Членството во НАТО, поважно од името?!

Член од
12 февруари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
0
E па се држиме до темата де,а темата е дека било поважно да се влезе во НАТО одколку да ни остане името на кое се противи само Грција оти си ја има мувата на капата.Значи воопшто не е битно дали ќе го смениме името кога влезот ќе биде оневозможен пак од страна на Грција.Ова со имево им се виде најпогодно на Грците во моментот за да ја закочат нашата интеграција.Значи ништо не им менува и доколку се кандисаме на одстапки,пак нема да не интегрираат оти ќе важат други закони и норми.
E pa cim mislis deka grcite nikako nema da dozvolat nas vlez vo EU i Nato i pritoa ke uzivaat podrska od zapadnjacite za nivnata cel, togas najdobro e uste od sega da se predademe i da prifatime deka za 5-10 godini ke ja nema Makedonija. Biva?
Zosto taka kako sto gi postavuvas ti rabotite definitvino nema beganje od taa situacija.
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
0
Зошто сакаш да ја нема Македонија?
Kaj toa vo moite postovi i mislenja uvide deka jas sakam da ja nema Makedonija?!
Jas samo se obiduvam objektivno da ja komentiram sostojbata, a taka kako sto gi postavuva rabotite ABC ( ne se soglasuvam so nego ) najverojatno e deka za nekolku godini ke ja nema Makedonija. Ne e toa moja zelba, tuku predviduvanje.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Ne e toa moja zelba, tuku predviduvanje.
Некако премногу ти се брза да го смениш името за да станеш евроалбански интегриран.

Има една влашка гатанка: “Зајакот кога го ебал ежот?“ Одговор: “кога го начекал во тесно.“

Најскапа цена плаќа оној што му е зорт да купи нешто.

Зошто предвидуваш дека Македонија ќе ја снема ако не го смени името? Нели е точно обратното?
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
0
Некако премногу ти се брза да го смениш името за да станеш евроалбански интегриран.

Има една влашка гатанка: “Зајакот кога го ебал ежот?“ Одговор: “кога го начекал во тесно.“

Најскапа цена плаќа оној што му е зорт да купи нешто.

Зошто предвидуваш дека Македонија ќе ја снема ако не го смени името? Нели е точно обратното?
Ti ocigledno deka ne gi citas site moi postovi. Nikade ne rekov deka sum za promena na imeto i gubenje na identitetot, tuku deka treba da se odigra itro i da ne se otfrli zaclenuvanjeto vo NATO kako nesto sto ne e tolku vazno. Tokmu zaclenuvanjeto na NATO e krucijalno i mnogu vazno za odrzuvanje i cuvanje na identitetot. Se obidov toa da go obrazlozam i vo prethodnite postovi.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Kaj toa vo moite postovi i mislenja uvide deka jas sakam da ja nema Makedonija?!
Jas samo se obiduvam objektivno da ja komentiram sostojbata, a taka kako sto gi postavuva rabotite ABC ( ne se soglasuvam so nego ) najverojatno e deka za nekolku godini ke ja nema Makedonija. Ne e toa moja zelba, tuku predviduvanje.
Е па морам малку подетално да ти објаснам како стојат работите:
-Македонија е ставена навидум пред свршен чин и дел од вас гледа шанса во она што ви се нуди пред камерите(членство во НАТО,приближување кон ЕУ,бла,бла,и така до недоглед).
Само што сите заборавате дека тоа останува пред камерите и од ветувањата нема ни трага,оти веќе следниот ден ќе се измисли некој нов услов што се разбира ќе се потрудиме да го исполниме,ние сме многу познати по тоа,нели?Ама работава е таква да иако го исполниме и тој услов,веднаш ќе добиеме нов и ќе се "крцка" така се додека не изумре последниот протеран од Егејска Македонија,макар тогаш да бил и дете.
Фактот кој укажува дека Македонското обединување само ги подгрева страстите кај Грците и Бугарите за тие да се противат во реалноста за наша интеграција во НАТО,а како резултат на тоа и неминовно членство во ЕУ е повеќе од очигледен иако многумина не веруваат во тоа.Кога збориме за обединување јас не кажувам како опција држава "Голема Македонија",што ми е убава ама неостварлива и барем моментално утопистичка желба,јас зборувам за цела Македонија во три држави со еден устав под капата на ЕУ во која приватната сопственост е загарантирана,во која сите ги имаат истите права,дури и да го тужат еден "серко" како Караманлис во локалниот суд па овој може да "попуши" со кривична пријава за своите нацистички ставови.
Ете тука лежи проблемот во барање промена на идентитет,и практично невозможна промена на уставно име кое е составен дел во целата приказна и со што Грција па и Бугарија гледаат да избегнат цивилизирано отцепување на деловите кој ги имаат окупирано после 1913.Од една страна ќе ги имаш протераните Македонци кој ќе бараат огромни репарации за штетите кој им ги предизвикала Грција,а од друга страна ќе имаш основа за приближување на еден скоро пред 100 години разделен народ со понекогаш непробојни граници како во моментот.Практично од моментот кога ќе паднат границите и кога овие Македонци во оваа држава,со своето име Македонци ќе представуваат база за интеграција на сите Македонци во целиот свет,а во случајот со Егејска Македонија и територијално приближување.Сигурно не си свесен кога половина Македонци ќе се женат и мажат со свои сонародници од Егејска Македонија како што тоа денес го правиме во оваа Македонија,што ќе се случува?Сигурно не си свесен дека дедото од Воден или од Костур ќе му ја препише земјата на својот внук чии родител потекнува од Прилеп,или обратно?Тоа нема да може да го спречи една Дора или некој јаничар Караџаферис.Ако влезеш во ЕУ со сите нишани,ќе можеш слободно да си купиш релативно евтина земја во Лептокарија или Спровалта,особено доколку до вчера била државна а сега ќе мора да им биде вратена на протераните Македонци како компезација за изгубените имоти.Слична преродба ќе се случува и со Пирин,па воопшто нема да ни биде тешко да одиме по невеста наместо Струмица,во Петрич или Благоевград.Целта со промена на името е да се издејствува алиби и да се разбие Македонскиот народ на помали делови со тоа што ќе се потпише договор за сопствено преименување.
Значи нема да имаме Македонци само овде во Македонија,додека во Егеј и Пирин ќе имаме нешто незначително.Или накратко Македонскиот народ ќе биде разбиен во целост,нешто што не успеале ни Турците ни Римјаните пред нив,сега да успејат Грците со примамливи ветувања за НАТО и ЕУ кој можеби и воопшто нема да се исполнат додека не видиш со свои очи дека стварно се оствариле.Па Солана и другите копуци досега ветуваа брда и долини доколку потпишеме с-рамковен договор,па ако сме биле кооперативни за НАТО да ја бомбардира Србија и безброј други отстапки,но никогаш не исполнија барем мал дел од она што ветуваа.Дури и еден ГЕТОИДЕН визин режим наметнат пред 17 години не ни укинаа,а ти се надеваш на празни ветувања од устата на овие лажговци?

Некако премногу ти се брза да го смениш името за да станеш евроалбански интегриран.
Има една влашка гатанка: “Зајакот кога го ебал ежот?“ Одговор: “кога го начекал во тесно.“
Најскапа цена плаќа оној што му е зорт да купи нешто.
Зошто предвидуваш дека Македонија ќе ја снема ако не го смени името? Нели е точно обратното?
Македонија ја снемува штом во неа ќе нема Македонци оти ќе живеат граѓани на некоја нова држава со друго име!:toe:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ti ocigledno deka ne gi citas site moi postovi. Nikade ne rekov deka sum za promena na imeto i gubenje na identitetot, tuku deka treba da se odigra itro i da ne se otfrli zaclenuvanjeto vo NATO kako nesto sto ne e tolku vazno. Tokmu zaclenuvanjeto na NATO e krucijalno i mnogu vazno za odrzuvanje i cuvanje na identitetot. Se obidov toa da go obrazlozam i vo prethodnite postovi.
Не е точно. Промената на името “Република Македонија“ во било што друго, па макар и “Прекрасната и најубавата земја со најголема историја на светот Македонија“ го менува идентитетот на ова парче земја за секогаш. Потоа грците ќе можат слободно да кажат дека оваа држава иа име добиено 2008 година, а граници `91, бугарите ќе извадат списоци од пасошите и ќе кажат дека тука нема македонци, а србите ќе го пуштат Вранишковски да каже дека Охридската архиепископија е постара од македнската црква и од идентитет ќе ни остане само ФК Вардар каде моментално играат 10 срби. (иронизирам во врска со Фк Вардар:wink: )
 
Член од
12 февруари 2008
Мислења
29
Поени од реакции
0
Не е точно. Промената на името “Република Македонија“ во било што друго, па макар и “Прекрасната и најубавата земја со најголема историја на светот Македонија“ го менува идентитетот на ова парче земја за секогаш. Потоа грците ќе можат слободно да кажат дека оваа држава иа име добиено 2008 година, а граници `91, бугарите ќе извадат списоци од пасошите и ќе кажат дека тука нема македонци, а србите ќе го пуштат Вранишковски да каже дека Охридската архиепископија е постара од македнската црква и од идентитет ќе ни остане само ФК Вардар каде моментално играат 10 срби. (иронизирам во врска со Фк Вардар:wink: )
Abe ok e, nikoj ne osporuva deka zacuvuvanjeto na imeto i identitetot e najvazno, nigde ne vikam deka treba da se promeni imeto, tuku samo deka treba krajno pretpazlivo da se odigra i da se zemaat vo predvid i dvata momenta, imeto i NATO, a ne uste od start zaclenuvanjeto na NATO da se isfrli od igra kako ne tolku biten moment.
Direktno prasanje: sto ke si pravis so imeto i identitetot koga ke nemas drzava, odnosno mesto kade ke go neguvas i uzivas toj identitet, so site negovi komponenti, kultura, jazik, tradicija....? Ja sfati poentata?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Abe ok e, nikoj ne osporuva deka zacuvuvanjeto na imeto i identitetot e najvazno, nigde ne vikam deka treba da se promeni imeto, tuku samo deka treba krajno pretpazlivo da se odigra i da se zemaat vo predvid i dvata momenta, imeto i NATO, a ne uste od start zaclenuvanjeto na NATO da se isfrli od igra kako ne tolku biten moment.
Direktno prasanje: sto ke si pravis so imeto i identitetot koga ke nemas drzava, odnosno mesto kade ke go neguvas i uzivas toj identitet, so site negovi komponenti, kultura, jazik, tradicija....? Ja sfati poentata?
А кој ти се заканува да ти ја земе државата барем во моментот?Или така ти велат Грците а богами и некои наши сограѓани?
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
мене друго не ми е јасно, ако бг е во нато, ако грција е во нато, ако албанија е во нато, и да не сме во нато? што? мислам не ме сваќајте погрешно, ама дај објаснете...?
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
Не е точно. Промената на името “Република Македонија“ во било што друго, па макар и “Прекрасната и најубавата земја со најголема историја на светот Македонија“ го менува идентитетот на ова парче земја за секогаш. Потоа грците ќе можат слободно да кажат дека оваа држава иа име добиено 2008 година, а граници `91, бугарите ќе извадат списоци од пасошите и ќе кажат дека тука нема македонци, а србите ќе го пуштат Вранишковски да каже дека Охридската архиепископија е постара од македнската црква и од идентитет ќе ни остане само ФК Вардар каде моментално играат 10 срби. (иронизирам во врска со Фк Вардар:wink: )
сеа вака поради тоа што можеби незнаеш, во германија кога го спомнеш александар македонски, велат е грк, поради тоа што така ги учат и овде. пред 2 недели излезе и едно списание каде што пишува, александар грк, татко му македонец и се друго е грчко. Точка. грција таму била, грција онаму, грција против персија, грција тоа оноа. Интересно е тоа што, го спомнуваат татко му филип ко Македонец и не кажуваат дали Македонците и грците имаат некаква разлика, дали се исто племе со грциве или не. Грциве шо ширањево на нивната лажна историја, ако им дозволиме било каков компромис, си докажуваат, еве видете кој е во право дали овие титоклонциве или ние што јадниве се бориме толку години и не сакаме никако да имаме со нив проблеми, ама тие се производа тито, ама ај ќе им опростиме и ќе им дадеме што имаат толку желба да имаат нешто со македонија СЕ СЕ освен тоа тие што сакаат.:drk:
дали не сме во нато... дај бе видете ја сликава да го ебам веќе! незнам ни јас дали сме. видете ја сликава, поголемо е од стадионот

е сеа ние ако не си го усереме нема кој друг.....
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
.
Ќе ми доаѓа некој од Луксембург и ќе ми соли памет дека НАТО било побитно од името на МОЈАТА ЗЕМЈА!
Што ве чуди, па ние во најосетливиот период за државата и нејзината меѓународна политика во неколку клучни центри ( странски држави ) немавме свој Амбасадор, поради банални причини- расправње на власта и опозицијата околу тоа кој треба да биде испратен и замислете кој е факторот што ќе одлучува за кадрите ?! Сега после се сите ќе се прават енглези... Мое мислење е дека доколку оваа ситуација не ја пребродиме успешно и заврши лошо по нас, директни виновници ќе бидат 120-мината во Собранието заедно со Владата.
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
42
Поени од реакции
2
Najnova vest na teletekstot na A1 e ista kako naslovot na temata taka da eve vi go odgovorot na Gruevski za stavot na vladata i na VMRO.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom