Што ако жената е "маж" (главна) во семејството?

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Рамноправност и братски делби мај ес.

Се знае кој е глава во семејството - тој што е подоминантен како личност.
Ако двата се доминантни како личности - куршлус!
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Пошо повеќе од пола век жената има право(барем декларативно) да се образува, да го планира семејството, да заработува и сл. и не мора ко у камено време да седи околу огнот и пештерата за да ги чува децата и да ја припрема храната, додека мажот е у шумата у лов на мамути и слично, не држи баш она дека мажот е тој што по правило носи пари, работи надвор, снабдува со храна и донесува одлуки, а жената е таа која е одговорна за домот и децата и за ништо повеќе. Просто е смешно у вакво глобално општество да се држиме до тие поделби. Уствари може да си се држиме, али факт е дека секаде наоколу исчезнуваат.
Денес е све оставено на тоа каква е личноста карактерно, а не на тоа шо пол е. Ако е еден од партнерите е амбициозен, доминантен, екстровертен и слично, веројатно тој и ќе работи, и ќе носи пари и ќе сака да се слуша неговиот збор, па и од женски пол да е. Уште ако машкото е приридно поповлечено, пасивно и слично, онда ќе биде све ок и не ќе смета ни најмалку тоа што жената е условно кажано глава на фамилијата. Проблемот настанува кога, како што рече ангелче, и двајцата се доминантни.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Доминантноста им припаѓа на мажите (колку ли тоа сурово звучи на жените) Не зборам за малтертирање, понижување туку за последен збор. Тоа ги прави мажи, додека кога е обратно тогаш ги прави папучари. Мене ми е смешно и жално воедно кога ќе видам како жена му се дере на маж, кога лази ко кутренце по неа (автоматски ми станува одбивен) Разбирање, заедничко решавање на сите проблеми, допрашување, но сепак и да му се даде до знаење дека е „глава во куќата„. Не обожавам брутални жени, а исто така и папучари. Жената е создадена да биде нежна, мила, полна со љувов, и сјај во очите додека мажот е силен, цврст, и одлучен (ако се помеша сето тоа испаѓа Chihuahua) :)
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Ех. Темава ми е некако блиску поврзана со патријархатот (а богами и матријархатот). Помина времето кога се одредуваше кој е глава на куќата. Живееме во време кога и мажот и жената допринесуваат заеднички за куќата и семејството.
Поделбата која доста често се прави, е само последица на нешто кое останало од порано. Што се однесува на мене, ниту мажот ниту жената не треба да бидат главни во семејството.
Кога веќе сите проблеми ги решаваат заедно, тогаш треба да се научат и заедно да “владеат“.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Мажите пошо се природно поентелегентни од жените затоа се домаќини и газди. Но и жената има голема улога во една фамилија, пошо таја раѓа, пазарва, чисти, бриши, шие, мие, крпи, суредва, расфаќа, готви, послужува низ дома. Али додека мажот е незаменљив жена многу полесно се мења и заменува. Жената потешко се снаоѓа со технички работи, со физичка работа и не крепи ќотек како маж. Зато и ја нарекуваат послаб пол. Оти се послаби од мажите.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ja slusdam ovaa hodza kandidatkava na preced.izbori
i se cudam
zenata za da bide ramnopravna
treba da bide finansiski nezavisna od mazot
aha
a mazot za da bide ramnopraven
treba da bide finansiski nezavisen
i sekoj ke vlece na svoja strana
i so???
zrtvi ke bidat decata ko ja na vremeto
i sea vol otfrlen introverten i nesfaten
taman za u kanta:vozbud:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Двајцата треба да се трудат да го воздигнат домот во пристојно и пријатно место за живеење. Браковите во денешно време најмногу се распаѓаат заради финансиски причини, од што се доаѓа до заклучок дека никој не сака да рмба како скот, а другиот да не придонесува. Не би сакала ниту имам потреба да живеам со паразит како сопруг. А дефинитивно не ги ни разбирам браковите во кои жената седи дома, додека мажот работи. Има мажи што не им даваат на сопругите да работат. :uvo::nesvest: Не ми е јасно како таквите жени не се чувствуваат бескорисни и зависни. А тоа е бедно чувство.
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Двајцата треба да се трудат да го воздигнат домот во пристојно и пријатно место за живеење. Браковите во денешно време најмногу се распаѓаат заради финансиски причини, од што се доаѓа до заклучок дека никој не сака да рмба како скот, а другиот да не придонесува. Не би сакала ниту имам потреба да живеам со паразит како сопруг. А дефинитивно не ги ни разбирам браковите во кои жената седи дома, додека мажот работи. Има мажи што не им даваат на сопругите да работат. :uvo::nesvest: Не ми е јасно како таквите жени не се чувствуваат бескорисни и зависни. А тоа е бедно чувство.
Tocno e deka i dvajcata sopruznici treba da se trudat svojot dom da go napravat prijatno mesto za ziveenje,no ne se slagam so toa deka samo radi finansii se raspagaat brakovite.I uste nesto jas na primer ne rabotam vo momentov i prasanje dali uopste ke rabotam nekogas.No ne deka ne sakam da rabotam, tuku ne mozam radi zdravstveni pricini, a i soprugot ne mi dozvoluva radi istoto sto go kazav.No vo nikoj slucaj ne se osekam nitu kako parazit, nitu beskorisna, nitu zavisna.Gi vrsam site onie drugi raboti vo zivotot za koi mojot soprug nema vreme ili ne znae toa da go zavrsi podobro od mene(ne mislam ovde na domasni zadaci).Ne moze da se osudi nekoj za koj ne se znae dobro zosto go pravi toa.
 
M

marsovka

Гостин
Пошто јас сум си раснета во матријахат и секоја жена од на мајка ми страната го држи за муда својот маж некако ми е природно тоа ...
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Tocno e deka i dvajcata sopruznici treba da se trudat svojot dom da go napravat prijatno mesto za ziveenje,no ne se slagam so toa deka samo radi finansii se raspagaat brakovite.I uste nesto jas na primer ne rabotam vo momentov i prasanje dali uopste ke rabotam nekogas.No ne deka ne sakam da rabotam, tuku ne mozam radi zdravstveni pricini, a i soprugot ne mi dozvoluva radi istoto sto go kazav.No vo nikoj slucaj ne se osekam nitu kako parazit, nitu beskorisna, nitu zavisna.Gi vrsam site onie drugi raboti vo zivotot za koi mojot soprug nema vreme ili ne znae toa da go zavrsi podobro od mene(ne mislam ovde na domasni zadaci).Ne moze da se osudi nekoj za koj ne se znae dobro zosto go pravi toa.
И нормално дека јас никаде не реков дека само заради финансии се распаѓаат браковите. Но реков дека никој не сака некој работоспособен да не работи. Не треба да се чувствуваш повикана пошто ти не работиш не од што не сакаш, туку од што подобро за твоето здравје би било да не работиш. Во таков случај, нормално дека постои добра причина и дека сопругот ти, треба да те поддржи. Но на пример, во случај каде типот не оди на работа затоа што му се гледа фудбал и затоа што го мрзи... Е тогаш не ја бива. Оваа работта не е работта. А верувај ми дека постојат карактери што се расипикуќи и паразити и тоа им е така природна карактеристика. Баш на таквите и мислев.
 
К

*Каталонец*

Гостин
Како што кажа Мими, мислам дека треба двајцата да се обидат да бидат "глава" на семејството. Бидејќи само така ќе успеат да го одржат семејството на нозе.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Нема врска полот со главата на семејството, ни пак доминантноста на личноста има врска. Јасно е како ден, тој што носи повеќе пари дома тој се слуша. Кој плаќа тој има право да одлучува. Евентуално ако имаат приближни финансиски примања тогаш се рамноправни и се јавуваат како првостепени доминантноста, полот и слично. Можебе ќе речете не е така, но факт е дека е така, само поентата е тоа што сеуште не сме свесни за тоа, затоа што стравопочитта кон парите во ваквиот случај доаѓа од потсвеста, а не од свеста. Парите го врстат светот па зашто не и домот :pipi:.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Tреба да постои една рамноправност, донесување на одлуките заедно и заедно издржување на семејството. Но комплетна рамноправност тешко се остварува зашто секогаш треба да има еден лидер. Не постои заедница, група на луѓе каде сите се рамноправни, секогаш има некој кој е над нив па и тоа да е минимално. Со тоа јас сум за машкото да биде главата на семејството, но не жената да е потчинета него едноставно да има барем еден кој би бил столбот на семејството. Не значи тоа заповедање, како што кажав потчинетост, страв од лидерот, него современо семејство каде мажот и жената заедно го издржуваат семејството, заедно ги извршуваат обврските, но сепак мажот да е тој кој би го претставувал семејството.
Знам неколку семејства кај што жената е столбот или според мене глупаво кажано "мажот на семејството". Мене тоа не ми се допаѓа. Маж силен јак којшто треба да го издржува семејството, тој е муле којшто слуша жена како му заповедува. За мене тој не ни е маж.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Незнам точно во кој контекст е темава но ако се однесува на оние семејства бво кои преовладува мажлеста жена која редовно го дига на клоци и шамари сопругчето мислам дека ситуацијата со еден збор е ЧОРБА.
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Нема врска полот со главата на семејството, ни пак доминантноста на личноста има врска. Јасно е како ден, тој што носи повеќе пари дома тој се слуша. Кој плаќа тој има право да одлучува. Евентуално ако имаат приближни финансиски примања тогаш се рамноправни и се јавуваат како првостепени доминантноста, полот и слично. Можебе ќе речете не е така, но факт е дека е така, само поентата е тоа што сеуште не сме свесни за тоа, затоа што стравопочитта кон парите во ваквиот случај доаѓа од потсвеста, а не од свеста. Парите го врстат светот па зашто не и домот :pipi:.
E boga mi ne se slagam uopste so tebe koga velis deka vo domot komanduva onoj koj nosi pari.Ili ako eden od sopruznicite ima povisoki primanja ima pravo da komanda doma.Od kaj sega ovie pravila neznam?Ne znaci deka ako mojot maz nosi pari ima pravo da pravi sto saka.Vo brak sme dvajcata i delime se zaednicki bez razlika koj poveke pridonesuva i kako.Nikoj ne mu dava za pravo da komanda so se vo domot samo zatoa sto zarabotuva pari.Ako bi bilo taka kako sto velis ti togas znaci deka edniot od sopruznicite ke bide potcenet i torturiran od drugiot ,sto odma znaci deka toa ne e ravnopravna bracna zaednica.A ako ne e se uskladeno vo edna harmonija togas turi mu pepel na takov brak, kaj sto edniot gospodari i komanda a drugiot kuti i trpi(radi pari).Ne se slagam so tvojata teorija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom