Чашата....полу полна или полу празна?

Член од
5 мај 2008
Мислења
38
Поени од реакции
1
Znam :helou: casata e staklena :) i za poveketo od lugeto poluprazna,zatoa so sekogas nesto im fali.............
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Па што знам бе...Би рекла само дека е до пола.:)
Се сметам за оптимист.

Уствари зависи од тоа како ми се распоредени овците во главата,ама воглавно е полуполна.Ваљда.
 

The_Grim

Acid Nightmare
Член од
22 ноември 2005
Мислења
1.501
Поени од реакции
24
Вака според мене, не постојат ниту чашата ниту водата во неа...така да излишно е да проценуваме дали е полупразна или полуполна...бидејќи знаеме дека чашата е наша ментална слика за купче материја, која всушност претставува купче енергија (или поточно кажано повеќе купчиња енергија, кои егзистираат на повеќе места истовремено...но, иако егзистираат посебно..тие се уствари ЕДНО)...

Ај поз,
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
51
Поени од реакции
0
jas pa nikogas do pola ne ja polnam...sekogas do dve tretini..ozbilno:baeh:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Абе глупости. Работава, еурокремот полубел е или полуцрн? Нема врска ова со тоа дали сум песимист или не. Ко прво, никогаш не сум имала филозофски аспект кон една обична чаша со вода до пола. Има други индикатори кои покажуваат како гледам на животот.

А светот, полу-убав е или полу-грд...?:uvo:
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
Ако си многу жеден ондак е полу-празна, бидејќи си жеден и а сакаш уште и водата во чашата ја гледаш полу-празна. А обратното, кога не си многу жеден т.е. малце ти се припило вода колку да се оплакниш, ондак е полу-полна.

Ма шо е битно.:toe:
 

Demon_Lord

May the force be with you!
Член од
11 септември 2008
Мислења
428
Поени од реакции
9
Полу наполнета е чашата со вода, останатото е слободен простор за повеќе ширење (евентуално да ни притекни да дотуриме уште малку вода) затоа би рекол дека чашата е полу полна!!!:smir:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Полу наполнета е чашата со вода, останатото е слободен простор за повеќе ширење (евентуално да ни притекни да дотуриме уште малку вода) затоа би рекол дека чашата е полу полна!!!:smir:
Па, си во право до некаде. Чашата служи за ставање на вода во неа и по тоа гледаме дали е полу празна или полна.
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
99
Поени од реакции
3
толку одговори глеав и на никој да му текне.....ова прашање има едноставен одговор....дали е полу полна или полу празна...."зависи во која состојба била пред тоа....":toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
толку одговори глеав и на никој да му текне.....ова прашање има едноставен одговор....дали е полу полна или полу празна...."зависи во која состојба била пред тоа....":toe::toe::toe::toe::toe::toe::toe:
ова ме замисли....али сепак не те сфатив...изјасни се ако можеш? :)
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
99
Поени од реакции
3
ова ме замисли....али сепак не те сфатив...изјасни се ако можеш? :)

па нели прашањето е дали е полу празна или полу полна....па ако пред тоа била полна и е испразнена е полу празна а ако пред тоа е била празна и е наполнена(половона) е полу полна....:tapp::toe::vozbud::vozbud:
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
ова ме замисли....али сепак не те сфатив...изјасни се ако можеш? :)
Јас колку што го сватив:
Ако на почетокот чашата немало воопшто вода,и потоа се дополне до средината таа ќе биде полуполна.

Ако чашата била целосно полна,а потоа се доведе до средината,тогаш ќе биде полупразна.

Или па не...се збунив сега и јас:nesum:

Едит: значи исто сме мислеле :D
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
па нели прашањето е дали е полу празна или полу полна....па ако пред тоа била полна и е испразнена е полу празна а ако пред тоа е била празна и е наполнена(половона) е полу полна....:tapp::toe::vozbud::vozbud:
нз, чуден пристап имаш до нештата...
 
Член од
28 декември 2008
Мислења
99
Поени од реакции
3
нз, чуден пристап имаш до нештата...

абе гледај сега.......

1.ја земаш чашата(празна)...ја полниш и таа е полу празна бидејки пред да биде наполнена била празна....

2.ја земаш чашата(полна)...и ја испиваш половината и станува полу полна бидејки пред тоа била полна....

шо има тука да се нервирам.....:toe:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
абе гледај сега.......

1.ја земаш чашата(празна)...ја полниш и таа е полу празна бидејки пред да биде наполнена била празна....

2.ја земаш чашата(полна)...и ја испиваш половината и станува полу полна бидејки пред тоа била полна....

шо има тука да се нервирам.....:toe:
абе ја те сфатив, ама не го гледам решението на прашањето...(ако воопшто има решение)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom