Што ако жената е "маж" (главна) во семејството?

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
51
Свесни сме дека нормално било и до негде уште е,поготово во овие простори мажот да е глава на семејството,тој да носи леб дома и да игра главна улога во донесување на сите побитни одлуки,колку вие сметате дека ова МОРА да е така,што сега во денешно време кога жената може повеке да заработува и да ја игра главната улога дома? Треба да се прави ваква разлика или се исто кој команда по дома?
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Slegol gospod na zemajta da deli zivotni i:
Zvoni vo edna kuka i prashuva:
-koj e glaven doma?
-Zenata(odogvaraat)
-Kokoshka za vas!
Zvoni vo uhste nekolku i se isto pa reshil da veleze u edna zgrada, i zvoni vo prviot stan:
-Koj e glaven doma?
-Jas(ogovara mazot)
-E za vas konj
-Zenooooo!!! Dojdi da si odeberesh kakov konj sakash!(rekol mazot!)
:pos2:
Hehe! A be razlika nema, odamna e pominato vremto koga mazot zarabotuva i komanda za sve, znachi najubavo e 50-50 no so tek na vreme eden mora da bide ponametliv, mislam deka ova e prashanje na karakteri ne koj kolku zarabotuva i vodi smetka za familijata voopshto. Znam mnogu sluchai kade edniot zarabotuva za site a drugiot komanda(bez razlika na pol!).:smir:
Mene me interesirashe shto ke bide ako dvete se 'zeni' doma? Togash koj ke komanda? Pak ke dojde na moeto A?
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Па и не им завидувам баш на овие жени...
Мислиш ли дека неа и е лесно да го рани нејзиниот испружен убавец на кој ни една работа не му одговара и по 18 часа на ден е набурсен и се нешто не му чини?
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Треба да се прави ваква разлика или се исто кој команда по дома?
Е ова никогаш не ми било јасно. Мора некој да команда по дома? Што е домот? Касарна? Јас па мислев дека домот е топло место кај што секој си го има својот мир, права и одговорности, независно кој заработува повеќе кој помалку. :toe:
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Е ова никогаш не ми било јасно. Мора некој да команда по дома? Што е домот? Касарна? Јас па мислев дека домот е топло место кај што секој си го има својот мир, права и одговорности, независно кој заработува повеќе кој помалку. :toe:
Па уште во машкиот мозок постои сваќањето ако ја почитува жената и и прави да се чувствува убаво и задоволно, таа го команда во очите на другите кои тоа не го можат(комшии, другари итн...)
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Па уште во машкиот мозок постои сваќањето ако ја почитува жената и и прави да се чувствува убаво и задоволно, таа го команда во очите на другите кои тоа не го можат(комчии, другари итн...)
E kako NE!
Edinica merka za uspeshen maz e ubavinata i sjajot na negovata zena!
A obratnoto go zanesh taka?...:smir::smir:
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
258
Што кога жената е ‘‘маж‘‘?
Ништо посебно. Мажот се сметал за главен во семејството назад во 19 век. Денес е така само кај типичните балкански семејства. Не гледам ништо лошо во тоа жената да заработува повеќе од мажот, ниту пак да го издржува семејството. Е сега, ако мажот е бесчувствително гомце и не се ни труди да направи нешто друго освен да легачи 24/7 и да и мрчи на жената, постои бракоразводна парница, што мислам дека веќе не е табу тема, или пак нешто што треба да се избегнува ‘‘за да не не зборат комшиите.‘‘
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Треба да постои рамноправност и поделба на обврските, на да биде ти си жена неможе ова или машко сум како можам јас тоа да го правам. Е сега ако жената доминира, таа да одлучува, мада многу е глупо тоа, сепак за брак се потребни двајца.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.481
Поени од реакции
5.937
Мислам дека одамна изумреа патријахалните семејства. Можеби се` уште има ретки случаи, но глупаво е некој да „владее“ со семејството.

И двајцата би требало да бидат еднакви и да се почитува сечие мислење или да се направи компромис.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Абе жениве барат равноправност ама иди нека растоварааат и нека шалуваат....шала на страна.Треба да има компромис и да се почитуваат мислењата од двете страни.Домот е заедничо живеалиште за двајцата.

Абе ипак муж си е муж
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
...колку вие сметате дека ова МОРА да е така,што сега во денешно време кога жената може повеке да заработува и да ја игра главната улога дома? Треба да се прави ваква разлика или се исто кој команда по дома?
Треба! Мажот треба да е тоj што го има последниот збор. Извинете, ама така рекол Господ.

Но на секоj "командант" му е потребен помошник, коj е всушност командамнт наместо командантот.

Ако жената заработува поише и е независна, тури му пепел на бракот. Нема тука cpeќнa иднина или идинината е можна ако мажот ги потисне неговите желби, потреби, итн.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
тоа кај мене нема да се деси и нема да си дозволам такво нешто, не дека многу филм ми се прави па да изигравам командант,и дека ќе поставам некој диктаторски режим ама едноставо неможам да трпам некој (особено некоја) да ми шефува.
политиката е следна,
неможе да се поставиш либерално по дома, затоа што ќе се деси следново .... или женати ќе се изгуби во простор и време оти нема кој да ја води , или ќе се претвори во крволочен тиранин.Еквилибриум може да постои само кога ќе се договоите и ќе си ги поделите обврските па така да не дојде до забуна.
и тоа само за некои работи не во општ случај ....да се знае кој е господар во кујната и кој е господар во гаражата и дворот.
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
51
Ако жената заработува поише и е независна, тури му пепел на бракот. Нема тука cpeќнa иднина или идинината е можна ако мажот ги потисне неговите желби, потреби, итн.
Ja па мислам обратно,дека ако двајцата заработуваат,без разлика кој повеке,ке има посрекен брак и се друго,отколку мажот да се мучи да рани цела фамилија а жената немоќна да помогне,да се нервира по дома
 

**Buli**

засекогаш дете!!!
Член од
3 декември 2007
Мислења
125
Поени од реакции
2
Леле леле...што се не ќе прочитам...епа вака...
Ако се дружиш доволно со жени, а верувам дека е така, ќе забележиш дека во денешно време не наоѓаш таква што би ти признала дека ти би бил, макар за момент, главен по дома (ако најдеш таква, кажуј одма..хехе). Девојка што е добро ,,интелектуално подкована,, не верувам дека ќе падне на момент ,,главна у кујна,,.....на жената и треба еднаквост, ако не се придржуваш кон тоа, верувам дека ќе станеш еден од најголемите папучари...пошто од искуство кажувам-жена е поспособна од колку што изгледа....
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
рамноправност да, ама си знае бе кој е главен...мажот....
не може жена да команда низ дома бе па ко ќе ја види да бега од неа :pos2: двајцата да си се сложни, ама сепак маж си е маж
 

Kajgana Shop

На врв Bottom