Шах

Дискусија во форумот 'Останати спортови' започната од ZOTE, 9 ноември 2005.

 1. Bridger

  Bridger fb.com/fitclaw

  Член од:
  21 март 2014
  Мислења:
  316
  Допаѓања:
  122
  Слика е хахахахах :) иначе сега се префрлив на Chesscube па ако некој сака може да направиме загреванција пред предстојните официјални турнири за млади и отвореното првенството на Мк :)
   
 2. stipsburg

  stipsburg

  Член од:
  8 октомври 2007
  Мислења:
  4.537
  Допаѓања:
  8.200
  На Krstev и Bridger им се допаѓа ова.
 3. KungFuPandaAA

  KungFuPandaAA

  Член од:
  16 јануари 2014
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  7
  Dali ima nekade vo Skopje kade se sobiraat sahisti amateri/profesionalci? Za igra... dosadno stanuva celo vreme online pa :)?
   
 4. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.047
  Допаѓања:
  36.073
  Сега незнам дали уште се собираат и играат, но во Три Бисери порано одма после ширинката кај чешмата за пиење вода се собираа најчесто стари, но и млади и играа шах и табла.
   
 5. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.052
  Допаѓања:
  2.962
  [Event "Live Chess"]
  [Site "Chess.com"]
  [Date "2017.10.28"]

  [WhiteElo "1807"]
  [BlackElo "1694"]
  [TimeControl "900+10"]
  [ECO "D41"]

  [CurrentPosition "R6q/5r1k/6p1/5pP1/4p2P/3nP3/P4P2/5BK1 w - - 0 41"]

  1.d4 Nf6 2.c4 e6 3.g3 d5 4.Bg2 c5 5.Nf3 Nc6 6.cxd5 Nxd5 7.O-O Be7 8.Nc3 Nxc3 9.bxc3 O-O 10.Rb1 Qa5 11.Qc2 Qc7 12.Bf4 Bd6 13.Ng5 g6 14.Bxd6 Qxd6 15.Ne4 Qe7 16.dxc5 Rb8 17.Nd6 Qc7 18.Rfd1 a6 19.Qd2 Ne7 20.Qg5 f6 21.Qe3 Nf5 22.Qe4 Qxc5 23.Nxc8 Qxc8 24.g4 Ne7 25.Rd6 e5 26.Rdb6 Qxc3 27.Rxb7 Rbe8 28.Qa4 f5 29.g5 e4 30.Qxa6 Nd5 31.Qa7 Ra8 32.Rxh7 Rxa7 33.Rxa7 Nf4 34.Bf1 Rf7 35.Ra8+ Kg7 36.e3 Ne6 37.h4 Nc5 38.Rbb8 Nd3 39.Rg8+ Kh7 40.Rh8+ Qxh8 0-1
  Ме уби позиционо.....ама којзнае колку го боли поразов хахахаххх
   
 6. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.052
  Допаѓања:
  2.962
 7. stipsburg

  stipsburg

  Член од:
  8 октомври 2007
  Мислења:
  4.537
  Допаѓања:
  8.200
  УПМ кај ојде светов. Затоа и Магнус кога го прашаа дали сака да игра против компјутери рече дека никогаш не би го направил тоа, затоа што нема поента.
  И стварно нема поента.
   
  На Bodhidharma му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.052
  Допаѓања:
  2.962
  Не, нема играње против ПЦ ама затоа може и ние да унапредуваме покрај вештачкава интелигенција. Ќе смени ова многу во шахот на највисоко ниво.....од отварања па на даље.
   
  На stipsburg му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: