Човек-пример за нас младите?

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Мајка Тереза.
Иако е Албанка - наша е, Скопјанка.
Иако не се согласувам со нејзините крајно моралистички ставови - сепак, таа жена направи толку добрини на овој свет. Секој да има грам од неа добрина, светот веќе би постанал многу подобар...
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
За мене репер е Ѕинго....

Е сеа ќе кажете дека се мајтапам и дека вртам на политика....не не ....се лажете.

Еве што има изјавено човекот...па вие не верувајте ако сакате:

-"Све сам постигнал сам сас овие десет прсте"

-"Ѕинго е од душа делел на народ да даде"
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Мајка Тереза.
Иако е Албанка - наша е, Скопјанка.
Иако не се согласувам со нејзините крајно моралистички ставови - сепак, таа жена направи толку добрини на овој свет. Секој да има грам од неа добрина, светот веќе би постанал многу подобар...
Kaj ја најде Мајка Тереза, секоја чест за жената таква не верувам дека ќе се роди уште еднаш, но овде се мисли на живи и помлади луѓе
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Kaj ја најде Мајка Тереза, секоја чест за жената таква не верувам дека ќе се роди уште еднаш, но овде се мисли на живи и помлади луѓе
Не гледам зошто репер да барам во моменталните живи луѓе, кога меѓу нив нема ниту пола човек од неа. Ако треба да си ги намалувам критериумите.... епа, не сакам.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Не гледам зошто репер да барам во моменталните живи луѓе, кога меѓу нив нема ниту пола човек од неа. Ако треба да си ги намалувам критериумите.... епа, не сакам.
Како што ја сваќам јас темата дека бараат помлади и познати луѓе за пример, а според мене таков нема во државава
 

El Bohemio

Silver Gate
Член од
6 јули 2009
Мислења
1.058
Поени од реакции
942
Не постои таков што сакам да бидам како него, не само во Македонија, туку во цел свет.....
Пред се сакам да бидам, тој што сум ... различен и подобар од другите-ма кој сака нека се!!!!
 
Член од
16 октомври 2011
Мислења
80
Поени од реакции
22
Никој. Немам потреба од „репер“, односно никој нема потреба од некаков репер според кој треба да го воспитува своето дете, и да му гради карактер според реперовите наводни добри дела. Премногу е трансапрентен ваквиот став. Фан сум на многу познати светски колосални ликови, но никогаш не ми биле репери за да бидам подобар. Веќе бев подобар :D. Сега сум најдобар! Мојот пример е мојата мајка, како личен репер. А групен (ако постои воопшто таква категорија) НИКОЈ!
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
што има врска тоа шо се по професија??
пр. ако родителите се обични работници.. но сепак чесни луѓе... паметни.. културни.. почитувани од околината .. зошто детето да не ги земе нив како идоли и да се гради понатака учејќи од нив за тоа како да станеш добар човек.. како да не завидуваш никому на тоа што го има.. како да бидеш поштен.. иако тоа секогаш не се исплаќа.. како да се однесуваш и да ги почитуваш другите без разлика дали се директори или чистачи.. што има лошо тука детето да оди по нивни пример и да стане човек кој ќе се придржува кон некои работи и ќе се труди да ги надмине своите родители... да постигне повеќе..
не ми е јасно зошто мора да бараме идоли меѓу луѓе кои воопшто не ги познаваме... или познаваме само еден дел од нивниот живот.
од каде знаеш ти дали тој некој си .. шо станал директор на некоја голема фирма или пеач кој успеал во животот дека има други квалитети освен тоа шо ете успеал на некое поле..
имаме пеачи кои се многу славни.. ама се зависници од дрога.. или од алкохол.. или од таблети.. или пак се имаат 5 пати разведено и секоја вечер се со различна особа... како може таков некој да се зима за идол..
Ама сеа ги вртите работите,идол или репер е човек кој е над тебе и кој ќе го имаш за пример за тоа како треба и како може да успееш во живот. Неможе мене репер да ми биде циганот што мие прозори на улица без разлика колку е културен и чесен и почитуван во својата околина.. тоа едно со едно не иде.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.875
Баш пред некој ден правев муабет со еден постар човек, кој покрај традиционалните тито муабети, ми кажа "ех бе синко, вие денес немате репер на кого да се огледате"...и богами во право беше.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Баш пред некој ден правев муабет со еден постар човек, кој покрај традиционалните тито муабети, ми кажа "ех бе синко, вие денес немате репер на кого да се огледате"...и богами во право беше.
Нема постер од кој да залепиш...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Тошо Малерот поради македонски менталитет и треба да усовршиме преку Тошо Малерот,а ако не сакаме таков менталтет тогаш Никола Груевски;)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Киро Глигоров роден 1917 година

За мене е доволно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom