Што НЕМА iPhone

Буковец

www.KETERING.com.mk
Член од
3 јули 2005
Мислења
996
Поени од реакции
15
Инаку и официјално (ненамерно) е проверен од моја страна како реагира закопан односно влечен на снег 10 мин....работи без проблем. Во Маврово на скијање се влечеше по снег цел галички :)
 

TomErulz

iPhone Freak
Член од
21 февруари 2005
Мислења
62
Поени од реакции
0


• Песни како ринг-тонови
• Игри
• Флеш поддршка
• Instant Messaging
• MMS
• Снимање на видео
• Препознавање на глас
• Wireless Bluetooth Stereo Streaming (A2DP)
• 3G (EV-DO/HSDPA)
• GPS
• Вистинска тастатура
• Подвижна батерија (Има фиксна)
• Нема можност за надградба на меморијата

Би го купиле? Јас :nenene:
Јас имам Apple iPhone 8GB (Firmware 1.1.1)
Песни како ринг-тонови - ИМА! (дојди увери се ако не ти се верува)
Игри - Има колку сакаш! Доунлодирај си и стај си ги (или преку вајрлес).
Флеш поддршка - Да, тоа го нема (но не е потребно?)
Instant Messaging - Како може да нема? На што најконкретно мислеш?
MMS - НЕМА! (до душа никојпат не сум пратил ни добил)
Снимање на видео - ИМА! Има специјален софтвер, само дозволува до 5сек. на Триал верзијата, а на платената од (19 долари) неограничено. Снима со 30fps.
Препознавање на глас - Нема го од дадениот софтвер, но може да се најде соодветна апликација на интернет.
Wireless Bluetooth Stereo Streaming (A2DP) - ИМА ПОДРШКА! Јас користам.
3G (EV-DO/HSDPA) - Нема ни што да ми е кога во МАКЕДОНИЈА нема :)
GPS - Се вградува посебно мало делче и има соодветен софтвер со него.
Вистинска тастатура - ???? Ја има најпростата и најлесната тастатура во светот кое и 6 годишно дете ќе знае да се снајде. QWERTY RULZ!
Подвижна батерија (Има фиксна) - 100 пати болје :) Нема шанси да ти се расклопе телефонот ако го треснеш од земја. Иначе се продаваат батериите за помалце од 30долари, но нема потреба.
Нема можност за надградба на меморијата - Кој телефон со внатрешна меморија од 4/8 ГБ ИМА ТАКВА ОПЦИЈА? Што ќе ти е повеќе жити се? Нокиа Н91, Н95 8ГБ имаат внатрешна меморија - зошто тие исто така немаат?

Како што прочитав, да ова е АнтиРеклама.
Поздрав од мене, телефонот е КОСКА земето го или почекајте за новиот модел на АЈ-ФОН, нема да згрешите никако :)
 

TomErulz

iPhone Freak
Член од
21 февруари 2005
Мислења
62
Поени од реакции
0
igri i instant messenger - ima
a nema moznost da gi vidis telefonskite broevi od sim kartickata ( i da gi prefrlis na telefonot ),
i so nisto zivo ne se vrzuva preku bluetooth
pozdrav
Има можност батка! Има 2 апликации, едната е за копирање на сите во Contacts, а другата за прелистување и јавување :)
Ако ти требаат пиши ќе ти помогнам.
Поздрав.
 
Член од
7 април 2006
Мислења
381
Поени од реакции
5
Песни како ринг-тонови - ИМА! (дојди увери се ако не ти се верува)
Игри - Има колку сакаш! Доунлодирај си и стај си ги (или преку вајрлес).
5сек. на Триал верзијата, а на платената од (19 долари) неограничено. Снима со 30fps.
ја сакав да купам, ама пошто брачед ми у УСА он си купил па ме премисли...е сеа вака...рингтонови викаш и тоа песни...АЈ ТЈУНС вика...платеш си, купеш песна...и нема проблем, имаш ја како ринг тон! мислам дека кажа исто и за игрите,а за видео батка...шо знам,да не е премногу шо барат за се да платеш?...ногу е фенси телефонот на изглед, ама најверојатно не го бива :)
 

TomErulz

iPhone Freak
Член од
21 февруари 2005
Мислења
62
Поени од реакции
0
ја сакав да купам, ама пошто брачед ми у УСА он си купил па ме премисли...е сеа вака...рингтонови викаш и тоа песни...АЈ ТЈУНС вика...платеш си, купеш песна...и нема проблем, имаш ја како ринг тон! мислам дека кажа исто и за игрите,а за видео батка...шо знам,да не е премногу шо барат за се да платеш?...ногу е фенси телефонот на изглед, ама најверојатно не го бива :)
Слушај ме. Татко ми има Н95-ка, и ме моли да се смениме.
Лично според мене, iPhone-от е болје!
За рингтоновите треба да смениш еден стринг во системските фајлови преку фајл меначер, ќе си направиш рингтон од твоја песна во неро (ќе го изрежиш делот кој го сакаш) и потоа го конвертираш тој фајл во m4a преку еден софтвер, го менуваш името од m4a во m4r - го ставаш фајлот, идеш во SETTINGS -> SOUNDS и таму ти е новата песна :)
За повеќе детали, пишете ПМ.
Нема некој којзна колку добри игри, али ја имам ставено неколку како: Табла, Шах, Јамб и сл.. Можат да се слегнат преку Installer-от (апликацијата што е на спрингбордот) или преку PXL фајл преку посебен софтвер преку компјутерот.
За видеото го имам софтверот, се обидувам да најдам крак но неможам.
Програмата чини $19.99, се исплајќа да ја земеш, а триал верзијата дозволува само до 5 секунди снимање :(
Прочитав дека во некој нареден Firmware ќе имало таква функција од Apple. Точно, телефонот е многу "Фенси", за мене е БОМБА и го бива :)

Поздрав...
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
1
Drugar jas imav iPhone i go prodadov za dve nedeli,telefonot svarno ne go biva.
Nemas MMS t.e. ima programce ama koga ke napravis konekcija da mi se javis.
na mnogu glup nacin se stavaat muzikite t.e. moze na dva nacini.
Isto taka glupava rabota e sto mora nonstop da se sinhronizira so pc koga ke go aktiviras iTunes,e sega ako si ja izbrisal pesnata ili slikata od pc pri sinhroniziranjeto ke ti se izbrise i od telefonot....
OS mu e golemo sranje.
GPRS nema ima samo WiFi.
Zvucneceto sto mu e za zvononje e tivko kako slusilici duri slusalicite se poglasni i samo malce popustiigo odma ke pocna da izoblicuva.
Ako sakas pomos za 1.1.2 firmware kazi da ti pomognam posto znam da go dekodiram...
A N95 e 10 klasi podobar vo se od iPhonot.
Blututot mu e samo za slusalici nemozes da prakas nitu pak da ti prakaat bilo sto...
A na iPhonot tie sto se instaliraat app. se igracki za deca i igrite i app...
Edibstvenata dobra rabota na iPhonot e senzorot za slikite koga ke go vrtis i sto ima mnogu dobar touch i moze da se kaze ima dobra faca ama samo sto e malce golem.
I mobilniot e proglasen za najgolema utka za 2007 god. toa mozete samite da go proverite,samo kaj nas sto mu lupaat ceni a ne vredi ni pola od toa...
Pozz
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
1
Za tie sto imaat iPhone ne instalirajte sekakvi app. zasto ima mnogu virusi...
Mene ednas mi gi snema brojkite za vrtenje i nemozev da vrtam....
I ako go dekodirate nemojte poveke od 5 pati so Anysim,zasto ako 5 pati go iskoristite AnySim telefonot ke vi se zakluci zauvek....
Ako slucajno fatite virus samo napravete mu Jailbreakme.
Pozz i so sreka.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.361
Поени од реакции
2.176
I mobilniot e proglasen za najgolema utka za 2007 god. toa mozete samite da go proverite,samo kaj nas sto mu lupaat ceni a ne vredi ni pola od toa...
Pozz
Каде тоа е прогласен за најголема утка? Може да добијам линк? Погледни ја продажбата на телефонот и огромниот пораст на акциите на Apple.

Za tie sto imaat iPhone ne instalirajte sekakvi app. zasto ima mnogu virusi...
Mene ednas mi gi snema brojkite za vrtenje i nemozev da vrtam....
I ako go dekodirate nemojte poveke od 5 pati so Anysim,zasto ako 5 pati go iskoristite AnySim telefonot ke vi se zakluci zauvek....
Ako slucajno fatite virus samo napravete mu Jailbreakme.
Pozz i so sreka.
Сум инсталирала многу апликации и до сега не сум сретнала вирус.. Хмм...
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
1
Каде тоа е прогласен за најголема утка? Може да добијам линк? Погледни ја продажбата на телефонот и огромниот пораст на акциите на Apple.



Сум инсталирала многу апликации и до сега не сум сретнала вирус.. Хмм...
Eve stranica za da vidis
http://www.zoolum.com/component/option,com_frontpage/Itemid,1/lang,mk/
A izglda ne si instaliral kolku mene tolku mnogu programi posto ne si naletal na virus....
A drugiot virus sto go imav fateno bese koga ke vrtam negdeka koga ke pocne brojcanikot na mob. da odbrojuva ke mi se iskluci zvucniceto na mob. i nisto ne slusam...
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.361
Поени од реакции
2.176
Аха, дека Вистата е најлоша за 2007? iPhone-от е само спомнат, не е ни рангиран, само нафрлено е како неиздржана информација. Бог само знае од кај си инсталирал апликации и какви, а вируси од непроверени страни не е ништо ново. Инсталирај iBrickr и мука ќе немаш
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
180
Поени од реакции
1
Аха, дека Вистата е најлоша за 2007? iPhone-от е само спомнат, не е ни рангиран, само нафрлено е како неиздржана информација. Бог само знае од кај си инсталирал апликации и какви, а вируси од непроверени страни не е ништо ново. Инсталирај iBrickr и мука ќе немаш
Ako imam 1.0.2 firmware i ke nemam muka so iBrickr.A iBrickr ne raboti kako sto treba na 1.1.2.....Inaku bolji opcija ti e Jailbreakme.
Inaku jas imav mnogu Sources duri koga ke vlezev vo instalation cekav po 5min. za refresh od sto imav mnogu sources.
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Iphone e prazen.....Nema nisto koristno veruvajtemi osven toa sto ima dobar dizajn! Jas ziveam vo Russia i mnogu luge gledam si iphone koj se duri pak smesni...nitu ima servis za nego niti mozes da najdes del za nego niti nisto....inace me interesira za kolku $ moze kaj nas da se kupi?Pozdrav...
 

Tanes

Ништо Море!
Член од
23 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
6
Кај имат ипхоне во ЕВРОПАВА????? Швајцарија имат???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom