Шкода

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Марката премногу ја почитувам, една од најстарите европски марки, т.е. најстара и редно е да има една тема и за неа.
Нејзината историја започнува во 1895, а првиот вистински автомобил го произведуваат 1902. Една од најнапредните и ценети марки до Втората светска војна.
Во времето на комунизмот се создаваат оние модели кои беа и не богзнае што, но со фантастичен пренос.
Мојата омилена all-time Шкода е 1000 МБ (Со Волксваген ја спомнавме денес на една друга тема):


(оваа инаку, и не е во најоригинална состојба, ама ај...)

Ова чудо овде во средината на 60-тите имало алуминиумски блок на моторот!!!

По распадот на Источниот блок, Шкода е преземена од концернот Волксваген и полека се враќа на патеките на квалитетот и местото кое го заслужува.

Видете го ова, нема да зажалите.

А имале и значајни спортски успеси. Поопширно, на линкот погоре.



Секако, од спортските Шкоди, омилена ми е 130 RS. Еве ги податоците за неа.

 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Еве една интересна страна, од каде може да се види како од Шкода 110 S Може да се направи нешто како 130 RS.
Мој предлог: Мотор од Фаворит, или Фелиција од 1.3 Л, малце фризиран, или од Фабиа 1.4, 16В...
Волкси сега ќе бара некое купе...:)
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Vo nasava drzava ne ja respektiraat mnogu skoda,no vo drugite Evropska drzava na primer Germanija mnogu ja respektiraat i e znak za dobar kvalitet.
Mene mi se svigaat modelite oktavija i Super B
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.361
Поени од реакции
513
Imav prilika da se vozam vo najnovoto vozilo od Skoda , Roomster:helou:
Znaejki gi kvalitetite na Skodinite vozila , najiskreno ocekuvav spoj na kvalitet,komfort i cena . Megjutoa od seto ova samo vo kvalitetot ne se somnevam . Za vozilo koe e vo klasata na Berlingo,Doblo,Partner , kade kade e pomalo , na zadnite sedista sobira samo dvajca vozrasni , bagazniot prostor isto ne e na ramniste so konkurencijata . A i cenata ne im e za falenje .
E sega dizajnot e prasanje na vkusovi . Spored mene , ovoj eksperiment ne trebalo da go pustat vo prodazba , bidejki nema so sto da gi privlece kupuvacite (vo Makedonija barem) .
A za ostanatite vozila nemam nikakvi zamerki , kvalitetni,relativno evtini ,klasicen dizajn :helou:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
1000MB одназад... :)

Инаку 1000МБ во Југославија многу беше предмет на мајтап. Па и самото име. 1000МБ - (Hiljada Malih Briga) :)

Виц:
купувач: Имате брисачи за мојата Шкода?
продавач: Ми делува за добра зделка...




Еве го мојот најубав модел (покрај 1000МБ), Шкода 110 Coupe (Има 2-3 во Битола...2 се со ваква боја и една портокалова)

 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
head напиша:
Imav prilika da se vozam vo najnovoto vozilo od Skoda , Roomster:helou:
Znaejki gi kvalitetite na Skodinite vozila , najiskreno ocekuvav spoj na kvalitet,komfort i cena . Megjutoa od seto ova samo vo kvalitetot ne se somnevam . Za vozilo koe e vo klasata na Berlingo,Doblo,Partner , kade kade e pomalo , na zadnite sedista sobira samo dvajca vozrasni , bagazniot prostor isto ne e na ramniste so konkurencijata . A i cenata ne im e za falenje .
E sega dizajnot e prasanje na vkusovi . Spored mene , ovoj eksperiment ne trebalo da go pustat vo prodazba , bidejki nema so sto da gi privlece kupuvacite (vo Makedonija barem) .
A za ostanatite vozila nemam nikakvi zamerki , kvalitetni,relativno evtini ,klasicen dizajn :helou:
Не знам, не сум го пробал (ниту да влезам) во него, па да искоментирам. Сепак дизајнот е подобар од останатите во неговата класа.

А за останатите Шкоди, Octavia-ата (првата и втората генерација) се најквалитетните модели во однос на цената. Superb-от се разбира е уште подобар, ама прескап за мене :) за мојот џеб, така што само можам да се лигавам кога го гледам..
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Volkswagen напиша:
Не знам, не сум го пробал (ниту да влезам) во него, па да искоментирам. Сепак дизајнот е подобар од останатите во неговата класа.

А за останатите Шкоди, Octavia-ата (првата и втората генерација) се најквалитетните модели во однос на цената. Superb-от се разбира е уште подобар, ама прескап за мене :) за мојот џеб, така што само можам да се лигавам кога го гледам..
Купе да си најдеш и да го правиш!!!!
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Има како што ти кажав ...110R (така им е ознаката). Гледав дали ги средуваат...ама катастрофа средуваат Чесите.
Најлоша земја за тјунирани возила е ЧЕШКА!


Еве види Струмикс...

Класика е бе...што мислеа!


Полно на оваа страна: http://skoda.stable.cz/cz/index.php?id=12
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131


Поздрав Струмикс, еве ти една Шкода с-100. Ме потсеќа на старите времиња.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Благодарам маркус, ме потсеќа на времето кога ја имавте истата...

Инаку, под контрола на татко ти, прв пат во животот расклопував мотор и ме упати во тајните на занаетот :)

@VW:
Ми се допаѓа во стилот на 130 RS изведба. Лесно се прави конверзија, а добиваш интересно и стартно возило.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Не кликна горе на линкот?

130 КС, 1300ццм, 220 км/ч
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Ууууу...мх мх мх GO SKODA GO!
Кај ќе најдеш таков мотор овде?!

А што викаш да се најде некое NSU TT :) ?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Види, јас не мислам да најдам таков мотор, туку да се искомбинира некој друг, од оние горе што ги наведов. Лимаријата се прави, според сликите, пошироки гуми на бандаж 13`-14`, за да е во склад со епохата и ќе има смеа со неа...

За ТТ, тешка работа...многу тешка работа...скоро невозможно...
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
head напиша:
Imav prilika da se vozam vo najnovoto vozilo od Skoda , Roomster:helou:
Znaejki gi kvalitetite na Skodinite vozila , najiskreno ocekuvav spoj na kvalitet,komfort i cena . Megjutoa od seto ova samo vo kvalitetot ne se somnevam . Za vozilo koe e vo klasata na Berlingo,Doblo,Partner , kade kade e pomalo , na zadnite sedista sobira samo dvajca vozrasni , bagazniot prostor isto ne e na ramniste so konkurencijata . A i cenata ne im e za falenje .
E sega dizajnot e prasanje na vkusovi . Spored mene , ovoj eksperiment ne trebalo da go pustat vo prodazba , bidejki nema so sto da gi privlece kupuvacite (vo Makedonija barem) .
A za ostanatite vozila nemam nikakvi zamerki , kvalitetni,relativno evtini ,klasicen dizajn :helou:
Јас баш денес кога поминував кај рампа видов Roomster.Вака на лик беше убаво внатре кожно беше, арно ама тие кај што седат позади некако ептен како во дупка беше за разлика од тие горе се покачени.Интересно возило.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom