Чаир

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.634
Поени од реакции
81.571
Имам другар од Чаир и баш се фини чаирчани, иначе истиот вој другар ми има кажувано дека Чаир е најстарата населба во Скопје според документации од памтивек.
Топаана, Серава и дел од Гази Баба се најстарите делови од Скопје... Ете Фурна Чаир постои уште од турско. Гледајте го Досие Скопје ги имате сите епизоди на Јутјуб :)
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.278
Поени од реакции
22.555
Топаана, Серава и дел од Гази Баба се најстарите делови од Скопје... Ете Фурна Чаир постои уште од турско. Гледајте го Досие Скопје ги имате сите епизоди на Јутјуб :)
И поранешна стара автобуска станица каде што било еврејското маало.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.049
во албанскиве таксиња од старт имаш попуст 50 денари, другиве таксиња во Скопјево максимум ти даваат 20 денари попуст.
Со Еуротакси за 100 денари од еден на друг крај на Скопје ќе те однесат :pos:
Најбоље се
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Со Еуротакси за 100 денари од еден на друг крај на Скопје ќе те однесат :pos:
Најбоље се
Пишете број.

ПС. Не е дека некој го мрази Чаир, нема зошто просторот, населбата, дрвјата или зградите да се мразат ради населението таму.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.634
Поени од реакции
81.571
Пишете број.

ПС. Не е дека некој го мрази Чаир, нема зошто просторот, населбата, дрвјата или зградите да се мразат ради населението таму.
City Такси 40 денари попуст (15181)
Волт 50 денари попуст (15174)
Еуроком 50 денари попуст (15162)

Овие се албанските таксиња кои кружат во Чаир и околината.

Имав прилика на двапати да се возам до Завод за вработување, еднаш со едно од нашиве таксиња кое патем со попуст ми зема 220 денари, вторпат со албанскиве...150 денари, па уште шоферот ми вика дај 140 ако немаш пари не е проблем :pos:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.049
Пишете број.

ПС. Не е дека некој го мрази Чаир, нема зошто просторот, населбата, дрвјата или зградите да се мразат ради населението таму.
Ти ги пиша @Scirea.
Иначе ќерка да имам би и забранил во било кое од овие таксиња да се качи :icon_mrgr:
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Со еуротакси ми имаат кажано, колку пари имаш комшике толку. :ROFLMAO: Па фала Богу еве ме жива сум, само со нив се возам. :D Не којзнае колку често, ама ме сфативте ваљда која ми беше поентата. У маалски кафич 30 денари фурнаринки имаш, 40 денари боровница со внатре топка сладолед, бонбона. :ROFLMAO:
Во други населби симит погача нема ни за лек, ебате. Или бар ја немам видено, овде на секој ќош. :D Повеќето што првпат пробуваат им е гадно, ама кога некој ќе израсне со нешто, навикнат е и тоа е. :D Татко ми кога го изгуби телефонот у маало, се јавија, до врата му го донесоа. Не може да генерализирате толку лесно. Као Чаир, уаууу таму темна зона. :D Све си има минус и плус. Може дека тука сум израсната и така све ми е нормално... ама не би ја менувала за друга населба. Реално да менувам стан за некој помал во друга населба, со скроз чкљ распоред на собите... ја не би. :D На 10 минути до Центар, што све ми е блиску, а тие што се преселија зацепале до Драчево, Волково, Припор, Усје... мех. :toe: Да не биде потценувам сеа нешто или не знам, ама реално кога ми одговара, зошто да менувам? Штета што ништо не се вложува во неа, со децении ништо не е сменето, освен згради што има никнато еден куп. Имам слушано од баба ми повеќе приказни за од турско време, дека центарот бил на оваа страна на Скопје, после постепено се разбегале на другата страна. Ако она ме лажела, Ве лажам и јас сеа Вас. :ROFLMAO: Тоа што улиците и сообраќајната култура е на нула, не го негирам ич. Земале ги прошируваат улиците низ Чаир, демек плус лента, а на таа лента до неа испопаркирани коли, игла нема кај да фрлиш, не се знае кој јаде кој плаќа (океј, никој :icon_mrgr:). Џабе и улица и све, кога не важи закон, пајак неам видено ниеднаш у живот навака, научна фантастика. :D
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Скопје беше од левата страна на Вардар, т.с.ЧАИР.топаана,чаршијата
дури потоа по неколку века се оформи гази ментеш-циганско маало,па влашко маало, од десната страна на Вардар кога постоеше ЧАИР имаше само ливади и гробишта.
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.425
Поени од реакции
3.679
Нема како Чаир, стварно.
Роден сум во Чаир, детството ми помина таму, го пцујам татко ми често што си купи куќа надвор од ова населба.
Во Чаир секогаш врие од луѓе и заебанции, животот ти е поинтересен. Секогаш има нешто што ќе те праи нервозен или па ќе те насмевне, децата ти учат од мали нозе дека животот не е рај, и дека во улица нема тато и мамо, сам на себе си. Во Чаир, човек учи од мали нозе дека не треба да му се плаши никого и тоа е факт. Првиот снег секогаш го чекавме во Гази Баба горе, или во Дижонска.

Животот во ова населба е многу поефтин од другите населби, и за разлика од таму тука имаш се и сешто во едно мало место, немаш што немаш.:D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
Mожда е ОК у Чаир, ако си муслиман. Ако си каур...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom