Чаир

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Чаир е убава населба, добро развиена и е една од најстарите скопски населби, но тоа што Чкљ ја уништуваат, што ја прават таква прљава, што корне на лојови, донери и што ти претрчуваат пред кола е она што ја прави населбата да те тера да се оддалечиш од неа. Жално! Многу губи Скопје поради нив!
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.238
Поени од реакции
22.434
Чаир е убава населба, добро развиена и е една од најстарите скопски населби, но тоа што Чкљ ја уништуваат, што ја прават таква прљава, што корне на лојови, донери и што ти претрчуваат пред кола е она што ја прави населбата да те тера да се оддалечиш од неа. Жално! Многу губи Скопје поради нив!
Ванчо Шехтански ти ли си бе ?
Кога ќе биде македонско Скопје ?
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
Со еуротакси ми имаат кажано, колку пари имаш комшике толку. :ROFLMAO: Па фала Богу еве ме жива сум, само со нив се возам. :D Не којзнае колку често, ама ме сфативте ваљда која ми беше поентата. У маалски кафич 30 денари фурнаринки имаш, 40 денари боровница со внатре топка сладолед, бонбона. :ROFLMAO:
Во други населби симит погача нема ни за лек, ебате. Или бар ја немам видено, овде на секој ќош. :D Повеќето што првпат пробуваат им е гадно, ама кога некој ќе израсне со нешто, навикнат е и тоа е. :D Татко ми кога го изгуби телефонот у маало, се јавија, до врата му го донесоа. Не може да генерализирате толку лесно. Као Чаир, уаууу таму темна зона. :D Све си има минус и плус. Може дека тука сум израсната и така све ми е нормално... ама не би ја менувала за друга населба. Реално да менувам стан за некој помал во друга населба, со скроз чкљ распоред на собите... ја не би. :D На 10 минути до Центар, што све ми е блиску, а тие што се преселија зацепале до Драчево, Волково, Припор, Усје... мех. :toe: Да не биде потценувам сеа нешто или не знам, ама реално кога ми одговара, зошто да менувам? Штета што ништо не се вложува во неа, со децении ништо не е сменето, освен згради што има никнато еден куп. Имам слушано од баба ми повеќе приказни за од турско време, дека центарот бил на оваа страна на Скопје, после постепено се разбегале на другата страна. Ако она ме лажела, Ве лажам и јас сеа Вас. :ROFLMAO: Тоа што улиците и сообраќајната култура е на нула, не го негирам ич. Земале ги прошируваат улиците низ Чаир, демек плус лента, а на таа лента до неа испопаркирани коли, игла нема кај да фрлиш, не се знае кој јаде кој плаќа (океј, никој :icon_mrgr:). Џабе и улица и све, кога не важи закон, пајак неам видено ниеднаш у живот навака, научна фантастика. :D
Ти девојче чаирчанско изгледа незнаеш Припор каде се наоѓа и дека е само 3 километри од центар одалечен и се стига 5 пати минимум побрзо него од чаир да идеш до центар е драчево и волково да тоа се селца утепани тука имаш право а усје е исто така боље од чаир за живот :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Прават фасади, вчера гледав на Струмичка веќе удриле нова фасада на дванаесетката, а и на соседната се оштрат :) не знаеш дали Дубаи или е Чаир :D
Христијан Тодоровски Карпош ќе го пробијат до крај, па за чудо вчера и полицијата ја имаше исчистено и втората лента, немаше една кола паркирана.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.587
Поени од реакции
81.173
19те сега кратат од кај драгсторот и пазарчето...незнам дали и понатаму ќе ја тераат оваа рута или ќе се вратат на старата кога ќе се донаправи Христијан Тодоровски Карпош
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
Знаеш колку јаки симити и банички прават во Бродвеј?

Ова не е за тебе.
Мене лично во старата фурна не ми се допаѓаат баничките, мислам дека киселини добивам од нив. Единствено нешто што е добро и вредно за раскажување се ѓевреците и они стапчињата со сол..
Бродвеј е плафон за фурната.

Иначе, Чаир е станат Багдад после 2001. година и ептен ми е антипатичен. Тие хвалоспеви за најдобрата градска населба ( на времето можеби да ) ми немаат некоја смисла, мислам, ако си каур и слично.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Иначе, Чаир е станат Багдад после 2001. година и ептен ми е антипатичен. Тие хвалоспеви за најдобрата градска населба ( на времето можеби да ) ми немаат некоја смисла, мислам, ако си каур и слично.
Чаир е прегусто населено место, еве на пр. Серава, улиците Коста Абрашевиќ, Дижонска... тој дел тука околу гинекологија Чаир сум приметил доста густа населеност споени се сите куќи една со друга и постојано вертикално се дигаат нагоре секоја година по некој спрат и оп цела зграда !
E сега има и позитивни работи трговскиот центар Чаирчанка, старата Турска Чаршија, БитПазар, Пластичарската улица... но проблемот е тоа што оваа општина е солидна за живеење само за Албанци Муслимани, за Македонци и за Срби не е ок, може е добро место за пазарување, но не и за постојано живеалиште !
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
Чаир е прегусто населено место, еве на пр. Серава, улиците Коста Абрашевиќ, Дижонска... тој дел тука околу гинекологија Чаир сум приметил доста густа населеност споени се сите куќи една со друга и постојано вертикално се дигаат нагоре секоја година по некој спрат и оп цела зграда !
E сега има и позитивни работи трговскиот центар Чаирчанка, старата Турска Чаршија, БитПазар, Пластичарската улица... но проблемот е тоа што оваа општина е солидна за живеење само за Албанци Муслимани, за Македонци и за Срби не е ок, може е добро место за пазарување, но не и за постојано живеалиште !
Што има позитивно во трговскиот Чаирчанка? Тоа што сите чаирски дилери пијат чај и тераат бизнис 24/7 непречено? :D
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Има доста продавници на пр. лани го имам однесено компјутерот во Арена компјутери баш во тој комплекс Чаирчанка и експресно ми го средија, а има и доста продавници за се и сешто облека, храна и.т.н.
Викаш во Чаирчанка седеле и си пиеле кафе и чај Чаирските дилери - Албанските криминалци аха а зарем во Центар, Карпош, Аеродром нема каурски дилери и криминалци !
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.899
Поени од реакции
17.539
Чаир е прегусто населено место, еве на пр. Серава, улиците Коста Абрашевиќ, Дижонска... тој дел тука околу гинекологија Чаир сум приметил доста густа населеност споени се сите куќи една со друга и постојано вертикално се дигаат нагоре секоја година по некој спрат и оп цела зграда !
E сега има и позитивни работи трговскиот центар Чаирчанка, старата Турска Чаршија, БитПазар, Пластичарската улица... но проблемот е тоа што оваа општина е солидна за живеење само за Албанци Муслимани, за Македонци и за Срби не е ок, може е добро место за пазарување, но не и за постојано живеалиште !
Чаир е најгуста населена населба во Европа.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.587
Поени од реакции
81.173
Пренаселена е дека Меџити буквално дозволуваше сегде да се гради, еве пример да ја земеме Дижонска све се таму лепенки куќите... и сега утреден недајбоже ако се деси пожар, таму нема шанси да пројде противпожарен камион, луѓето ќе мора со кофи да ги гаснат куќите. Ама пак и овие се криви што не им иде памет, цело време само градат куќи на тоа место... Кој и да победи на избориве (ДУИ или БЕСА) не верувам дека ќе направат нешто за општинава, пак ќе си тераат по старо.

Ај малце убоо да пишеме, последнава година кај стадионот/пазарчето се отворија многу нови објекти: Моцарт (24/7 ќе работи кладилницата), Гарф сендвичара, Сара Фешн, Кипер супермаркет, Кики цвеќара, од другата страна Нептун работи веќе две години (y)
 
И

Име И Презиме

Гостин
У чаир имаш џамии што работат 24/ 7 ...Посебно она сега што се гради спроти макпетрол бензинската .Чаир не е повеќе мултиетничка општина, да не се лажеме ...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.899
Поени од реакции
17.539
Уште еден доказ дека се племе.Адимините на фб страната Чаирска романтика напишале статус за прегласувањето во Чаир со порака да не дозволуваат да им се манипулира со гласовите и до сега веќе добил 100 закани од партиските ботови на дуи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom