Шкода

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Струмикс, 2 февруари 2007.

 1. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.305
  Марката премногу ја почитувам, една од најстарите европски марки, т.е. најстара и редно е да има една тема и за неа.
  Нејзината историја започнува во 1895, а првиот вистински автомобил го произведуваат 1902. Една од најнапредните и ценети марки до Втората светска војна.
  Во времето на комунизмот се создаваат оние модели кои беа и не богзнае што, но со фантастичен пренос.
  Мојата омилена all-time Шкода е 1000 МБ (Со Волксваген ја спомнавме денес на една друга тема):
  [​IMG]

  (оваа инаку, и не е во најоригинална состојба, ама ај...)

  Ова чудо овде во средината на 60-тите имало алуминиумски блок на моторот!!!

  По распадот на Источниот блок, Шкода е преземена од концернот Волксваген и полека се враќа на патеките на квалитетот и местото кое го заслужува.

  Видете го ова, нема да зажалите.

  А имале и значајни спортски успеси. Поопширно, на линкот погоре.

  [​IMG]

  Секако, од спортските Шкоди, омилена ми е 130 RS. Еве ги податоците за неа.

  [​IMG]
   
 2. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.305
  Еве една интересна страна, од каде може да се види како од Шкода 110 S Може да се направи нешто како 130 RS.
  Мој предлог: Мотор од Фаворит, или Фелиција од 1.3 Л, малце фризиран, или од Фабиа 1.4, 16В...
  Волкси сега ќе бара некое купе...:)
   
 3. Supreme06

  Supreme06

  Член од:
  26 април 2006
  Мислења:
  13.024
  Допаѓања:
  1.934
  Vo nasava drzava ne ja respektiraat mnogu skoda,no vo drugite Evropska drzava na primer Germanija mnogu ja respektiraat i e znak za dobar kvalitet.
  Mene mi se svigaat modelite oktavija i Super B
   
 4. head

  head ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО

  Член од:
  15 септември 2005
  Мислења:
  1.190
  Допаѓања:
  172
  Imav prilika da se vozam vo najnovoto vozilo od Skoda , Roomster:helou:
  Znaejki gi kvalitetite na Skodinite vozila , najiskreno ocekuvav spoj na kvalitet,komfort i cena . Megjutoa od seto ova samo vo kvalitetot ne se somnevam . Za vozilo koe e vo klasata na Berlingo,Doblo,Partner , kade kade e pomalo , na zadnite sedista sobira samo dvajca vozrasni , bagazniot prostor isto ne e na ramniste so konkurencijata . A i cenata ne im e za falenje .
  E sega dizajnot e prasanje na vkusovi . Spored mene , ovoj eksperiment ne trebalo da go pustat vo prodazba , bidejki nema so sto da gi privlece kupuvacite (vo Makedonija barem) .
  A za ostanatite vozila nemam nikakvi zamerki , kvalitetni,relativno evtini ,klasicen dizajn :helou:
   
 5. Volkswagen

  Volkswagen

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  2.703
  Допаѓања:
  22
  1000MB одназад... :)

  Инаку 1000МБ во Југославија многу беше предмет на мајтап. Па и самото име. 1000МБ - (Hiljada Malih Briga) :)

  Виц:
  купувач: Имате брисачи за мојата Шкода?
  продавач: Ми делува за добра зделка...

  [​IMG]


  Еве го мојот најубав модел (покрај 1000МБ), Шкода 110 Coupe (Има 2-3 во Битола...2 се со ваква боја и една портокалова)

  [​IMG]
   
 6. Volkswagen

  Volkswagen

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  2.703
  Допаѓања:
  22
  Не знам, не сум го пробал (ниту да влезам) во него, па да искоментирам. Сепак дизајнот е подобар од останатите во неговата класа.

  А за останатите Шкоди, Octavia-ата (првата и втората генерација) се најквалитетните модели во однос на цената. Superb-от се разбира е уште подобар, ама прескап за мене :) за мојот џеб, така што само можам да се лигавам кога го гледам..
   
 7. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.305
  Купе да си најдеш и да го правиш!!!!
   
 8. Volkswagen

  Volkswagen

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  2.703
  Допаѓања:
  22
  Има како што ти кажав ...110R (така им е ознаката). Гледав дали ги средуваат...ама катастрофа средуваат Чесите.
  Најлоша земја за тјунирани возила е ЧЕШКА!


  Еве види Струмикс...

  Класика е бе...што мислеа!
  [​IMG]

  Полно на оваа страна: http://skoda.stable.cz/cz/index.php?id=12
   
 9. marcus

  marcus струмички модератор

  Член од:
  5 јули 2006
  Мислења:
  5.378
  Допаѓања:
  130
  [​IMG]

  Поздрав Струмикс, еве ти една Шкода с-100. Ме потсеќа на старите времиња.
   
 10. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.305
  Благодарам маркус, ме потсеќа на времето кога ја имавте истата...

  Инаку, под контрола на татко ти, прв пат во животот расклопував мотор и ме упати во тајните на занаетот :)

  @VW:
  Ми се допаѓа во стилот на 130 RS изведба. Лесно се прави конверзија, а добиваш интересно и стартно возило.
   
 11. Volkswagen

  Volkswagen

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  2.703
  Допаѓања:
  22
  Што карактеристики има моторот на 130RS?
   
 12. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.305
  Не кликна горе на линкот?

  130 КС, 1300ццм, 220 км/ч
   
 13. Volkswagen

  Volkswagen

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  2.703
  Допаѓања:
  22
  Ууууу...мх мх мх GO SKODA GO!
  Кај ќе најдеш таков мотор овде?!

  А што викаш да се најде некое NSU TT :) ?
   
 14. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.305
  Види, јас не мислам да најдам таков мотор, туку да се искомбинира некој друг, од оние горе што ги наведов. Лимаријата се прави, според сликите, пошироки гуми на бандаж 13`-14`, за да е во склад со епохата и ќе има смеа со неа...

  За ТТ, тешка работа...многу тешка работа...скоро невозможно...
   
 15. влатко

  влатко

  Член од:
  29 јули 2005
  Мислења:
  2.981
  Допаѓања:
  176
  Јас баш денес кога поминував кај рампа видов Roomster.Вака на лик беше убаво внатре кожно беше, арно ама тие кај што седат позади некако ептен како во дупка беше за разлика од тие горе се покачени.Интересно возило.
   

Сподели преку: