Хрватски пасош

Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Можеш на основ подријетла. Извод од баба ти нејзини документи каде претходно се изјаснила како хрватица:радна книжица, сведителство од основно и средно исто така од твојот родител и твои документи со кои докажуваш дека си деклариран како хрват, венчан лист може кај вас постои записник каде се изјаснуваш која националност си, потврда за неосудуваност, сето тоа заверено и преведено на хрватски.Ако ги имаш овие документи можеш да бараш. Доколку МУП побара додатни документи или оцени дека тие док.се доволни можеш да добиеш решење о пријем у хрв.државјанство, а процедурата трае најмалку една год.Среќно.
Да прашам нешто доколку знаете, одговорете. На мајка ми вујко, македонец но беше женет во хрватска и живееше долги години таму 50+ во Дубровник и имаше хрватско државјанство (за жал сега е починат) дали врз основа на тоа можам да побарам хрватско државјанство? Ако некој е запознат нека одговори.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.886
Поени од реакции
41.798
Да прашам нешто доколку знаете, одговорете. На мајка ми вујко, македонец но беше женет во хрватска и живееше долги години таму 50+ во Дубровник и имаше хрватско државјанство (за жал сега е починат) дали врз основа на тоа можам да побарам хрватско државјанство? Ако некој е запознат нека одговори.
Не можеш.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Фала на одговорот, мислев некако дека спаѓа во некое 3 колено роднинска врска и дека ќе може, имам ли барем теоретски шанси да пробам или џабе да не пробувам? (ако можеш дај поопширен одговор).
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.266
Фала на одговорот, мислев некако дека спаѓа во некое 3 колено роднинска врска и дека ќе може, имам ли барем теоретски шанси да пробам или џабе да не пробувам? (ако можеш дај поопширен одговор).
Немаш никаква шанса, хватско државјанство се добива или со раѓање во Хрватска или како припадник на хрватскиот народ или со брак со хрватски државјанин. Вујкоти можел да биде хрватски државјанин по основ на брак, исто и неговите деца али ти не пошто немаш никаква врска со нивниот брак.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Немаш никаква шанса, хватско државјанство се добива или со раѓање во Хрватска или како припадник на хрватскиот народ или со брак со хрватски државјанин. Вујкоти можел да биде хрватски државјанин по основ на брак, исто и неговите деца али ти не пошто немаш никаква врска со нивниот брак.
По сите логики така е, ама си реков да не постои некоја теоретска можност, благодарам за одговорот.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.957
Поени од реакции
14.559
По сите логики така е, ама си реков да не постои некоја теоретска можност, благодарам за одговорот.
мајка ми беше хрватица, ама почина 5 месеци пред да стане Хрватска држава ( во умреница и пишува државјанство СФРЈ -РХ ) па не можам да добијам државјанство, ми бара документи дека сум се изјаснил хрват, а треба ид да се полагаат испити кој 60% од хрватско население нема да ги положи без големо спремање ... и пак синот треба се повторно
 
Член од
16 април 2015
Мислења
64
Поени од реакции
40
мајка ми беше хрватица, ама почина 5 месеци пред да стане Хрватска држава ( во умреница и пишува државјанство СФРЈ -РХ ) па не можам да добијам државјанство, ми бара документи дека сум се изјаснил хрват, а треба ид да се полагаат испити кој 60% од хрватско население нема да ги положи без големо спремање ... и пак синот треба се повторно
prasanjata vazat za iselenici od prekuokeanskite zemji. mozes da odneses dok.kaj sto si izjasnet kako hrvat, diploma od skolo, rab.kniska ili m2 obrazec, bilo kakvi dop.dokumenti kaj sto e naglasena tvojata hrvatska narodnost e plus.[DOUBLEPOST=1465026170][/DOUBLEPOST]
ne moze, mora direktna linija na pr. od majka ti ako imala hrvatsko drzavjanstvo, pa da dokazes deka i ti si hrvat.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.957
Поени од реакции
14.559
prasanjata vazat za iselenici od prekuokeanskite zemji. mozes da odneses dok.kaj sto si izjasnet kako hrvat, diploma od skolo, rab.kniska ili m2 obrazec, bilo kakvi dop.dokumenti kaj sto e naglasena tvojata hrvatska narodnost e plus.
незнам, на веб сајтот кажува за сите...сакав да одам да се распрашам, ама амбасадате е преселена сега... порано кога и да бев во амбасада, (прв пат во 2000 бев) не успеав никако да контактиран некој релевантен, се некој чувар или потпарол ќе ми кажува што ќе тие хрватско државјанство... а добија хрватско државјанство со мито илјадници гангстери од Србија и БиХ ....
б.т.в. имам и земја таму, наследатво , па и за тоа има проблем ако сака= да се менуваш со некој за друга недвижнина немаме право додека не влеземе во ЕУ...
 
M

Moon Child

Гостин
незнам, на веб сајтот кажува за сите...сакав да одам да се распрашам, ама амбасадате е преселена сега... порано кога и да бев во амбасада, (прв пат во 2000 бев) не успеав никако да контактиран некој релевантен, се некој чувар или потпарол ќе ми кажува што ќе тие хрватско државјанство... а добија хрватско државјанство со мито илјадници гангстери од Србија и БиХ ....
б.т.в. имам и земја таму, наследатво , па и за тоа има проблем ако сака= да се менуваш со некој за друга недвижнина немаме право додека не влеземе во ЕУ...
Пробај најди го телефонскиот број од амбасадата и замарај ги телефонски, мора да ти кажат.
Јас мислам дека имаш право затоа што имаш директни корени. Познавам овде во БиХ еден куп луѓе и тоа овдешни Хрвати (босански) што имаат Хрватско државјанство, лична карта и пасош. Исто имам и другарче на кое мајка му е Хрватка (нз дали босанска) а татко му Србин(босански) и има Хрватски пасош, вози Хрватска кола на Ријека таблици живее и работи во Мали Лошињ. Така што, сигурно постои некоја заврзлама истражувај и најди ја дур не е касно.
Каде имаш имот низ Хрватска? Кои места? Преубава е Хрватска :love:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.957
Поени од реакции
14.559
Пробај најди го телефонскиот број од амбасадата и замарај ги телефонски, мора да ти кажат.
Јас мислам дека имаш право затоа што имаш директни корени. Познавам овде во БиХ еден куп луѓе и тоа овдешни Хрвати (босански) што имаат Хрватско државјанство, лична карта и пасош. Исто имам и другарче на кое мајка му е Хрватка (нз дали босанска) а татко му Србин(босански) и има Хрватски пасош, вози Хрватска кола на Ријека таблици живее и работи во Мали Лошињ. Така што, сигурно постои некоја заврзлама истражувај и најди ја дур не е касно.
Каде имаш имот низ Хрватска? Кои места? Преубава е Хрватска :love:
знам дека може ако јас (или синот) се пресели во ХР, после 5 години се добива државјанство... но сега за сега опцијата со преселување за мене е економски проблем бидејќи сум пензионер, а синот ако се сели сака да се пресели во вистинска ЕУ, не во Хрватска од кај што и нивните млади бегаат ... но ќе видиме како ќе се одвиваат работите...
 
M

Moon Child

Гостин
знам дека може ако јас (или синот) се пресели во ХР, после 5 години се добива државјанство... но сега за сега опцијата со преселување за мене е економски проблем бидејќи сум пензионер, а синот ако се сели сака да се пресели во вистинска ЕУ, не во Хрватска од кај што и нивните млади бегаат ... но ќе видиме како ќе се одвиваат работите...
ПА добро зависи од кои делови на Хрватска бегаат, сигурно не бегаат од Далмација или од островите. Бегаат од неприморскиот дел. Исто како и низ Црна Гора. Приморјето е светлосни години понапред од северот, па од северот бегаат или на приморје или по другите земји... Хрватска е скапа за живот, ама па и платите не им се толку лоши, како што веќе реков, на островите или Далмација... Туристичките места увек си ринат и добро живеат, кај нив и да не тече ќе капне.
Еве јас пак се омажив во БиХ и тука живеам нормално дека сакам да се осеќам како домашна овде, сеедно што е БиХ, ги средив документите за престој, добив дозвола на основа на брак 1 година, наредната морам да одам да ја продолжам дозволата и така наредните 5 години, и тоа ме кошташе ѓавол ипол, ама небитно, во главно е дека добив и здравствено преку државното, т.е. преку сопругот и неморам да излегувам сега на секои 3 месеци, затоа што небитно што ние сме во брак, тоа не значи дека јас ќе си седам така 5 години без да потегнам ниеден документ и ќе си добијам БиХ државјанство. Сега не се секирам, еве чекам и дечиња две, ќе ги родам овде исто како да сум овдешна, легално престојувам и децата нема да ми имаат проблем во иднина, они секако од роџење ќе си имаат овдешно државјанство. Зборот ми е дека секоја држава си има процедура, нека е и нај отепаната држава, процедурите мора да си поминат.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Нешто чув дека некои посредници вршеле работа за Хрватски пасош, ама точно ли е ова или не незнам, ама сепак како што гледам без хрватски корени докажани со документ дека имаш хрватско потекло изгледа дека не бива. Ако некој има некоја информација нека пише. Позз.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
7.866
Поени од реакции
18.200
Нешто чув дека некои посредници вршеле работа за Хрватски пасош, ама точно ли е ова или не незнам, ама сепак како што гледам без хрватски корени докажани со документ дека имаш хрватско потекло изгледа дека не бива. Ако некој има некоја информација нека пише. Позз.
Да не испадне докажувањето хрватски корени исто како ``докажувањето`` бугарски корени (аз сам Блгарин, Гоце Делчев е Блгарин, Баштами е Блгарин.... ) и битно да биде 200-300 евра да земе посредникот и одма да добиеш државјанство ?
 
Член од
17 јули 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Podnesov baranje vo ambasada mi stigna pismo od MUP od kade mi baraat "nadopuna" na dokumenti kade jasno se gleda izjavata za hrvatska pripadnost sveditelstvo ili diploma od sredno, i posebno sto me interesira veli jasno da se vidi na koj nacin "promicete interese hrvatskog naroda". Imam potvrda za clenstvo od zdruzenije, osven toa ne znam na koj nacin mozam podrugo da gi promoviram interesite na Hrvatska, bidejci ne sum istaknat muzicar ili sportist
Што направи со документите кај што треба да се изјасниш? Приложи нешто и дали беше успешно? И јас го имам истиот проблем...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom