Шкода

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Пред библиотека нон стоп има едно паркирано. Има и едно во гаража со ненормален сопственик шо бара 2000 евра за него :tapp:
Таму живее некој и го вози или стои непоместено? Немам заприметено дека таму има Фичо тарзан
 
Член од
5 јуни 2009
Мислења
24
Поени од реакции
1
Таму живее некој и го вози или стои непоместено? Немам заприметено дека таму има Фичо тарзан
А каде тоа во Скопје или на друго место?
 

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Го возат фиќото! И то доцна навечер. Изгледа некаде тука во центарот работа. Вечно двајца се качват во него и заминват!
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
шкода 720

Модел на шкода кој никогаш не влегол во сериско производство.Штета голема навистина.
 

diesel fan

dizelas do groba
Член од
2 јули 2009
Мислења
71
Поени од реакции
4
Јас би зборувал за еден по незапазен и неспортски модел, кој сепак дозволува големо уживање во возењето. Шкода 105/120 за мене до ден денеска претставува мерило меѓу старите автомобили.

Прв контакт со кола, прво возење, прво земање кола без да знае тате , уживање во задниот погон под полна туража - сето тоа ми е поврзано со таква кола. Ја имав до пред 3 месеци дома и тоа како наследство(ја купил дедо ми, па татко ми ја наследил , па ми ја дадоа мене и јас ја упропастив).
Иако премногу се величаат Застава,Југо и фичо како добри млади олдтајмери, јас сум убеден дека шкода ги „шие“ сите во комфор, во уживање , во квалитет на завршна обработка , во квалитет на делови, во стабилност по патишта и ред други работи. Јас шуте, ме убедија да си ја дадам ( и ја фрлив на отпад само што фатив да ја фарбам) и си зедов 101. Верувајте, ми иди да си пукнам во кожата - Имав мек волан, мек мењач, лесни педали ( и една голема предност - Шалтање без куплуг) , 1200цм3 и 52 кс , најздрава шасија ( На Шкода не се јавува корозија) , удобни седишта и 4 врати , СИ ЈА ДАДОВ СЕ НА СЕ ЗА 150 ЕВРА И МИ ОСТАНАА УШТЕ НЕКОИ ДЕЛЧИЊА:uvo:СЕГА ПОСТОЈАНО СИ ГИ КИНАМ ЖИВЦВИТЕ СО 101.

СИТЕ ШТО ИМААТ ШКОДА , МОЈА ПРЕПОРАКА Е ДА НЕ ЈА ДАВААТ ОТИ ПОСЛЕ ДУРИ НЕ ЗЕМАТ ДРУГА, НЕМА ДА ЈА ПРЕЖАЛАТ!!!
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247



Иста како на сликава Skoda 105 има еден мој пријател му стои во дворот веќе 5-6 години нешто има проблеми со прегрејување и така ја остави да му стои. Инаку Шкодите важеа за д бест коли од источниот блок и имаа така малку полуксузни модели (мада и Застава го имаше Тристаќот). Инаку не се сложувам за 101. Зависи на каква серија си налетал неретко изджуваа 200-300 000+км. Чичо ми од Хрватска ги имаше оние 101 со 1,3 и 75КС мотор, имаше нешто подебели гуми и за во тоа време била млазен авион :pos2:
 

diesel fan

dizelas do groba
Член од
2 јули 2009
Мислења
71
Поени од реакции
4
Ne rekov deka zastava ne cini, rekov deka e po gruba i po neprifatliva od skoda. Znam deka ke odi 200 000 bez problem, ama me zamoruva koga ja vozam. I tristacot go imam vozeno (1300ccm) i mozam da kazam deka e pretezok za motorot, ima loso postaveni pedali, mala sofersajbna, visoki zadni sedista,kruto potpiranje , tezok volan, niski vrati i ti treba da si dobar akrobat za da mozis da go vozis. Zastavata e od 1980 godina mediteran, ja kupiv od star covek i na tahot pisuva 63 000. Do kaj sto ja odnesov na majstor site vikaat deka zastavata si nema mana i deka pouba zastava nema da najdam, ama ovaa ubavava me oslabuva nedelno po 10 kg, posto sum "alergicen " na korozija i resen sum seta da ja suredam, i posto ne sakam ni kapka voda da mi vleguva vo kabinata. NO 95 % od vozacite na zastava ne obrakaat vnimanie na vodata sto protekuva vo bagasnikot, ama mene toa uzasno me nervira posto ne ja koristam kolata za na niva, tuku za vozenje niz grad i bez bagasnik ko da sum bez kola. Na skoda navistina golema mana e pregrevanjeto, ama ko ke go naprajs ladnjakot na dodaten taster (i ke si go palis ko ke trgnis) togas Skoda e kola bez mana

Bi spomnal uste deka 101 moj e 1100 ccm i nema dovolno sila za da se majtapis so kolata, za razlika od 120kata sto se praese soleni driftovi ako i stavis 98ka benzin
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.577
Поени од реакции
7.541
Да не знае кое е значењето на знакот од Шкода, како е инспириран да биде ова

 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Да не знае кое е значењето на знакот од Шкода, како е инспириран да биде ова

барај ја темата за логоа ги имав постирано... ако не ја најдеш јави ми, сликите сеуште стојат во јавната он-лајн гаража ке ги постирам.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.577
Поени од реакции
7.541
Ја видов ама има само неколку стари знакови а не историја околу што е значењето..

На пример за сегашново некои велат дека е гавран, некои петел. Зошто баш таков и што е значењето на знакот? На пример како што кај БМВ всушност знакот е пропелер во ротација...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ја видов ама има само неколку стари знакови а не историја околу што е значењето..

На пример за сегашново некои велат дека е гавран, некои петел. Зошто баш таков и што е значењето на знакот? На пример како што кај БМВ всушност знакот е пропелер во ротација...
Eве што најдов, сега ти думај како ке го преведиш :)

The logo with the famous “winged arrow” was first used in 1926. Its origin is shrouded in mystery, sometimes the author of the idea (the stylised head of an Indian wearing a headdress with five feathers) is said to be the commercial director of Škoda Plzeň, T. Maglič. The blue and white circular logo, which is completed by a right-facing arrow winged with stylized wings, is currently used on some original Škoda parts (e.g. on window glass and engine blocks).
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Немам прочитано мислење за квалитетот на Skoda Fabia, па ме интересира дали е добар избор и ако е зошто?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Немам прочитано мислење за квалитетот на Skoda Fabia, па ме интересира дали е добар избор и ако е зошто?
Секоја нова кола е добар избор... со минимално одржување ке те служи 10-15 години. Е сега зависи со што сакаш да ја споредиш Фабиата, но како и да е, возилцето е солидно за цената што ја има.
 

diesel fan

dizelas do groba
Член од
2 јули 2009
Мислења
71
Поени од реакции
4
novata ili prethodnata? Imaat bajgi poskapi delovi od VW, ama koj sto ja zel ne se zalel mnogu. Postarata mi e mnogu prijatna vnatre , a i imas navistina premnogu prostor. Novata mi e nekako po napnata , ama nz , super se i dvete. Potpiranjeto velat deka mozi da bidi tersene ponekogas i da propadni pobrzo. Sepak, mozis za 5 000 da najdis salam kolice polovno, a i nova da ja kupis e super
 
Член од
15 август 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
jas imam skoda 110r samo problem e sto ne mozam da ja sredam.limarija koga ke vidat deka treba da se pravi site se trgaat i velat ova ne se pravi...fakt e deka ima poveke rabota a nikoj ne saka da se nafaka da ja sraboti.garazirana e i vo vozna sostojba e.no moze da se zamisli kolku e zdrava kola od 1978 god.....:toe:momentalno potrebni mi se predni golemi farovi i sreduvanje na desnoto krilo koe sto e vo losa sostojba....ako nekoj moze da mi pomogne neka pise
 

Kajgana Shop

На врв Bottom