Шведска ги озакони хомосексуалните бракови

Статус
Затворена за нови мислења.

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Сум живеел во Шведска не мора да пастираш линкови.
Кога ја спомнав секуларизацијата мислев на реформирање на системот воведување нов систем на верување кој ја промовираат слободоумноста толеранцијата кои пак имплицираат непочитување на традиционалните вредности,обезвреднување на семејството како институција и како врв на се оспорување на татковскиот авторитет.
Првата личност која се побунила против татковскиот авторитет е ангел од висок ранг-херувим денес познат под името Сатана(клеветник)
Семејството без авторитетна татковска фигура е осудено на пропаст исто како што е осудено бунтовното човештво.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Семејството без авторитетна татковска фигура е осудено на пропаст исто како што е осудено бунтовното човештво.
WOW! ... and a doubleWOW!!

Срамота е уште да мислиш дека мажот е неприкосновената глава на семејството (и да се тешиш дека е уште ко у турско), ама не е ни чудно пошто бунтовното човештво ти го дало компјутерот пред кој седиш сега, а ти гарант мислиш дека е план божји.

Ај добро...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
WOW! ... and a doubleWOW!!

Срамота е уште да мислиш дека мажот е неприкосновената глава на семејството (и да се тешиш дека е уште ко у турско), ама не е ни чудно пошто бунтовното човештво ти го дало компјутерот пред кој седиш сега, а ти гарант мислиш дека е план божји.

Ај добро...
А кај тебе во фамилија кој е главен?
Не мора да одговориш оди сега ќе ти загори вечерата жена ти ќе те кара.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Општеството во кое денес живееме имплицира лажен морал, бескруполозност, користољубивост и нечовечност.И Господ се откажа од гнасите кој шетаат денес.Традиционалните вредности и вербата во Бога се користат само како механизам за плашење глувци додека во џипови од сто илјади евра ја клецаат швалерката.Или во најлош случај,семејните вредности како оружје да се онеспособи хомосексуалната особа,додека газот му шета по комшии.Е од такви лицемери кој овде плукаат по дозволата за партнертство на хомосексуални парови,преку симболот „традиционално семејство“,а навечер купуваат накит од криминално заработени пари на швалерката зад грбот на својата жена и деца ми се гади.
Сите морални,традиционални и верски закони против хомосексуалците,а пред себе скршено огледало од лицемерие.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
С
Семејството без авторитетна татковска фигура е осудено на пропаст исто како што е осудено бунтовното човештво.

Значи, одма да и пренесам на мајка ми дека семејството и е во пропаст или веќе и пропаднало. Сирота таа без маж и три деца како преживеа :nesvest:.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
А кај тебе во фамилија кој е главен?
Не мора да одговориш оди сега ќе ти загори вечерата жена ти ќе те кара.
...друже, добриот папучар со една рака готви... него, оваа твојата, дома, мачо ти нозе мие - од водата пие, а? ...и децата сигурно ги нокаутираш у кревет навечер, онака, со авторитет!

и ова сликава, сигурно од матурска ти е - многу е авторитативна.... ист си ко Norton,... ќе те слушаат изглеа по дома.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Не бе друже мојата ни готви ни нозе мие во еден саат сабаље... обично во ова време си ги брои модриците чекај да видам што прави... види ја ти неа земала да ми гледа шпански серии!!! стрш,бам,тресссс,клоца нокатутирање!!!
Децата добро сум ги дисцплинирал прави спартанци се сами си го заработуваат парчето леб од 7 години...

Шегата на страна.

Ти имаш академија за менаџмент, така?
Значи земаш плата поголема од твоите вработени,им задаваш задолженија ги дисциплинираш кога не слушаат и имаш поголема титула од нив.
Значи они ти се подредени, а ти си газда.
А зошто си им газда?
Не сваќаш дека херахиската поделба на улогите е застарена и ретроградна?
Еве што ќе направиш, утре наутро кога ќе го пиеш утринското кафе со вработените ќе им соопштиш дека не си им повеќе шеф дека платите дефинирани од раководната управа(тоест ти) не важат веќе сите имате исти плати,ингеренции и право на одлучување.
На крајот од состанокот ќе ги ставите венчињата од цвеќе на глава гитарите во раце ќе седнете на ливадата и ќе запеете некоја хипичка песна.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Не бе друже мојата ни готви ни нозе мие во еден саат сабаље... обично во ова време си ги брои модриците чекај да видам што прави... види ја ти неа земала да ми гледа шпански серии!!! стрш,бам,тресссс,клоца нокатутирање!!!
Децата добро сум ги дисцплинирал прави спартанци се сами си го заработуваат парчето леб од 7 години...

Шегата на страна.

Ти имаш академија за менаџмент, така?
Значи земаш плата поголема од твоите вработени,им задаваш задолженија ги дисциплинираш кога не слушаат и имаш поголема титула од нив.
Значи они ти се подредени, а ти си газда.
А зошто си им газда?
Не сваќаш дека херахиската поделба на улогите е застарена и ретроградна?
Еве што ќе направиш, утре наутро кога ќе го пиеш утринското кафе со вработените ќе им соопштиш дека не си им повеќе шеф дека платите дефинирани од раководната управа(тоест ти) не важат веќе сите имате исти плати,ингеренции и право на одлучување.
На крајот од состанокот ќе ги ставите венчињата од цвеќе на глава гитарите во раце ќе седнете на ливадата и ќе запеете некоја хипичка песна.
Охохо... лично, а... не очекував... особено што нема везе со темата... да не си лут?

...иако малку нерамноправна ми се чини пресметкава, нема проблем, ќе ти кажам вака: Ако стварно те интересира какви ни се хиерархиските односи, искрено те поканувам да наминеш - без заебанции. Ќе пиеме кафе, ...или дупла жолта, у маички на прерамки - ако кафето е премеко ;), ќе можеш да провериш како и колку ти се основните претпоставки погрешни, токму поради тоа што тргаш од себе и генерализираш за некој што го познаваш скоро ич.

инаку, стварно не контам каква врска има ова со хомосексуалните бракови во Шведска?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Охохо... лично, а... не очекував... особено што нема везе со темата... да не си лут?

...иако малку нерамноправна ми се чини пресметкава, нема проблем, ќе ти кажам вака: Ако стварно те интересира какви ни се хиерархиските односи, искрено те поканувам да наминеш - без заебанции. Ќе пиеме кафе, ...или дупла жолта, у маички на прерамки - ако кафето е премеко ;), ќе можеш да провериш како и колку ти се основните претпоставки погрешни, токму поради тоа што тргаш од себе и генерализираш за некој што го познаваш скоро ич.

инаку, стварно не контам каква врска има ова со хомосексуалните бракови во Шведска?
Те дадов како пример пошто на подфорумот економија спомна дека имаш академија за менаџмент.
Дали ченовите од посадата на еден брод се бунат против авторитетот на капетанот?
Тогаш зошто уопште некој би се бунел против авторитетот на таткото како темел на семејството?
Прашањето е реторичко немора да го одговориш.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Те дадов како пример пошто на подфорумот економија спомна дека имаш академија за менаџмент.
Дали ченовите од посадата на еден брод се бунат против авторитетот на капетанот?
Тогаш зошто уопште некој би се бунел против авторитетот на таткото како темел на семејството?
Прашањето е реторичко немора да го одговориш.
:) ама пусти мерак... немоам да не го...

Кај мене у книга, бракот е патување со двајца капетани. Некогаш на смена, некогаш заедно. Мислам дека е омаловажувачки нечиј живот да го подредиш на својот. Ја баш не би живеел со некоја која ми е потчинета и која го велича или му се покорува на мојот авторитет. А од муабетов до сега - ми се чини дека ми викаш дека бракот е потфат во кој треба да се победи некој. За мене не е така. Ама 100 луѓе - 100 табиети.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Дали ченовите од посадата на еден брод се бунат против авторитетот на капетанот?
Тогаш зошто уопште некој би се бунел против авторитетот на таткото како темел на семејството?
Дали ти ќе се буниш ако јас овде ти го избришам мислењето?Бидејќи нели јас сум модератор,а ти си обичен член кој според некоја хиерархија,би требало да молчиш,да ја наведнеш главата и да и се покориш на жена.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Дали ти ќе се буниш ако јас овде ти го избришам мислењето?Бидејќи нели јас сум модератор,а ти си обичен член кој според некоја хиерархија,би требало да молчиш,да ја наведнеш главата и да и се покориш на жена.
(actual) power holder draws home another point :)
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Имав еден колега геј кој ми тврдеше дека геј веридби/свадби и опште геј забави се топ.
Имал некој искуство?

Ќе ви пренесам импресии ако ме покани на свадба :wink:
Башка и партнерот му го познавам не знам дали ќе личи така двајца набилдани црнци да ги извезам на гоблен и да му го дадам како поклон за на свадба.
:raz::raz: стално се склетисувам со поклониве што да купам
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Имав еден колега геј кој ми тврдеше дека геј веридби/свадби и опште геј забави се топ.
Имал некој искуство?
Далеку сме ние од Шведска. Од братучеда ми фризерот непара чешит ми изгледаше па ја прашувам: Даде оти берберо твој ко некој педер оди? Па ми одговара: ами педер е :pos::pos::pos::pos::pos::pos:. Си ја почешкав главата и не поставував повеќе прашања, арно оти еднаш изгледа и ја заеба фризурата па го батали.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Ирелевантно е дали хомосексуалноста е признаена или не за болест. Се работи за нешто кое е офф од нормалното, секојдневното искуство на луѓето.
За да стане препознатливо и мејнстрим како е некаде, треба и тука оние кои формираат јавно мнение да го протежираат.
Тоа не може да се случи, ќе има неколку спорадични написи од неименувани новинари или жаре, ирена и најче ќе склепаат некој непријатен и одбивен за читање текст и со тоа се ќе се заврши.
Одбивањето на промовирањето на различноста во овој облик не е случајност, имаше доста иницијативи додека нво секторот беше силен на времето и во паузите меѓу перењето пари се споменуваше и оваа проблематика.

Недоволно за некое сериозно влијание, исто како што и беше и со другите маргинализирани групи.
Плус имаше и разни интервенции, да се сузбијат недоветните амбиции за внесување на туѓ елемент во македонското национално ткиво.
Слични иницијативи ќе се пројават, но одбивноста е посилна од некаквата декларирана разумност и проевропско размислување.

Нели, не мора да се прифаќа се она кое сакаат да ни го импутираат, сепак домицилната култура треба да си ги оддржи сопствените карактеристики и да одбере што ќе прими во својот круг на вредности.
Хомосексуалноста не е некое од нештата кои би сакале да ги имаме покрај нас.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom