Цитати

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
The problem I raise here is not what ought to succeed mankind in the sequence of species (-- the human being is a conclusion --): but what type of human being one ought to breed, ought to will, as more valuable, more worthy of life, more certain of the future. This more valuable type has existed often enough already: but as a lucky accident, as an exception, never as willed. He has rather been the most feared, he has hitherto been virtually the thing to be feared -- and out of fear the reverse type has been willed, bred, achieved: the domestic animal, the herd animal, the sick animal man -- the Christian...
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Насмевни се и возврати барем збор
со очиве мои од твоите да го поземам!

Анте Поповски
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.245
Not much music left inside us for life to dance to. Our youth has gone to the ends of the earth to die in the silence of the truth. And where, I ask you, can a man escape to, when he hasn't enough madness left inside him? The truth is an endless death agony. The truth is death. You have to choose: death or lies. I've never been able to kill myself.

Луј-Фердинанд Селин - Патување до крајот на ноќта
 

Josef K

трагач
Член од
4 јануари 2014
Мислења
193
Поени од реакции
690
- Ама мене ми се допаѓаат непријатностите.
- Нам не, рече Контролорот - Ние повеќе сакаме во удобност да ги завршуваме работите.
- Ама јас не сакам удобност. Го сакам Господ, сакам поезија, сакам вистинска опасност, сакам слобода, сакам добрина. Сакам грев.
- Всушност, рече Мустафа Монд - си го барате правото да бидете несреќни.
- Во ред, рече Дивјакот покорно - си го барам правото да бидам несреќен.

Олдос Хаксли - Храбар нов свет
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.245
Понекогаш мислам дека ништо нема смисла. На една мала планета што се движи кон ништо веќе милиони години, се раѓаме среде болки, растеме, се бориме, се разболуваме, страдаме, правиме да страдаат, врескаме, умираме, умираат и се раѓаат други за да ја почнат одново бескорисната комедија.

Ернесто Сабато Тунел
 
Член од
16 јуни 2014
Мислења
314
Поени од реакции
797
Никогаш не плачеме од болка.Плачеме од неприфаќањето на сопствените одлуки што ги нарекуваме судбина.
"Полиња со диви нарциси"- Винка Саздова

Пред четириесет години еден човек се симна од воз, со ташна во раката . Со нож во џеб. Толку. Беше сам. Цел свет му викаше дека не може. Му рекоа дека тука не може да влезе. Влезе. Му рекоа дека тука не може да остане. Остана. Му рекоа дека е сиромашен од село. Зарем ти таков ќе се искачуваш на врвот на светот ? Му рекоа дека не може. Можеше ! - Рамиз Караески

"Често се прашувам, каде да прошетам,кого да запознаам, кој да ми каже нешто што не знам, да чујам нешто што не сум чула, да полудам од незнаење, да прашувам, да не ми кажуваат, да се борам за некого со сета сила, онака вистински, да се борам за љубов. Постои ли човек што ќе те натера да застанеш и да престанеш да одиш онаму каде што си тргнал? Можам ли да се откажам од себе поради тебе? А треба ли? Вреди ли? Би го направил ли и ти истото? " - Ксенија Николова- Идиотски приказни

„Постојат моменти кога човек извршува симболично самоубиство, уживајќи во сопственото исчезнување и понижување: тоа се моменти кога човек сака до толку да се понижи, што да падне сосема ниско, а да ги убеди другите дека таму доле, му е сосема добро и дека е задоволен.“ - Венко Андоновски
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ова. Го гледав филмот Gone Girl и отворив да читнам нешто повеќе за книгата и налетав на цитатот. Ептен ми се допадна.

“The ones who are not soul-mated – the ones who have settled – are even more dismissive of my singleness: It’s not that hard to find someone to marry, they say. No relationship is perfect, they say – they, who make do with dutiful sex and gassy bedtime rituals, who settle for TV as conversation, who believe that husbandly capitulation – yes, honey, okay, honey – is the same as concord. He’s doing what you tell him to do because he doesn’t care enough to argue, I think. Your petty demands simply make him feel superior, or resentful, and someday he will fuck his pretty, young coworker who asks nothing of him, and you will actually be shocked.

Give me a man with a little fight in him, a man who calls me on my bullshit. (But who also kind of likes my bullshit.) And yet: Don’t land me in one of those relationships where we’re always pecking at each other, disguising insults as jokes, rolling our eyes and ‘playfully’ scrapping in front of our friends, hoping to lure them to our side of an argument they could not care less about. Those awful if onlyrelationships: This marriage would be great if only… and you sense the if only list is a lot longer than either of them realizes.

So I know I am right not to settle, but it doesn’t make me feel better as my friends pair off and I stay home on Friday night with a bottle of wine and make myself an extravagant meal and tell myself, This is perfect, as if I’m the one dating me. As I go to endless rounds of parties and bar nights, perfumed and sprayed and hopeful, rotating myself around the room like some dubious dessert. I go on dates with men who are nice and good-looking and smart – perfect-on-paper men who make me feel like I’m in a foreign land, trying to explain myself, trying to make myself known. Because isn’t that the point of every relationship: to be known by someone else, to be understood? He gets me. She gets me. Isn’t that the simple magic phrase?

So you suffer through the night with the perfect-on-paper man – the stutter of jokes misunderstood, the witty remarks lobbed and missed. Or maybe he understands that you’ve made a witty remark but, unsure of what to do with it, he holds it in his hand like some bit of conversational phlegm he will wipe away later. You spend another hour trying to find each other, to recognise each other, and you drink a little too much and try a little too hard. And you go home to a cold bed and think, That was fine. And your life is a long line of fine.”
 

Lil Lamb

Сакам да се родам одново.
Член од
7 април 2014
Мислења
258
Поени од реакции
282
Трагедијата на животот не е смртта, туку сето она што умрело во нас додека сме живееле. :yid:
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Ednas mojot mal bratuced me prasa: koja e najteskata rabota na svetot? Mu odgovoriv, da se bide Covek.- M. Mk St.
 
Член од
22 јули 2013
Мислења
32
Поени од реакции
101
"Сакате да летате, но летањето не можете да го почнете со летање. Прво морам да ве научам да одите, а првиот чекор во учењето на одењето е да сфатите дека тој што не се слуша себеси го водат други. Полесно е, многу полесно, да ги слушате другите отколку да владеете со себеси."

"Не е вистината таа што е света, туку трагањето по сопствената вистина! Може ли да има посвет чин од самоиспитувањето? Некои велат дека моето филозофско дело е изградено на песок, дека моите погледи непрекинато се менуваат. Но една од моите гранитни реченици гласи: "Стани тоа што си." А како некој може да открие кој е тој и што е тој без вистината? "


Кога Ниче плачеше - Ирвин Д. Јалом
 

Kajgana Shop

На врв Bottom