Што би избрале, карактер или убавина?

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...se podsetiv na edna mudrost drevna, koja nekogash nekoj mi ja kaza uz muabet sluchajno, ustvari edna cura mi go kaza ova koga i rekov deka ima mnogu ubavi ochi...znaete sto mi odgovori...abe, Ljube..."ne se zivee ni so ochi ni so slika, tuku so chovek na mesto"...


...sakam da go chujam mislenjeto pogotovo na zenskiot del od forumov...a za toa ke vi dadam primeri dva, koi iako ke vi izgledaat deka se dijagonalno sprotivni, na zal se chesta pojava i realnost...


primer-1...imate mashko koe e ubavo, lichno,zgodno, megutoa ima osobini na neverstvo, prepotentnost, neiskrenost(se ona sto vikaat ziv gjavol i e neodoliv)


primer-2 imate edno obichno momche od prosechna familija,fin, vospitan, kulturen, senzitiven(se ona sto moze da go krasi "chovekot na mesto"),megutoa e dosta nelichen ili ako sakate grd...


...moeto prashanje do vas e kogo bi odbrale, za vash zivoten sopatnik???
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Со тек на време, ма и човек-Аполон бил ќе ја изгуби физичката привлечност, а и телесната страст меѓу нас неминовно ќе избледи, така да ќе стане тотално небитно како изгледа физички. Ќе останат неговите карактерни особини. И доколку е неверен, неискрен, злобен, нема да имам баш корист од неговата физичка убавина, која времето ја брише.
Затоа дефинитивно мој избор би бил примерот 2. А верувам дека кога некој се однесува внимателно и со почит кон мене, ќе ми биде убав, како и да изгледа. Затоа што добрината го облагородува и ликот.Без исклучок.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
primer-2 imate edno obichno momche od prosechna familija,fin, vospitan, kulturen, senzitiven(se ona sto moze da go krasi "chovekot na mesto"),megutoa e dosta nelichen ili ako sakate grd...

ова би го избрала зашто убавината е релтивна и од неа не се живее, кога ке поминат годините, ќе останеш ти , партнерот и вашиот муабет друго нема да ви е битно.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Брате го бираат оној што знае да ги насмее и што ќе биде верен.
Има една поговорка мажите се заљубуваат во жените со очи а жените во мажите со уши.
Значо со слушање.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Надворешната убавина е минлива работа,а внатрешната останува да го краси или гнаси човекот до крајот на животот.
Не трчам по препотентни лепотани...мене може да ме шармира некој што има добар пристап и е внимателен,што ќе ме третира како...човек.
 

Necrophilia

Find Beautiful Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
карактерот може да се промени, доколку сакате... :) а и физичкиот изглед со неколку операции и идење во теретана :) :pos: во секој случај најпаметно ке им биде да си побараат некој трет :) хаххааа
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако бирам помеѓу мачо мен и човек што не ме привлекува,би одбрала соло.


морав да изменам,да не ме свати некој погрешно
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Ubavinata e minliva, treba da se ceni podlaboko.. Da.. No sea ako e nekoj do tolku grd pa da nejkes da go poglednes uste ednas, Najdobro da si baras poubav BAR MALKU:D sto ke gi ima tie navedeni vo primer 2 dobri duhovni karakteristiki, Iako site devojki na forumot ke izberat primer 2, Vo realnost a ne cyber svet site mozda bi go eliminirale broj 1, no i deka nekoj epten grd bi odbrale ne veruvam.. Sepak treba da te privlekuva BAREM MALCE fizicki zasto toa e prvoto sto go primetuvame na lugeto vsusnost, Retko i da stapis vo kontakt so persona koja ne te privlekuva ama bas ich, Nekoj so ne bi go poglednala dva pati, Zatoa ko sto rekof, Duhovnoto e najbitno, no kolku tolku site gledame i na fizickiot izgled.. Ne barame ni nie devojkite Bred Pit.. Ama nekoj sto vo nasi oci ke bide sovrsen, Mozebi ne bukvalno sovrsen, No nedostatocite vo fizickiot izgled ke gi nadopolni vnatresnata ubavina..
 

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
Како прво морам да искоментирам дека не поднесувам многу вакви поделби на убав&глуп и паметен&грд...донекаде се точни ама не мора да значи некој ако е фин и воспитан т.е ги има сите оние особини на „човек на место“ дека е грд...може да биде просечен и тие позитивности во карактерот да го прават попривлечен...
Факт е дека жените сакаат да слушаат и дека сакаат да бидат третирани со почит,на крај краева кој неќе?
Е сеа...мојот одговор...
Одсекогаш не сум ги поднесувала „лепотаните“ зашто секад испаѓале ѓубриња...полни се со себе и се вадат на изглед такада што ќе им е памет,нели? Добри се за да си поминеш убаво некогаш,да се зазјапаш ама останува на тоа...немаат што многу да понудат...
Од дечкото да не речам животниот сопатник очекувам да знам на што сум...да не се туфкам за ништо...да го имам за муабет,за смеење,за тресење глупости,за озбилни муабети итн....уште ако има хемија...полн погодок!...затоа мислам дека полесно би се снашла со „човекот на место“ под услов да не е некој габор(да не претеруваме,кој би сакал да биде со некој што не го привлекува)
...ај,ја затупев работава...
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Jas bi izbral taa so pogolemite cicki :)
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Вториот ќе го изберам..односно просечниот т.е грдиот,оти од слика не се живее.Убавината е пролазна работа.Со човекот што стапуваш во брак мораш да имаш разбирање,љубов.Џабе е убав ако оди наоколу те изневерува и не те почитува како личност.
 

Necrophilia

Find Beautiful Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Вториот ќе го изберам..односно просечниот т.е грдиот,оти од слика не се живее.Убавината е пролазна работа.Со човекот што стапуваш во брак мораш да имаш разбирање,љубов.Џабе е убав ако оди наоколу те изневерува и не те почитува како личност.
п.с. ако е деформиран и грд ќе имаш и такви деца. Не мора да е сигурно, ама големи се шансите...:pos2:
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
п.с. ако е деформиран и грд ќе имаш и такви деца. Не мора да е сигурно, ама големи се шансите...:pos2:

:pos2::pos2::pos2:па зборваме за нормални случаеви односно ,просечно грдо машко,сепак убавината е релативна работа,а не за деформирани
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
Jas bi izbral taa so pogolemite cicki :)
...nema be takva u temava so pogolemi cicki, ima dvajca od gorenavedenite, pa biraj "Jago sto ti volje drago"...:pos2: :pos2: :pos2:


ps.:smir: ...moralno beshe izvini, epten se mestish be na temive...izvini ushte ednashka...:kesa:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
primer-1...imate mashko koe e ubavo, lichno,zgodno, megutoa ima osobini na neverstvo, prepotentnost, neiskrenost(se ona sto vikaat ziv gjavol i e neodoliv)


primer-2 imate edno obichno momche od prosechna familija,fin, vospitan, kulturen, senzitiven(se ona sto moze da go krasi "chovekot na mesto"),megutoa e dosta nelichen ili ako sakate grd...


...moeto prashanje do vas e kogo bi odbrale, za vash zivoten sopatnik???
Пример 1. - Никогаш не сум имала таков дечко, претпоставувам дека нема ни да имам, а најмалку од се` да размислам да ми е таков животниот сопатник.

Пример 2. - Човек на место е овој вториов нели? Што треба друго да е важно? Тоа што му фалат златни ланци на врат, златна кредитна картичка, бесен мерцедес, два-три заби, прав нос, поголеми очи, што ли? Надворешната убавина е најминливото и најбедно нешто според кое сакам и ми треба да го изберам мојот животен сопатник.
За тие што би ми се фрлиле со глупави прашања на мојов одговор да надополнам уште нешто ... таков еден културен, паметен и фин дечко, ќе знае и со тоа што го има како да се носи, така да неможе да биде грд ... мене лично повеќе ми се грди скоцканите фраерчиња на кои свршаваат девојките по улица.
И така ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom