Шизофренија

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Изгледа дека го имам секој можен симптом на шизофренија :(
Од денес не читам повеќе за оваа болест...
Всушност, голем број од симптомите се слични со оние на депресијата а има некои слични и со ОСТРАКИЗАМ(copy/paste, sorry за големите букви).
Има некои симптоми или некој тест нешто да се потврди сигурно дали е шизофренија или не?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Шизофренијата е сет од неправилности во работата на мозокот најчесто поврзани со дисфункција на амигдалата, зголемено лачење на допамин и некогаш серотонин. Мозокот на шизофреничарите работи на тој начин што поради зголемено присуство на допаминот тој генерира далеку повеќе идеи од оној на обичниот човек. Проблемот се состои во дисфункционалната амигдала која е задолжена да ги филтрира тие идеи и тие што се нелогични и непотребни да ги трга на страна и да им позволува простор само на потребните информации да циркулираат низ "свеста". Кај шизофреничарите како што реков, овој дел од мозокот не функционира правилно или воопшто па затоа сите идеи им изгледаат сосем логични.
Причина за халуцинациите се токму зголемените нивоа на допамин.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.523
Да го спомнам познатиот Зоран Божиновски новинар кој се "прослави" со оваа болест (во врска со Тоше) па многу исцелители и лидери како Љубчо Георгиевски. Од толку голема параноја сите си направија кариери во животот.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Шизофренијата е сет од неправилности во работата на мозокот најчесто поврзани со дисфункција на амигдалата, зголемено лачење на допамин и некогаш серотонин. Мозокот на шизофреничарите работи на тој начин што поради зголемено присуство на допаминот тој генерира далеку повеќе идеи од оној на обичниот човек. Проблемот се состои во дисфункционалната амигдала која е задолжена да ги филтрира тие идеи и тие што се нелогични и непотребни да ги трга на страна и да им позволува простор само на потребните информации да циркулираат низ "свеста". Кај шизофреничарите како што реков, овој дел од мозокот не функционира правилно или воопшто па затоа сите идеи им изгледаат сосем логични.
Причина за халуцинациите се токму зголемените нивоа на допамин.
Од кај ти истекнуваат бе сите овие работи??
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Од кај ти истекнуваат бе сите овие работи??
Википедија, science daily и така натаму. Зошто? Зошто еднаш во твојов форумски живот не ме цитираш посочувајќи ми што грешно сум напишал? Не го измислувам ова, ниту на памет зборувам.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12724176
http://en.wikipedia.org/wiki/Dopamine_hypothesis_of_schizophrenia

Не сум дојден да измислувам или да ширам пропаганди на форумов туку да споделам информации. Аман.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Википедија, science daily и така натаму. Зошто? Зошто еднаш во твојов форумски живот не ме цитираш посочувајќи ми што грешно сум напишал? Не го измислувам ова, ниту на памет зборувам.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12724176
http://en.wikipedia.org/wiki/Dopamine_hypothesis_of_schizophrenia

Не сум дојден да измислувам или да ширам пропаганди на форумов туку да споделам информации. Аман.
Колку хипотези има само да знаеш.....
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Шизофренијата е сет од неправилности во работата на мозокот најчесто поврзани со дисфункција на амигдалата, зголемено лачење на допамин и некогаш серотонин. Мозокот на шизофреничарите работи на тој начин што поради зголемено присуство на допаминот тој генерира далеку повеќе идеи од оној на обичниот човек. Проблемот се состои во дисфункционалната амигдала која е задолжена да ги филтрира тие идеи и тие што се нелогични и непотребни да ги трга на страна и да им позволува простор само на потребните информации да циркулираат низ "свеста". Кај шизофреничарите како што реков, овој дел од мозокот не функционира правилно или воопшто па затоа сите идеи им изгледаат сосем логични.
Причина за халуцинациите се токму зголемените нивоа на допамин.
А што е причината за зголементо ниво на допамин... и што е причинат за неправилноста на работата на мозокот...?
Според мене не е битно да знаеш колку колку ти лачи допами а колку серотонин... тоа е потребно за науката нели... ама вака за нас секојдневните луѓе потребно е нешто практично нели... затоа е битен коренот да се најде на кој и да било проблем во слу-чајов шизофренијата... коренот е во неправилниот начина на живеење... што мислиш што е тоа според тебе...?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Колку хипотези има само да знаеш.....
Добро, и? Јас нит реков дека е теорија, нит реков дека е научен факт. Да, сум заборавил да напоменам дека поврзаноста со допаминот е хипотеза.
Дали тоа автоматски ги прави моите информации грешни? Не. Хипотеза не се оформува тики-така од небо.
Тоа што тука си имате умислено дека некој ве фаќа за врат и ви форсира верувања е ваш личен проблем.
--- надополнето: 1 декември 2012 во 01:01 ---
А што е причината за зголементо ниво на допамин... и што е причинат за неправилноста на работата на мозокот...?
Според мене не е битно да знаеш колку колку ти лачи допами а колку серотонин... тоа е потребно за науката нели... ама вака за нас секојдневните луѓе потребно е нешто практично нели... затоа е битен коренот да се најде на кој и да било проблем во слу-чајов шизофренијата... коренот е во неправилниот начина на живеење... што мислиш што е тоа според тебе...?
Од претпазливост да не ми се нафрлат како гладни кучиња единствено ќе оставам линк.
http://www.nimh.nih.gov/health/publications/schizophrenia/what-causes-schizophrenia.shtml
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Добро, и? Јас нит реков дека е теорија, нит реков дека е научен факт. Да, сум заборавил да напоменам дека поврзаноста со допаминот е хипотеза.
Дали тоа автоматски ги прави моите информации грешни? Не. Хипотеза не се оформува тики-така од небо.
Тоа што тука си имате умислено дека некој ве фаќа за врат и ви форсира верувања е ваш личен проблем.
Хахахахх у право си..............го имаше од поодамна ова на национал или дикавери....не ми текнуе. Шизофренијата ја поврзуваа едно време со зголемувањето на мозочната маса низ еволуцијата.
Како и да е, не сум бил ми се чини во присуство на такви луѓе и би можел да нагаѓам само....али можеби утре, уморен сум нешто:)
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Добро, и? Јас нит реков дека е теорија, нит реков дека е научен факт. Да, сум заборавил да напоменам дека поврзаноста со допаминот е хипотеза.
Дали тоа автоматски ги прави моите информации грешни? Не. Хипотеза не се оформува тики-така од небо.
Тоа што тука си имате умислено дека некој ве фаќа за врат и ви форсира верувања е ваш личен проблем.
--- надополнето: 1 декември 2012 во 01:01 ---


Од претпазливост да не ми се нафрлат како гладни кучиња единствено ќе оставам линк.
http://www.nimh.nih.gov/health/publications/schizophrenia/what-causes-schizophrenia.shtml
Ок е тоа не викам не... ама не е се до гените...нели...има и надворешни влијанија и секако внатрешни одговори кореспондирно на надворешните влијаниа(мислам на свеста де нали):)
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Википедија, science daily и така натаму. Зошто? Зошто еднаш во твојов форумски живот не ме цитираш посочувајќи ми што грешно сум напишал? Не го измислувам ова, ниту на памет зборувам.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12724176
http://en.wikipedia.org/wiki/Dopamine_hypothesis_of_schizophrenia

Не сум дојден да измислувам или да ширам пропаганди на форумов туку да споделам информации. Аман.
Еве.
Шизофренијата е сет од неправилности во работата на мозокот најчесто поврзани со дисфункција на амигдалата, зголемено лачење на допамин и некогаш серотонин. Мозокот на шизофреничарите работи на тој начин што поради зголемено присуство на допаминот тој генерира далеку повеќе идеи од оној на обичниот човек. Проблемот се состои во дисфункционалната амигдала која е задолжена да ги филтрира тие идеи и тие што се нелогични и непотребни да ги трга на страна и да им позволува простор само на потребните информации да циркулираат низ "свеста". Кај шизофреничарите како што реков, овој дел од мозокот не функционира правилно или воопшто па затоа сите идеи им изгледаат сосем логични.
Причина за халуцинациите се токму зголемените нивоа на допамин.
Шизофренијата не знеме точно што е. Најверојатно е проблем на повеќе нивоа и компликувани интеракции. Допаминската хипотеза е најстара и воглевно се базира на ефективноста на антидопаминергетските лекови, но она што се случува во мозокот на шизиците е најверојатно спротивно од вишок на допамин. Повеќето шизици се депресивни, и најголема стпка на смтртност иммат при самоубиства, токму поради недосттокот на допамин во ВТА-нуклеус акумбенс центарот кој го регулира задоволството. Овој недостатотк може делумно да се ублажи преку стимулирање на никотинамид-ацх рецептторите алфа7 што може до некаде да се изведе со пушење. Затоа 70% од шизиците пушат, и многу подобро и понедепресивно со осеќаат кога пушат. Амигдалата е најмал проблем кај шизиците, проблемот е инпутот во неа, и филтрирањето на аутпутот. Амигдалата го процесира стравот но на многу основно и рудиментирано ниво, а шизиците често знаат да преознаат стртав во најбезазлени ситуации. Ова е поради неспособноста на повисоките центри да дискриминираат вистински од лажен инпут, и е најверојатно проблем со глутаматот и ацетилхолинот во инфралимбичниот импут на пфц.
Причина за халуцинациите не може да биде допаминот, туку е најверојатно глутаматот, серотонинот а можеби и меланинот, се тоа измешано во таратур. Налет проблемите со неуротрансмитерите, шизиците имаат лошо вмрежен мозок, кој не може да се поправи, бидејќи самите спреги кои работат на одржување на функционален мозок се базираат на извонредно кршлив баланс на инпут од надворешната средина, следен со адеквтен одговор од неврохемиските процеси кои го вајаат мозокот за да може фунционално да одговори на инпутот од надвор.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Еве.


Шизофренијата не знеме точно што е. Најверојатно е проблем на повеќе нивоа и компликувани интеракции. Допаминската хипотеза е најстара и воглевно се базира на ефективноста на антидопаминергетските лекови, но она што се случува во мозокот на шизиците е најверојатно спротивно од вишок на допамин. Повеќето шизици се депресивни, и најголема стпка на смтртност иммат при самоубиства, токму поради недосттокот на допамин во ВТА-нуклеус акумбенс центарот кој го регулира задоволството. Овој недостатотк може делумно да се ублажи преку стимулирање на никотинамид-ацх рецептторите алфа7 што може до некаде да се изведе со пушење. Затоа 70% од шизиците пушат, и многу подобро и понедепресивно со осеќаат кога пушат. Амигдалата е најмал проблем кај шизиците, проблемот е инпутот во неа, и филтрирањето на аутпутот. Амигдалата го процесира стравот но на многу основно и рудиментирано ниво, а шизиците често знаат да преознаат стртав во најбезазлени ситуации. Ова е поради неспособноста на повисоките центри да дискриминираат вистински од лажен инпут, и е најверојатно проблем со глутаматот и ацетилхолинот во инфралимбичниот импут на пфц.
Причина за халуцинациите не може да биде допаминот, туку е најверојатно глутаматот, серотонинот а можеби и меланинот, се тоа измешано во таратур. Налет проблемите со неуротрансмитерите, шизиците имаат лошо вмрежен мозок, кој не може да се поправи, бидејќи самите спреги кои работат на одржување на функционален мозок се базираат на извонредно кршлив баланс на инпут од надворешната средина, следен со адеквтен одговор од неврохемиските процеси кои го вајаат мозокот за да може фунционално да одговори на инпутот од надвор.
Ајде вака. Дали дисфункционална амигдала доведува до абнормално процесирање на добиените информации и притоа лош аутпут?
Дали мелатонинот се лачи при авто сугестија и дали може да биде излачен доволно за да предизвика халуцинации?
Mеланин?
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Ајде вака. Дали дисфункционална амигдала доведува до абнормално процесирање на добиените информации и притоа лош аутпут?
Дали мелатонинот се лачи при авто сугестија и дали може да биде излачен доволно за да предизвика халуцинации?
Mеланин?
Најверојатно не на двете. Шизиците имаат многу подобра амигдала од многу други пациенти со анксиозности. Проблемот со шизофренијата не е во старите делови на мозокот, како амигдалата, туку во еволутивно поновите, кои го рафинраат инпутот од филогонетски постарите структури, како амигдалата.
Шизиците не добиваат халуцинации поради автосугестија, туку бидејќи не можат да разликуваат што од надворешниот инпут е релевантна информација а што не. Ова води кон чудна дисоцијативност, веројатно преку серотонинот, или глутаматот, и добиваат халуцинации. Во последно време во подем е мислењето дека глутаматската неуротрансмисија е виновна за халуцинациите, бидејќи најдобар индуциран модел на шизофренија се добива со животни на кетамин.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Изгледа дека го имам секој можен симптом на шизофренија :(
Од денес не читам повеќе за оваа болест...
Всушност, голем број од симптомите се слични со оние на депресијата а има некои слични и со ОСТРАКИЗАМ(copy/paste, sorry за големите букви).
Има некои симптоми или некој тест нешто да се потврди сигурно дали е шизофренија или не?
Исто и јас.
пред некој ден почнав да читам за рак на простата почнав да мислам дека имам рак, сега читав за шизофренија пак пребледев мислам дека сум на почеток на шизофренија -.-

Ама всушност тоа е анксиозноста што е нешто ко почеток на шизофренија ама незнам дали води натаму.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.855
Neznam vo koja tema beshe ali se vodese konverzacija za toa deka super inteligentnite se skloni kon sizofrenija. Moe razmisluvanje za toa e deka premnogu go razvivaat mozokot a duhovniot razvoj ni malku definitivno mislam deka poradi toj disbalans dobivaat teska bolest. Inache poveketo od super inteligentnite lugje se zatapeni vo naukata i mislat deka se so postoi e delo na naukata pa ima verojatnost posto se na povisoka svest da dobivaat kazna za toa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom