Чашата....полу полна или полу празна?

Член од
28 декември 2008
Мислења
99
Поени од реакции
3
Јас колку што го сватив:
Ако на почетокот чашата немало воопшто вода,и потоа се дополне до средината таа ќе биде полуполна.

Ако чашата била целосно полна,а потоа се доведе до средината,тогаш ќе биде полупразна.

Или па не...се збунив сега и јас:nesum:

Едит: значи исто сме мислеле :D
види сега за тоа и јас баш толку не ми е јасно ама одговорот е тој....обратно од твоето....кога ке биде наполнета до пола ке биле полу полна

абе ја те сфатив, ама не го гледам решението на прашањето...(ако воопшто има решение)

епа нема конечно решение...тоа е факт....само суѓестии....кој како ке мисли ама она јас што го кажав држи некои конци...
 

Delfin4e

Го обожавам морето
Член од
20 април 2009
Мислења
61
Поени од реакции
5
Многу повеќе преферирам на животот да гледам РЕАЛНО, ниту песимистички, ниту оптимистички...така да во овој случај чашата е еден безвреден предмет без кој може да се преживее, а водата пак е "течност" без која НЕМА ЖИВОТ а ќе нема ни потреба од чаша! :smir:
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
224
Поени од реакции
2
Ако е празна и ја наполнам до пола тогаш е полуполна, ако била полна и сум истурила пола тогаш е полу празна.
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
Хехехе, друже... Ама сум се смеел за темата. Навистина интересно прашање... Али како што прочитав понагоре постови, би се сложил со оние што велат дека ако си оптимист ке велиш ПОЛУ ПОЛНА, ако си песимист ке велиш ПОЛУ ПРАЗНА...

А уствари што е битно... Кога сум жеден мислам само како да ја изгаснам жедта, можеби затоа и би се споредил со животно, да го задоволам само инстинктот... :smir: :pos2::pos2:
 

BlaCk FiRe

`Going NoWhere`
Член од
21 март 2008
Мислења
637
Поени од реакции
18
Норамално дека е полу полна ... не може да се мериш нешто што нема.
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
Ако во чашата беше вино ќе беше полу празна....затоа што во вино не се дотура значи се стреми накај дното :):)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113


за мене секогаш е доволно полна :salut:
 
П

Пепси_

Гостин
Полното се мери празното не се мери значи е полу - полна.....
 
T

theTinule

Гостин
One day, someone showed me a glass of water that was half full. And he said, "Is it half full or half empty?" So I drank the water. No more problem.
 
E

elena.

Гостин
Држи вода тоа мислењето погоре, ако била празна па ја полниш - полу полна, а ако била полна па пиеш и ја оставаш до пола - полу празна. Но да не комплицираме, јас ќе речам полу полна.
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
па ако не беше водата чашата немаше да биди полу празна односно полуполна.... полу полна е и точка :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom