Шах

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Порано пред 11-12 години одев на шах во Гамбит школата карши ЈБТ (сега веќе не постои), ама кратко беше тоа, дома немав со кого да играм и ми падна и интересот за шах. И сите овие години до скоро, кога некој ќе играше шах или ќе предложеше да играме, ќе му речев дај не зезај, ќе тупиме мозок сега блабла, ама интересот за шахот ми се врати од каналот на јутуб на Agadmator, и буквално не само што почнав пак да играм туку станав подобар од тоа што сум бил порано, еве сега секој ден некое клипче гледма. Кога ќе кажам на луѓе им е смешно мислат за во Бардовци случај сум, ама мене стварно ми е интересно да гледам други како играат шах, особено со коментар како на хрватов, кој кажува многу едукативни работи и секкој потег го коментира + сите алтернативни варијанти + интересни факти, право уживање ми е да гледам. Онлајн играм на chess.com, обично класичен формат да можам да седам на фб дур играм, а и да немам никогаш проблем со време, се почнува со 1000 рејтинг, бидејќи бев труба на почетокот паднав до 600/700 (секоја партија носи по 8 поени отприлика зависи од рејтинзите, што повеќе партии имаш мислам толку помалку носи победа и секако што подобро рангиран победиш толку повеќе добиваш), ама потоа почнав да победувам и да не правам грешки и еве сега се вратив на 1130, излегов во плус, отприлика 70-30% ми е однос добиени изгубени во последниве 2 месеци. Имам уште доста да учам, особено кога гледам како жртвуваат фигури, а јас никогаш не жртвувам ништо, таа храброст веројатно со тек на време со повеќе партии се добива. :D
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Не знам дали го имате ова гледано, нешто многу убаво, која емоција и детали, како вчера да бил мечот.

 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Kazi ti prvo rejting, da vidime dali gi ispolnuvas kriteriumite? ;)
1584955744995.png
1833....не сум играл некое време на овој профил, на работа немам концентрација некоја голема.....чекам времиња на тешки карантини за да продолжам, сакам до 1900 да стигнам :D
Автоматски споено мислење:

Предлог мини турнир, „лига“, нешто ? :)
Еве профил...адни ме како френд а и други нека се прикачат :)
 
Последно уредено:

Don Huan

Alter Ego
Член од
12 јануари 2020
Мислења
256
Поени од реакции
333
Ne be @Bodhidharma. Znaeme deka ti si dokazan. Mislev na toj pogore so te predizvikuva da si kaze rejting dali gi ispolnuva tvoite kriteriumi, posto ne moze tuku taka da si go gubes vremeto so bilo koj ;)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
D

Deleted member 12196

Гостин

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не можам. Две недели интернетот ми е на 3Г мрежа, кочи. Доста е двапати да ме сецне, отиде времето.
15мин со додаток ќе играме
Автоматски споено мислење:

Ја ќе ти додавам + време
 

Kajgana Shop

На врв Bottom