Швалер/ка

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Знаеш како, никогаш не може да ни падне лесно една таква вест или да ја прифатиме нормално и да не се грижиме за срамот што ќе пукне, распадот на семејството и сите други непријатни последници. Но, од друга страна мислам дека иако е тешко, мора да прифатиме дека нашите родители се луѓе како нас. И тие имаат живот и тие имаат свои потреби и тие сакаат да сакаат и да бидат сакани од свој партнер. Доколку тоа го нема во бракот, треба да размислиме кои сме ние да ги осудиме. Не е тоа нешто што се планира или прави намерно. Едноставно, тие двајца функционираат или не. Исто како ние со нашите дечковци или девојки. На страна поголемите обврски кои ги имаат со нас... тоа не ги прави машини без чувства.
Исто така не би требало да не погоди тоа во смисла дека не не` сакаат или не се грижат доволно за нас. Сето тоа си има посебно место во сечие срце.
Па, ако ние можеме да го прифатиме ова, полесно ќе ги поднесеме озборувањата и тие глупости. Незнам дали некогаш би кажала на тој другиот, но знам дека на тој што изневерува би го седнала на мубает и би го поддржала во тоа да признае и да ја реши таа ситуација, непријатна за сите. Мислам дека е фер од наша страна да имаме разбирање за нашите родители, барем половина од тоа што го имале тие за нас додека сме растеле и сме им грешеле.
Понатаму што и да одлучат би прифатила. Не би искршила никого од ќотек, не би отпишала никого и не би отсакала никого. Едни се, па немам замена за нив, за да ги прокоцкам поради било што на светов.
 

[zEUs]

Go England!! GO!!
Член од
1 јули 2008
Мислења
4.398
Поени од реакции
535
како ќе реагирам??? па мајката ќе им ја е**м било кој и да е, под нозе има да го газам. и од тој ден коа ќе дознаам нешто таа особа за мене повеќе не постои. на ИГНОР ќе ја стаам и кај и да ја сретнам ќе ја плукам и омаловажувам помало од шит ќе ја напраам....

Тотално се сложувам со тебе.
Но финтата е ја што нема да ја пљукам, омаловажувам и на игнор да ја стаем туку ќе ја утепам. За тоа би лежел и у затвор ако треба.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
[zEUs];2561108 напиша:
Тотално се сложувам со тебе.
Но финтата е ја што нема да ја пљукам, омаловажувам и на игнор да ја стаем туку ќе ја утепам. За тоа би лежел и у затвор ако треба.
ееееее па и вие сеа, не бива за убиство се работе
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
[zEUs];2561108 напиша:
Тотално се сложувам со тебе.
Но финтата е ја што нема да ја пљукам, омаловажувам и на игнор да ја стаем туку ќе ја утепам. За тоа би лежел и у затвор ако треба.
Тоа истото треба да ти го направат и тебе ако за било што во животот ги разочараш?
Не можам да ги сварам ваквите муабети. Не знам што луѓе сте.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Изневерувањето на девојката/дечкото е само нивно изневерување, но изневерувањето на сопругот/сопругата кога се има оформено семејство, тогаш е изневерување на целото семејство. Ова го мислам од причини што кога едниот од брачните партнери ќе изневери, откако ќе се открие тоа од другиот брачен партнер, се случуваат две ситуации, или изневерениот да потиснува, негира, трпи или слично, па е страшно негативен и се истура на девата, или е неспособен на работа, или е еденоставно нерасположен па децата страдаат, и второ, се разведува од изневерувачот, и повторно непријатен период за децата и родителите.
Изневерувањето на девојката значи само раскинување на врската, ама на сопругата, значи растурање на семејството.
Оттука и дали ако знам ке кажам??Не. Нема.Ќе страдам во име на среќата на другите во семејството, а изневерувачот ќе го мразам. Оти не верувам дека некогаш ќе можам да си простам ако кажам, семејството се растури, и ме измачува прашањето, што ако било пролазно и завршело за 2 дена? Никој не можам да го повредам со тоа што ќе му кажам.
И на крај, да го потенцирам уште еднаш мојот став- изневерувачите не се способни да одржат здраво семејство.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
~BlueBerry~ прво влези во улога на детектив, сега засега е сомнеж што не мора да значи дека е вистина.
Ако е вистина е тогаш навистина е лошо.

И јас можам да кажам дека моите се во брак долго време, постари се ... бла бла ама сепак изневерувањето и швалерисувањето ги имало од секогаш и на секоја возраст. Лесно е да се каже еееее тоа од моите родители нема шанси, но сепак се е можно во животот.
Јас би се чуствувала засрамено од родителот кој тоа го прави и би имала еден сериозен разговор. Или да се стави крај на таа врска или да си побара развод. Ако се стави крај може и не би кажала на родителот и би ја чувала таа тајна. Стварно не знам...
Но во глобала често другиот партнер кој е изневеруван сепак ги претчуствува тие работи. Сепак станува збор за брак, промените се приметуваат полесно.

Едно е изневерување во врска каде си сепак слободна личност, а друго е во брак кога имате документ дека сте во брак, имате исто презиме а посебно кога имате деца. Излетите од бракот не ги оправдувам. Прави што ќе правиш додека си млад и не си во брак, потоа посериозно треба да се сватат работите. Али сепак ако сватиш дека некој не сакаш или дека си вљубен во друга личност, тука е сепак разводот. А швалерисувањето цел живот е безвезална и несериозна работа, лица кои воопшто не ги почитувам.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.749
Поени од реакции
5.467
Тоа истото треба да ти го направат и тебе ако за било што во животот ги разочараш?
Не можам да ги сварам ваквите муабети. Не знам што луѓе сте.
праиш споредба на 18-19-20 годишни деца со возрасни луѓе?????
не ти е на место споредбава ама ич...
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Еее овој швалерајов. Примери такви колку да сакаш, во денешно време стана најнормална појава, како да побудалуваат на стари години.

Што знам, јас ако се сомневам во нешто не изигрувам детектив. Според мене нема потреба од следење, шпиунирање по телефони и сл. Си ги познавам родителите и по фаца можам да познам дали нешто не е во ред, па затоа би почекала да ми се смири нервоза, па би седнала и би прашала најотворено. Имаш или немаш? Самиот поглед ќе ти каже дали лаже или не. Од апансас да му плеснеш такво нешто, не може да не откриеш дали е вистина или не. Ако се потврди мојот сомнеж, тогаш би инсистирала да си ги среди мислите и да биде искрен со другиот, да признае. И после следува заеднички муабет за тоа што сакаат да прават понатаму, ќе си прашам дали ќе си простат или ќе се разделат. Не би ми било сеедно, би ми било тешко и би имале проблем со довербата.

Тоа што се случува во семејството се разбира дека влијае на сите, но сепак тоа си е работа што тие треба да си ја решат. Возрасни се, знаат какви последици може да донесе една постапка, знаат дека некогаш ќе се разбере што направиле (колку и да се трудат да кријат).
Ама дефинитивно би ценела ако има гз да признае дека не се сакаат, не се веќе за да бидат заедно, па после секој да си го продолжи својот живот со некој друг.

Сепак мислам дека малку претерано е да се спомнува тепање, убивање и што уште не. Со тоа нема да вратиш време, не можеш ништо да смениш. Сфаќам дека во таков момент би сакал да го казниш тој што изневерил, се чувствуваш предадено, мислиш дека ако те сакал немало да направи такво нешто и сл, но тоа не е решение.
 

OrrCee

Сто посто проценти :)
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.524
Поени од реакции
23
jas da ja vidam zena mi so svaler pravo i dvajcata ke gi ebam
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Муабетот не е што ако ти го фатиш партнерот, туку како би постапил ако ти откриеш/се сомневаш дека некој од родителите изневерува.
 

OrrCee

Сто посто проценти :)
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.524
Поени од реакции
23
право на лице место го утепувам...ма и4 око нема да ми трепне
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
праиш споредба на 18-19-20 годишни деца со возрасни луѓе?????
не ти е на место споредбава ама ич...
А ти, сигурен си дека ми го прочита постот?
Кажав дека не е исто, но ако имаат повеќе одговорности не значи дека се помалку луѓе без чувства. И тие можат да отсакаат, да засакаат повторно, да имаат потреба од внимание или едноставно да посакаат некогаш да побегнат од се`. Не е секој склон кон тоа да може да поднесе се` и да си ќути и трае.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Neka imaat sreka da i doznaam deka teraat svaleraj, tesko niv posle ima da bide, bel den nema da vidat od mene dodeka ne prekinat sekakva vrska so doticniot/ta. Ne mozam da dozvolam eden od niv da ja unistuva srekata na celoto semejstvo, a jas da znam za toa i da ne probam nisto da smenam.
 
Член од
19 мај 2009
Мислења
2
Поени од реакции
1
Jas ne go opravduvam izneveruvanjeto posebno koga se raboti za li4nosti koi se vlezeni vo institucijata -brak- , ama sepak mislam deka ako doslo do izneveruvanje sekako mora da postoi pri4ina za toa. Jas li4no prvo bi trgnala od toa da ja doznaam pri4inata za toa izneveruvanje a potoa bi odbrala na4in da se sprotistavam ili vo nekoj slu4aj i da go prifatam toa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom