Шведска ги озакони хомосексуалните бракови

Статус
Затворена за нови мислења.

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.788
На 2 метри сме од потполни киборзи. За помалку од многу години ќе можеш да си ставиш нов бубрег, трето око, а и многу поголем, ако ти е мал тој што го имаш. Исто и тестиси и матка една +, ако ти треба и тоа.
Што приме тогаш?

Дали, според тебе, тогаш ќе биде во ред некој што бил машко, да стане биолошки потполна жена и да се омажи со нормална жена (да не претеруваме сеа со лудо сценарио каде и двајцата станале обратно)?
На времето во поранешно опшество едукацијата била дека човек во иднина нема да има потреба од храна, туку ќе се напија апче и ќе се засити. Него да успееле тоа големите научници да го спроведат тоа, дилемата моја е што ќе излези при голема нужда :icon_lol:.
Попрво врбата ќе роди грозје отколку јас, ти или било кој друг да стане киборг. Па потоа има да спарат крава и пчела и ќе течи мед и млеко :icon_lol:.
За трето око имам јас ама невидливо е :pos::pos::pos::pos::pos::pos:, за трет бубрег ќе размислам ми треба еден за побрзо да го уринирам пивово :pos::pos::pos::pos::pos::pos:.

Маж е маж, жена е жена тоа е природен или божји закон, тоа што некои отпадници од опшеството сакаат да прават операции на егзотични места од своето тело не значи дека ќе го прифатиме било кога за нормално тоа ние мнозинството :toe:.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
На времето во поранешно опшество едукацијата била дека човек во иднина нема да има потреба од храна, туку ќе се напија апче и ќе се засити. Него да успееле тоа големите научници да го спроведат тоа, дилемата моја е што ќе излези при голема нужда :icon_lol:.
Попрво врбата ќе роди грозје отколку јас, ти или било кој друг да стане киборг. Па потоа има да спарат крава и пчела и ќе течи мед и млеко :icon_lol:.
За трето око имам јас ама невидливо е :pos::pos::pos::pos::pos::pos:, за трет бубрег ќе размислам ми треба еден за побрзо да го уринирам пивово :pos::pos::pos::pos::pos::pos:.

Маж е маж, жена е жена тоа е природен или божји закон, тоа што некои отпадници од опшеството сакаат да прават операции на егзотични места од своето тело не значи дека ќе го прифатиме било кога за нормално тоа ние мнозинството :toe:.
1. Ако така одбереш, а имаш доволно кеш (не многу) можеш уште од утре да престанеш да се храниш и слободно да преминеш на инфузија (тоа ти е апчето за кое „те лажеле во некое опшество). Тоа постои, измислено е, и ако не си чул или прочитал, не значи дека непостои. Пребарај.

2. Кога следен пат ќе се ракуваш со некој постар чичица со пејсмејкер, честитај си на првиот киборг-познаник во твојот живот. (Нема да збориме за вештачко срце, потполно фукционална потколеница со стапало или вештачко уво, пошто очигледноста на овие примери мислам дека ќе ми го поткопаат сарказмот во постот)

3. За кравата и пчелата.... нема место тука... ќе ни избришат све според оф-топик клаузула...

4. За она „ние мнозинството“, ќе те прашам за едно 5-10 години да напраиме една пресметка. Да видиме што е каде мнозинство

Малку храна за мисли во врска со божественоста на мажот и жената:

Не знам дали знаеш дека мал дел од популацијата се раѓа како хермафродит (и куре и пиче - не мислам вулгарно... озбилно). Што праиме со нив? Дали е тоа „маж си е маж“ или „жена си е жена“ и кај е тука господ?

...и како тоа, а некој почне за педери, другите одма - господ! Жити све!? Ај да не збориме за педерите во некои служби.
 
O

Out Boy

Гостин
Тие се научени на сиромаштија, а ние сме алчен народ. Тие знаат дека нема никогаш во живот да имаат повеќе, а ние цел живот сонуваме за повеќе.
Со вакви малоумни мисли живеат луѓето од Бангладеш, Индија, Арабија, Судан, Чад... и скоро сите други исламски државички. Немаат ништо освен пустина, а густината на населението им е како во Монако. И после, другите држави им биле криви што они немале што да јадат, а тоа дека имале право да се котат како зајци, да не им го оспоруваме. Е така -НЕ МОЖЕ!

Ако ТИЕ знаат дека нема да имаат повеќе во животот, со кое право ги осудуваат своите деца да патат повеќе од нив? За која алчност зборуваш, Еден тестис, за основното човеково право да живееш во овој ЕДЕН живот, како што треба, со добро образование, кров над глава, количка, еден годишен одмор со семејството, квалитетна храна...???

Мал бил наталитетот? А за кај се спремаме ние, Земјаните, со толкава војска што иде? Ќе го освојуваме Марс? Знаеш дека денес, со 7,3 милијарди луќе на Земјава, ЕДНА МИЛИЈАРДА ГЛАДУВААТ???? Фактот не е алчност, тој е реалност. И сега Шведска е крива за гладните во Африка? Па таа ли треба да ги учи африканците дека понекогаш ќе треба да се ограничат на две деца, за доброто на нацијата? Кина каков закон има во некои провинции? Државата е тоа: ДОГОВОР, со кој се откажуваш од некои права, ама затоа основните ти се гарантирани. Ако некој не може да се откаже од трето дете во замена за нормален одржлив наталитет за доброто на нацијата, епа тогаш, таквиот идиот е алчен.

При една милијарда гладни по светот, пак некој ќе каже дека хомосексуалците се виновни за ’’слабиот’’ наталитет? Да имавме 14 милијарди по светот, гладни ќе немаше, а?

Да повторам само, некој погоре споменуваше определба.
Хомосексуалноста не е определба. Кога би можел секој геј да се определи дали да биде стрејт или геј, само ретардираните би избрале да бидат геј. Не дека е нешто лошо, единствено само заради тоа што животот на стрејтерите е многу поедноставен. Значи, Ве молам, ако имате можност, поразговарајте со некој геј, за да се уверите лично дека компонентата наречена волја во овој случај не постои, како што и не е можно стрејтер да постане геј, затоа што некој ќе му рече дека тоа не е ОК.

Може во Шведска е нормално, ама овде тоа НЕ Е НОРМАЛНО. ок - не е заразно (барем не директно како вирус), ама е дефинитивно е изгубен живот(и) и не треба да се поддржува. напротив треба да се обесхрабрува.
Изгубен им е животот на хомосексуалците кои се тоа што се, ама глумат лудило пред другите (читај, се женат), тресејќи се да не добијат некое лошо мислење од околината. Тие таквите, немаат ни грам почит спрема себе си, не живеат ни ден за себе. Го убиваат најсветот во себе (вистинската љубов), мислејќи дека на тој начин исполнуваат некоја света стрејтерска мисија. И додека другите живеат -тие вегетираат. Другите се смеат -тие се насмевнуваат. Другите се радуваат на вистинската радост -тие чуваат пелин во душата. Ќе сфатат еден ден дека од играње вештачки улоги, не се живее, ама касно...касно...

Живот исполнет со љубов, во никој случај не може да биде изгубен живот.

Поздрав, секое добро.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.788
Добро имаш пример на човек кој што цел живот живее на инфузија? Витамините кои што се вештачки набиени во таблета се дааалеку понеделотворни отколку човек да јаде свежо овошје и зеленчук.
Друго вештачко срце и вештачки бубрег се приказни за мали деца, клонирање, матични клетки ти реков ми рече, дали има реален пример каде што практично се има изведено тоа? Под ова мислев на клонирањето и лечење со матични клетки.
Трето се раѓаат луѓе со три раце, сијамски близнаци, со три бубрези и секаде тоа се смета за абнормалност исто како хермафродитите.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Добро имаш пример на човек кој што цел живот живее на инфузија? Витамините кои што се вештачки набиени во таблета се дааалеку понеделотворни отколку човек да јаде свежо овошје и зеленчук.
Друго вештачко срце и вештачки бубрег се приказни за мали деца, клонирање, матични клетки ти реков ми рече, дали има реален пример каде што практично се има изведено тоа? Под ова мислев на клонирањето и лечење со матични клетки.
Трето се раѓаат луѓе со три раце, сијамски близнаци, со три бубрези и секаде тоа се смета за абнормалност исто како хермафродитите.
Ок... у реду је... ептен сме оф топик, ама ко не можеш да додржиш - не можеш:

Со само едно пребарување на Yahoo Answers - 37 години и 111 дена без јадење (http://au.answers.yahoo.com/question/index?qid=20070923162604AAkgsmk)

...а ова болдов, кој не го стаи како потпис...
 
O

Out Boy

Гостин
...Ако ти ги сметаш нормални јас не ги сметам. И не е работата за таа популација...тоа е само тест..ќе уследат и други нормалности...и други работи...

А ти како поддржувач кажи што позитивно ќе донесе бракот меѓу педери.Тие што се против мразат педери...значи ти сакаш педери...
Знаеш, не е проблем што ти така мислиш. Ти имаш право да мислиш, и секој тоа мора да го почитува. Согласувањето е друга работа... Тој што ги поддржува хомосексуалците, воопшто не значи дека ги сака. Таквиот, едноставно, имал доволно почит спрема себе, и храброст, да сфати дека не е фер да се меша во нешто што не го засега, исто како што овие другите, не ги интересира животот на стрејтерите.

Бракот помеѓу истополови луѓе ќе исправи една неправда: правото секој човек да одлучи со кој друг ЧОВЕК сака да живее, и кои права и должности му следуваат од кохабитацијата (заедничко живеење меѓу машко и женско надвор од брак, по закон, се третира како брак, со сите права и должности кои произлегуваат од тоа). Само несериозните ќе речат дека овде нема неправда.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Однапред се извинувам, уште еднаш.

Друго вештачко срце и вештачки бубрег се приказни за мали деца, клонирање, матични клетки ти реков ми рече, дали има реален пример каде што практично се има изведено тоа? Под ова мислев на клонирањето:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dolly_(sheep)

и лечење со матични клетки:
една потресна приказна со хепиенд:
http://www.cellmedicine.com/news76.asp

Кажи, а? ;)
... муабетот ми е: работите се менуваат многу побрзо отколку што не научиле нашите да очекуваме... Ова се вести од пред 5-6 години. Сеа види ти. И за хомосексуалците. (демек, он топик ;))
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Прво легализација на хомосексуалноста, па сега ова?!
Како не им е срам!


http://www.godhatessweden.com/

Ако до толку ви пречат хомосексуалните бракови, или доживотното партнерство, како милувате, тогаш не ги следете нивните стапки. Просто ко грав. Чим некој се чувствува среќен со тоа што место жена, ќе има маж (партнер), или некоја што место маж, ќе има жена (партнерка), што имам јас, или било кој, да му се мешам/е на тој некој, или таа некоја?
Мене пример, женските гради ме прават среќен човек... Ама не гледам некој хомосексуалец да ме напаѓа ради тоа.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Еве ги придобивките на секуларизмот.


ВО ШВЕДСКА 40 ПРОЦЕНТИ ОД МЛАДИТЕ СЕ САМОПОВРЕДУВААТ
Четириесет отсто од шведската младина свесно си нанесува повреди, покажуваат резултатите на студијата изготвена на Универзитетот во Лунд.
Самоповредувањето е речиси во ист обем е вообичаено меѓу момчињата како и меѓу девојките.

Мнозинството млади го прави тоа само понекогаш и лесно се повредуваат, но секој осми ученик во повисоките класови на основните училишта, кои во Шведска се деветолетки, изјавил дека си има нанесено повреди петпати или почесто.

Највообичаено, за околу 20 отсто од младите Швеѓани, е да се удираат по телото или да удрат со глава в ѕид, додека 17 отсто си нанеле исеченици со остар предмет или, пак, намерно ја попречувале раната да заздрави.



Извор: Сител

Ајде овде ако може некој од паметњаковичите да ни објасни зошто Шведските тинејџери се самоповредуваат?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ајде овде ако може некој од паметњаковичите да ни објасни зошто Шведските тинејџери се самоповредуваат?
:pos2::pos2::pos2:
И јас сакам објаснување на прашањето:Зошто македонските матуранти се единичари?
И плус да не сум надвор од темата:Зошто во Охрид готват тавче гравче со лук?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
:pos2::pos2::pos2:
И јас сакам објаснување на прашањето:Зошто македонските матуранти се единичари?
И плус да не сум надвор од темата:Зошто во Охрид готват тавче гравче со лук?
Знаеш кој одговара на прашање со прашање?
Офтопик си, а ако не можеш логички да резонираш батали ја темата ова е веќе виша математика за тебе.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Знаеш кој одговара на прашање со прашање?
Офтопик си, а ако не можеш логички да резонираш батали ја темата ова е веќе виша математика за тебе.
Логичару,со должна почит да ви се извинам што не ви одговарав Вас со прашање,туку Ве цитирав бидејќи поставивте суштинско прашање кое ќе ја одгатне мистеријата на денешницата.
Ве молам,да ни објасните,зошто 40% се самоповредуваат во Шведска после легализацијата на хомосексуалните бракови?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Логичару,со должна почит да ви се извинам што не ви одговарав Вас со прашање,туку Ве цитирав бидејќи поставивте суштинско прашање кое ќе ја одгатне мистеријата на денешницата.
Ве молам,да ни објасните,зошто 40% се самоповредуваат во Шведска после легализацијата на хомосексуалните бракови?
Еве ги придобивките на секуларизмот.
На ова мислев.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
На ова мислев.
Знам на што мислиш:wink:
Ти навистина мислиш дека легализацијата на хомосексуалните бракови во Шведска допринеле за децата 40% да се самоповредуваат? А замисли да испитаат во Холандија според логикава што прават тамошните деца,може мртовци во џеб чуваат?
Јас може сум луда,ама имало и полуди од мене :)
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Еве ги придобивките на секуларизмот.


ВО ШВЕДСКА 40 ПРОЦЕНТИ ОД МЛАДИТЕ СЕ САМОПОВРЕДУВААТ
Четириесет отсто од шведската младина свесно си нанесува повреди, покажуваат резултатите на студијата изготвена на Универзитетот во Лунд.
Самоповредувањето е речиси во ист обем е вообичаено меѓу момчињата како и меѓу девојките.

Мнозинството млади го прави тоа само понекогаш и лесно се повредуваат, но секој осми ученик во повисоките класови на основните училишта, кои во Шведска се деветолетки, изјавил дека си има нанесено повреди петпати или почесто.

Највообичаено, за околу 20 отсто од младите Швеѓани, е да се удираат по телото или да удрат со глава в ѕид, додека 17 отсто си нанеле исеченици со остар предмет или, пак, намерно ја попречувале раната да заздрави.



Извор: Сител

Ајде овде ако може некој од паметњаковичите да ни објасни зошто Шведските тинејџери се самоповредуваат?
Иако прашањето тешко да ти е у контекст на воведот, сепак вреди да се истражи (надевајќи се дека не си толку луд да мислиш дека штотуку воведеното право на хомосексуален брак/lifelong parnership нешто има везе со студија која најверојатно е лонгитудинална).

Еве што вика интернет:
http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6VBF-484D9JB-2&_user=10&_rdoc=1&_fmt=&_orig=search&_sort=d&_docanchor=&view=c&_searchStrId=982924327&_rerunOrigin=google&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=724309af65e0b7208bf6f13a4f2dc8db

Given the economic recession in Sweden at the time of the study period, whether the equalisation processes are attributable to school, peer group and youth culture effects -as hypothesised by West-is debatable, particularly in the case of self-inflicted injuries.

Или, послободно, во поглед на самонанесените повреди,... може да се дебатира дали се тие последица на училиштето, друштвото/соучениците или културата на младите во Шведска.

Во некои други земји (САД, Шпанија), сеа гледав, дискутирани се статистиките кои се однесуваат на семејниот аспект. Тука, не забележав такво нешто.

Затоа, доколку алудираш дека семејството или хомосексуалците замешале прсти, ќе бидеме тука на спротивни страни ;)

На ова мислев.
Аха, епа еве ти уште по некоја од придобивките на секуларизмот во Шведска:

http://www.eupedia.com/sweden/trivia.shtml

а како тизер, за да кликнеш горе:



  • 2007 УНИЦЕФ ја прогласи Шведска за земја со најдобра грижа за благосостојбата на децата, нивното здравје и безбедност, однесување и заштита од ризици
  • Прво место за животен век 80.51 години во 2006
  • Второ место по Индекс на човечки развој
  • Второ место по еднаквост на плати
  • Најголем процент вработени мајки
  • Најмногу компјутери по глава на човек
  • 27 нобеловци, 5 за мир
  • Најмногу лауреати по глава на жител
  • Најмногу жени во парламент
  • Најмногу патенти[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]...[/FONT]
[FONT=&quot]Lets not spoil it…[/FONT]
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom