разубедам... Ако тоа не помага, ќе им кажам на родителите...
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Ќе му се придружим :pos::pos::pos:
 
Член од
27 август 2008
Мислења
291
Поени од реакции
9
Imav takov u drustvo, pravev se sto mozam ama mnogu e glup i ne razbira, pa krenav race od nego i go izbegnuvam! So nego ne mozes da se razberes na trezno, a pa da ne zboruvame na pijano ili poloso! Bruka:kesa:
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
си заборавил опција - ќе му се придружам.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
аууу уствари можеме да ја одбереме опцијата, незнам на кој начин да му помогнам!

според мене ова е индиректно, ќе ја делиме дрогата и така помалку ќе внесува во телото и некој ден + за него.
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
нормално...би направил се да му помогнам...не можам да го оставам така да се уништи самиот...ке дам се од себе...а ако стигни веке мн далеку...има институции...тие се последна надеж..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom