Човек-пример за нас младите?

Член од
20 април 2010
Мислења
718
Поени од реакции
527
А кои се критериумите , квалитетите и способностите кои некој треба да ги поседува за да биде така-наречен пример на младите на една нација , земја , народ? И колку добро уствари треба да ја познаваш таа личност?

Ајде рандом личност: Џамбазов Игор! Човек ете, кој за некои е совршен , незаменлив , да не речам (ама ќе речам) Бог! Од славните личности во државава најмногу и се отворил на јавноста преку најразлични медиуми и свои авторски "факти" за неговиот живот!

Сепак , што ако човекот е можеби педофил , секташ , џанак(ова и е пример за некои де) и што уште не а тоа јавноста не го знае , го знае само тој?

Пример , ако треба веќе да постои за некого или чувствува потреба од тоа , треба да биде многу блиска личност! Обично тоа се родители , браќа , сестри!

Јас немам пример , репер! И немам потреба да имам некој како таков!

И колку да не одам офф-топик спрема правилата на темава кои гласат: Кажи која јавна личност (после Тоше) треба да биде пример на нас младите!

Одговор: Гаро Тавитјан , пример за нас младите!
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
тоа што направиле - и заминале во странство- е нив личен успех и достигнување-
сега ја имаат славата, платени се за тоа и они може да им бидат пример само на нивните деца- мене ни најмалку.
јас исто она што сум го постигнал и ќе го постигнувам и понатаму во животот е мое залагање, мој труд, мој успех- и на него освен мене горди се моите најблиски - репер може да бидам само на моите деца
Тешко на тие што за „репер“ си го имаат родителот...
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
зависи кој какви родители има миличок:P
Не зависи. Но, ајде, да зависи, според твојата логика.
Во твојот коментар прејудицираш дека баш така е, и дека твоето мислење е точно, дека детето мора да си се огледува на родителот. Зошто сега да правиш селекција кој да се огледува?
И кои се критериумите?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Не зависи. Но, ајде, да зависи, според твојата логика.
Во твојот коментар прејудицираш дека баш така е, и дека твоето мислење е точно, дека детето мора да си се огледува на родителот. Зошто сега да правиш селекција кој да се огледува?
И кои се критериумите?
ти направи селекција- со самото тоа што го напиша погоре„Тешко на тие што за „репер“ си го имаат родителот...“-( значи се оградуваш од тоа да родителот може да биде пример за детето) и со самото тоа бараш „некојaси“ WOW-личност на која би се огледал во животот.Што за мене нема логика

 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
е како е де?
Епа не е така ради тоа што такви луѓе можат да влијаат на тебе.. Пример колку деца низ светов тргнале да играат кошарка сакајќи да бидат како Џордан а не да дремат по маало и да дуваат или пијат или што ти ја знам што.. Значи репер не е ти да бидеш како Милчо или Симон туку да гледаш како они тоа успеале да го достигнат и да си дадеш мотивација и да си сватиш дека можеш и ти како нив со труд и работа да успееш да станеш многу повеќе од просечен..Нивното понашање ,култура ,образование,однесување,успешност може да ти биде репер за тебе ,да зимаш од нив да крадеш и да бидеш подобар и подобар како човек ..А твоите нормално ќе се гордеат пошо си нивно дете и вака и така.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Само мала напомена: Следно објавување на сеирџиска фотографија од рандом човек идиоти, криминалци или политичка фигури (со цел политичко промовирање) ќе биде казнето.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
ти направи селекција- со самото тоа што го напиша погоре„Тешко на тие што за „репер“ си го имаат родителот...“-( значи се оградуваш од тоа да родителот може да биде пример за детето) и со самото тоа бараш „некојaси“ WOW-личност на која би се огледал во животот.Што за мене нема логика
нема логика да се пресликаш по родителот.
Нема некоја посебна логика да имаш репери и да ги следиш.
Можеш некогаш да ги употребиш како пример, како мотив, да си речиш „ете бе, ко можеше тој и тој во државава да успејт, зш да не можам и јас“.

Со родителот, првата лоботомија. Да ја немаш слободата да бидиш “ти“, ами да сакаш да бидиш правник, зашто татко ти бил правник, или на која била основа да го копираш (тоа е реперот), е бесмислено.
Со останатите, второстепена лоботомија. Ако сакаш да копираш некого, нема да бидеш свој.
Тешко на тој што се моделира спрема некого, а не е свој.

И за крај... 99 од 100 големи личности не ги сметале своите родители за идоли.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Родителите можат да ти дадат подршка и помош во работата што сакаш да ја постигнеш али да ти бидат идоли или репери тоа не иде .Ако таткоти е таксист или молер ќе ти биде идол или репер и ќе речеш браво бе тато и јас ко тебе сакам.. И да речеш така прво он нема да ти дозволи да бидеш како него пошто и он знае што е добро а што не е добро..Такада тоа со родителите не држи вода.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
бидејќи ова што го пишувате за мене нема никаква логика- ве оставам да си продолжите со муабетиве - истакнувајќи ги Џордан, Пеле, Русевски , Кириленко.... како ваши репери
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
Погрешно сме се разбрале. На професионален план нормално дека не ми се репер родителите ниту па треба да ми бидат колку и да се успешни. Повеќе мислев на особините. Сакал или нејќел на многу навики кои и ден денес ги практикувам ме научиле родителите и во различни ситуации сум постапил како што би постапиле тие, свесно или несвесно.

Инаку ниту сум имал ниту ќе имам, а и ниту ми треба некој познат лик да ми биде репер за нешто во животот. Давам се од себе да го постигнам најдоброто и не треба инспирација да ми биде било кој.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Па нема некој посебен кој би бил пример за младите.
Може да го издвојам детено - Марко компијутерџијата или некој спортист.
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Родителите можат да ти дадат подршка и помош во работата што сакаш да ја постигнеш али да ти бидат идоли или репери тоа не иде .Ако таткоти е таксист или молер ќе ти биде идол или репер и ќе речеш браво бе тато и јас ко тебе сакам.. И да речеш така прво он нема да ти дозволи да бидеш како него пошто и он знае што е добро а што не е добро..Такада тоа со родителите не држи вода.
што има врска тоа шо се по професија??
пр. ако родителите се обични работници.. но сепак чесни луѓе... паметни.. културни.. почитувани од околината .. зошто детето да не ги земе нив како идоли и да се гради понатака учејќи од нив за тоа како да станеш добар човек.. како да не завидуваш никому на тоа што го има.. како да бидеш поштен.. иако тоа секогаш не се исплаќа.. како да се однесуваш и да ги почитуваш другите без разлика дали се директори или чистачи.. што има лошо тука детето да оди по нивни пример и да стане човек кој ќе се придржува кон некои работи и ќе се труди да ги надмине своите родители... да постигне повеќе..
не ми е јасно зошто мора да бараме идоли меѓу луѓе кои воопшто не ги познаваме... или познаваме само еден дел од нивниот живот.
од каде знаеш ти дали тој некој си .. шо станал директор на некоја голема фирма или пеач кој успеал во животот дека има други квалитети освен тоа шо ете успеал на некое поле..
имаме пеачи кои се многу славни.. ама се зависници од дрога.. или од алкохол.. или од таблети.. или пак се имаат 5 пати разведено и секоја вечер се со различна особа... како може таков некој да се зима за идол..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom