Што би избрале, карактер или убавина?

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Wow, сите девојки овде би одбрале грд и добродушен, а би одбиле неверен лепотан. Да, ако се лажеме. :uvo: Во теорија сосем исправно звучи, ама во пракса скоро СИТЕ вие овде што го заокруживте изборот два, доколку би запознале некој добар, фин, добро воспитан, чак и паметен дечко, сите овие негови позитивни особини би паднале во вода доколку човекот физички не ве привлекува ама баш воопшто. Тоа е факт, реални примери има милион.

За добродушност, искреност, Мајка Тереза особини- тука ти се пријателите. Така ги бираш. Не ти е важно дали се убави или грди.
Ама партнерот... Со него е поинаку. Тој човек (ако планираш да ти стане животен сопатник како во темава) треба да биде еден склоп од многу нешта: добар пријател, добар слушател, добар сексуален партнер, добар човек. Ама за да му дадеш шанса да ти ги покаже своите добри особини... Прво мора физички да ти фати око. :wink: Во спротивно, ако не те привлекува, ќе го чкртнеш од листата на потенцијални уште у старт и никогаш нема ни да дознаеш колку добар е по душа. :icon_lol:

Според тоа... Ваквите поделби се дебилни. Не секогаш човек мора да е комбинација од грд и добар или убав и злобен, постојат уште две опции: комбинација од доброто (убав и добар) и комбинација од лошото (грд и лош).

Така што... Кога веќе си бирам човек да ми стане животен сопатник... Не би било ниеден од зададениве опции, туку комбинација од физичка убавина со внатрешна убавина, зошто- хеј, замисли, постојат и такви. :wink:
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Da be dudlac ne si go sfatil postot zaebancija bese ...

mada se znae deka najgolemite jebachi se grdi i loshi ... normalno ko mene

kako be ne gledate u RM kako e nekoja top stegnata 20 godisna so cicko 40 godishen so onolkav stomak ja sheta ... garant e toj dobrodushen uplaka sekoj den u dom za nezgrizeni deca po 100 evra samo da mu trgne denot

ova malce of topik bese jebiga

ON topik

dobar i ruzen ... fin i kulturen ama ruzen ko djavol e muabetot ja taka sfativ temata od krajnost u krajnost ili sum zbunka

Losh i ubav ... pa toj ako e bash ubav ne moze da ostane cel zivot dobar osven ako ne e kombinacija nasledno glupav. Prirodna selekcija be nekoj ima vakvi kvaliteti nekoj nema nekoj kompenziraso drugo koj sto saka ukusi se razlicni ama realnosta e sosema druga .

Zenite najcesto kompenziraat na smetka na parite mokta pa taka i toj ruzniot dobricina ( kon nea ) odednas se prolepshuva .

Najlosa kombinacija e ruzen i dobar ama bez pari. Zatoa ako ne ste pri pari momci najprakticno e da bidete loshi bilo bile ubavi ili ruzni efektot e ist
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
Wow, сите девојки овде би одбрале грд и добродушен, а би одбиле неверен лепотан. Да, ако се лажеме. :uvo: Во теорија сосем исправно звучи, ама во пракса скоро СИТЕ вие овде што го заокруживте изборот два, доколку би запознале некој добар, фин, добро воспитан, чак и паметен дечко, сите овие негови позитивни особини би паднале во вода доколку човекот физички не ве привлекува ама баш воопшто. Тоа е факт, реални примери има милион.

За добродушност, искреност, Мајка Тереза особини- тука ти се пријателите. Така ги бираш. Не ти е важно дали се убави или грди.
Ама партнерот... Со него е поинаку. Тој човек (ако планираш да ти стане животен сопатник како во темава) треба да биде еден склоп од многу нешта: добар пријател, добар слушател, добар сексуален партнер, добар човек. Ама за да му дадеш шанса да ти ги покаже своите добри особини... Прво мора физички да ти фати око. :wink: Во спротивно, ако не те привлекува, ќе го чкртнеш од листата на потенцијални уште у старт и никогаш нема ни да дознаеш колку добар е по душа. :icon_lol:

Според тоа... Ваквите поделби се дебилни. Не секогаш човек мора да е комбинација од грд и добар или убав и злобен, постојат уште две опции: комбинација од доброто (убав и добар) и комбинација од лошото (грд и лош).

Така што... Кога веќе си бирам човек да ми стане животен сопатник... Не би било ниеден од зададениве опции, туку комбинација од физичка убавина со внатрешна убавина, зошто- хеј, замисли, постојат и такви. :wink:

...ili sto bi se reklo, chist primer na zenska greshna ambicija, pre bi odbrala nekoj kako prviot pa bi se obidela da go smeni(nikako so ruzen i fin)-da go skroi onaka po taman...i opaaaaaaaaaaaa ete ja greshkata osnovna...od start se prai...zasto zenite sekogash nastojuvaat da go smenat mashkoto i na kraj se menuvaat oni...e toa e debilno...mache nema fin i lep...ima ama tie se zafataeni...alo...alo...predplatnikot ne e dostapen...:pos2:
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
fjkgdnmlgkvfewrgujbvkejrgfcdhoifgg irgugjigfgu7r ghuikfryfuco.lietgfjgr

Zdravo greetings sweden stupid friends ... jtyghnuytjghufgh8yfgytdf houdgyfd7y6 fgyg yggruytfyd8u eyh76rfbb bv rtheufdkughuyr gf

da prevedam

I have verry bad coold friend ...he is killing people.

Dali bi go izbrale nego ako e mnogu ubav ?
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Убавината е минлива и релативна работа. Така да сопатникот осанува засекогаш, а убавината минува брзо-многу брзо. Одбирам пример 2.
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
primer-1...imate mashko koe e ubavo, lichno,zgodno, megutoa ima osobini na neverstvo, prepotentnost, neiskrenost(se ona sto vikaat ziv gjavol i e neodoliv)


primer-2 imate edno obichno momche od prosechna familija,fin, vospitan, kulturen, senzitiven(se ona sto moze da go krasi "chovekot na mesto"),megutoa e dosta nelichen ili ako sakate grd...


...moeto prashanje do vas e kogo bi odbrale, za vash zivoten sopatnik???
Првиот за една вечер, вториот за цел живот :) Неверство не простувам, неискреност не трпам така да... Не ми треба тако в. Ама па и фин, воспитан, културен малце е тапа и монотон... Некоја златна средина ако може:nesum: :helou:
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Убавината е минлива и релативна работа.
Хмм.. убавина.. како што рече тоа е релативна работа, се работи за вкусови сепак, па ај да го дефинираме како физички изглед :wink:
Епа апсолутно све се менува... почнувајки од физичкиот изглед на еден човек, се менуваат и неговите карактерни особини, неговиот однос спрема околината... се менува и планетата земја, вселената... само како за пример :pos:

Кого и да го избереш може после 5, 10 или 20 години во брак нешто да се смени и да не фукционира затоа што луѓето се смениле... може тој мирниот и добар да почне да брка жени, тој лошиот да се смири, некој трет да прави нешто друго или едноставно ти да сфатиш дека иако си во брак 20 години тоа не е човекот на твојот живот и да имаш втор брак со колегата од работа... пошо нели се менуваат луѓето, размислувањата, ставовите, све... :smir:


Одбирам пример 2.
Убаво што мислиш така. Иако апсолутно се сложувам со Псај околу ова, дека во реалноста многу повеќе девојки би го избрале примерот 1, ако не и сите... пошо едноставно нема да му дадат шанса на примерот 2 да им покаже колку е он добар и фин... затоа што не ги привлекува, не ги пали, итн. :helou:
Сакам да кажам дека физички изглед е услов број 1, па после секако дека треба да е добар и фин за да го земеш за маж... или барем пожелно би било :)

И логично е... ако некој не те привлекува физички секако дека е глупост да бидеш со него поради тоа што е добар, воспитан итн. Тоа проаѓа ваљда ако имаш 60, сама си и бараш некој за да терате старост заедно :toe:
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Факт е дека за долга врска (за брак да не зборувам) неопходно е партнерот да е комбинација меѓу убавина и памет. Факт е дека убавината е ептен релативна работа, и тоа што за некој не е убаво, за некој е најпрекрасно на свет.

Во повеќето постови тврдите дека убавината е минлива, што е точна констатација, меѓутоа има едно големо „но“.
Кога ќе замине таа убавина? На 30, 40, 50 години? А како ќе „издржите“ со личност што не ви е физички привлечна, макар и година дена? Ќе се надевате дека ќе ви се допадне? Да бидеме искрени, добри особини не можат да заменат добар изглед при одбирање на партнер, особено при прв впечаток. Значи сите бараат комбинација меѓу овие две работи.

Ако нема физичка привлечност, нема хемија, нема добар секс. Плус, малку е лицемерно да се надевам дека некој ќе ми се допадне физички само заради тоа што има добар карактер.
И кон себе, и кон него. Зар секојпат кога ќе го бакнам да се правам дека уживам само заради тоа што тој е внимателен нежен и фин? Не ми штима некако. А шансите дека некој што не го сметам за убав ќе го засакам се прилично невозможни.

Убаво си рече Алек-ако не ми се допадне, нема ни да сакам да размислувам за него како за партнер.

Да сумирам:

Личност што не ме привлекува + супер карактер = добар другар.

Личност што ме привлекува + одвратен карактер = тема за оговарање, евентуално некоја фантазија.

Личност што ме привлекува + супер карактер = материјал за партнер.

Сакале или нејќеле, сите ја бараме третава опција.
 
Член од
6 јули 2006
Мислења
109
Поени од реакции
0
Iskreno da kazam 70 % od denesnite devojki se smizli pomladite moja vozrast vozrast do 20-21 godina natak ne komentiram no znam deka ne gledaat ubavina na izgled tuku gledaat dlabocina na dzepot kolku e podlapok i popoln togas ti si najfiniot decko na planetava za niv i najmnogu te sakaat i tn i tn a ako go nemas dlabokiot dzep so 2000-3000 vdzep sekoj den da ne mozat da se zadovoluvaat na tvoja smetka togas ti za niv ne postois steta za site da bea site fini i ubavi da ne gledaa na pari nemase da bidi interesno od visokoto zdravo (bogatite ljudi) ne ke mozea da gi kradat zenskite srca od nekoe siromasno srce ....da bese obratno da maskite baraat zenski bogati da biraa heheheheh kolku samo ke ni bese podobro ludila ke ni bese nie da biravme bogati siromasi hehehehe eh ... da znaete kolku mi se spie koa go pisam komentarcevo dosadno pojma si nemate aj pozdrav se gledame nataka SAKAM KAZAM NEZNAM RECAM e muabetov
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
no znam deka ne gledaat ubavina na izgled tuku gledaat dlabocina na dzepot kolku e podlapok i popoln togas ti si najfiniot decko na planetava za niv i najmnogu te sakaat i tn i tn


e ne e tocno... ne se site takvi.... da ne ispadnam prepotentna i sve.... imav vistina bogat decko.... no go zasakav poradi pogledot koj go imase... koga stapivme vo vrska bese 95 kg ne mi smetase voopsto! duri go SAKAV! so za takvite smizli so zboris nema sansi da se sluci...
e se izmenija rabotite... si smeni ponasanje... ne bese vekje fin i korekten... dzabe bea pokloni ve4eri i svasta.... koga nema po4it i razbiranje nema ni ljubov... sega e 62 kg i ne lici na covek.. dzebot mu e uste podlabok ali....
se promeni deckoto! ... gordosta ne mu dozvoluva nisto... site si imame svoe jas no... spored mene koga nekoj sakas vtoro jas mi e toj sto go sakam a ne moeto ego!...ako imam greski popravete me slobodno

no znam deka ne gledaat ubavina na izgled tuku gledaat dlabocina na dzepot kolku e podlapok i popoln togas ti si najfiniot decko na planetava za niv i najmnogu te sakaat i tn i tn
greska :D
 
Член од
14 април 2007
Мислења
793
Поени од реакции
6
...se podsetiv na edna mudrost drevna, koja nekogash nekoj mi ja kaza uz muabet sluchajno, ustvari edna cura mi go kaza ova koga i rekov deka ima mnogu ubavi ochi...znaete sto mi odgovori...abe, Ljube..."ne se zivee ni so ochi ni so slika, tuku so chovek na mesto"...


...sakam da go chujam mislenjeto pogotovo na zenskiot del od forumov...a za toa ke vi dadam primeri dva, koi iako ke vi izgledaat deka se dijagonalno sprotivni, na zal se chesta pojava i realnost...


primer-1...imate mashko koe e ubavo, lichno,zgodno, megutoa ima osobini na neverstvo, prepotentnost, neiskrenost(se ona sto vikaat ziv gjavol i e neodoliv)


primer-2 imate edno obichno momche od prosechna familija,fin, vospitan, kulturen, senzitiven(se ona sto moze da go krasi "chovekot na mesto"),megutoa e dosta nelichen ili ako sakate grd...


...moeto prashanje do vas e kogo bi odbrale, za vash zivoten sopatnik???
pa normalno vtoriot.:gretewq
 
Член од
23 октомври 2007
Мислења
50
Поени од реакции
0
Што ви е поважно? Изглед или карактер?

Ме интересира што ви е поважно кај спротивниот пол?Изгледот или карактерот?Би сакал да ги видам мислењата на женските чисто онака да видам како размислуваат:helou:
 

Шмекерот

Еден и единствен
Член од
24 мај 2008
Мислења
1.767
Поени од реакции
384
eden moj drugar ednaska na ovaa tema kako sto razgovaravme jas filozofirav brat abe treba da se ima karakter...on mi rece:..Abe bitno e da ima dupka!...:):)
ne znam so da kazam...
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
женските ако викаат дека сакаат дечкото да им биде убав и паметен, тие гледаат само убавина, а карактер кој го е**
 

Kajgana Shop

На врв Bottom