Шизофренија

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Речиси сите знаеме за неа, но не верувам дека многумина од вас се правилно информирани. Форумов ми се виде соодветен, па не би било лошо да продискутираме за оваа болест. Многумина ја сметаат за неизлечлива, а докторите неретко ја нарекуваат „рак на душата“.

Филмовите некогаш даваат премногу лоша слика за шизофренијата, па неретко мислиме дека секој пациент е опасен за околината, „психо“ или непредвидлив... :mutav:

Во главно, доколку пациентот ги пие редовно своите лекови не би требало да има посериозни проблеми, халуцинации и манични напади. Нормално, не е заразна, но колку што сум информиран во некои случаи е наследна.

Ме интересира дали сте биле во контакт со шизофреничар и што мислите за оваа болест. Можеби имате ваш близок кој боледува од неа. Кога започнале симптомите, како ги препознавте? Исто така може да споделите повеќе информации доколку имате.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Van Pistolero напиша:
Можеби немаш шизофренија, ама ти си талентирано глупо дете. Сум те приметил дека ги усеруваш и другите теми со вакви ретардирани коментари. "Лади" се 2 недели и побарај некои алтернативни форуми. :)

Занемарете го овој коментар. :wink:
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Шизофренијата се јавува меѓу 15-тата и 45-тата година, а најчесто меѓу 16-тата и 25-тата. Меѓу најчестите знаци е што личноста почнува впечатливо да се осамува и се повеќе време поминува сама. Знае да стане преосетлива. Станува сомничава кон најблиската околина. Погрешно ги толкува зборовите и постапките на другите луѓе, припишувајќи им, најблаго речено, недобронамерност.
Потфрлува во извршувањето на секојдневните обврски. Се повеќе, без видливи причини и поводи, изостанува од училиште (факултет), работа. Престанува да учи. Реди лоши оценки. Не може ни на најмалку разбирлив и прифатлив начин да ја објасни причината за промената на своето однесување.
Ја привлекуваат т.н. вечни прашања (како настанал светот, што се случува со луѓето по смртта). Почнува страшно да се интересира за учењата на разни секти. Луѓето што ја знаат повеќе време забележуваат дека станала туѓа. Тешко можат да најдат заеднички јазик со неа. Некогаш, навистина поретко, и тоа без никакво покритие, станува впечатливо самосвесна, исклучително важна во сопствените очи. Почнува да зборува мудро, "од висина".
Го одбива секој подетален разговор за својата состојба, за тоа што се случува со и во неа. Блиските наведуваат дека, во последно време, често изнесува некои чудни предлози, "теории", погледи, кои се - најблаго речено - толку необични што предизвикуваат или сомничавост или потсмев од околината. Тврдоглаво се "лепи" за една или две теми.
Не постојат две индивидуи со шизофрено растројство кои на ист начин го доживуваат своето нарушување, односно кај кои тоа се изразува на ист начин. Зошто членовите на семејството треба да знаат, да имаат барем приближна претстава за тоа што се случува во внатрешниот свет на таквата индивидуа? Затоа што на тој начин подобро ќе го разберат нејзиното целокупно однесување и ќе избегнат барем дел од непотребните несогласувања со неа. Поретко погрешно ќе ги толкуваат нејзините постапки. Со еден збор, ќе можат и подобро и повеќе да си помогнат и себеси и на блискиот со шизофрено нарушување.
Не постојат две индивидуи со шизофрено растројство кои на ист начин го доживуваат своето нарушување, односно кај кои тоа се изразува на ист начин. Зошто членовите на семејството треба да знаат, да имаат барем приближна претстава за тоа што се случува во внатрешниот свет на таквата индивидуа? Затоа што на тој начин подобро ќе го разберат нејзиното целокупно однесување и ќе избегнат барем дел од непотребните несогласувања со неа. Поретко погрешно ќе ги толкуваат нејзините постапки. Со еден збор, ќе можат и подобро и повеќе да си помогнат и себеси и на блискиот со шизофрено нарушување.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Јас сум видел случаи на шизофренија :) Во Демир Хисар живеам нели :)

Ваквите лица создаваат еден друг свет, за нив реален. Го губат својот идентитет (во најлоши случаи целосно). Значи такво пореметување значи и намалување на мисловниот процес, трезвеното размислување, и пореметување на емоциите!

Постојат повеќе типа на шизофренија, степени, и зависи во кој филм таа личност е западната.... И да, може да биде и опасна таквата личност, пример може светот да го гледа како бојно поле, едноставно мисли дека секој иди да го нападне, иако ова е во поекстремни случаи.

И Есид НАЈЧЕСТО е наследна. Ако не на син, ќерка, голема е можноста внук на шизофреничар да стане шизофреничар!

Зошто е тешко да се лечи? Бидејќи за него терапијата не е реална. Во неговата фантазија, тоа што докторот се обидува да му го објасни, тој го сфаќа како нешто друго. Многу работи не се објаснати со шизофренијата! Едноставно земено е како: недостиг на нормална умствена способност и растројства во чувствата и мислењето.

Лековите помагаат но, само помагаат таа личност да не западне во потешки форми на шизофренија. Многу малку помагаат... да се движи кон подобро.

Едноставно, многу лошо...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Тешки филозофски мисли, тврдоглавост до бескрај, повлечени, живеат во својот имагинарен свет, дискутираат за највеќе 2 теми, пореметени емоции, сопствени теории...

Искрено, во муабетов препознав најмалку тројца партиципанти на дискусиите на форумов, од кои едниот е веќе подолго време баниран (сега е писател и сеуште си го уредува блогот), а другите двајца сеуште се тука. Нека не влијае ова многу на понатамошната дискусија, само сакав да напоменам дека многу добар опис дадовте и двајцата.

Велите дека лековите помагаа. Какви лекови се користат?
Антидепресиви, седативи или?
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Лек за шизофренија НЕМА!

Доколку е во почетна фаза, може да се одржува на тоа ниво, и личноста значително да не се разликува од околината, и тоа со користење на комбинација на антипсихотици и антидепресиви
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Јас имав до пред 5 месеци секојдневен контакт со шизофреничар. АМАН мили боже немој да му текнит пак да идат дома !!!

Па вака типов има 32 години до пред некое време некако се контролираше ама сега е ептем забеган,иначе идаше буквално секој ден по 2 пати дома и играше star craft и некој сценарија на war craft,нон стоп некој муабети за игри ми вртеше и за play station -от шо му се расипал итн итн сега му купија компјутер и не идат дома го гледам шетат по улицине ко мува без гла и ако ме застанит негде ке почнит за некоја игра да кажвит и само то му е во глана
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Тој бил забеган по игри, не ми се верува дека бил шизофреничар...
И ние на собиранка збориме најчесто за Кајгана, за теми, за тоа како ни се расипал форумот, но не сме шизофреничари, нели?

Не ги мешајте работите. Ако веќе збориме за искуства со шизофреничари, треба да збориме за луѓе кои биле *дијагностицирани* со оваа болест.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Acid напиша:
Тој бил забеган по игри, не ми се верува дека бил шизофреничар...
И ние на собиранка збориме најчесто за Кајгана, за теми, за тоа како ни се расипал форумот, но не сме шизофреничари, нели?

Не ги мешајте работите. Збориме за луѓе кои биле *дијагностицирани* со оваа болест.
Верви ме шизофреничар е со дијагноза...појде на лечење пред некој 4-5 месеци и од тогаш само по улица ако го сретнам
слушал гласови ми викаше,поглед имаше не можам да опишам нон стоп возбуда,збунет....ми кажвеше дека пиел некој апчиња и 300 други чуда
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
А според тебе нормално е 32 годишен човек главна преокупација да му се игри ? и нон стоп за игри да муабети ? жена од призрен му донесоја лани и чоеков ко ја виде се скапа од смеење,ако играв јас на компјутер тој само седеше и се смееше ко ќе го прашав со се смејш ми викаше брачед слушам гласој и смешни ми се
Нормално е ова ?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Кај некои шизофреничари се појавуваат напади на лудило, бес и агресивно однесување.Во останатиот период се доста изолирани и повлечени во себе,размислувајќи само за своите проблеми и гледање на работите од свој агол.Овој тип на шизофренија со агресивно однесување е опасно и за самиот кој боледува,но и за околината.Личноста која јас ја познавам боледува веќе неколку години од шизофренија,денес има околу 40-45 години,а почетоците на болеста ги рефлектираше со збунетост,разговори од типот цел свет е против мене и сите ми мислат лошо.По дијагнозата и примањето на некои лекарства (незнам точно како се викаат) почнаа и напади на лудило,што значи ефикасноста на лекарствата не секогаш помага при оваа болест.Во моментите на лудило сите ствари во сопствениот дом ги кршеше,удираше луѓе од семејството без причина,самоповредување.Задржан беше и во болница неколку пати но состојбата е непроменета.Шизофренијата е наследна,истата болест ја има и неговата мајка,но не ја рефлектира со агресивно однесување кон себе си или околината.
 

sredicka

Аddams
Член од
7 февруари 2007
Мислења
36
Поени од реакции
0
Познавам неколку дијагностицирани шизофреничари,сите се на јака терапија и колку толку живеат нормално.Сите имаат свои „моменти”,но различно ги пројавуваат,некој е агресивен,некој параноичен,некој хипохондричен,знаат да бидат многу сомничави,да прашуваат едно те исто по 100 пати.Ми се чини колку карактери,толку различни манифестации на болеста...Во секој случај тешка болест,не само за болниот туку и за цело семејство.Најчесто наследна.
 
Член од
6 август 2006
Мислења
201
Поени од реакции
29
vaka...poznavam majka i sin, koi ziveat na 20metra od mene, i kaj koi imam zabelezano slicni simptomi. Majkata e licnost koja odi vo krajnosti, i nejzinata shizofrenija e vo blaga forma. Od edna strana, taa e preterano inteligentna, ima zavrseno fakultet i raboti vo banka, ima neverojatna memorija, smetacki sposobnosti i sl. Zivee so soprugot [koj, btw. e normalna licnost, mnogu pozitiven i druzeljubiv covek], zvekorot i sinot. Od druga strana, taa ima nekoi svoi momenti, koga se deri, frla, krzi, nekontrolirano placi i se smee...[ i seto toa koga soprugot ne e doma, a toj dosta cesto otsustvuva od doma, posto mnogu raboti]. Isto taka, taa gi nosi najvalkanite, najstaite alista koi bi mozele da se najdat, alista koi pred edno 50-60 godini bile moderni, so sesiri, dolgi fustani, rascvetani shtikli, iskinati hulakopki, so eden zbor, katastrofa...
e sega, za sinot... do pred nekolku meseci, kontaktiravme, posto toj ima golemi poznavanja vo oblasta na kompjuteri, tehnologija, programiranje... ima 17 godini, i otsekogas bil premnogu povlecen. stanuva vo 8 sabajle, sednuva pred kompjuter, i ostanuva do 1 satot nokta... gi ima site onie simptomi sto gi opisavte preeska... e sega, vo ovoj period toj projavuva manijakalni simptomi... navecer kaj 12 casot trca po pomali devojcinja, gi sledi, gi udira po gaz, masturbira pred niv odnenades, i sl... nekolku pati ima primeno cotek od po nekoj naluten roditel ili povozrasen covek, ama nisto ne pomaga... site se plasat, vo okolinata go izbegnuvaat, a toj denski site gi odbegnuva i trca neobicno brzo... nekolkupati se imame obideno da razgovarame so tatko mu, ama toj odbiva da veruva i na tie predupreduvanja odgovara so raspravija...
 
Член од
10 март 2007
Мислења
242
Поени од реакции
46
Jas ne gledam vo denesniov svet na ludilo razlika pomegu lugeto i sizofrenicarite , mnogu luge se filmaat taka da toa ne gi pravi porazlicni od sizofrenicarite :) , Ljubco georgievski e SIZIK najgolem sto go znam , opasna rabota
 

Kajgana Shop

На врв Bottom